Linuxový desktop poskytuje úžasné možnosti a je každým rokem lepší a lepší. Je však řada oblastí, kde kardinálně zaostává, nezřídka i o desítky let za komerčními produkty. Kolik věcí stihne v roce 2025, je otázkou.
Budeme se zabývat zarovnáním údajů v datových strukturách uložených v binární podobě (alignment) a taktéž tím, jak jsou realizovány výplně (padding) přidávané na konec serializovaných datových struktur.
Rozhodl jsem se prodloužit životnost poloautomatického kotle III. emisní třídy Benekov Pelling 27 tím, že jsem postavil novou řídící jednotku použitím vývojové desky Arduino UNO R4 Wifi.
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si spustíme lokálně umělou inteligenci, vyzkoušíme anonymní webový prohlížeč, podíváme se na terminál akcelerovaný GPU a řekneme si o systému podvojného účetnictví založeném na Django.
Přechod do chráněného režimu (a zpět) na mikroprocesorech Intel se podobá složitému rituálu. Všechny operace je nutné vykonat v určitém pořadí a naslepo: bez možnosti ladění nebo sledování činnosti PC.
Podíváme se na aktualizace mobilních zařízení Google Pixel, na v Japonsku tolik neoblíbené zpoždění způsobené DDoS útokem na tamní aerolinky JAL a vyhlásíme vítěze soutěže o největšího zloděje kryptoměn za minulý rok.
Vznikl projekt VHSky.cz, komunitní platforma pro sdílení videí, postavená na otevřeném softwaru PeerTube. Ze SvarDOS se díky implementaci vlastního jádra stal samostatný open-source operační systém.
Podívejme se na další významné události roku 2024, plus dění ve druhé polovině roku, který pomalu končí. I v letní, podzimní a zimní měsíce nebylo o zajímavé události nouze.
Stejně jako rok minulý, ani ten letošní nebyl skoupý na zajímavé události, velké převraty a hromadu běžné rutiny v IT světě i linuxovém. Navazujeme na loňský přehled významných událostí, kterým jsme byli v uplynulých 12 měsících svědky.
Pravidelná sonda do světa software. Podíváme se na nástroj pro formální ověřování správnosti programů (C a Java), budeme instalovat balíčky z 1tarball archivů a nakonec si vyzkoušíme aktualizaci více git repozitářů najednou.
Podíváme se na nový spyware NoviSpy, řekneme si o nutnosti aktualizovat prohlížeč Chrome, na chvíli se přesuneme do Texasu za ukradenými osobními údaji a nakonec se zaměříme na kampaň proti kamerám čínských výrobců.
Je tu Xfce 4.20 s experimentální podporou Waylandu. Tým openSUSE představil switcherooctl, nový nástroj pro přepínání GPU. Fedora Asahi Remix 41, která přichází s podporou pro AAA herní tituly.
Canonical a Intel spolupracují na podpoře grafik Arc v Ubuntu, Wine 10.0-rc3 uzavírá letité hlášení chyby, Kodak pozastavuje výrobu, aby navýšil její kapacitu, filmu se daří, týden v KDE posledním v tomto roce.
Čerstvý výnos Nejvyššího soudu ČR ve sporu mezi operátorem Vodafone a Ochranným svazem autorským znovu rozdírá letité jizvy sporu o tom, zdali jsou všichni uživatelé piráti, nebo se tu už po léta okrádají autoři.
Zálohování je klíčovou činností při správu počítačů. Bacula je otevřený zálohovací systém, který zdarma nabízí flexibilní řešení pro komplexní scénáře, od osobního použití po enterprise konfigurace.
Ve vývojářské praxi se prakticky každý den setkáme s nutností zpracování dat uložených v binární podobě, tj. například v binárních souborech atd. Ukážeme si, jak tyto operace provést v Pythonu.
Formát JPEG 2000, vyvinutý v roce 2000, měl nahradit JPEG. Nabízí vyšší kompresní poměr, lepší odolnost vůči chybám a kombinaci ztrátové a bezeztrátové komprese, ale je výpočetně náročnější.
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si otestujeme HTTP, dáme si do pořádku účetnictví, vytvoříme si AppImage balíčky a vyzkoušíme nástroj pro automatizaci obsahu.
Seznámíme se s vlastnostmi čipů 80286 a 80386, které souvisejí s reálným režimem, nereálným (unreal) režimem a režimem chráněným. Zabývat se budeme cachí s deskriptory segmentů, která se projevuje i v reálném režimu.
V dnešním díle postřehů se nejprve podíváme na hattrick od Ivanti, zranitelnost v AMD-SEV a chybu v imagebuilderu pro OpenWrt. Poté na některé aktivity ruských hackerů a severokorejských podvodníků.
OpenMandriva ROME 24.12 přináší nový spin s prostředím COSMIC. Webový prohlížeč Iceweasel byl portován na operační systém Haiku. Banan-OS je pod BSD licencí vyvíjený hobby operační systém, napsaný v jazyce C++.
Intel přidává Round Robin Strict pro Battlemage/Xe2 a nové řízení spotřeby pro Lunar Lake, Ubuntu 25.04 vyjde s jádrem Linux 6.14, vyšla vývojová verze Wine 10.0-rc2 opravující nejen Borderlands 3.
První karty druhé generace Intelu zamířily na trh a s nimi se objevily i první testy. Nevypadá špatně, což konstatují i někteří testeři, jež strávili poslední roky kritizováním Intelu, často oprávněným.
Collatzova domněnka, fascinující matematický problém, zůstává nevyřešená. V roce 2020 byla ale výpočetně ověřena pro všechna čísla až do velikosti 2⁶⁸. Ukážeme si, jak toho bylo dosaženo.
Se serializačním formátem nazvaným MessagePack jsme se již na stránkách Roota jednou setkali. Dnes si ukážeme, jak se tento formát používá v jazyku Python, a to včetně serializace N-dimenzionálních polí knihovny NumPy.
Projekt OpenWrt nedávno oznámil přechod ze stávajícího formátu balíčků opkg na apk. Co to znamená pro běžného uživatele? Jak se tyto dva formáty a nástroje s nimi pracující vlastně liší?
Pravidelná středeční sonda do světa software. Dnes se společně podíváme na nástroj pro správu ACME certifikátů, vytvoříme animaci pro web a nakonec si budeme řídit zabezpečení síťového provozu.
Billu Gatesovi se připisuje výrok „640K ought to be enough for anybody“, který ovšem pravděpodobně nikdy neřekl. Na počítačích IBM PC se skutečně dlouhou dobu bojovalo s omezenými možnostmi adresování většího paměťového rozsahu.
Dnes se podíváme, jak fungují bezeztrátové nebo téměř bezeztrátové formáty obrazu. K tomu bude ale nejprve třeba seznámit se s tím, co to jsou prediktory. Poté si podrobně rozebereme formáty GIF, PNG a JPEG-LS.
Přijďte k nám na odborná školení pořádaná serverem Root.cz. Přijďte se vzdělávat a rozvíjet své dovednosti. Můžete získat dotaci až 82%, ať jste zaměstnanec, podnikatel, nezaměstnaný nebo třeba student.