English

Svět hardware

Today News

06

AMD zaútočilo slevami Radeonu RX 7700 XT i RX 7900 GRE, ten je o 100 USD levnější

www.svethardware.cz

AMD to s cenovou válkou na poli GPU myslí asi opravdu vážně. Máme tu další slevy, tentokrát u mainstreamového Radeonu RX 7700 XT a nižšího high-endu v podobě Radeonu RX 7900 GRE, který je nyní globálně dostupný.

Monday, Feb 26

17

Korejský KIER vyvinul průhledné perovskitové solární články s 21,68% účinností

www.svethardware.cz

Vědci v Korea Institute of Energy Research přišli s novými perovskitovými solárními články, které mají průhledné elektrody. Dosáhli také velmi slušné účinnosti a zlepšuje se rovněž životnost článků.

15

Qualcomm Snapdragon X Elite otestován, překonává Ryzen 9 7940HS

www.svethardware.cz

V létě se mají představit nové přístroje s procesorem Qualcomm Snapdragon X Elite, který možná ve větším přinese architekturu ARM do oblasti počítačů, ve kterých dominuje architektura x86. Výkonnostní výsledky vypadají slibně.

12

Nvidia připravila nové AI akcelerátory speciálně pro Čínu, vyhýbá se tím sankcím

www.svethardware.cz

Nvidia už několikrát připravila speciální verze svých karet, které se vyhýbají americkým sankcím uvaleným na Čínu. Tentokrát je to několik nových akcelerátorů pro vývoj systémů umělé inteligence.

11

BenQ oznamuje herní Mini-LED monitor Mobiuz EX321UX se 144Hz frekvencí

www.svethardware.cz

Společnost BenQ oznámila, že uvede nový herní monitor Mobiuz EX321UX. Půjde o LCD panel s technologií Mini-LED, která nabídne na 32" úhlopříčce 1152 zón pro podsvětlení. Očekávat můžeme také 144Hz frekvenci.

06

Na Měsíci přistál modul Odysseus od společnosti Intuitive Machines

www.svethardware.cz

V rámci mise IM-1 došlo poprvé k tomu, že na povrchu Měsíce přistál modul pocházející z komerční sféry a nikoli od státních kosmických agentur. Konkrétně šlo o modul Nova-C pojmenovaný jako Odysseus od společnosti Intuitive Machines.

Sunday, Feb 25

14

Strategie Age of Mythology: Retold vyjde už v tomto roce

www.svethardware.cz

V pátek proběhl stream Age of Empires New Year, New Age, na kterém se prezentovaly novinky ze světa strategií Age of Empires. Také jsme se ale dozvěděli, že už letos by měl vyjít již dříve oznámený titul Age of Mythology: Retold.

Friday, Feb 23

06

Kingmakers: zběsilá akce ve středověku s moderními zbraněmi

www.svethardware.cz

Občas se objeví hra, jež svým zpracováním vybočuje z řady. Takovým případem je i Kingmakers, kde se budeme moci uprostřed středověké bitvy projíždět mezi rytíři v autě a používat proti nim moderní střelné zbraně včetně granátometu. A také…

Intel oznámil proces 14A a Microsoft jako obřího zákazníka pro Intel 18A

www.svethardware.cz

Společnost Intel chce získat zpět vedoucí pozice ve výrobních procesech čipů a říká, že udrží plán 5N4Y, tedy 5 nových procesů během 4 let. Bude tu nový Intel 14A a pro Intel 18A má obřího zákazníka, firmu Microsoft.

Thursday, Feb 22

Thermaltake uvádí skříň View 270 TG ARGB

www.svethardware.cz

Thermaltake uvedl skříň View 270 TG ARGB, která je zajímavá tím, že má průhlednou nejen jednu boční stranu, ale také tu přední. Dále nabízí množství pozic pro chlazení a oddělený prostor pro napájecí zdroj ve spodní části.

Množí se případy pádů high-endových CPU Intelu ve hrách, je několik podezřelých

www.svethardware.cz

Poslední dobou se objevuje stále více případů, kdy zejména ve hrách dochází k zásekům high-endových procesorů Intelu, zejména jde o Core i9-13900K a Core i9-14900K. Co ale vězí za tímto problémem?

Wednesday, Feb 21

Respawn údajně vyvíjí FPS ze světa Star Wars, kde budeme hrát za Mandaloriana

www.svethardware.cz

Během posledních dní se objevily zatím neoficiální informace, že by vývojáři z Respawn Entertainment měli vyvíjet FPS hru ze světa Star Wars, v které budeme hrát za mandalorianského lovce odměn a jež bude dávat důraz na možnosti pohybu.

ARM Cortex-X5 údajně v problémech kvůli příliš vysoké spotřebě

www.svethardware.cz

Nové procesory na architektuře ARM budou moci využívat velmi výkonných jader ARM Cortex-X5. Zdá se ale, že připravovaná novinka zrovna nevyniká v efektivitě a trpí na velmi vysokou spotřebu, která má negativní vliv na výkon.

Tuesday, Feb 20

12V-2x6 téměř standardem na GeForce RTX Super, umožní až 675W karty

www.svethardware.cz

Konektor 12VHPWR se ukázal být poněkud problematickým. Mohl způsobovat tavení konektorů a nyní tu máme běžně vylepšenou variantu 12V-2x6. Ta má být spolehlivější a umožnit karty s ještě vyšší spotřebou.

Monday, Feb 19

17

Metro Exodus: prodalo se už více než 10 milionů kopií

www.svethardware.cz

Při příležitosti 5letého výročí vydání hry Metro: Exodus se vývojáři z 4A Games připomněli zveřejněním roadmapy celé série s náznakem dalšího velkého dílu kromě VR titulu Metro Awakening, který by měl vyjít už v tomto roce.

06

Apple údajně pozastavil vývoj skládacího iPhonu, nebyl spokojen s životností

www.svethardware.cz

Už dlouho se mluví o tom, že Apple vyvíjí další řadu iPhonů, a to jejich skládací verze. Podobné modely má v nabídce např. Samsung se svými řadami Fold a Flip. Nyní se ale proslýchá, že byl vývoj takových iPhonů pozastaven.

TCL uvádí VR brýle Nxtwear S+, vyjdou na 399 USD

www.svethardware.cz

Společnost TCL se také angažuje na poli virtuální reality a představuje novou generaci VR brýlí Nxtwear S+. Ty mají vytvářet virtuální 215" obrazovku ve vzdálenosti 6 metrů a zaujmout chtějí nízkou cenou 399 USD.

Superpočítač Nvidia EOS pro umělou inteligenci nabídne 18,4 ExaFLOPS

www.svethardware.cz

Nvidia se v poslední době soustředí na umělou inteligenci a dalším takovým projektem je její superpočítač Eos. Ten je vybaven systémy Nvidia DGX H100, díky čemuž dosahuje výkonu 18,4 ExaFLOPS v úlohách AI.

Friday, Feb 16

19

Našly se nové bezpečnostní chyby v CPU, postihují všechny Ryzeny

www.svethardware.cz

Doby, kde se lidé smáli Intelu za bezpečnostní chyby v procesorech a vyzdvihovali AMD, jsou už pryč. Během posledních let se našla kvanta dalších chyb i u AMD a dalších. Tentokrát máme v Ryzenech hned až 4 nové chyby.

AMD Anti-Lag+ na úrovni driverů se po fiasku vrátí už brzy, potvrzuje AMD

www.svethardware.cz

V říjnu loňského roku AMD přišlo s technologiemi Anti-Lag a Anti-Lag+ pro snížení prodlev i na úrovni driverů, nicméně bylo z toho nemalé fiasko, protože funkce sahala do souborů her, což vyústilo v bany. AMD ji tak v této formě zrušilo,…

12

Apple přitlačí na AI, procesory A18 a M4 mají mít výrazně silnější Neural Engine

www.svethardware.cz

Společnost Apple hodlá výrazně zlepšit schopnosti svých produktů v oblasti umělé inteligence. Dopomoci by tomu mohl výrazně vyšší výkon Neural Engine v nových připravovaných procesorech A18 a M4.

08

Disney oznámilo investici 1,5 miliardy USD do Epic Games

www.svethardware.cz

Disney oznámilo investici ve výši 1,5 miliardy USD do společnosti Epic Games. Na základě toho by měl vzniknout nový, trvalý otevřený svět propojený s Fortnite, kde budou postavy a různý obsah, který známe z mediálního portfolia Disney.

Thursday, Feb 15

18

Cooler Master uvádí levný 100Hz herní monitor GA2501

www.svethardware.cz

Společnost Cooler Master představila nový herní monitor pro ty, kteří chtějí něco malého a levného. Nový model GA2501 zvládá 100Hz obnovovací frekvenci a nabídne klasické rozlišení Full HD (1920×1080 pixelů).

06

Křemíkové Li-Ion baterie StoreDot vydržely 1100 cyklů, přinesou hustotu 340 Wh/kg

www.svethardware.cz

Společnost StoreDot vyvíjí křemíkové Li-Ion akumulátory a už letos by měly být dostupné varianty 100in5 (100 mil dojezdu za 5 minut nabíjení). Úspěšně už ale otestovala i rychlejší modely 100in4.

Mark Zuckerberg říká, že jeho Quest 3 je lepší než Apple Vision Pro. Tečka.

www.svethardware.cz

Mark Zuckerberg a jeho společnost Meta se dlouhou dobu snaží uspět na poli virtuální reality. Nedávno se na tento trh dostal i Apple s headsetem Vision Pro. Zuckerberg ho vyzkoušel a dle jeho názoru je Quest 3 od Mety jasně lepším…

Wednesday, Feb 14

20

Vyšla střílečka Helldivers 2, jaké jsou recenze?

www.svethardware.cz

Máte rádi Hvězdnou pěchotu a likvidaci přerostlých brouků na cizích planetách? Pak nepřehlédněte co-op střílečku Helldivers 2, jež vyšla na PS5 a PC, kde si ji během prvních 24 hodin vyzkoušel rekordní počet hráčů, pokud jde o hry od Sony…

06

CEO Nvidie věří, že trh s AI bude brzy mít hodnotu 2 bilionů USD

www.svethardware.cz

Nejen Sam Altman vidí v generativní AI velkou budoucnost. Pochopitelně je to i Nvidia, na jejímž hardwaru je většina těchto systémů trénována. Jensen Huang se nyní vyjádřil, že by tento trh mohl znamenat 2 biliony USD, a to už docela brzy.

Nvidia Chat with RTX aneb rozběhněte vlastního chatbota na své GeForce

www.svethardware.cz

Umělá inteligence míří na lokální zařízení. Procesory dostávají výkonné jednotky NPU, grafické karty jsou k tomu používány v cloudu a nově budou i v domácích počítačích. Nvidia k tomu uvolnila funkci Chat with RTX.

Vápníko-kyslíkové akumulátory z Číny vydrží 700 cyklů, jsou ale velmi neefektivní

www.svethardware.cz

Novým typem akumulátorů by mohly být i ty vápníko-kyslíkové. Vápníku je na zemi 2500krát více než lithia, kyslíku je také poměrně dost. První prototypy vydržely 700 nabíjecích cyklů, mají ale také neduhy.

Tuesday, Feb 13

14

Profesionální Nvidia RTX 2000 Ada přináší 16GB VRAM a 70W spotřebu

www.svethardware.cz

Nvidia představuje nového zástupce svých profesionálních grafických karet RTX 2000 Ada Generation. Je postavena na poslední verzi architektury Ada Lovelace, nabídne slušnou 16GB paměť VRAM a nízkou spotřebu 70 W.