Interakcie medzi molekulami závisia v biológii od ich podoby – proteín dokáže interagovať s partnerskou molekulou, napríklad receptorom na bunke, iba vtedy, ak obe molekuly do seba takpovediac zapadajú. Podobne ako kľúč do zámky alebo ruka…
S geofyzikom Jozefom Müllerom sme sa stretli v kaviarni v nemeckom meste Bremerhaven, kde sme sa rozprávali o tom, ako vyzerá príprava na prezimovanie v Antarktíde. Autorizáciu rozhovoru už posielal z nemeckej výskumnej antarktickej…
Od počiatku panovali obavy, že olovnatý benzín (s obsahom tetraetylolova, TEL) predstavuje zdravotné riziko, no Thomas Midgley a General Motors ich zľahčovali alebo popierali. Midgley presadil, aby sa TEL predával ako "etyl" či "etylový…
Rok 2024 určite nepatril k tým, na ktoré sa bude spomínať v dobrom. Vojny v rôznych častiach sveta pokračovali, podľa jedného odhadu s o 30 percent väčšími stratami na životoch ako rok predtým. Končiaci sa rok bude najteplejší v histórii…
Vedci použili umelú inteligenciu, aby vytvorili virtuálne repliky ľudí, ktoré verne zachytávajú ich postoje a osobnostné črty. Informujú o tom v pre-printe, ktorý nedávno zavesili do databázy arXiv. Znamená to, že ľudské správanie nie je…
Na Slovensku sa našlo už 30 nových minerálov. „Sme svetová veľmoc. Na to, aká sme malá krajina, sa u nás momentálne každý rok opisujú nové minerály,“ vraví mineralóg Martin Ondrejka.
Tento pondelok predstavila spoločnosť Google svoj nový kvantový čip nazvaný Willow. Za menej ako päť minút vykonal výpočet, ktorý by jednému z najrýchlejších superpočítačov súčasnosti trval 1025 rokov. To je 10 kvadriliónov rokov, čiže 10…
Ak sa potvrdí efekt na neurodegeneratívne choroby, ako je Parkinsonova choroba a demencia, trúfam si povedať, že od určitého veku by nám ten liek mohol všetkým prospieť, hovorí o liekoch typu Ozempic diabetológ Martin Haluzík.
Spor dvoch amerických bádateľov Roberta Pearyho a Fredericka Cooka, ktorí na začiatku minulého storočia zhodne tvrdili, že objavili severný pól, bol škandálom, na aký džentlmenské kluby plné distingvovaných vedcov a cestovateľov rozhodne…
Keď má bolesť, ktorú práve prežíva, zhodnotiť na škále od jednotky po desiatku, na chvíľu sa zamyslí a potom povie: „Je to horšie ako obvykle. Sedem. Dobrých sedem.“ Aneta Beranová sedí v budějovickej kaviarni Datel, uvoľnene sa usmieva, a…
„Výskumníci majú extrémne obmedzený prístup k dátam zo sociálnych sietí a platformy neplnia to, čo sľubovali,“ vraví v rozhovore informatička Mária Bieliková, vedúca Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií (KInIT), ktorý v roku…
Hitom roka 2025 bude vývoj multimodálnych veľkých jazykových modelov a modelov agentov, vraví Michal Valko, odborník na strojové učenie. „Agent znamená, že nebudete mať jeden model, ktorý bude robiť všetko, ale veľa agentov – z nich jeden…
Väčšina nepôvodných druhov rastlín nás neohrozuje a zvyšujú biodiverzitu na Slovensku, vraví botanik Adam Kantor. „Na druhej strane nikdy s istotou nevieme, či sa niektorý druh nezačne správať invázne v budúcnosti, napríklad zmenou…
Rozprávali sme sa s Pietrom Barabaschim, šéfom Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER). Denník N sa ho pýtal, ako funguje jadrová fúzia, či na dôvody presunu plnej prevádzky fúzneho reaktora na rok 2039. „Máme…
Krajná pravica vo svete rastie. Nedávno to potvrdili aj americké prezidentské voľby, v ktorých vyhral republikánsky kandidát Donald Trump. Spustilo to vlnu diskusií o tom, čím si získal také veľké množstvo hlasov. „Niektorí ľudia vyjadrujú…
Ak vám tréner povie, že má metódu, ktorá zaberá na všetky psy, mali by ste spozornieť, vraví biológ Péter Pongrácz z Univerzity Loránda Eötvösa v Budapešti. „Trénovanie psov je biznis. Tréner chce predať svoj produkt rovnako ako predavač…
Hoci je pravda, že sme zhlukmi atómov, ľudia sú omnoho viac ako to, vraví nemecká fyzička Sabine Hossenfelder. „To, že sme vyrobení z atómov, nerobí ľudí zaujímavými. Zaujímavé je to, čo tieto atómy dokážu. Je to usporiadanie atómov a ich…
Renomovaná fyzička a autorka youtubového seriálu Sabine Hossenfelder prináša knihu o najväčších otázkach života z pohľadu fyziky: Existuje ešte minulosť? Dokážu častice myslieť? Bol vesmír stvorený pre nás? Vylúčila fyzika slobodnú vôľu?…
Nuda a voľná hra sú základ pre zdravý vývin dieťaťa, vraví v rozhovore psychologička Mária Bačíková z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Denník N sa s ňou rozprával o intenzívnom rodičovstve a jeho vplyve na predškolákov a…
Predstavte si, že dostanete zaujímavú pracovnú ponuku. Je racionálnejšie ju odmietnuť, ak vám to našepkáva intuícia, alebo prácu prijať, ak vám analyticky vyšlo, že je pre vás ideálna? Podľa vedkyne Vladimíry Kurincovej Čavojovej môžu byť…
Neurovedkyňa Emilie Caspar navštívila Rwandu aj Kambodžu, aby skúmala ľudí, ktorí páchali genocídu. Rozprávala sa aj so záchrancami či s obeťami zločinov. „Páchatelia išli do väzení, aby pykali za svoje zločiny, ale postupne sa vracajú do…
„Na základe strednej výšky rodičov vieme už po narodení orientačne a s odchýlkou približne 10 cm povedať, aké vysoké bude dieťa vo finálnej výške,“ hovorí klinická antropologička Eva Štefánková, ktorá sa venuje antropometrickým analýzam a…
Pre deti je obrovskou výhodou, ak sa druhý jazyk naučia od seba navzájom, na to je však potrebné, aby boli pozície jazykov vyrovnané, hovorí Zita Máté, ktorá sa venuje viacjazyčnej výchove detí v Barcelone.
„Sme jedno ľudstvo a nie je nič, čo by nás malo rozdeľovať,“ vraví v rozhovore Anousheh Ansari. „Ak nezmeníme perspektívu a nezačneme robiť veci, ktoré sú dobré pre všetkých, škaredo sa nám to vráti. Výsledkom sú vojny a chaos, v postate…
Denník N sa rozprával s historikom Michalom Kšiňanom, ktorý bol na materskej dovolenke s oboma synmi. „Ak je taká možnosť, každému odporúčam, aby to využil. Je to obdobie, ktoré sa nevráti. Určite si nebudem vyčítať, že som mohol vydať o…
Veterinárka Martina Načeradská dlhé roky prevádzkuje vlastnú kliniku. Špecializuje sa na poruchy správania psov a mačiek, ale veľa vie aj o „poruchách správania“ ľudí k ich zvieratám. „Videla som veľmi škaredé prípady zámerného týrania,…
„Vtip je v tom, že si o sebe veľa myslíme,“ hovorí botanička Eva Zahradníková z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského po otázke, či ľudia planétu otepľujú a rastliny chladia. „Rastliny sú na tomto poli podstatne väčším hráčom.…