English

Astronomický snímek dne

Today News

07

M83: Proudy hvězd a tisíce rubínů

www.astro.cz

Velká, jasná a krásná spirální galaxie M83 leží pouhých dvanáct milionů světelných roků daleko poblíž jihovýchodního cípu velmi dlouhého souhvězdí Hydry. M83 o průměru asi 40 0 …

Tuesday, Jul 2

NGC 602: Hvězdokupa Ústřice

www.astro.cz

Mraky mohou vypadat jako ústřice a hvězdy jako perly, ale podívejte se dál. Nedaleko okraje Malého Magellanova mračna, satelitní galaxie vzdálené asi 200 tisíc světelných roků, leží t …

Monday, Jul 1

08

Časová spirála

www.astro.cz

Co se stalo od počátku vesmíru? Zde zobrazená časová spirála obsahuje některé pozoruhodnosti. Ve středu spirály se nachází Velký třesk, místo, kde čas, jak ho známe, začal přib …

Sunday, Jun 30

09

Východ Země: Videorekonstrukce

www.astro.cz

Asi 12 sekund po začátku videa se stane něco neobvyklého. Začne vycházet Země. Toto lidé předtím nikdy neviděli a východ Země nad měsíční okraj před asi 55,5 lety posádku Apolla 8 p …

Saturday, Jun 29

07

Slunovratový úplněk

www.astro.cz

Červnový úplněk vycházel naproti zapadajícímu Slunci přibližně 28 hodin po slunovratu. Měsíc zůstával blízko dráhy Slunce podél roviny ekliptiky, a tak zatímco Slunce při slunovratu …

Friday, Jun 28

Kometa 13P Olbers

www.astro.cz

Na návratu komety 13P/Olbers po 68 letech do vnitřní Sluneční soustavy není nic paradoxního (odkaz na Olbersův paradox, pozn. překl.). Tato periodická kometa Halleyova typu dosáhne 30. čer …

Thursday, Jun 27

Protostelární výtoky v Hadovi

www.astro.cz

Na podrobném snímku Mlhoviny v Hadovi, který pořídil Kosmický dalekohled Jamese Webba, proudí z nově vzniklých hvězd výtrysky materiálu. Mohutné protohvězdné výtrysky jsou bipolární, …

Wednesday, Jun 26

Časosběr: Polární záře, SAR a Mléčná dráha

www.astro.cz

Co se této neobvyklé noci děje na obloze? Na 4,5hodinovém 360stupňovém panoramatickém videu je asi nejnápadnější růžová a fialová polární záře. To proto, že tato noc na 11. květn …

Tuesday, Jun 25

19

Mlhovina Temná věcička

www.astro.cz

Co je to za podivnou hnědou stuhu na obloze? Při pozorování hvězdokupy NGC 4372 si pozorovatelé často všímají neobvyklého tmavého pruhu v její blízkosti, který se táhne v délce asi t …

Monday, Jun 24

07

JADES-GS-z14-0: Nový nejvzdálenější objekt

www.astro.cz

Co kdybychom viděli až na počátek vesmíru? Mohli bychom vidět, jak se formují galaxie. Jak ale galaxie tehdy vypadaly? Tyto otázky se nedávno posunuly o krok vpřed díky zveřejnění analý …

Sunday, Jun 23

Barvy Saturnu z Cassini

www.astro.cz

Co vytváří barvy Saturnu? Snímek Saturnu jen mírně přehání to, co by viděl člověk, kdyby se vznášel v blízkosti tohoto obřího světa s prstenci. Snímek pořídila v roce 2005 kosmick …

Saturday, Jun 22

Temná mlhovina Lyndsové 1251

www.astro.cz

V Lyndsové temné mlhovině (LDN 1251) se tvoří hvězdy. Asi 1000 světelných roků vzdálená LDN 1251 se pohybuje nad rovinou naší Galaxie Mléčné dráhy a je také méně lákavě nazýván …

Friday, Jun 21

NGC 1546 z Hubbla

www.astro.cz

Hubblův kosmický dalekohled na oběžné dráze Země po návratu k vědeckým operacím s novým pointačním režimem pořídil 14. června ostrý snímek spirální galaxie NGC 1546. Tento vesmí …

Thursday, Jun 20

Sandy a měsíční halo

www.astro.cz

Poslední dubnový úplněk svítí přes vysoké mraky u obzoru a vrhá stíny na tuto noční zahradní oblohu. Širokoúhlý snímek zachytil spolu se psím strážcem Sandym, který hlídá zahra …

Wednesday, Jun 19

NGC 6188: Draci Oltáře

www.astro.cz

Bojují na nebeském oltáři draci? I když to tak může vypadat, tito draci jsou iluzí z řídkého plynu a prachu. Emisní mlhovina NGC 6188, která je domovem zářících oblaků, se nachází …

Tuesday, Jun 18

Obří výtrysky blesků nad Himalájemi

www.astro.cz

Ano, ale dokáže to i vaše bouřka? Na snímku jsou obří výtrysky blesků, které minulý týden vystřelily z bouřky směrem k Himálajskému pohoří v Číně a Bhútánu. Složený snímek …

Monday, Jun 17

Ou4: Mlhovina Obří oliheň

www.astro.cz

Olihně na Zemi nejsou tak velké. Tento záhadný vesmírný oblak připomínající oliheň se na obloze planety Země prostírá na téměř třech úplňcích. Mlhovinu Oliheň objevil v roce 2011 …

Sunday, Jun 16

Animace: Zničení hvězdy černou dírou

www.astro.cz

Co se stane, když se hvězda příliš přiblíží k černé díře? Černá díra ji může roztrhat na kusy, ale jak? Problémem není samotná velká gravitační přitažlivost, destrukci způso …

Saturday, Jun 15

Protuberance a filamenty na aktivním Slunci

www.astro.cz

Tento obarvený a zaostřený snímek Slunce je složen ze snímků zaznamenávajících emise atomů vodíku ve sluneční chromosféře 15. května. Blíží se maximum 25. slunečního cyklu a na p …

Friday, Jun 14

09

RCW 85

www.astro.cz

Podle astronomického katalogu Rodgers, Campbell a Whiteoak z roku 1960 září emisní oblast RCW 85 na jižní noční obloze mezi jasnými hvězdami Alfa a Beta Centauri. Asi 5 000 světelných rok …

Thursday, Jun 13

07

Messier 66 podrobně

www.astro.cz

Velká a krásná spirální galaxie Messier 66 leží pouhých 35 milionů světelných roků daleko. Krásný vesmírný ostrov má průměr asi 100 tisíc světelných roků a je podobně velký ja …

Wednesday, Jun 12

Tuesday, Jun 11

Barevné hvězdy a mraky kolem Rho Ophiuchi

www.astro.cz

Proč je obloha u hvězd Antares a Rho Ophiuchi tak barevná a přitom zaprášená? Barvy jsou výsledkem směsi objektů a procesů. Modré reflexní mlhoviny vznikají osvětlováním jemného pra …

Monday, Jun 10

Sh2 132: Lví mlhovina

www.astro.cz

Je Lví mlhovina skutečným vládcem souhvězdí Kefeus? Tuto mlhovinu se vzhledem silné kočkovité šelmy pohánějí dvě hmotné hvězdy, každá z nich má hmotnost více než 20krát větší …

Sunday, Jun 9

Jak identifikovat světlo na obloze

www.astro.cz

Co je to za světlo na obloze? Odpověď na jednu z nejčastějších otázek lidí může vyplynout z několika rychlých pozorování. Například - pohybuje se, nebo bliká? Pokud bliká a pokud ž …

Saturday, Jun 8

Pandořina kupa galaxií

www.astro.cz

Tato mozaika hlubokého pole představuje úžasný pohled na kupu galaxií Abell 2744 pořízený kamerou NIRCam Kosmického dalekohledu Jamese Webba. Samotná kupa Abell 2744, též zvaná Pandořin …

Friday, Jun 7

Sharpless 308: Mlhovina Hlava delfína

www.astro.cz

Tuto obrovskou vesmírnou bublinu nafukují rychlé větry z horké, hmotné hvězdy. Je katalogizována jako Sharpless 2-308, nachází se asi 5000 světelných roků daleko v dobře vycvičeném so …

Thursday, Jun 6

NGC 4565: Galaxie z boku

www.astro.cz

Nádherná spirální galaxie NGC 4565 je z planety Země vidět z boku. Jasná NGC 4565,díky svému úzkému profilu známá také jako Jehlová galaxie, je zastávkou na mnoha teleskopických toulk …

Wednesday, Jun 5

Stín marťanského robota

www.astro.cz

Co kdybyste na Marsu viděli svůj stín a nebyl to stín člověka? Pak byste mohli být rover Perseverance, který zkoumá Mars. Perseverance zkoumá rudou planetu od roku 2021, hledá důkazy o je …

Tuesday, Jun 4

Kometa Pons-Brooks vyvíjí protilehlé ohony

www.astro.cz

Proč má kometa Pons-Brooks nyní ohony směřující opačným směrem? Nejpozoruhodnějším je modře zářící iontový ohon, který je vidět na snímku plynout dolů. Iontový ohon je odtlač …