English

Svět hardware

Friday, Jul 19

19

Micron uvedl 256GB paměťové moduly DDR5-8800 formátu MRDIMM

www.svethardware.cz

Společnost Micron představila nové vysokokapacitní paměťové moduly MRDIMM, které mají kapacitu až 256 GB na modul. Zajímavé mají být i extrémně vysokou rychlostí, jde totiž o standard DDR5-8800.

Serverový procesor AWS Graviton4 na ARMu překonal v testech Xeony od Intelu

www.svethardware.cz

Amazon používá ve svých cloudových službách i vlastní procesory AWS Graviton4 postavené na architektuře ARM. Mají být výrazným vylepšením proti předchozí generaci a dokonce porazily v testech i Intel.

18

Ryzen 9 9950X v Cinebench otestován od 40 do 309 W, Intel poráží při 50-60% spotřebě

www.svethardware.cz

Objevují se další zajímavé testy procesoru AMD Ryzen 9 9950X. Tentokrát to bylo v benchmarku Cinebench R23, kde vyzkoušeli nastavit PPT spotřeby tohoto 16jádrového procesoru od 40 W až po 309 W.

16

OpenAI uvedlo GPT-4o mini, menší a levnější LLM

www.svethardware.cz

OpenAI uvedlo novou verzi svého LLM GPT-4o mini. Novinka je o něco menší, což má ale také výhodu v tom, že její běh je levnější a rychlejší. V ChatGPT nahradí nynější GPT-3.5 Turbo i pro ty, kteří neměli testovací verzi GPT-4o.

15

UltraRAM získává 1,1 mil. GBP od vlády pro další vývoj pamětí, které udrží informaci 1000 let

www.svethardware.cz

Pamětí, které by měly kombinovat výhody DRAM a Flash, jsme tu už měli několik. Zatím se ale žádná neprosadila do mainstreamu (trochu se tomu blížil Intel Optane). Dalším pokusem je UltraRAM od Quinas Technology. Ta by měla informace udržet…

06

MediaTek Dimensity 7350 přináší jádra A715 s vysokou frekvencí 3,0 GHz

www.svethardware.cz

Společnost MediaTek představuje další mobilní procesor do střední třídy. Jmenuje se Dimensity 7350 a má dnes už typických 8 jader. Ta výkonná mají frekvenci 3,0 GHz. Procesor si poradí i s 200MPx fotoaparátem a podporuje i datové připojení…

Thursday, Jul 18

17

SCALE umožňuje nativní kompilaci kódu Nvidia CUDA pro GPU od AMD

www.svethardware.cz

Aplikace napsané pro Nvidia CUDA běží jen na grafických kartách a akcelerátorech Nvidia, i když tu byly různé pokusy, které toto částečně obcházely a rozběhaly je i na kartách AMD. Projekt SCALE by toho měl dosáhnout nativní kompilací.

10

Intel Core Ultra 9 285K má mít takt 5,4 GHz na všech P-Core a Boost do 5,7 GHz

www.svethardware.cz

O nových procesorech Intel Core Ultra 200 řady Arrow Lake se toho napsalo už dost. Nyní se dozvídáme, jaké frekvence by měla mít jeho jádra. Boost by měl vrcholit hodnotou 5,7 GHz, tedy o něco níže než dnes.

09

Elektrická auta proti blackoutu, jejich akumulátory pomáhají v Austrálii

www.svethardware.cz

Elektrická auta mohou být pro elektrickou síť nejen přítěží, ale i pomocí, jak se ukázalo nedávno v Austrálii. Při nedostatku elektrické energie totiž mohou být náhradním zdrojem elektrické energie.

06

AMD poodhalilo architekturu Zen 6, dostane CCD s až 32 jádry

www.svethardware.cz

První procesory s architekturou Zen 5 se za dva týdny dostanou na trh, AMD nicméně už informovalo o tom, že pracuje nejen na architektuře Zen 6, ale i dalším nástupci Zen 7. Novinkou má být např. vyšší počet jader pro CCD.

Intel Arrow Lake a Panther Lake budou mít TjMax zvednutou na 105 °C

www.svethardware.cz

Ohledně připravovaných procesorů Intel Arrow Lake a Panther Lake se objevila další zajímavá zpráva. Ta se týká maximální teploty TjMax, při které vstupují do hry ochranné mechanismy procesoru. Má se totiž navýšit.

AMD možná uvede levné Athlony a Ryzeny 3 pro Socket AM5

www.svethardware.cz

Objevují se zprávy, že by AMD mohlo chystat nové levné procesory pro Socket AM5. Nabídka by se mohla rozšířit o levné modely Ryzen 3 a Athlon, které by měly být vyráběny ještě pomocí 7nm procesu.

Wednesday, Jul 17

19

Intel Panther Lake prý přinese až 16 jader, GPU Celestial a 25W PBP

www.svethardware.cz

Intel chystá další novou architekturu svých procesorů Panther Lake. Ta by měla už velmi brzy nahradit ještě neuvedené Arrow Lake a neprodávané Lunar Lake. První úniky hovoří o maximálně 16 jádrech, přičemž se mají vrátit LP E-Core.

15

Samsung má 10,7Gbps paměti LPDDR5X, využije je MediaTek

www.svethardware.cz

Společnost Samsung představila v dubnu extrémně rychlé paměti LPDDR5X, které jsou dokonce rychlejší než novější standard LPDDR5T. Dosahují rychlosti 10,7 Gbps a už takto krátce po uvedení byly validovány a vybrány pro nové procesory…

14

Snapdragon X Elite tvoří zatím 0,3 % testů v PassMarku. Neúspěch pro Qualcomm?

www.svethardware.cz

PassMark Software vydal zajímavou statistiku, ve které říká, že jen 0,3 % zaslaných výsledků benchmarku bylo z nových procesorů Qualcomm Snapdragon X Elite. Znamená to další neúspěch pro architekturu ARM v boji proti x86?

06

Intel LGA-1700 bude mít delší život, připravuje se prý Bartlett Lake-S s až 12 P-Core

www.svethardware.cz

Stávající patice LGA-1700 od Intelu se možná dočká delšího života. Ačkoli nové procesory Arrow Lake přijdou do nové patice, do té staré mají zamířit čipy Bartlett Lake-S. Zde mají být i procesory s vyšším počtem P-Core a žádnými E-Core.

Holandský Elysian prezentoval elektrické letadlo E9X pro 90 lidí, má baterie s 360 Wh/kg

www.svethardware.cz

Elektrická letecká doprava se pomalu blíží. Holandský startup Elysian by chtěl vyrábět elektrický letoun E9X a nemělo by jít o malé letadlo. Pojmout má 90 lidí a pokrýt spoustu regionálních letů.

MediaTek údajně plánuje nové 3nm serverové čipy postavené na ARMu

www.svethardware.cz

Společnost MediaTek chce rozšířit svůj záběr a k mobilním procesorům přidat i ty serverové. Proslýchá se totiž, že by měla už brzy přijít s novými serverovými procesory, které mají cílit na úspornost.

Tuesday, Jul 16

19

AMD otáčí, Ryzen 7 9700X je nyní prý o 2 % rychlejší ve hrách než 7800X3D

www.svethardware.cz

Velkou otázkou je, zda je nový procesor Ryzen 7 9700X (Granite Ridge) ve hrách rychlejší než herní CPU z předchozí generace, Ryzen 7 7800X3D. AMD nyní tvrdí, že by novinka měla být o 2 % výkonnější, ačkoli nedávno tvrdilo opak.

12

Ryzen 9 9950X přetaktován na 6,7 GHz, překonal rekord v Cinebench v 16jádrových CPU

www.svethardware.cz

První kousky procesorů AMD Ryzen 9 9950X se už dostaly i k overclockerům a dokázaly překonat několik světových rekordů. Např. padl rekord v Cinebench R23 MT v oblasti 16jádrových procesorů, kde překonal 7950X.

06

Kalkulátor Seasonicu zmiňuje nepředstavené Radeony včetně RX 7990 XTX

www.svethardware.cz

Včera jsme se podívali na Seasonic Wattage Calculator kvůli udávaným spotřebám nových grafických karet GeForce RTX 5000. Nyní přichází na přetřes znovu, a to díky zmínění dosud nepředstavených verzích grafických karet AMD Radeon RX 7000.

Tvůrci Warframe zveřejňují data o pádech Intelů Core i9-13900K a 14900K, tvoří většinu

www.svethardware.cz

Situace kolem výkonných procesorů Intel Core i9-13900K a 14900K, které ve hrách vykazují nepříjemné pády, má další pokračování. Tvůrci hry Warframe zveřejnili statistiky pádů ovladačů a tyto procesory opravdu tvoří většinu.

Lunar Lake přijde v notebooku Asus ExpertBook P5 s displejem 2.5K 144Hz

www.svethardware.cz

Procesory Lunar Lake se objevují v prvních zařízeních. Asus oznámil svůj notebook ExpertBook P5 (P5405) se 14“ displejem s rozlišením 2.5K a frekvencí 144 Hz. Má nabídnout výkon více než 100 TOPS pro úlohy AI.

LFP články už stojí jen 53 USD za kWh, v Číně jsou EV levnější než ICE

www.svethardware.cz

Li-Ion články postupně zlevňují a jen za poslední rok šla cena skoro o polovinu dolů. Tvrdí tak průzkum od BloombergNEF. Levnější jsou ale nejen články, ale také akumulátory z nich složené, a většina je už pod hranicí 100 USD za kWh.

Monday, Jul 15

19

AMD odhalilo další info o Ryzenech 9000 a ukázalo, jak překonává Intel

www.svethardware.cz

AMD sice už představilo novou architekturu Zen 5 a procesory Ryzen 9000, nyní poodhalilo další detaily a přineslo i prezentace, ve kterých srovnává výkon s Intelem. Chlubí se také vyšší efektivitou.

12

Seasonicu unikla data o TDP nových GeForce aneb 500W pro RTX 5090

www.svethardware.cz

Společnost Seasonic má ve svém Wattage Calculatoru pro stanovení vhodného zdroje pro danou sestavu už i nové karty GeForce RTX 5000. Dozvídáme se tak např. že podle něj by RTX 5090 měla mít 500W spotřebu.

06

Ryzen 9 9950X otestován v Blenderu od 60W do 320W PPT. Jak se liší výkon?

www.svethardware.cz

Nový procesor AMD Ryzen 9 9950X byl důkladně otestován v aplikaci Blender, kde se tester zaměřil na průběh výkonu při různě nastavené spotřebě PPT. Ta byla vyzkoušena od 60 W až do neomezených hodnot, kde bylo dosaženo 320 W.

Čínské USTC vyvinulo Li-Ion akumulátory s 506 Wh/kg, mají ale nízkou životnost

www.svethardware.cz

Mezi mnoha pokusy o vývoj nových typů lithiových článků spadají i ty od University of Science and Technology of China. Vědci zde vyvíjejí akumulátory s anodou z kovového lithia, ke které vytvořili elektrolyt CIPA pro vylepšení stability…

Kompatibilita Intel Arc A770 otestována, hratelných je 93 % her

www.svethardware.cz

Grafické karty Intel Arc Alchemist dlouho sužovaly nekvalitní ovladače. Hry padaly, běžely pomalu, nebo vykazovaly jiné neduhy. Od té doby ale Intel ušel velký kus cesty a nyní je velká většina her hratelných.

AMD Ryzen AI 9 HX 370 je v Geekbench nejrychlejším mobilním procesorem v ST

www.svethardware.cz

Výkony procesoru AMD Ryzen AI 9 HX 370 byly zveřejněny už v několika testech. Další únik ukazuje ještě lepší výkony než ty předchozí a vypadá to na nejvýkonnější mobilní procesor v jednovláknovém nasazení.