English

denikreferendum.cz

Tuesday, Dec 6

14

Chce k nám Křetínský z Ruska kromě plynu importovat i kulturu veřejné debaty?

denikreferendum.cz

Nemorální zisky z energetické krize, ničivý dopad na klima i nebezpečná koncentrace mediálního vlivu. To vše jsou fakta o byznysu čtvrtého nejbohatšího českého oligarchy. Nálepkovat ty, kdo na ně poukazují, jako extremisty, není v pořádku.

11

Stane-li se Babiš prezidentem, bude to i zásluhou historika Petra Blažka

denikreferendum.cz

Pokud by se Andrej Babiš nakonec stal prezidentem, na podseknutí kampaně generála Pavla v jejím počátku se bude vzpomínat jako na jeden z klíčových momentů. V době války je to jako střelit se do kolena.

Monday, Dec 5

13

Polsko rok před volbami: levice hledá vhodnou strategii

denikreferendum.cz

Zvolením nového vedení polská strana Levice Společně zahájila přípravy na volby na podzim 2023. Klíčovým problémem zůstává, jak zorganizovat politicky velmi roztříštěnou opozici, má-li být dosaženo svržení vlády Práva a spravedlnosti.

10

Fialova vláda brání protikorupčním opatřením

denikreferendum.cz

Vláda přijala návrh zákona o ochraně oznamovatelů, avšak nikoli verzi, kterou jí jednoznačně doporučila Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí. Do Sněmovny putuje ideologicky proškrtaný kompromis.

Sunday, Dec 4

16

Izrael a Palestina: účast náboženství na konfliktu a možném smíření?

denikreferendum.cz

Výzva papeže Františka k dialogu a smíření mezi Palestinci a Izraelem je stejně tak sympatická a správná jako bez sebemenší naděje na příznivý ohlas.

Saturday, Dec 3

10

Minibusem po městě poznamenaném apartheidem

denikreferendum.cz

Těžko si představit město více nepřející veřejné dostupné dopravě. I po osmadvaceti letech po pádu apartheidu jihoafrické Kapské město stále bojuje s důsledky jeho rasistické segregační politiky, vepsané do tehdejšího městského plánování.

Friday, Dec 2

19

„Vytvořit novou Dubaj.“ Už samy plány na rozšíření letiště nesou slušný byznys

denikreferendum.cz

Nová ranvej na pražském letišti je v čase klimatické a energetické krize čiročirý nesmysl. Přesto neuskutečnitelný plán stále žije svým životem, už proto, že sama jeho existence mnoha lidem přihrává zakázky.

15

Studie Oxfam: hlavní díl odpovědnosti za ničení klimatu nesou miliardáři

denikreferendum.cz

Podle nové zprávy britské humanitární organizace Oxfam International prostředky investované 125 nejbohatšími miliardáři světa každoročně způsobí stejný objem emisí skleníkových plynů jako celá Francie s více než 65 miliony obyvatel.

11

Rohanová šanci na Hrad nemá, může ale kandidaturou zahájit politickou kariéru

denikreferendum.cz

Jméno Denisy Rohanové je nepochybně nejpřekvapivější položkou na seznamu kandidátů prezidentské volby. Ačkoli je outsiderem a většina průzkumů ji naměřila nulovou podporu, její kandidatura může být začátkem politické kariéry.

09

Babiš v prezidentské volbě může vyhrát, pokud udrží demokratický tábor rozdělený

denikreferendum.cz

Babišova předvolební taktika je jasná: snaží se budit dojem, že prezidentská volba se odehraje ve formátu „on versus ti druzí“, snaží se do druhého kola získat snazšího soupeře a usiluje, aby se demokraté oslabovali navzájem.

Thursday, Dec 1

13

Prošetřete, zda duhové barvy neporušují zákon

denikreferendum.cz

V Rusku prochází schvalovacím procesem zákon, který zakazuje propagaci „netradičních vztahů“. Meduza uspořádala mezi aktivisty a odborníky na LGBT+ problematiku anketu o očekávatelných důsledcích zákona.

Zákaz „propagace“ LGBT vztahů v Rusku

denikreferendum.cz

Ruská Státní duma přijala zákon o úplném zákazu propagandy „netradičních vztahů“, pedofilie , šíření informací o LGBT a změně pohlaví v médiích, reklamě, literatuře a filmech.

Wednesday, Nov 30

21

Válka na Ukrajině s příchodem zimy: čeká se další průlom

denikreferendum.cz

Po osvobození Chersonu se oběma stranám uvolnila velká část jednotek. Z Ruska zároveň dorazili první zmobilizovaní. Nejtvrdší boje jsou aktuálně u Doněcku a Bachmutu. Nové se předpovídají v Záporoží nebo také u běloruské hranice.

15

Memorial: Uchování paměti a budování humánní společnosti v Rusku

denikreferendum.cz

Ruská lidskoprávní organizace Memorial se letos stala jedním ze tří nositelů Nobelovy ceny míru. Poslání Memorialu a roli historické paměti v dnešním Rusku vysvětlují v rozhovoru dva jeho členové.

13

Absence domova je stejně bolestná jako chronické rány

denikreferendum.cz

Spolek Medici na ulici se snaží v českých velkoměstech poskytovat základní zdravotní péči lidem bez domova. Jejich práce je důležitá, ale systémová řešení nahradit nemůže.

Český boj s neregulérní migrací nahrává pašeráckým gangům

denikreferendum.cz

Nově zavedené kontroly na česko-slovenské hranici mají bránit příchodu syrských migrantů do České republiky. Opatření se míjí účinkem, neboť jediným skutečným řešením je vytvoření bezpečné a legální cesty do Evropy.

10

Protesty v Číně: frustrace z politiky nulového covidu

denikreferendum.cz

Drakonická opatření čínské vlády proti covidu nemají ze zdravotnického hlediska smysl a slouží jen k udržování kompletní kontroly nad obyvatelstvem. Lidé se proti nim masivně bouří.

Tuesday, Nov 29

14

Město pro každého. Na půli cesty k férovému a spravedlivému životu ve městě

denikreferendum.cz

Kniha Osamu Okamury a výtvarníků Davida Böhma a Jiřího Franty usiluje přiblížit, jak fungují a s jakými problémy se potýkají dnešní města. Opomíjí však některé podstatné kontexty otázky spravedlnosti v městském prostředí.

12

Za Muskovým twitterovým šílenstvím se ve skutečnosti skrývá promyšlený plán

denikreferendum.cz

Zatímco veřejnost debatuje o podružnostech, k nimž odvedly pozornost Muskovy tirády při přebírání Twitteru, podstata celé transakce a jeho záměrů leží jinde: nutně potřeboval platformu ke vstupu do nové techno-feudální elity.

Monday, Nov 28

13

Rozhovor s experty: Ceny bydlení ženou nahoru investice, nikoli slabá výstavba

denikreferendum.cz

Krizi bydlení nevyřeší prostá podpora výstavby a uvolnění regulací. Krizi totiž způsobuje, že s bydlením se zachází jako s investicí. Tomu lze čelit různými způsoby. A některé lze zavést hned teď, tvrdí přední výzkumníci bydlení.

12

Mladí a náboženství: i nová generace je sekulární, o stav světa má zájem a obavy

denikreferendum.cz

Průzkum zpracovaný agenturou STEM ukazuje, že i nastupující generace má v evropském srovnání výrazně nízkou míru religionizity. Podíl už ale neklesá, zřejmě jsme dosáhli dna. Neznamená to nutně ale nezájem o stav věcí veřejných.

Sunday, Nov 27

14

Křižovatky, mýty a traumata Krymu

denikreferendum.cz

Sborník Poloostrov Krym: od křižovatky kultur k ruské kolonii sestavený českým slavisty ještě před ruskou invazí na Ukrajinu představuje mýty opředený poloostrov ve vší jeho dějinné a kulturní rozmanitosti.

11

Sheila Coronelová: Vždy má smysl zanechat zprávu pro příští časy

denikreferendum.cz

Filipínská novinářka se ve své rodné zemi začala průkopnicky věnovat investigacím záhy po pádu režimu diktátora Marcose. Dnes vede výuku investigativního novinářství na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Jak přemýšlí o budoucnosti oboru?

Friday, Nov 25

15

Kampaň „Žeru maso“ šíří za veřejné peníze propagandu agrární lobby

denikreferendum.cz

Je nesporným faktem, že zdravotní i ekologické důsledky konzumace masa jsou nepříznivé. Není přijatelné, že stát na kampaň šířící dávno vyvrácené mýty, přispívá.

13

Jak dlouho ještě budeme ochotni přinášet automobilovému božstvu lidské oběti?

denikreferendum.cz

České soudy namísto chodců a cyklistů chrání řidiče. Musí se to změnit. A změn, máme-li se v organizaci městské dopravy „vrátit na Západ“, je samozřejmě třeba mnohem víc.

12

Křetínského fosilní hyena. EPH vydělává sabotáží řešení klimatické krize

denikreferendum.cz

Energetický gigant EPH českého oligarchy Daniela Křetínského ohrožuje budoucnost klimatické politiky v celoevropském měřítku. Vydělává na na ruském plynu a prodlužování těžby uhlí. Podnikání takového druhu by vůbec nemělo být možné.

10

Česká republika promarňuje svůj evropský kredit

denikreferendum.cz

Svým počínáním předsednické země Rady EU si Česká republika vydobyla solidní kredit, který ovšem premiér prakticky úplně promarnil — nesmyslnými výroky o spojenectví s Varšavou a Římem a ostudným lavírováním ve vztahu k Orbánovu Maďarsku.

Thursday, Nov 24

17

Rozhovor: Ztížení přístupu do evropských registrů vlastníků je velký krok zpět

denikreferendum.cz

Evropský soudní dvůr v úterý ztížil přístup do registrů skutečných vlastníků. Evropské daňové ráje Lucembursko a Nizozemsko v reakci na to okamžitě zrušily veřejný přístup. DR o věci hovořil s evropským expertem Transparency International.

16

Šest důvodů, proč Trumpa zatím neodepisovat

denikreferendum.cz

Destruktivní americký exprezident ohlásil novou kandidaturu. Podle průzkumů by neměl mít šanci. Specifika amerického volebního systému, Trumpova pozice v Republikánské straně, délka kampaně i situace u demokratů ale hovoří pro něco jiného.

TikTok stále nevzbuzuje důvěru

denikreferendum.cz

Sociální síť TikTok přiznává, že data jejích uživatelů mohou končit v ČLR. Její vazby na mateřskou firmu a čínské úřady nejsou zcela vyjasněné. Nejde přitom o jediné riziko, které síť přináší.