Nihil perpetuum, pauca diuturna sunt. Nic netrvá věčně. Ani tento vesmír, ani jeden život, ani jedna říše. Přesvědčily se o tom mnohé národy. A také mnohé softwarové projekty. Kolik života má před sebou ten největší, jaký lidstvo stvořilo?
Máme dokončený hardware počítače MB5016 a nyní si ukážeme, jak ho můžeme začít programovat. K tomu účelu si vytvoříme dva základní vývojové nástroje – debugger a assembler.
Ukážeme si natrénování a validaci běžné neuronové sítě takovým způsobem, aby dokázala rozeznávat zašuměné a posunuté obrazy číslic. Bude se jednat o základ, který nám umožní přechod ke konvolučním neuronovým sítím.
Pravidelná sonda do světa software. Podíváme se na nástroj pro monitorování různých aspektů systému, budeme vytvářet git commit zprávy s emojis a nakonec vyzkoušíme pomocníka pro měření latence při probouzení procesoru z nečinnosti.
Kdo ovládá váš počítač? Jste to skutečně vy nebo je to někdo jiný, kdo pro vás napsal uzavřený software, který může dělat cokoliv. Nejen o svobodě a nezávislosti mluvil na své přednášce Richard Stallman.
Prozatím jsme se zaměřili na assembler. Proč se však více nepoužívaly překladače vyšších programovacích jazyků? Dnes se na tuto otázku pokusíme částečně odpovědět otestováním několika dobových překladačů jazyka C.