English

natoaktual.cz

Monday, Sep 27

20

Tádžické úřady se obávají infiltrace tálibánských bojovníků

www.natoaktual.cz

Obdrželi jsme zprávy, že tádžičtí ozbrojenci, kteří bojovali po boku Tálibánu v Afghánistánu, nyní plánují překročit hranice do Tádžikistánu, uvedli tádžičtí úředníci v Dušanbe.

Ruské stíhačky startovaly k americkému B-52 nad Pacifikem

www.natoaktual.cz

Ruské bojové letouny doprovázely americký bombardér, který se údajně přiblížil k ruskému vzdušnému prostoru nad Tichým oceánem, uvedla ruská státní tisková agentura.

Turecko by mohlo koupit další ruské rakety navzdory varování USA

www.natoaktual.cz

Zvažujeme nákup druhého ruského raketového systému, prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navzdory silným námitkám Spojených států amerických a dodal, že Turecko se musí o svých obranných systémech rozhodnout samo.

Britové viděli lodě, které porušují sankce vůči Severní Koreji

www.natoaktual.cz

Shromáždili jsme důkazy o tom, že několik lodí různých národností zjevně porušilo sankce uvalené Organizací spojených národů vůči Severní Koreji, uvedla Velká Británie.

Rusko: hlavní prioritou je, aby Tálibán dodržel své sliby

www.natoaktual.cz

Rusko, Čína, Pákistán a Spojené státy americké pracují společně na tom, aby zajistily, že noví afghánští vládci z Tálibánu dodrží své sliby, vytvoří reprezentativní vládu, a zabrání tak šíření násilí, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej…

Saturday, Sep 25

09

Kam „ruský medvěd” nevleze. Metnar kontroloval přísně střežené sklady

www.natoaktual.cz

Jediným, komu se sem bez zvláštního povolení podařilo za posledních dvacet let dostat, byl medvěd. Kopec nad Hostašovicemi na Novojičínsku ukrývá jedno z nejlépe střežených míst v celé České republice. Sabotážní akce agentů ruské tajné…

Friday, Sep 24

19

Minuta týdne: bitva u Doss Alto, Pavel v čele NATO a embargo nad Irákem

www.natoaktual.cz

Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 20. do 26. září, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.

16

24 čínských letounů narušilo tchajwanský vzdušný prostor

www.natoaktual.cz

Tchajwanské letectvo reagovalo na vniknutí 24 čínských vojenských letounů do detekční zóny vzdušné obrany Tchaj-wanu, uvedli tchajwanští představitelé.

Stíhačky NATO startovaly k ruským bombardérům nad Baltem

www.natoaktual.cz

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že dva ruské strategické bombardéry Tu-160 byly nad Baltským mořem doprovázeny stíhacími letouny Severoatlantické aliance.

Spor o ponorky: Francie se odmítla setkat se zástupci USA, Británie a Německa

www.natoaktual.cz

Francie se v pokračující reakci na vojenský pakt mezi Austrálií, Velkou Británií a Spojenými státy, zvaný Aukus, odmítla účastnit setkání ministrů zahraničí USA, Británie a Německa.

Stoltenberg přivítal nového velitele spojeneckých sil pro transformaci

www.natoaktual.cz

Generální tajemník Severoatlantické aliance přivítal nového velitele Velitelství spojeneckých sil pro transformaci organizace francouzského generála vzdušných a vesmírných sil Philippeho Lavigne.

Šéf NATO bilancoval válku v Afghánistánu

www.natoaktual.cz

Severoatlantická aliance „musí být v budoucnu, pokud by byla znovu napadena, připravena použít vojenskou sílu v boji proti mezinárodnímu terorismu“, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Thursday, Sep 23

17

Indie umožní ženám zastávat vyšší funkce v armádě

www.natoaktual.cz

Indie musí umožnit ženám zastávat nejvyšší armádní funkce a dosahovat vyšších hodností, rozhodl indický nejvyšší soud.

Alžírsko odepřelo marockým letounům vstup do vzdušného prostoru

www.natoaktual.cz

Alžírsko uzavřelo svůj vzdušný prostor pro civilní i vojenské letouny z Maroka, oznámila tamní administrativa.

Spojenci musí stát při sobě, reaguje Stoltenberg na Aukus

www.natoaktual.cz

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg v reakci na dohodu mezi Austrálií, Velkou Británií a Spojenými státy – Aukus, volá po jednotě mezi spojenci.

Šéfové armád USA a Ruska jednali v Helsinkách

www.natoaktual.cz

Nejvyšší vojenští velitelé Ruska a Spojených států se sešli v Helsinkách poprvé od roku 2019.

Afghánistán: Německo trvá na podmínkách pro uznání tálibánské vlády

www.natoaktual.cz

Německý ministr zahraničí Heiko Maas představil několik požadavků, které musí Tálibán splnit, aby jeho vláda v Afghánistánu mohla být mezinárodně uznána a Německo s ní mohlo spolupracovat a utvořit diplomatický komunikační kanál.

Wednesday, Sep 22

Německý ministr: spor o ponorky je pro nás výstrahou

www.natoaktual.cz

Bude velmi těžké znovu obnovit důvěru mezi Evropskou unií a jejími spojenci včetně Spojených států amerických, Velkou Británií a Austrálií, řekl německý ministr pro evropské záležitosti Michael Roth.

Šéf syrské armády podnikl vzácnou návštěvu Jordánska

www.natoaktual.cz

Syrský ministr obrany a náčelník generálního štábu Ali Ayyoub navštívil Jordánsko, aby projednal stabilitu jejich vzájemné hranice.

USA: vesmírné síly mají své vlastní hodnosti

www.natoaktual.cz

Nejmladší síly americké armády, Vesmírné síly Spojených států amerických, odhalily v příspěvku na sociálních sítích, jak budou vypadat jejich hodnostní označení.

Japonsko vyzývá Evropu, aby vystoupila proti čínské vojenské expanzi

www.natoaktual.cz

Japonsko vyzvalo evropské země, aby se vyslovily proti čínské agresi, a varovalo, že mezinárodní společenství musí posílit odstrašující snahy proti vojenské a územní expanzi Pekingu, a to i za cenu rostoucího rizika konfliktu.

Velká Británie: ministerstvo sdílelo osobní údaje o afghánských tlumočnících

www.natoaktual.cz

E-mailové adresy afghánských tlumočníků, kteří usilují o transport do Velké Británie, a mnozí z nich se ještě stále skrývají, byly omylem britským ministerstvem obrany zkopírovány do ostatních e-mailů.

01

Polsko vysílá další vojáky k běloruským hranicím

www.natoaktual.cz

Polsko obvinilo Bělorusko z organizování „uprchlických nájezdů“ na své hranice poté, co byli na polsko-běloruské hranici nalezeni čtyři mrtví uprchlíci z Iráku.

USA: Armáda by měla lépe využívat existující programy proti extremismu

www.natoaktual.cz

Americká armáda by měla lépe využít stávající programy proti extremistickým názorům vlastních členů, tvrdí zpráva washingtonského think-tanku RAND.

Ukrajina hostí vojenské cvičení NATO

www.natoaktual.cz

Ukrajina spolu se Spojenými státy a dalšími členy Severoatlantické aliance zahájila na západní Ukrajině vojenské cvičení s názvem Rapid Trident.

Dohoda Aukus je riziko pro NATO, tvrdí britský diplomat

www.natoaktual.cz

Dohoda Aukus mezi Austrálií, Spojenými státy a Velkou Británií týkající se jaderných ponorek může zásadně oslabit Severoatlantickou alianci, tvrdí bývalý britský velvyslanec v Paříži Peter Ricketts.

Turecko a USA diskutovaly o vývoji v Afghánistánu

www.natoaktual.cz

Šéfové turecké a americké armády spolu prodiskutovali vývoj v Afghánistánu na probíhající konferenci Vojenského výboru Severoatlantické aliance v Aténách.

Monday, Sep 20

23

Francie zrušila obranné setkání s Velkou Británií kvůli aféře s ponorkami

www.natoaktual.cz

Kvůli tomu, že Austrálie vypověděla obchodní smlouvu o nákupu ponorek, zrušila Francie naplánované obranné setkání s Velkou Británií.

22

Dohoda o obraně s USA a Británií posílí regionální bezpečnost, tvrdí Austrálie

www.natoaktual.cz

Austrálie si stojí za svým rozhodnutím připojit se k historickému strategickému paktu se Spojenými státy americkými a Velkou Británií navzdory hněvu Francie.

20

Po stažení z Afghánistánu hledají USA nové základny pro Alianci

www.natoaktual.cz

V důsledku stažení aliančních jednotek z Afghánistánu se tento týden v Řecku sejdou nejvyšší důstojníci americké armády společně se svými protějšky Severoatlantické aliance s cílem vytvořit základní pravidla pro sdílení informací a dalších…