Lyžování, bruslení nebo běh na lyžích. To jsou oblíbené zimní sporty, kterým se dnes lidé věnují rekreačně i na profesionální úrovni. Jaká je historie těchto sportů? Jejich původ lze hledat hluboko v minulosti, mnohdy až v období pravěku.…
Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.
Poslední noc roku se nese ve znamení veselí a oslav příhodu roku nového, se kterými se pojí i konzumace alkoholu. Jeho nezřízené popíjení vedlo v minulosti k mnohým tragédiím, třeba k vážným zraněním v opilosti, ale i k vraždám.
Oslavy konce roku se blíží, a s nimi i oslavy, večírky a další společenské akce, které často zahrnují hojné množství míchaných nápojů, piva a vína. Alkohol se sice často pojí s oslavami, ale jeho nadměrná konzumace představuje vážné…
Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou…
Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých…
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou…
Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání…
Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem…
Pátek třináctého bývá zejména pověrčivými lidmi považován za nešťastný den. A pár tragických událostí z historie by tomuto přesvědčení dávalo za pravdu. Co se v minulosti stalo v pátek třináctého?
Před 80 lety, dne 26. listopadu 1944, svět přišel o svou nejhorší operní pěvkyni. Jmenovala se Florence Jenkinsová. I přesto, že zpívala naprosto příšerně, stala se celebritou, píší se o ní knihy a natáčí filmy.
Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne.…
Před padesáti lety, druhého prosincového dne roku 1974, zemřela druhá první dáma Československa, manželka prezidenta Edvarda Beneše. Hana Benešová se stala skutečnou první dámou, jakýmsi jejím vzorem: podporující manželky a výborné…
Uplynulo přesně 185 let od úmrtí Kateřiny Vilemíny Zaháňské, paní kněžny z Babičky Boženy Němcové. Tato šlechtična patřila mezi nejvlivnější ženy své doby, proslula výraznou politickou angažovaností, ale také milostnými pletkami.
V dnešní době, kdy stále více lidí usiluje o energetickou úspornost a bezpečnost svého domova, jsou venkovní světla s čidlem ideálním řešením. Nejenže přinášejí pohodlí a komfort díky své automatizaci, ale také výrazně snižují náklady na…
V dnešním světě moderních technologií a multifunkčních spotřebičů stále více lidí hledá řešení, jak zjednodušit každodenní vaření. Elektrický vařič se stává jedním z nejoblíbenějších spotřebičů nejen v domácnostech, ale také mezi…
Právě dnes zbývá přesně měsíc do Štědrého dne. Pravá vánoční nálada ale zavládne až v prosinci, kdy letos začíná advent. Jste na toto období připraveni? Pokud ne, máte nejvyšší čas.
Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O…
Bylo 10. listopadu 1989 krátce po půlnoci, když došlo v malé obci na Litoměřicku k děsivé železniční nehodě. Na zastávce Nové Kopisty se srazily dvě vlakové soupravy. Zemřelo několik osob, desítky lidí utrpěly zranění. Co se na trati Praha…
Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře…
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané…
Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o…
Velká pardubická, nejslavnější české dostihy, se jezdí přesně 150 let. První závod se uskutečnil v roce 1874. Pardubických dostihů se v historii zúčastnily také ženy, ovšem jenom jedna z nich dosáhla vítězství.
Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných…
Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě…
Před 175 lety, sedmého říjnového dne roku 1849, zemřel teprve čtyřicetiletý americký spisovatel a básník Edgar Allan Poe. Ten se zapsal do historie nejenom svými specifickými hororovými a mystickými díly, ale také skandálním způsobem…
Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši…
Královské korunovace patřily k vůbec nejdůležitějším ceremoniálům, který v sobě spojoval státnický i duchovní charakter. Jak tento akt probíhal a jaký měl význam? Kdy se konala první česká královská korunovace a kdy poslední?
Dne 25. září 1949, tedy před 75 lety, se na Masarykově okruhu v Brně uskutečnil velký automobilový závod za účasti těch nejlepších světových jezdců. Jediný závod vozů Formule 1 konaný na našem území ale narušila tragédie: ze zatáčky vyjelo…
Na 23. září připadá Mezinárodní den neslyšících, který mimo jiné připomíná, že by lidé s tímto zdravotním znevýhodněním neměli být vyčleňováni ze společnosti. I neslyšící osoby si totiž za jistých podmínek mohou užívat života a dokonce…