English

zdravezpravy.cz

Today News

10

EMA hodnotí vakcínu proti covidu vyvinutou z živého viru

www.zdravezpravy.cz

Vůbec první vakcínu proti covidu připravenou z živého viru jeho chemickou inaktivací od firmy Valneva posuzuje evropská EMA. Evropská komise si objednala až 60 milionů dávek této vakcíny.

Friday, Dec 3

14

Vakcína Janssen si žádá přeočkování po dvou měsících

www.zdravezpravy.cz

K přeočkování po jednodávkové vakcíně Janssen má podle ministerstva zdravotnictví ideálně dojít po dvou měsících, a to mRNA vakcínou. Platnost certifikátů platí pro všechny typy vakcín devět měsíců.

12

Vlastimil Válek uvedl první jména svých spolupracovníků

www.zdravezpravy.cz

V personálních změnách na ministerstvu zdravotnictví nemá budoucí Vlastimil Válek zatím zcela jasno. Pomoc mu ale přislíbil stranický kolega a exministr zdravotnictví Leoš Heger či biochemik Jan Konvalinka.

08

Finský úřad nedoporučil plošné očkování malých dětí

www.zdravezpravy.cz

Finský institut národního zdraví doporučil očkovat proti covidu jen ty děti od pěti do 11 let, u kterých hrozí těžký průběh covidu. Případně ty, jež mají doma rizikového pacienta. U nás by měli děti očkovat praktici.

Thursday, Dec 2

18

ČAP podala stížnost k EK kvůli pojišťování cizinců PVZP

www.zdravezpravy.cz

Stížnost k Evropské komisi kvůli monopolu pojišťování cizinců podala Česká asociace pojišťoven. Podle novely zákona z letošního července totiž cizinci v Česku uzavírají povinné zdravotní pojištění jen u Pojišťovny VZP.

14

Rakovině pohlavních orgánů brání prevence a očkování

www.zdravezpravy.cz

Snížit riziko rozvoje gynekologických nádorů u žen a nádorů pohlavního ústrojí u mužů pomáhá prevence, očkování proti HPV a ne příliš časté střídání sexuálních partnerů. To platí pro muže i pro ženy.

11

Telefon lékaři není žádná telemedicína, tvrdí pacienti

www.zdravezpravy.cz

Český zdravotní systém není připraven na telemedicínu. Připraveni nejsou zdravotníci, pojišťovny a chybí i zákony. Uvádí to Strategie distanční péče perspektivou pacientských organizací.

09

Indie vyvezla první vakcíny proti covidu-19 od Novavaxu

www.zdravezpravy.cz

Indický výrobce léčiv Serum Institute vyvezl první vakcíny proti covidu od americké firmy Novavax. Jde o první vývoz od letošního dubna, kdy Indie vývoz vakcín pozastavila kvůli jejich zajištění pro své obyvatelstvo.

Wednesday, Dec 1

19

Děti od pěti let se začnou hlásit k očkování od 13.12.

www.zdravezpravy.cz

K očkování proti covidu-19 začnou rodiče své děti ve věku od pěti do 11 let registrovat od pondělí 13. prosince. Ve stejném týdnu se začne dětská vakcína od Pfizer/BioNTech do Česka i zavážet.

13

ČR navzdory EK snižuje diskriminační vyšetření PCR

www.zdravezpravy.cz

Diskriminační vyšetření PCR pozitivních vzorků na covid se v Česku snižují ze stávajících 30 % na 10 % ze všech pozitivních vzorků. A to i navzdory tomu, že Evropská unie vyzývá k opaku.

08

Roman Kraus: V plánu je doplňkové zdravotní pojištění

www.zdravezpravy.cz

„Čeká nás velká práce na zákoně o veřejném zdravotním pojištění, zdravotních službách a specifických zdravotních službách,“ říká pro ZdraveZpravy.cz předseda senátního Výboru pro zdravotnictví Roman Kraus [ODS].

Tuesday, Nov 30

10

Na dentální hygienu VZP ČR nově přispěje 300 korun

www.zdravezpravy.cz

Příspěvek na dentální hygienu ve výši 300 Kč nabídne pojištěncům od ledna 2022 VZP ČR. Chce tím posílit zubní prevenci. Na dentální hygienu přispívají i další zdravotní pojišťovny.

Na radiologickém veletrhu RSNA je letos 500 firem

www.zdravezpravy.cz

Americká Radiologická společnost pořádá v těchto dnech v Chicagu další ze svých tradičních radiologických veletrhů RSNA 2021. Jde o největší radiologický veletrh na světě.

07

Covid-19 potvrdil nástup telemedicíny, ukázal průzkum

www.zdravezpravy.cz

Covid urychlil nástup telemedicíny. Služby telemedicíny dnes nabízí 91 % zdravotnických organizací. Vyplývá to z průzkumu mezi 389 poskytovateli zdravotní péče ve 36 zemí.

Monday, Nov 29

15

Mzdy zdravotních sester vzrostly za pět let o 71 %

www.zdravezpravy.cz

Průměrná měsíční mzda zdravotních sester vzrostla za pět let o 71 procent. Loni činila 45 650 korun. Výdělky lékařů se za stejnou dobu navýšily o 36 procent a loni dosáhly 74 210 korun.

K přeočkování se v Česku používají jen mRNA vakcíny

www.zdravezpravy.cz

K přeočkování proti covidu se v ČR používají jen mRNA vakcíny. Oproti tomu základní očkovací schéma je většinou stejnou vakcínou. Zájemci o přeočkování se mohou i předregistrovat.

11

Omikron je dle WHO další důvod k očkování proti covidu

www.zdravezpravy.cz

K nové mutaci omikron se vyjádřila Světová zdravotnická organizace. Dle ní se nová mutace začne rychle šířit po celém světě. I proto je dle ní třeba co nejrychleji zvýšit proočkovanost.

07

Pacientovi s nádorem chtěli ulevit, přitom ho vyzdravili

www.zdravezpravy.cz

Lékaři Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN zaznamenali nečekaný obrat v léčbě pacienta s metastazujícím nádorem na zádech. Ten nastal ve chvíli, kdy chtěli pacientovi už jen ulevit od bolesti.

Sunday, Nov 28

16

ZdraveZpravy.cz: Články od 22.11. do 28.11. 2021

www.zdravezpravy.cz

Přehled článků od 22.11. do 28.11. 2021: Nechcete-li trávit dlouhý čas hledáním toho, co vás zajímá, nabízíme pravidelný týdenní přehled článků na ZdraveZpravy.cz.

10

Omikron potvrdili Nizozemcům s negativním testem

www.zdravezpravy.cz

Přes 60 pasažérů, kteří přiletěli v pátek 26.11. ve dvou letech z JAR do Amsterdamu, má koronavirus. A u některých se potvrdila varianta omikron. Před odletem se přitom prokazovali negativním testem.

Saturday, Nov 27

02

I pandemie moru ve 14. století přicházela ve vlnách

www.zdravezpravy.cz

Téměř před 700 lety zažila Evropa „velké umírání“. Pandemie moru v letech 1347 až 1351 zahubila téměř polovinu populace Evropy a citelně ji ovlivnila na další léta. Otázka je, co přinese pandemie covidu-19.

Friday, Nov 26

16

Zmutovaný koronavirus odlišuje jiný spike protein

www.zdravezpravy.cz

Omezení cest ze zemí s údajně nebezpečnější mutací koronaviru potrvají do doby, než se zjistí, jestli je skutečně tak nebezpečná, jak se vědci domnívají. V Evropě se nová varianta viru potvrdila v Belgii, Itálii a Německu.

14

Batist Medical dodá do škol dalších 1,6 milionu testů

www.zdravezpravy.cz

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a firma Batist Medical podepsaly dohodu o dodatečném nákupu 1,6 milionu antigenních testů pro testování žáků na covid-19.

09

Specialisté pracovní povinnost zdravotníků příliš nevítají

www.zdravezpravy.cz

Zdravotníkům z necovidových pracovišť začíná pracovní povinnost. Výjimku mají praktci pro dospělé, děti a dorost. Dále stomatologové, gynekologové a pracovníci hospicové péče.

Thursday, Nov 25

16

Sněmovní výbor pro zdravotnictví povede Svoboda

www.zdravezpravy.cz

Bohuslav Svoboda [ODS] byl dnes [25.11.] jednomyslně zvolen do čela Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny PČR. Sněmovní výbor má pětadvacet členů, místopředsedů je pět.

15

Vakcíny pro děti od pěti let dorazí do Česka do Vánoc

www.zdravezpravy.cz

Vakcíny pro děti od 5 do 11 let od společností Pfizer/BioNTech doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky ke schválení EK. Prvních 300 tisíc dávek do Česka přijde do Vánoc.

13

Nádor prsu u žen vzniká i kvůli pozdnímu těhotenství

www.zdravezpravy.cz

Zhoubný nádor prsu lékaři diagnostikují mnoha ženám. A na vině je dle nich někdy i pozdní věk těhotenství a hormonální stimulace při umělém oplodnění. Trend u nás mírní preventivní screening a moderní léčba.

12

Motol i Bulovka kvůli covidu stopnou plánované operace

www.zdravezpravy.cz

Pražská Fakultní nemocnice Motol od pondělí 29.11. zastaví plánovanou operační péči. Ještě v pátek 26.11. to samé udělá Fakultní nemocnice Bulovka. Nemocnice jsou přetíženy covidovými pacienty. K jejich vlastním přibyli i pacienti z Brna.

07

ZP Škoda se stala Zdravotní pojišťovnou roku 2021

www.zdravezpravy.cz

Vítězem soutěže Zdravotní pojišťovna roku 2021 se stala ZP Škoda. Hned za ní se umístila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Na třetím místě skončila VZP ČR.

Wednesday, Nov 24

14

Pětikoalice chce stáhnout děti ze škol už teď v prosinci

www.zdravezpravy.cz

Pětikoalice Spolu a PiratStan představila konkrétní návrhy, jak chce zvládnout šíření koronaviru. Ve svém prohlášení uvedla, že chce plošně prodloužit vánoční prázdniny již od 18.12.