Zhruba jen třetinu času, který by potřebovaly ostatní americké marsovské rovery, trvalo vozítku Perseverance, než si našlo cestu zhruba půl kilometru širokým polem balvanů. Ačkoliv plánovači mise vybírají obecnou cestu vozítka, rover…
Snímek otevřeného pouzdra i s odběrnou hlavicí sdílel na síti X profesor Paul Byrne. Tmavý materiál na stěnách pravděpodobně pochází z Bennu. 26. září 23:15
Tři muži, kteří před více než rokem odstartovali v lodi Sojuz MS-22 na Mezinárodní kosmickou stanici, měli na ní strávit klasický půlrok (plus minus pár týdnů). Jenže když z jich lodi v prosinci unikla část chladicího média, musely se…
Generální ředitel Blue Origin, Bob Smith, odstoupí ze své funkce 4. prosince tohoto roku. Na uvolněnou pozici nastoupí výkonný ředitel Amazonu, Dave Limp. Dave Limp dohlížel na vývoj konstelace Kuiper. 26. září 8:00
Po letech tvrdé práce naplněných očekáváním velkého finále se tým zodpovědný za misi OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security – Regolith Explorer) dočkal. Na Zemi (konkrétně v plánované uzavřené…
Americká sonda Psyche již dokončila fázi plnění pohonnými látkami a má za sebou i fázi testů. Je tedy připravena na svou mimořádnou cestu, kterou zahájí na raketě Falcon Heavy. Tento start je momentálně naplánován na 5. října v 16:34 SELČ…
Země a Jupiter se k sobě mohou přiblížit na minimální vzdálenost zhruba 600 milionů kilometrů. V době, kdy vzniká tento článek, už uplynulo více než 5 měsíců od startu evropské sondy JUICE, která k Jupiteru míří. Ačkoliv však sonda urazila…
Po startech misí Starlink 6-17 a 6-18, které se vydaly vstříc oběžné dráze z floridské rampy SLC-40 se nyní za dalším startem musíme vydat na západní pobřeží USA, kde se ve státě Kalifornie nachází Vandenbergova základna a ní stojí rampa…
Tempo, s jakým se na nás valí novinky z kosmonautiky, rozhodně nezpomaluje. Také v uplynulém týdnu jsme byli svědky hned několika zajímavých kosmonautických událostí. Pokud jste neměli čas sledovat všechny novinky, je tu pro Vás připraven…
Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že nás dnes čeká jeden z vrcholů kosmonautiky roku 2023. Po téměř přesně sedmi letech od startu se k Zemi vrací sonda OSIRIS-REx, aby dokončila svou základní misi. Na kolizním kursu s naší planetou…
Před pár dny jsme zažili první případ, kdy SpaceX vypravila nějaký první stupeň rakety Falcon na jeho 17. start. V noci na neděli nás hned čeká druhý takový případ. Na floridské rampě SLC-40 totiž už čeká další raketa Falcon 9 a pod jejím…
Primární a sekundární zrcadlo Hubbleova teleskopu jsou pro správné fungování tohoto kosmického dalekohledu nezbytné. Zrcadla nejsou žádným obyčejným blokem skla - primární má sendvičovou konstrukci, druhé je vyrobené ze sklokeramického…
Gravitační vlny předpověděl Albert Einstein v roce 1915, ale přímý důkaz jejich existence máme až od roku 1974 zásluhou Russella Hulse a Josepha Taylora. Na přímá pozorování jsme si ale museli počkat dokonce do roku 2015, kdy se podařil…
Dámy a pánové, udělali jste naší redakci ohromnou radost. Ačkoliv jsme v průběhu nominační fáze letošního ročníku Křišťálové lupy, ceny českého internetu, nikoho k hlasování nevybízeli (toto pravidlo ctíme každý rok), tak jste nám přesto…
Už tuto neděli (24. září), po miliardách kilometrů procestovaných Sluneční soustavou, se k Zemi vrátí americká sonda OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, and Security–Regolith Explorer). Při svém průletu…
Raketa Ceres-1 selhala při svém desátém startu. Raketa patří čínské komerční společnosti Galactic Energy. Start proběhl z Jiuquan s družicí Jilin-1 Gaofen-04B, která byla během selhání ztracena. Příčina selhání je vyšetřována. 21. září 20…
Německá společnost RFA Space oznámila vývoj nové zásobovací kosmické lodi Argo, která by mohla zásobovat ISS či jinou budoucí vesmírnou stanici. 21. září 18:00
Soubor integrovaných zkoušek pozemních systémů misi Artemis 2 má za sebou první test. Připomeňme, že tyto zkoušky prováděné na Kennedyho středisku souvisí s přípravami na první pilotovanou výpravu programu Artemis k Měsíci. Ve středu 20.…
Program amerického letectva START (Spacecraft Technology and Advanced Reentry Tests) byl určen k výzkumu vztlakových těles, která budou schopná řízeného návratu z vesmíru. Za tímto účelem byly spuštěny programy ASSET a PRIME. V minulých…
Inženýři na Marshallově středisku v alabamském Huntsville provedli 14. září statický zážeh zmenšeného motoru na tuhé pohonné látky. Zkouška provedená ve východní testovací oblasti, která vyprodukovala tah 37 tun, byla součástí dlouhodobé…
Společnost Varda Space nedostala povolení k návratu svého kontejneru s výsledky výroby léků na orbitě. USAF odmítlo žádost o přistání v Utahu a FAA zamítlo žádost o návrat zpět na Zemi. Zařízení zůstává na orbitě. 20. září 11:30
Tma zvítězila nad světlem a v oblasti dosednutí sondy Čandraján-3 začala lunární noc. To znamenalo jediné. Skončila hlavní fáze mise Čandraján-3. Není ovšem vyloučeno, že se podaří navázat spojení s vozítkem nebo sestupovým modulem i po…
Na první pohled není na misi Starlink 6-17 nic mimořádného. Jenže stačí se podrobněji podívat na údaje o tomto startu a rázem zjistíme, že půjde o další případ, při kterém se mají posouvat hranice znovupoužitelnosti. Firma SpaceX totiž do…
Nosič odstartoval dnes v 8:55 z kosmodromu Maia. Oběžné dráhy však nedosáhl, zřejmě kvůli problému se zapálením druhého stupně. Družice Acadia 2 tak byla zničena. 12:45
Před třemi miliardami let, během jednoho z posledních vlhkých období Marsu tekl ze svahů hory mocný proud bahna a kamenů. Tento materiál se rozlil do vějířovitého tvaru, který byl později erodován větrem a nakonec se zformoval do podoby…
Společnost Rocket Lab připravuje start své rakety Electron s dodatečným stupněm Kick stage z rampy LC-1 na novozélandském kosmodromu Mahia. Zákazníkem tohoto startu bude americká firma Capella Space, která provozuje družice vybavené…
Společnost Stoke provedla úspěšný letový test demonstrátoru Hopper 2. Hopper 2 vyletěl do výšky 9 metrů a po patnácti sekundách opět přistál. Test úspěšně ověřil nový motor, diferenciální systém řízení tahu a regeneračně chlazený tepelný…
Atmosféra Slunce se jmenuje koróna a je tvořena plazmatem, tedy elektricky nabitým plynem, s teplotou okolo milionu stupňů Celsia. právě tato teplota je pro vědce záhadou, jelikož povrch Slunce má „pouze“ okolo 6 000 °C. Koróna by měla být…