English

Deník Referendum

Wednesday, Apr 24

15

Cesta do pekel na lékařský předpis. Benzodiazepiny jsou dobrý sluha, zlý pán

denikreferendum.cz

V situaci, kdy psychoaktivní léky problémově užívá asi milion lidí, se u nás léková závislost nadále podceňuje. Reportérka Deníku Referendum přináší příběhy závislostí, které se rozvinuly pod dohledem lékařských autorit.

13

Made in Bangladesh. Když je práce v textilním průmyslu doslova bojem o život

denikreferendum.cz

Uplynulý rok byl v Bangladéši ve znamení rozsáhlých sociálních protestů. Ani jedenáct let po tragédii v Rana Plaza se podmínky pracujících v oděvním průmyslu výrazně nezlepšily. Ten přitom tvoří osmdesát procent exportu země.

Tuesday, Apr 23

16

Feriho oběti dosáhly spravedlnosti. Teď změňme kulturu, která jim stála v cestě

denikreferendum.cz

Odsouzení bývalého poslance Feriho je důležitým krokem k odstranění kultury znásilnění u nás. Teď je třeba dokončit změnu definice znásilnění v zákoně tak, aby jim účinně předcházel a usnadnil jejich postihování.

12

Sociální pracovníci v Ostravě slaví poloviční vítězství. Odbory jim nepomohly

denikreferendum.cz

Vyhrocená situace v ostravské společnosti adiktologických služeb Renarkon vyústila v odvolání problémového ředitele, pracovníci se však na svá místa nevrátí. V kauze je nepodpořil bohužel ani Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče.

Dukovy zemanovské konspirace zahanbují české katolíky

denikreferendum.cz

Místo odchodu do ústraní v souladu s církevní tradicí se kardinál Duka drží moci a zneužívá ji ve prospěch šíření konspiračních teorií o spiknutí proti bývalému prezidentu Zemanovi. Většině katolíků za něj musí být hanba.

Monday, Apr 22

15

Politoložka Dvořáková: ODS se od dob Klause příliš nezměnila

denikreferendum.cz

S politoložkou Vladimírou Dvořákovou jsme při příležitosti třiatřiceti let od založení ODS hovořili o vývoji strany, o tom, jak se od nástupu Petra Fialy jejího do čela proměnila a jaká je její budoucnost.

12

České dráhy potřebují dlouhodobý plán rozvoje, nikoli rozvratu

denikreferendum.cz

Úvahy ministrů financí a dopravy privatizovat České dráhy představují další ukázku ideologické zaslepenosti ODS. Zkušenosti s privatizací železnic jsou vcelku odstrašující. Velcí železniční dopravci jsou v Evropě z dobrých důvodů státní.

Sunday, Apr 21

09

Ostravský Bauhaus končit nemusí

denikreferendum.cz

Městem plánovaná demolice jedné z dvojice ostravských galerií současného umění Plato spustila protest kulturní veřejnosti. Přeměna hobbymarketu na dočasnou galerii se totiž ukázala jako velmi progresivní a žádoucí.

Saturday, Apr 20

18

Evropská válečná unie?

denikreferendum.cz

Z původně mírového, pluralitního a otevřeného projektu se Evropská unie stala hospodářsky upadajícím regionem, který chce místo do nových technologií bláhově investovat do neproduktivního zbrojení.

09

Španělsko opět řeší Katalánce. Puigdemont ohlásil návrat do země

denikreferendum.cz

Španělský parlament se pře o amnestii pro organizátory referenda 2017. V samotném Katalánsku se zároveň chystají volby. Proslule neústupný separatistický lídr se v tomto kontexu rozhodl avizovat návrat ze svého sedmiletého exilu.

Friday, Apr 19

15

Bulharsko před volbami. Proč je místní politika extrémně nestabilní?

denikreferendum.cz

Už pošesté za poslední tři roky půjdou obyvatelé Bulharska k všeobecným volbám. Tamní společnost je destabilizovaná. Nejen korupcí, ale i zklamanými očekáváními od členství v Evropské unii.

11

Mimořádné schůze Sněmovny jen poškozují chod parlamentní demokracie

denikreferendum.cz

Snadné svolání mimořádných schůzí Poslanecké sněmovny, stejně jako obstrukce schůzí řádných prohlubuje krizi politické kultury a znedůvěryhodňuje parlament. Na vině je opozice i vládní koalice. Jednací řád Sněmovny by se měl změnit.

Thursday, Apr 18

12

Útlak migrantů nekončí. Nový Migrační pakt EU je lidskoprávní prohrou

denikreferendum.cz

Sněmovna projednává Migrační pakt, který institucionalizuje společná pravidla na unijní úrovni. V mnoha ohledech je návrh problematický z lidskoprávního hlediska. Pro české politiky je ale naopak jeho nehumánní podoba stále málo.

Wednesday, Apr 17

17

Jak se budují továrny na dřevo

denikreferendum.cz

Ministerstvem zemědělství předložený návrh novely lesního zákona ohrožuje budoucnost našich lesů. V nestátních lesích například navrhuje nevyžadovat podíl zalesnění listnáči a jedlemi nebo nevhodně zavádí platby za ekosystémové služby.

Pane Vondro, spíte? Klimaskeptikové sní falešný realismus

denikreferendum.cz

Před blížícími se evropskými volbami se množí vyjádření předních politiků na adresu unijní klimatické politiky. Prý je ideologická, zatímco oni jsou realisté. Vědecký konsenzus a dosavadní poznatky o klimatické krizi ale potvrzují opak.

11

Naléhavě potřebujeme právo na příznivé životní prostředí

denikreferendum.cz

V květnu 2023 se členské státy Rady Evropy zavázaly k posílení ochrany životního prostředí. Organizace Amnesty International je proto vyzývá, aby naplnily závěry loňského summitu a právně zakotvily právo na zdravé životní prostředí.

Tuesday, Apr 16

13

Ukrajinské uprchlíky místo integrace přepočítáváme na peníze. Vymstí se nám to

denikreferendum.cz

Vláda i vládní politici se chlubí, že se ukrajinští uprchlíci České republice finančně „vyplatí“. Vytěžování Ukrajinců jako levné pracovní síly namísto důsledné integrace se nám ale naopak do budoucna může snadno vymstít.

12

V Maďarsku se formuje další opoziční síla, tentokrát kolem odpadlíka z Fideszu

denikreferendum.cz

Nové hvězdě protiorbánovských protestů Péteru Magyarovi se podařilo zaregistrovat jeho formaci TISZA už k červnovým dvouvolbám. Podporu může mít i v desítkách procent. Sám Magyar ale není bez kontroverzí.

„Nejste nic než číslo.“ Proč v České republice chybí řidiči kamionů

denikreferendum.cz

Českou republiku stejně jako zbytek Evropy trápí rostoucí nedostatek řidičů kamionů. Zatímco většina médií o problému referuje z pohledu dopravců, reportérka Deníku Referendum o problému mluvila s řidiči.

11

Chci odstranit Orbána a sjednotit Maďary. Rozhovor s Péterem Magyarem

denikreferendum.cz

S novou superstar protiorbánovských protestů s velkými politickými ambicemi si povídala Tereza Engelová, zvláštní zpravodajka webu HlidaciPes.org v Budapešti. Rozhovor přetiskujeme v rámci spolupráce s tímto médiem.

Monday, Apr 15

16

Radní Vysočiny: Kraje nejsou od toho, aby připravovaly pracovní sílu pro průmysl

denikreferendum.cz

S pirátským radním pro oblast školství na Vysočině Janem Břížďalou jsme hovořili o kapacitní krizi středních škol, digitalizaci nebo tlaku průmyslu na omezování maturitních oborů a všeobecného vzdělávání.

13

Zničení průběžného důchodového systému českou ekonomiku nezachrání

denikreferendum.cz

Vládní představitelé a jejich ekonomičtí poradci opakují slova o neudržitelnosti průběžného důchodového systému. Jejich cíl je jediný: vystrašit veřejnost, aby nebránila jeho privatizaci a soukromé penzijní společnosti získaly nové klienty.

10

Začiatok novej éry? K víťazstvu Petra Pellegriniho

denikreferendum.cz

Zvolení Petra Pellegriniho slovenským prezidentem znamená překreslení slovenské politické mapy. Opozice po deseti letech ztratila zastání v prezidentském paláci. Není ale zcela vyloučené, že se Pellegrini nakonec premiéru Ficovi vzepře.

Sunday, Apr 14

12

Miloš Zeman rok poté: už znovu zkouší škodit

denikreferendum.cz

Miloš Zeman se jasně postavil za Putinovu pátou kolonu v Evropské unii, což vzbuzuje oprávněné pochyby o jeho obratu po ruské invazi na Ukrajinu. I v domácí politice se pokouší přispět k integraci autoritářských nacionalistů.

Saturday, Apr 13

10

Byl Miloš Zeman státník? Nikoli. Byl to Putinův užitečný idiot

denikreferendum.cz

Právě vztah Miloše Zemana k Rusku a Číně bude patřit ke korunním důvodům, proč se nezapíše do dějin jako úctyhodný státník, ale jako břídil, který svým sebestředným počínáním ohrožoval demokratické základy českého státu.

Friday, Apr 12

16

Práce, kterou nelze odmítnout: Státní politika zaměstnanosti v Sin-ťiangu

denikreferendum.cz

Peking směřuje k normalizaci represivní etnické politiky v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Namísto dříve běžných převýchovných táborů jsou nyní Ujguři přímo podrobování nucené práci a přesunům.

13

Úspěch švýcarské klimatické žaloby je zlomem, který změní pravidla hry

denikreferendum.cz

Evropský soud pro lidská práva v úterý konstatoval, že Švýcarsko svou nedostatečnou klimatickou politikou porušuje lidská práva. Jde o výrok, který doslova změní pravidla hry v celé Evropě. Včetně České republiky. Rok 2024 bude zlomovým.

11

Migrace a ruský mír. Vláda hraje do karet ANO a SPD

denikreferendum.cz

EU přijala migrační pakt zajišťující povinnou solidaritu všech států. Ač jde o text, který během předsednictví navrhla ČR, koalice se k němu nyní nehlásí. Nahrává tak především ANO a SPD, kteří na strachu z migrace postaví volební kampaně.

Thursday, Apr 11

15

Izraelský masakr humanitárních pracovníků je tragédií. A obrazem rasismu Západu

denikreferendum.cz

Přední britský konzervativní komentátor pronikavě analyzuje selhání britských médií při referování o zločinech páchaných Izraelem. Pro českého čtenáře je text cenný už proto, že selhání českých médií je v daném směru nejméně o řád větší.

13

„Spíš tunel než lanovka.“ Projekt brněnské lanovky provází jasný střet zájmů

denikreferendum.cz

Projekt brněnské lanovky získal minulý týden stavební povolení, současně čelí žalobě. Záměr zatěžuje také střet zájmů developera, jehož firma vytvářela projektovou dokumentaci lanovky a současně vlastní i pozemek, na němž se má stavět.