English

Novinky z portálu BusinessInfo.cz

Monday, Oct 2

14

Podílejte se na obnově Ukrajiny. Akce Contact Ukraine 2023 již brzy na MSV v Brně

www.businessinfo.cz

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve všechny zájemce z podnikatelského sektoru na akci Contact Ukraine konanou v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně ve dnech 10.-12. října.

Ve Vídni proběhl druhý Czech Startup Day

Info.cz

Na půdě českého velvyslanectví ve Vídni zorganizovala zahraniční kancelář CzechTrade Rakousko ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, agenturou CzechInvest a evropským inovačním a technologickým institutem EIT Manufacturing 26.…

Dny AI v Ostravě: Týden ve znamení technologického pokroku

www.businessinfo.cz

Umělá inteligence mění svět kolem nás. Chcete poznat její možnosti i rizika? Navštivte podzimní Dny AI. Už 23. října 2023 se Ostrava zapojí do festivalu věnovanému všem nadšencům moderních technologií.

13

Veřejný sektor letos utrácí za zadané veřejné zakázky více než vloni

Info.cz

V první polovině letošního roku bylo veřejnými zadavateli vysoutěženo a zadáno 18 753 veřejných zakázek, což je o 32,1 % více než ve stejném období předchozího roku.

11

Firmy mohou žádat o dotace na hospodaření s vodou a urychlení přechodu na oběhové hospodářství

Info.cz

Agentura pro podnikání a inovace (API) začala přijímat žádosti o dotace ve dvou výzvách Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Pro žadatele jsou v těchto výzvách připraveny celkem 2,2 miliardy korun.

10

Právní předpisy a smlouvy ve Sbírce zákonů ČR – 39. týden 2023 (částka 137–140 Sb./24 Sb. m.)

Info.cz

Ve Sbírce zákonů ČR byla tento týden publikována vyhláška o stanovení výše paušální částky náhrady nákladů při práci na dálku pro rok 2023. Ve Sbírce mezinárodních smluv ČR byla publikována dvě sdělení MZV. Plné znění právních předpisů v…

Friday, Sep 29

23

Zastoupení podnikatele

www.businessinfo.cz

Při podnikání může nastávat řada situací, kdy je pro podnikatele nemožné, neúčelné nebo jinak obtížné, například z důvodu chybějících znalostí, aby jednal v konkrétní situaci sám.

16

Lukáš Sedláček (ELAI): AI je budoucností byznysu, zvyšuje konkurenceschopnost

www.businessinfo.cz

„Ukazuje se, že IT technologie a umělá inteligence jsou pro budoucnost podnikání naprosto klíčové. Umožňují totiž zlepšit efektivitu, kvalitu inovací a konkurenceschopnost,“ říká Lukáš Sedláček, zakladatel institutu ELAI, který v Česku v…

14

Český startup vyvíjí aplikace pomocí ChatGPT. Stokrát rychleji a úsporněji

www.businessinfo.cz

Česká firma Contember nabízí klientům převratnou novinku, jež mění svět vývoje webových aplikací. V řádu minut je bez vývojářů generuje umělá inteligence. Díky tomu má podle investorů potenciál stát se jednorožcem – startupem s tržní…

11

Česko se v digitalizaci posunulo, chybějí mu ale ICT odborníci

www.businessinfo.cz

Česká republika se neustále zlepšuje v oblasti digitální ekonomiky, což dokládá i zářijové hodnocení Evropské komise. Digitální rozvoj však brzdí nedostatek odborníků v oblasti ICT.

Týden inovací se kromě umělé inteligence zaměří i na další současné trendy

www.businessinfo.cz

V úterý 10. října ráno začne v Kampusu ČSOB už po osmé hlavní událost Týdne inovací ČR, který oficiálně odstartuje slavnostním zahájením již 9. října večer za účasti mj. premiéra Petra Fialy.

09

Firmy, obce a výzkumníci dostanou peníze na inovace. Ve výzvě OP TAK je 1,5 miliardy

www.businessinfo.cz

Firmy, obce a výzkumné organizace mohou od poloviny září žádat o finanční podporu na nákup specializovaných poradenských služeb nebo na zřízení, rozšíření či modernizaci výzkumné a inovační infrastruktury v integrovaném území.

Thursday, Sep 28

10

Jan Rafaj: Naše ekonomika ztrácí dech, musíme proto rychle jednat

www.businessinfo.cz

Jan Rafaj se stal prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR letos v květnu, zrovna v době, kdy ekonomika stagnuje a firmám klesají zakázky. Rozhovor vznikl v předvečer Mezinárodního strojírenského veletrhu.

CzechTrade rozšiřuje svou síť o zahraniční kancelář v Mnichově

www.businessinfo.cz

Každá země Spolkové republiky Německo má vedle celoněmeckých charakteristik svá nezaměnitelná specifika. O Bavorsku se dokonce říká, že je to stát ve státě. Jak tato specifika zamýšlí uchopit a překlopit do efektivní podpory českých firem?

Wednesday, Sep 27

20

Známe TOP 10 finalistů. Hlasujte v soutěži Rodinná firma roku AMSP ČR 2023

www.businessinfo.cz

Soutěž Rodinná firma roku AMSP ČR hledá i letos inspirativní příběhy rodinných firem, které úspěšně překonaly mnohá úskalí v podnikání, zakládají si na dobrém jménu, čestném jednání a tradici firmy, kterou zamýšlejí zachovat…

Ministerstvo SAE varuje veřejnost před nespolehlivými výklady zákonů o dani z příjmu právnických osob

www.businessinfo.cz

Zveřejňování zavádějících, nepodložených analýz daňového režimu bude považováno za porušení federálního zákona o boji proti fámám a kybernetické kriminalitě v SAE.

Cestující v polské Metropoli Horní Slezsko-Zagłębie budou jezdit bezemisními autobusy

www.businessinfo.cz

Po dodavateli bude požadováno kromě dodání paliva také vybudování vodíkové čerpací stanice v Katovicích v Polsku.

19

Firmy pořizují elektromobily pomalu. Vadí jim ceny a chybějící infrastruktura

www.businessinfo.cz

Elektromobilů postupně přibývá jak v ostatních státech Evropské unie, tak i v České republice, kde je nakupují především firmy. Alespoň jedno elektrické vozidlo využívá každý sedmý tuzemský podnik.

Podpora inovací, exportu a mezinárodní spolupráce. Takový bude Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně

www.businessinfo.cz

Letošní 64. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV), který se koná od 10. do 13. října na výstavišti v Brně, představí inovativní průmyslové technologie.

17

Přihlaste se na studijní cestu inkubátorů a akcelerátorů do Silicon Valley

www.businessinfo.cz

Agentura CzechInvest pořádá na přelomu října a listopadu ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Los Angeles studijní cestu do podnikatelských a inovačních inkubátorů a akcelerátorů startupů v Silicon Valley a západní Nevadě. Zájemci se…

16

Technologie HAIDI českého healthtechu Datlowe nemocnicím ušetří měsíčně týden práce

www.businessinfo.cz

Úspora času, lepší přehled a motivace personálu – to jsou přínosy, kterých si čeští, slovenští a rakouští lékaři a další nemocniční specialisté cení na technologii HAIDI, vyvinuté českou společností Datlowe.

Disraptors Summit letos nebude. Akce se odkládá na rok 2024

www.businessinfo.cz

Měla to být největší tuzemská startupová akce. Jako každý rok, i letos se Disraptors Summit chystal přivézt koncem října do Prahy světové hvězdy startupové i investorské komunity. Akce měla tradičně vrcholit celoevropským finále startupové…

14

ExportMag.cz: Organizace OECD aktualizovala směrnici pro odpovědné chování podniků

www.businessinfo.cz

Jednání podniků v oblasti ochrany životního prostředí, nakládání s daty či respektování práv zaměstnanců. Na tyto i další aspekty se zaměřuje klíčová směrnice OECD, která se letos dočkala aktualizace.

13

Evropská komise schválila aktualizovaný plán obnovy pro moderní Česko

www.businessinfo.cz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během návštěvy České republiky oznámila, že kolegium komisařek a komisařů přijalo návrh změny prováděcího rozhodnutí Rady o schválení posouzení dodatku k dosavadnímu Národnímu plánu obnovy.

12

Počet veřejných zakázek zadaných stavařům letos roste, ale hodnota klesá

www.businessinfo.cz

Z pohledu objemu práce pro české stavebnictví hrají stále klíčovou roli veřejné zakázky. Veřejné zakázky ve stavebnictví tvořily 31,8 % z celkového objemu 303,6 miliard korun všech veřejných zakázek zadaných veřejnými zadavateli v první…

11

Na podporu včelařství v Karlovarském kraji půjde přes milion korun

www.businessinfo.cz

Více jak 1,1 milionu korun získají včelaři z regionu. Rada Karlovarského kraje na svém posledním zasedání schválila rozdělení prostředků v rámci dotačního programu na podporu včelařství.

10

Český průmyslový design se představuje v Paříži

www.businessinfo.cz

Prostory Velvyslanectví České republiky v Paříži, zahradu i plot u ambasády zdobí to nejlepší ze současného českého průmyslového designu. Prezentace je součástí právě probíhajícího France Design weeku.

Tuesday, Sep 26

22

Firmy se chtějí podílet na obnově Ukrajiny. Podnikatelé a zaměstnavatelé vládě doporučují aktivovat další finanční zdroje v rámci EGAP

www.businessinfo.cz

Nevyčerpané prostředky z covidového záchranného programu Covid Plus je možné využít na podporu českých firem při pomoci s poválečnou obnovou Ukrajiny.

16

Umělá inteligence mění budoucnost manažerů a podnikatelů i pracovní prostředí

www.businessinfo.cz

Jaký bude vliv umělé inteligence (AI) na práci manažerů, pracovní trh a konkurenceschopnost firem? Účastníci Leaders Talk, projektu pořádaného Českou manažerskou asociací, se shodli, že rychlý rozvoj AI zásadně promění pracovní a…

13

Po delší době začalo přibývat podnikatelů

www.businessinfo.cz

V srpnu zahájilo v Česku podnikání více lidí, než kolik svou živnost ukončilo. Stalo se tak poprvé od loňského října, od kdy naopak počet podnikatelů setrvale klesal. V poslední době ukončilo činnost mnoho lidí především v odvětví…