English

svethardware.cz

Today News

19

VMware Fusion Pro nyní zadarmo pro osobní účely aneb virtualizace i pro macOS zdarma

www.svethardware.cz

Produkty VMware Desktop Hypervisor jako Fusion Pro 13 a Workstation Pro 17 jsou nyní pro osobní účely zdarma pro všechny platformy, tedy Windows, Linux i macOS. Další možností je předplatné.

Toshiba demonstrovala HAMR a MAMR pevné disky s kapacitami přes 30 TB

www.svethardware.cz

Toshiba je jedním z výrobců pevných disků, který rovněž zkouší nové technologie při vývoji nových modelů. Nyní demonstrovala technologie zápisu HAMR i MAMR, přičemž se jí povedlo dosáhnout kapacity přes 30 TB.

14

G.Skill uvádí DDR5 moduly Ripjaws M5 RGB

www.svethardware.cz

G.Skill uvádí nové paměťové moduly DDR5 s označením Ripjaws M5 RGB. Nejlepším modelem je 96GB kit (2*48 GB) DDR5-6400 CL32-39-39-102. Rozptylovače tepla obsahují RGB osvětlení a lze si vybrat ze dvou barevných provedení (černá a bílá).

08

Redmi uvedlo 180Hz herní monitor G24 IPS Edition

www.svethardware.cz

Značka Redmi uvádí na trh nový herní monitor. Jmenuje se Monitor G24 IPS Edition a už dle názvu tu najdeme panel typu IPS místo původního VA. Jeho obnovovací frekvence činí 180 Hz a jde o kompaktní 23,8" model.

Sunday, May 19

17

Epic nabízí zdarma hru Dragon Age: Inquisition - GOTY

www.svethardware.cz

Epic nabízí zdarma RPG Dragon Age: Inquisition v edici GOTY (Game of the Year) z roku 2014, která obsahuje i trojici DLC pro singleplayer. Jde o třetí velký díl série, který je zároveň dosud tím nejnovějším. Nabídka skončí ve čtvrtek 23.…

12

Ubisoft zrušil vývoj F2P střílečky The Division Heartland

www.svethardware.cz

Pokud patříte mezi příznivce série The Division a těšili jste se na nový připravovaný free-to-play titul The Division Hearthland, nepotěší Vás zpráva, že Ubisoft oznámil zrušení dalšího vývoje této hry.

Saturday, May 18

08

Vyšla strategie Homeworld 3, jaké jsou recenze?

www.svethardware.cz

Tento týden konečně vyšla vesmírná strategie Homeworld 3. Navazuje na události prvních dvou dílů, jež byly vydané už před více než 20 roky. Podařilo se vývojářům z Blackbird Interactive vytvořit důstojné pokračování, s kterým budou…

Friday, May 17

AMD Strix Point se objevuje v uniklém výsledku v benchmarku Blenderu

www.svethardware.cz

AMD chystá mobilní procesory Strix Point. Jak se blíží jejich uvedení, objevuje se k nim více úniků. Ten poslední ukazuje výsledek v benchmarku aplikace Blender, kde se ukazuje výrazný nárůst výkonu.

07

Intel má chystat N250, úsporný procesor Twin Lake se 4 jádry

www.svethardware.cz

Společnost Intel chystá “nové” velmi úsporné mobilní procesory Twin Lake. Prvním zástupcem by měl být Intel Processor N250, který bude mít podle zákulisních informací 4 úsporná jádra Gracemont.

Thursday, May 16

19

Assassin's Creed Shadows: trailer na nový díl z feudálního Japonska

www.svethardware.cz

Ubisoft včera zveřejnil první trailer na očekávaný nový díl série, který se bude odehrávat ve feudálním Japonsku a bude mít název Assassin's Creed Shadows. Dozvídáme se, že nabídne dvě odlišné hratelné postavy: Yasuke pro boj a Naoe pro…

18

Otestována i 9jádrová verze Apple M4, výkon je stále vynikající

www.svethardware.cz

Apple ve svých nových tabletech iPad Pro nabízí procesor M4, který je dostupný ve dvou variantách, a to s 9 nebo 10 jádry. Po testech 10jádrové varianty tu máme nově i výsledky z té slabší, 9jádrové.

15

Mozilla Firefox dostává podporu AI upscalingu Nvidia RTX Video Super Resolution

www.svethardware.cz

Mozilla Firefox je dalším internetovým prohlížečem, který dostává podporu pro technologii Nvidia RTX Video. Jde o funkci, která pomocí systémů umělé inteligence zvyšuje rozlišení streamovaného videa a nejen to.

14

Intel uvádí Thunderbolt Share, jednoduché sdílení dat i obrazovky přes kabel

www.svethardware.cz

Pokud budete potřebovat přenést data mezi dvěma počítači, případně sdílet obrazovku, máte nyní nově možnost toto provést i přes technologii Intel Thunderbolt Share. Mělo by jít o značně flexibilní funkci.

06

Čínský SMIC má připraven 5nm výrobní proces s DUV místo EUV

www.svethardware.cz

Čínská společnost SMIC se snaží vylepšovat své výrobní procesy, ačkoli nemá přístup k moderním nástrojům pro EUV litografii. I se starším DUV se jí ale povedlo dosáhnout na 5nm výrobní technologii.

Sony prodalo za rok přes 20 milionů PlayStationů PS5, celkově se blíží 60 milionům

www.svethardware.cz

Herní konzole Sony PlayStation 5 je prodejně hodně úspěšná. Společnosti se totiž povedlo prodat za poslední fiskální rok přes 20 milionů těchto konzolí. Celkový počet už je na dosah 60 milionům.

Wednesday, May 15

16

Noctua uvedla nízkoprofilový CPU chladič NH-L12Sx77

www.svethardware.cz

Noctua uvedla nový nízkoprofilový (low-profile) CPU chladič, který je upravenou variantou modelu NH-L12S z roku 2017. Oproti němu nabízí více heat-pipe pro vyšší výkon a větší výšku o 7 mm pro lepší kompatibilitu s vysokými paměťovými…

06

MediaTek Dimensity 8250 dosahuje taktu 3,1 GHz, nezapomíná ani na AI

www.svethardware.cz

Společnost MediaTek uvedla nový procesor Dimensity 8250, který dosahuje vysoké frekvence až 3,1 GHz. Samozřejmostí je i APU 580 pro zpracování úloh umělé inteligence a podpora datového připojení 5G.

OpenAI uvedlo multimodální ChatGPT-4o, který lépe rozumí textu, zvuku i obrazu

www.svethardware.cz

Oblíbený chatbot OpenAI ChatGPT se dostává do nové verze nazvané ChatGPT-4o nebo ChatGPT-4 Omni. Ta je multimodální, rozumí tedy více druhům vstupů a podstatně rychleji je zpracovává. Podporuje text, obraz i zvuk.

Nvidia Blackwell GB200 pro vědu aneb CPU může být pro výpočty až 200× dražší

www.svethardware.cz

GPU karty od Nvidie (ale i AMD) jsou už pěknou řádku let používány k vědeckým výpočtům. Nejnovější generace Blackwell GB200 má pro některé typy nasazení být až 200krát levnější než CPU. Zvládá to totiž mnohem efektivněji.

Tuesday, May 14

13

Nvidia a MediaTek představí ARMový procesor, konkurenci Snapdragonu X Elite

www.svethardware.cz

Qualcomm Snapdragon X Elite zdaleka nebude jediným procesorem na architektuře ARM, který se pokusí narušit hegemonii procesorů x86 na platformě Windows. Své chystá i společnost Nvidia ve spolupráci s MediaTekem.

06

AMD RDNA 5 má být pro GPU jako Zen pro CPU, zbrusu novou architekturou

www.svethardware.cz

Společnost AMD by se mohla v budoucnu opětovně dostat více do popředí i v oblasti GPU. Proslýchá se, že architektura RDNA 5 by měla být zbrusu novou architekturou a být jakýmsi Zenem v oblasti grafických karet.

Intel Xeon 6E "Sierra Forest" se 144 jádry přinese 180 MB cache

www.svethardware.cz

Objevují se další informace o nových procesorech Xeon 6 řady Sierra Forest, které jsou tvořeny pouze úsporných jádry E-Core. Máme tu nepřesvědčivé benchmarky a informace o tom, že 144jádrová verze přinese 180 MB L2+L3 cache.

Brýle Apple Vision Pro 2 prý mají být o polovinu levnější a začít na 1500-2500 USD

www.svethardware.cz

Další zajímavé úniky kolují kolem chystané nové generace brýlí pro virtuální realitu, Apple Vision Pro 2. Ty by prý měly být mnohem levnější než nynější generace, která je za opravdu vysokých 3500 USD.

Lyten začíná dodávat vzorky lithium-sírových akumulátorů Li-S do automotive i armádě

www.svethardware.cz

Společnost Lyten vyvíjí lithium-sírové akumulátory a s vývojem postoupila opět o kousek dále, takže nyní dodává A-vzorky k testování. Ty zamířily nejen k automobilkám a společnostem vyrábějícím elektroniku, ale také k armádě.

Monday, May 13

Snapdragon X míří do nových notebooků, unikají zmínky o Dellu, Lenovu i dalších

www.svethardware.cz

Už jen týden nás dělí od oficiálního uvedení nových notebooků s mobilními procesory Qualcomm Snapdragon X Plus a Elite. A jak se zdá, nové procesory se objeví v zařízeních mnoha známých výrobců.

Nvidia testuje 4slotový chladič pro GeForce RTX 5090 schopný uchladit 600 W

www.svethardware.cz

Jakou spotřebu budou mít nové desktopové grafické karty Blackwell, ještě není jasné. Proslýchá se ale, že Nvidia testuje 250W až 600W chladiče. Ten by měl být ještě větší než dosud a v počítači by mohl zabírat až 4 sloty.

SSD Corsair MP700 PRO SE zvyšuje rychlost až na 14 GB/s

www.svethardware.cz

Corsair představuje další variantu svých velmi rychlých SSD MP700. Novinka nese jméno MP700 PRO SE a navyšuje přenosové rychlosti až na 14 GB/s, což je nárůst o více než 10 % proti předchozímu MP700 PRO.

AMD rozesílá vzorky mobilního Strix Point Halo se 120W TDP

www.svethardware.cz

Objevují se informace o tom, že AMD rozesílá vzorky mobilního procesoru Strix Point Halo, přičemž se nám i díky tomu zase lépe ucelují informace o tom, jak tyto procesory s velmi výkonným iGPU budou vlastně vypadat.

Tesla ukázala, jak robot Optimus v továrně přeskládává baterie

www.svethardware.cz

Vývoj robota Tesla Optimus pokračuje dál a nyní je v testovacím provozu v jedné z továren společnosti. Společnost zde zkouší nasazení robota pro některé jednoduché činnosti, jako je přeskládávání baterií.

Intel Panther Lake-H spatřen s 12 Xe jádry architektury Celestial

www.svethardware.cz

Intel připravuje nové procesory Arrow Lake, Lunar Lake a Panther Lake. Poslední zmiňované by měly dostat nové GPU architektury Celestial, které by posledních úniků mělo mít navýšen počet Xe jader na 12.