English

Astronomický snímek dne

Thursday, Jan 2

07

Sluneční analema 2024

www.astro.cz

Tato série snímků pořízených v průběhu roku 2024 odhaluje zákonitosti v sezónním pohybu Slunce po obloze planety Země. Expozicemi pořizovaných vždy ve 13 hodin místního času za jas …

Wednesday, Jan 1

Alfa Centauri: Nejbližší hvězdná soustava

www.astro.cz

Nejbližší hvězdnou soustavou ke Slunci je soustava Alfa Centauri. Ze tří hvězd této soustavy je nejslabší ta nazvaná Proxima Centauri a je ve skutečnosti nejbližší hvězdou. Jasné h …

Tuesday, Dec 31

Monday, Dec 30

M27: Mlhovina Činka

www.astro.cz

Takhle dopadne naše Slunce? Dost možná. První náznak budoucnosti našeho Slunce byl nechtěně objeven v roce 1764. V té době Charles Messier sestavoval seznam difúzních objektů, aby se n …

Sunday, Dec 29

Bubliny metanu zamrznuté v jezeru Bajkal

www.astro.cz

Co jsou ty bubliny zamrzlé v jezeře Bajkal? Metan. Jezero Bajkal je místem světového dědictví UNESCO v Rusku a podle objemu je největší, nejstarší a nejhlubší jezero na světě, které …

Saturday, Dec 28

Prosincová zimní noc

www.astro.cz

Na této hluboké obloze se zdá, že Orion vychází bokem a šplhá nad vzdálené pohoří. Zimní scéna byla zachycena za dlouhé slunovratové noci na severní polokouli z jižního Polska. Na …

Friday, Dec 27

Planeta Země za úsvitu

www.astro.cz

Na tomto nádherném pohledu na oceán a mraky nad naší krásnou planetou Zemí přechod dne do noci nevyznačuje žádná náhlá a ostrá hranice. Místo toho je linie stínu neboli terminátor …

Thursday, Dec 26

Velká spirální galaxie NGC 5643

www.astro.cz

Zepředu viděná velká spirální galaxie NGC 5643 působí při pohledu na barevném kosmickém portrétu slavnostním vzhledem. Tato galaxie měří přes 100 000 světelných roků, nachází …

Wednesday, Dec 25

Nebeské oko z diamantového prachu

www.astro.cz

Proč je na obloze obrovské oko? Diamantový prach. To je neformální výraz pro malé krystalky ledu, které se tvoří ve vzduchu a snášejí se k zemi. Protože tyto krystalky mají geometri …

Tuesday, Dec 24

Liščí kožich, Kužel a Vánoční stromek

www.astro.cz

Co mají společného následující věci: kužel (nebo smrková šiška), liščí srst a vánoční stromek? Odpověď: Všechny se vyskytují v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Tato složi …

Monday, Dec 23

Polární záře jako vánoční strom

www.astro.cz

Byl prosinec a obloha svítila jako vánoční stromeček. Třpytivé, zářivě zelené, modré a fialové aurorální barvy, které utvořily zjev podobný stromu, byly způsobeny reakcí kyslíku …

Sunday, Dec 22

Místní chmýří

www.astro.cz

Hvězdy nejsou samy. V disku naší Galaxie Mléčné dráhy je asi 10 procent viditelné hmoty ve formě plynu zvaného mezihvězdné médium (interstellar medium - ISM). ISM není jednotné a …

Saturday, Dec 21

Friday, Dec 20

Úplněk dlouhé noci

www.astro.cz

V noci 15. prosince byl jasný úplněk. Někteří ho znají jako Studený úplněk nebo Dlouhý noční úplněk, byl to nejbližší úplněk k severnímu zimnímu slunovratu a poslední úplněk …

Thursday, Dec 19

Messier 2

www.astro.cz

Tato obří hvězdokupa je po Krabí mlhovině druhou položkou ve slavném seznamu věcí, které nejsou kometami, který sestavil astronom 18. století Charles Messier. M2 je jednou z největších …

Wednesday, Dec 18

NGC 660: Galaxie s polárním prstencem

www.astro.cz

Co je to za podivnou galaxii? Tato vzácná struktura je známá jako galaxie s polárním prstencem a zdá se, že má dva různé prstence hvězd. V galaxii NGC 660 se jeden prstenec jasných hvě …

Tuesday, Dec 17

V blízkosti mlhoviny Srdce

www.astro.cz

Co vzrušuje mlhovinu Srdce? Za prvé, velká emisní mlhovina vlevo nahoře, katalogizovaná jako IC 1805, vypadá trochu jako lidské srdce. Mlhovina jasně září červeným světlem, které v …

Monday, Dec 16

Kilometr vysoký útes na kometě Čurjumov-Gerasimenko(vá)

www.astro.cz

Tento kilometr vysoký útes se nachází na povrchu komety. Na tmavém jádru komety Čurjumov - Gerasimenko(vá) (CG) ji objevila sonda Rosetta, kterou vypustila agentura ESA a která kolem komety …

Sunday, Dec 15

Saturday, Dec 14

Měsíční loď Apolla 17

www.astro.cz

Neohrabaný a hranatý lunární modul Challenger výpravy Apolla 17 byl navržen pro let v téměř vesmírném vakuu. Digitálně vylepšený a znovu zpracovaný snímek pořízený z velitelskéh …

Friday, Dec 13

M51: Slapové proudy a H-alfa útesy

www.astro.cz

Zajímavá dvojice interagujících galaxií M51 je 51. položkou ve slavném katalogu Charlese Messiera. Jedná se nejspíš o původní spirální mlhovinu, o velkou galaxii se spirální strukturo …

Thursday, Dec 12

Phaethonova rodina

www.astro.cz

Na základě své dobře změřené dráhy je planetka 3200 Phaethon považována za zdroj proudu meteroidů, který je zodpovědný za každoroční meteorický roj Geminid. Přestože většina ma …

Wednesday, Dec 11

Obálky a výtrysky z galaxie Centaurus A

www.astro.cz

Jaká je nejbližší aktivní galaxie k planetě Zemi? Je to galaxie Centaurus A, katalogizovaná jako NGC 5128 a vzdálená pouhých 12 milionů světelných roků. Galaxie Centaurus A vznikla sr …

Tuesday, Dec 10

Velká meteorická bouře roku 1833

www.astro.cz

Byla to noc 100 000 meteorů. Velká meteorická bouře z roku 1833 byla pravděpodobně nejpůsobivější meteorickou událostí v nedávné historii. Nejlépe byla vidět nad východní Severní …

Monday, Dec 9

Plejády: Hvězdokupa Kuřátka

www.astro.cz

Viděli jste někdy hvězdokupu Plejády? I kdyby ano, pravděpodobně jste ji nikdy neviděli tak velkou a jasnou, jako je tato. Je to snad nejznámější hvězdokupa na obloze, jasné hvězdy Plej …

Sunday, Dec 8

Polární záře kolem severního pólu Saturnu

www.astro.cz

Podobají se polární záře na Saturnu těm pozemským? Odpovědět na tuto otázku pomohl Hubblův kosmický dalekohled a sonda Cassini současným sledováním severního pólu Saturnu během p …

Saturday, Dec 7

Krb s raketovým motorem

www.astro.cz

Možná si nemyslíte, že pohled zblízka na raketové motory o tahu 8,8 milionu liber by mohl být pohodový, ale tady být může. Když strávíte pár chvil sledováním svátečního krbu s rak …

Friday, Dec 6

Stanice Xuyi a bolid

www.astro.cz

Tento barevný a jasný bolid byl zachycen jedinou expozicí na stanici Xuyi observatoře na Purpurové hoře (Tsuchinshan) během každoročního meteorického roje Perseid v roce 2020. V kopuli v po …

Thursday, Dec 5

Stereo Jupiter blízko opozice

www.astro.cz

Jupiter vypadá na těchto dvou snímcích z dalekohledu na střeše ostře. Oba snímky byly pořízeny loni 17. listopadu ze Singapuru na planetě Země, asi dva týdny po opozici Jupiteru v roce …

Wednesday, Dec 4

Analema před garáží

www.astro.cz

Vrací se Slunce každý den na stejné místo na obloze? Ne. Vizuálnější odpovědí je analema, složený snímek oblohy pořízený ve stejný čas a ze stejného místa v průběhu jednoho ro …