English

Byznys at prvnizpravy.cz

Today News

09

Evropské dluhopisy jsou bezpečnější než americké

www.prvnizpravy.cz

Evropské dluhopisy jsou v roce voleb stále bezpečnější sázkou než americké dluhopisy. Rizika držení amerických státních dluhopisů totiž rostou s narůstajícími deficity.

07

První protiútok Číny na Evropskou unii

www.prvnizpravy.cz

Antidumpingové vyšetřování dovozu vepřového masa. Jedná se o první čínský úder proti EU (a Španělsku zejména) po zvýšení cel na elektromobily.

Tuesday, Jun 18

13

Proč by Západ měl vítat levnou ropu

www.prvnizpravy.cz

Svět stojí zřejmě na prahu energetické revoluce. Mezinárodní energetická agentura (IEA) minulý týden předpověděla, že za současných podmínek bude svět do roku 2030 zaplaven levnou ropou.

08

Bureš: Proč Euro 2024 německé ekonomice nepomůže?

www.prvnizpravy.cz

> Německá ekonomika dostává v posledních měsících často nálepku “nemocného muže” Evropy. I když toto přirovnání není vždy férové a nebere v potaz vyšší cykličnost německého hospodářství a zejména o poznání utaženější rozpočtovou politiku.

Sunday, Jun 16

09

Akciové trhy: Evropa v politických turbulencích, v Americe překonání maxim

www.prvnizpravy.cz

Po víkendových volbách do Evropského parlamentu, kdy vládní strany oslabily, většina evropských burz oslabovala.

07

Biden to má nahnuté kvůli krizi komerčních nemovitostí

www.prvnizpravy.cz

Komerční nemovitosti jsou opět v centru pozornosti a pro prezidenta Joe Bidena to nepřichází v nejlepší čas. Na inflačně upraveném základě investice do komerčních struktur v USA klesly z 200 miliard dolarů v roce 2022 na dnešních 173…

Friday, Jun 14

Tajemná hra šéfa Fedu Powella. Do karet mu nikdo nevidí

www.prvnizpravy.cz

Šéf americké centrální banky Fed Jerome Powell si dává pozor, aby neopakoval chybu z loňského listopadu, kdy jeho náznak o možném obratu v měnové politice vedl k výraznému růstu akciových trhů.

Thursday, Jun 13

09

Akciové trhy: Nižší americká inflace je živou vodou pro trhy

www.prvnizpravy.cz

Ve středu byla zveřejněna americká inflace. Dopadla o desetinku níže, než se čekalo, a je také nižší než konsensus trhu. To naznačuje ochlazování cenové dynamiky a opětovné spekulace trhu, že Fed bude snižovat sazby. Pro akciové trhy to je…

Monday, Jun 10

07

Americké koncerny předbíhají Evropu

www.prvnizpravy.cz

Zatímco 500 největších amerických koncernů vydělává více než kdy jindy, evropské zisky klesají. Starý kontinent také výrazně ztrácí význam jako odbytový trh.

Sunday, Jun 9

10

Týden na akciových trzích: Růst v Evropě i zámoří, kromě Prahy

www.prvnizpravy.cz

Páteční data z amerického trhu práce dopadla lépe než se čekalo a ukázala na vysoký počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor.

08

Německý průmysl je stále v krizi. Experti však avizují změnu

www.prvnizpravy.cz

Německý průmysl se stále nachází v krizi. Počet zakázek se ve srovnání s předchozím měsícem snížil. Přesto se odborníci vyjadřují optimisticky.

Saturday, Jun 8

ČNB v dubnu pokračovala v odprodeji části výnosů z devizových rezerv

www.prvnizpravy.cz

Podle v pátek zveřejněných údajů během dubna ČNB na devizovém trhu uzavřela spotové operace za 296 mil. EUR.

Friday, Jun 7

11

ECB doručila jestřábí „cut"

www.prvnizpravy.cz

ECB podle očekávání poprvé od roku 2019 snížila úrokové sazby, a to o 25 bb. V nové prognóze byla celková i jádrová inflace pro letošní i příští rok revidována směrem nahoru.

Tuesday, Jun 4

08

Evropa v pozoru! Na obzoru je další plynová krize

www.prvnizpravy.cz

Opravdu Evropa překonala svou plynovou krizi a dosáhla nezávislosti na Rusku? Na první pohled by se to mohlo zdát, ale je to skutečně tak? Při bližším pohledu je však pravděpodobnější, že jde zatím jen o klid před bouří.

Monday, Jun 3

07

Amerika vytvořila novou světovou ekonomiku pod vedením Číny

www.prvnizpravy.cz

Západní sankce a exportní omezení měly za cíl potlačit nepřátele USA, avšak místo toho vedly k vytvoření světové stínové ekonomiky - pod vedením Číny vytvořila Amerika nechtěně tzv. „osu obcházení".

Sunday, Jun 2

09

Akciové trhy: „Sell in May and go away" letos neplatilo

www.prvnizpravy.cz

Vzhledem ke komentářům členů FOMC během května, které byly spíše jestřábí, trh čeká pouze jedno snížení sazeb Fedem o 25 bb. Sazby budou tedy vyšší po delší dobu.

Saturday, Jun 1

10

Inflace v eurozóně překonala očekávání, v USA nepřekvapila

www.prvnizpravy.cz

Americká data deflátoru soukromé spotřeby (PCE) za duben nepřekvapila. Inflace v eurozóně za květen překvapila směrem nahoru, když zrychlila z dubnových 2,4 % y/y na 2,6 %, o desetinu výše oproti konsensu.

Thursday, May 30

Akciové trhy: Pokles na světových burzách, Praha lehce ztratila

www.prvnizpravy.cz

Pražská burza pohledem hlavního indexu PX během středeční seance rostla, ale nakonec uzavřela v mínusu. Index PX dnes tedy celkově mírně klesl o 0,23 % (1 539,55 b.)

Monday, May 27

11

Americká ekonomika závisí na bohatých spotřebitelích

www.prvnizpravy.cz

Americká ekonomika je stále více závislá na spotřebitelských náladách bohatých Američanů a jejich výdajích. Nicméně se zdá, že doba, kdy bohatí obyvatelé země utráceli tak jako utráceli poslední dobou, možná končí.

Sunday, May 26

10

Týden na akciových trzích: Indexy v červeném

www.prvnizpravy.cz

Dle komentářů představitelů Fedu by mohli investoři nabýt dojmu, že ke snižování sazeb se bude přistupovat velmi opatrně a spíše se odsune.

Saturday, May 25

Očekávání dalšího zlepšení spotřebitelské důvěry se nenaplnilo

www.prvnizpravy.cz

Zatímco v dubnu spotřebitelská důvěra výrazně rostla, v květnu se indikátor snížil o 2,2 bodu a poklesl na hodnotu 101,6 bodu.

Friday, May 24

08

Polovina domácností plánuje další úsporné kroky, uvádí průzkum

www.prvnizpravy.cz

Češi pokračují v úsporách při spotřebě energií i u dalších výdajů. Nějaké opatření udělalo za poslední rok v tomto směru šedesát procent tuzemských domácností, v průměru jim to přineslo úsporu kolem osm tisíc korun za rok.

Thursday, May 23

10

V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak razantně zareaguje Evropa?

www.prvnizpravy.cz

> Americká administrativa Joe Bidena otevřela v minulém týdnu novou frontu obchodní války s Čínou.

09

Čínský výprodej amerického dluhu ohrožuje západní alianci

www.prvnizpravy.cz

Když Rusko a Čína začaly prohlubovat své partnerství po invazi na Ukrajinu v roce 2022, mnozí předpovídali, že to nebude trvat dlouho kvůli historickým nepřátelstvím mezi oběma zeměmi. Návštěva Putina v Číně však ukázala opak.

08

Budoucnost izraelské ekonomiky: Vliv války a vládních politik

www.prvnizpravy.cz

Izrael se nachází na ekonomickém rozcestí, kde se rozhoduje o jeho budoucím směřování. Hlavními faktory, které ovlivní budoucnost izraelské ekonomiky, jsou reakce vlády a možnost rozšíření války v Gaze.

Wednesday, May 22

15

Co je islámské bankovnictví?

www.prvnizpravy.cz

Islámské bankovnictví je finanční systém, který se řídí principy islámského práva, známého jako šaríja. Hlavním rysem tohoto systému je absence úroků, což je jeden z klíčových zákazů, který šaríja stanovuje.

08

Obchodní spory mezi Čínou a Západem se vyostřují

www.prvnizpravy.cz

Čína zahájila antidumpingové šetření proti chemikáliím z EU a USA. Čína v rámci obchodního konfliktu s USA a EU hrozí cly na určité chemikálie, které se částečně používají také v automobilech.

Tuesday, May 21

Roček: Ekonomická válka rajcuje více než zelené evangelium

www.prvnizpravy.cz

Někteří Severoamerikánci se diví proč je Biden tak na hlavu, že na čínské elektromobily přišpendlil 100 % clo.

Sunday, May 19

15

Spojené státy přehodnocují sankce proti ruským diamantům

www.prvnizpravy.cz

Po odporu afrických zemí, indických brusičů drahokamů a newyorských klenotníků přehodnocují Spojené státy nejpřísnější prvky zákazu obchodu s ruskými diamanty ze strany skupiny G7, uvedlo sedm zdrojů včetně Reuters.

10

Akciové trhy: Indexy opět na rekordech, a to v Evropě i USA

www.prvnizpravy.cz

Inflace v USA dopadla více méně podle očekávání a potvrzuje desinflační trend. Zato maloobchodní tržby a průmyslová produkce za odsekáváním zaostaly. Lepší data byly viděna v Evropě (ZEW, průmyslová produkce).