English

root.cz

Today News

01

Výstupy veřejného testu aukcí domén: podněty, čísla a další plány

www.root.cz

Během testování hlavní funkce systému obstála, v průběhu testu jsme nenarazili na nic fatálního, co by samotný průběh aukcí narušilo. Většina hlášených nedostatků má svoje řešení v optimalizaci nebo opravách frontendu.

Softwarová sklizeň (17. 4. 2024): sledujte dění ve svém Kubernetes

www.root.cz

V pravidelné středeční sondě si představíme nástroj pro manipulaci se síťovým provozem, budeme zkoumat Kubernetes zdroje a stáhneme si oblíbený software z GitHubu. Plus, Elon Musk a jeho AI tweetovací kamarád Grok!

Tuesday, Apr 16

Manipulace s jednotkami a veličinami: aby se nesčítaly hrušky s jablky

www.root.cz

Při vývoji algoritmů s fyzikálními i jinými výpočty se používají hodnoty s různými jednotkami, které odpovídají různým veličinám. Programovací jazyky s jednotkami přímo nepracují, takže je nutné využít podpůrné knihovny.

Monday, Apr 15

Postřehy z bezpečnosti: chytré televize, chytré zranitelnosti?

www.root.cz

Pravidelná pondělní sonda do oblasti bezpečnosti. Tentokrát se podíváme na chytré, ale zranitelné TV, bezpečnostní aktualizace od Palo Alto, šmírování v produktech Apple a nový systém pro analýzu malware.

APT vylepšuje uživatelské rozhraní, Ubuntu Pro se zaměří na IoT

www.root.cz

Správce balíčků APT dostává zcela přepracované textové uživatelské rozhraní. Společnost Canonical oznámila předplatné Ubuntu Pro pro zařízení nasazené v internetu věcí. Fedora diskutuje o přechodu z GNOME na KDE Plasma.

Asynchronní cykly v C++20

www.root.cz

Pro podporu asynchroních cyklů C++20 byl navržen příkaz for co_await. Problém je, že nakonec se tento návrh do normy nedostal. Máme nějakou náhradu?

Friday, Apr 12

09

Segmentace MRI mozku – Transfer Learning

www.root.cz

V předchozích dvou článcích jsem vytvářel modely pro sémantickou segmentaci obrázků takzvaně „z čistého stolu“, abych si lépe ověřil, jak modely fungují. Takto se to dnes běžně nedělá, obvykle autoři vychází z existujících modelů.

01

TrueNAS končí s FreeBSD, svět podle vývojářů soustředí pozornost na Linux

www.root.cz

Operační systém TrueNAS byl historicky postaven na FreeBSD, ale v posledních letech se vývoj soustředí na verzi postavenou na Linuxu. Proč se to děje a proč už vývojáři nemají v plánu na FreeBSD stavět?

Thursday, Apr 11

Datový typ Decimal v programovacím jazyku Python

www.root.cz

Na úterní článek o numerických datových typech Decimal32, Decimal64 a Decimal128 dnes alespoň částečně navážeme. Budeme se totiž zabývat tím, jak je dekadický formát s plovoucí řádovou čárkou realizován v Pythonu.

Struktura zdrojáku analogového záznamu v jazyce C

www.root.cz

Dnes popíšeme formát datového pole s ASCII-artem nesoucím data a pomocných

Wednesday, Apr 10

Postavte si vlastní lehké IDE z textového editoru a shellu

www.root.cz

Ukážu vám, jak jsem si velice jednoduchým způsobem vytvořil mocné integrované vývojové prostředí. Myšlenka stojí na propojení textového editoru a operačního systému. Vznikají tím možnosti takřka neomezené.

Softwarová sklizeň (10. 4. 2024): najděte správný symbol emoji

www.root.cz

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si zobrazíme náhledy obsahu sociálních sítí, vybereme si emoji do konverzace, spojíme dohromady sílu všech AI a trochu si procvičíme japonštinu.

Tuesday, Apr 9

Kouzlo datových typů Decimal32, Decimal64 a Decimal128

www.root.cz

V normě IEEE 754–2008 nalezneme kromě klasických numerických formátů i popis typů s desítkovým základem exponentu. Jedná se o typy Decimal32, Decimal64 a Decimal128. Ty jsou taktéž podporovány některými překladači céčka.

Monday, Apr 8

13

CZ.NIC spouští aukce domén, běží veřejné testování

www.root.cz

Sdružení CZ.NIC dnes spustilo veřejné testování aukce domén, která poběží od května letošního roku. Dostanou se do ní domény na konci svého životního cyklu. Technický ředitel CZ.NIC vysvětluje, jak budou fungovat.

01

Postřehy z bezpečnosti: když utíkají data místo vězňů

www.root.cz

Continuation Flood a xz/lzma už sotva dýchají, podíváme se tedy raději na jeden ironický, jeden ikonický a jeden revoltující únik informací. Projdeme kreativní i fádní SQL injekce a nahlédneme do temnějších zákoutí protokolů.

Ubuntu 24.04 beta odloženo, Linux Mint 22 s PipeWirem

www.root.cz

Vydání beta verze Ubuntu 24.04 bylo kvůli bezpečnostním problémům o týden odloženo. Linux Mint 22 bude používat PipeWire jako výchoz zvukový server. Nadace FreeBSD dělá významné pokroky ve vývoji bezdrátových ovladačů.

Friday, Apr 5

10

Segmentace MRI mozku – DeepLabV3 model

www.root.cz

Dnes bych se rád podíval na další typ modelu pro sémantickou segmentaci obrázků, a tím je DeepLabV3. Důvodem, proč jsem si vybral právě tento, je použití bloku Spatial Pyramid Pooling a s ním spojené Atrous Convolution.

01

Continuation Flood vystavuje implementace HTTP/2 útokům DoS

www.root.cz

Nově objevený útok zneužívá zprávu Continuation v protokolu HTTP/2, kterou je možné zahltit server a způsobit jeho výpadek. Zranitelná je řada implementací, včetně Apache HTTP Serveru.

Thursday, Apr 4

Jazyk Shine: funkce, datové typy a práce s řetězci

www.root.cz

V dalším článku budou popsány funkce s proměnným počtem parametrů, datové typy tabulka a pole, práce s řetězci (včetně jejich interpolace) a nezapomeneme se zmínit ani o některých vlastnostech překladače shinec.

Kódování již preemfázovaného analogového zvuku do ASCII-artu C

www.root.cz

Minule jsme snížili šum preemfází a dnes budeme výsledný analogový signál

Tuesday, Apr 2

00

Ferdium: všechny sociální sítě na jednom místě a multiplatformně

www.root.cz

Pamětníci pamatují komunikační aplikace pro tzv. instant messaging – podporovaly protokoly jako ICQ nebo Jabber. Existovaly aplikace integrující více kanálů do jednoho rozhraní. Je však něco takového k dispozici dnes?

Softwarová sklizeň (3. 4. 2024): hlídejte si správný čas

www.root.cz

V pravidelné středeční softwarové sondě si představíme nástroj pro přepínání mezi verzemi běhových prostředí, budeme monitorovat certifikáty a vyzkoušíme pomocníka pro nastavení více konfigurací pro přesměrování portů v kubectl.

01

Jazyk Shine: „lepší“ Lua s novými jazykovými konstrukcemi a vylepšeními

www.root.cz

V dnešním článku se seznámíme se základními vlastnostmi jazyka Shine. Ten je postaven na známém a poměrně populárním jazyku Lua i na ekosystému LuaJITu. Výsledek je zajímavý a dokonce i prakticky použitelný.

Free Stars jsou na Steamu, Nintendo bojuje s yuzu

www.root.cz

Free Stars: The Ur-Quan Masters, open-source verze klasické hry Star Control 2 je na Steamu. Firma Nintendo svými žalobami ukončila vývoj emulátorů svých konzolí. Surreal Engine je komunitní pokus o reimplementaci Unreal Enginu.

Monday, Apr 1

Postřehy z bezpečnosti: optimalizací do koše

www.root.cz

Pravidelná pondělní sonda do světa počítačové bezpečností. Tentokrát o neopravitelných chybách software i hardware, červu živenému umělou inteligencí a také třeba hackování pomocí videa.

Canonical prodlouží podporu LTS, Fedora 40 má první betaverzi

www.root.cz

Projekt Debian oznámil zahájení kampaně na pozici vedoucího projektu. Canonical prodlouží podporu Ubuntu LTS až na 12 let. Projekt Fedora oznámil vydání beta verze připravovaného operačního systému Fedora Linux 40.

RVO pro korutiny (C++20)

www.root.cz

RVO (Return Value Optimization) je v C++ standardizované od verze 17. Takže se v tomhle pohledu jedná celkem o novinku. Přesto se překladače snažily o tento typ optimalizace před verzí 17.

Saturday, Mar 30

18

Sofistikovaná sabotáž XZ zabrala roky, odhalena byla šťastnou náhodou

www.root.cz

Vývojáři společnosti Red Hat varovali uživatele před upravenou verzí nástroje XZ, která obsahovala zadní vrátka a ovlivňovala fungování SSH. Šlo o velmi chytrou a dobře ukrytou sabotáž, která byla odhalena jen náhodou.

Friday, Mar 29

01

Segmentace MRI mozku – U-Net model

www.root.cz

Chtěl bych vytvořit model, který by mně zkusil na neznámém snímku vyznačit co nejpřesněji oblast s předpokládaným nádorem, pokud tam tedy skutečně je. Při detailnějším pohledu na obsah datové sady bude asi zřejmější, před čím stojíme.

Thursday, Mar 28

Automatický refaktoring zdrojových kódů Pythonu s využitím nástroje Pyrefact

www.root.cz

Prozatím poměrně neznámý nástroj Pyrefact, jehož základní vlastnosti si dnes popíšeme, dokáže automaticky optimalizovat a refaktorovat zdrojové kódy Pythonu. K tomu využívá abstraktního syntaktického stromu (AST).