Hledáte recept na čokoládový dort, který je hotový vcukuletu, i druhý den po upečení zůstává krásně vláčný, a přitom se obejde bez špetky mouky? Tady je.
Dobře dostupná výchozí surovina a nespočet obměn. To jsou vlastnosti, které spojují řadu tradičních českých jídel. Patří mezi ně třeba pozapomenutý bramborový třesenec.
Šlehání bílků vyžaduje čistotu ústřední suroviny (nesmí v nich ulpět ani kousek žloutku) i nádobí (hlavně mastnota jejich vyšlehání přinejmenším dost komplikuje). Využití pak najdou třeba ve španělském větru, který je exotický jen zdánlivě.
Obliba naložené zeleniny není jen českou specialitou. Sklizeň ze zahrádky „pod víčkem“ najdeme v mnoha světových kuchyních, a to jak v Evropě, tak hojně třeba i v Asii. Její chuť se liší podle způsobu zpracování, ale také vlivem použitého…
Nesmí chybět v kulajdě, nakládaných okurkách, řeckých tzatziki a dalších salátech, ale hlavně v tradiční koprové omáčce. Kopr vonný možná nevoní (a nechutná) každému, nejenom česká kuchyně by ale bez něj nebyla úplná. Kopr je nejlepší…
Taky by vám v parném létě stačily k životu jen ovoce, voda a zmrzlina? Studené ovocné polévky v zásadě nejsou nic jiného než tenhle osvěžující trojlístek v jednom: dodají tekutiny, zaženou malý hlad, a navíc příjemně osvěží.
Barvu má tmavou tak, že po vytažení z trouby ze všeho nejvíc připomíná škváru, a těsta jen tolik, aby tu záplavu sladkých plodů udrželo pohromadě. Pokud hledáte recept na hravě snadný a přitom nebesky dobrý borůvkový koláč, tady je.
Jak uchovat ovoce na zimu? Způsobů je hned několik: pod víčkem sklenice, v láhvi i sušené. Ne každý má možnost vlastní sklizně ze zahrádky, letos se navíc kvůli cenám hotových džemů a marmelád vyplatí vyrábět i z ovoce kupovaného. V…
Jak uchovat ovoce na zimu? Způsobů je hned několik: pod víčkem sklenice, v láhvi i sušené. Ne každý má možnost vlastní sklizně ze zahrádky, letos se navíc kvůli cenám hotových džemů a marmelád vyplatí vyrábět i z ovoce kupovaného. V…
Jak uchovat ovoce na zimu? Způsobů je hned několik: pod víčkem sklenice, v láhvi i sušené. Ne každý má možnost vlastní sklizně ze zahrádky, letos se navíc kvůli cenám hotových džemů a marmelád vyplatí vyrábět i z ovoce kupovaného. V…
Efektní a jednoduchý. Přesně takový je balíček ukrývající vedle křehké ryby taky kousky zeleniny a spoustu vůně čerstvých bylinek. Nejvíc parády udělá na grilu, ale dá se připravit i v troubě.
V horkých dnech vyměňte talíř kouřícího vývaru za lehký salát – anebo za hustou studenou polévku, která spojuje výhody obojího. Polský chłodnik litewski je nezaměnitelný v chuti, konzistenci i barvě.
Dovolená u moře je na dohled. Možná se nechystáte zrovna k Jadranu, balkánské čevapčiči vám ale čekání na volné dny dost zpříjemní. Jak ho správně připravit? Rozpalte gril a zapomeňte na hořčici!
Se šlehačkou, v krémových zákuscích, ovocných dortech, pohárech, bublaninách a roládách... Jahodová sezona je konečně tu. Pojďme si sladké červené plody vychutnat.
Prolistovat starou českou kuchařku občas může přinést překvapivě moderní inspiraci. Kukuřičná polenta mezi takové zázraky patří: dá se připravit naslano i nasladko, ve formě jemné kaše i sytivé přílohy – a vždy je bezlepková.
Nejlepší jsou syrové a čerstvé, na chlebu s máslem nebo v salátu. Bohatší úroda najde využití taky v teplé kuchyni a hlavně pod víčkem: ředkvičky se dají sterilovat à la okurky i fermentovat.
Pro nás brynza, pro Slováky bryndza. Stejně jako jiné druhy sýra je k dostání po celý rok. Nejlepší je ale májová: připravená z mléka, do kterého se s jarní pastvou dostaly i voňavé jarní byliny.
Jemná smetanová omáčka dobře doplní leckterou surovinu, nejvíc ale sluší libovým druhům masa, vařené zelenině – a překvapivě taky trochu neotesaným dršťkám. Ve znovuobjevené zadělávané podobě jsou delikátním pokrmem.
Že jde pažitka do květu? To je skvělé – díky tomu se rozšiřuje její nabídka. Nejen o jedlé květy, ale také o nerozvinutá poupata. V kyselém nálevu chutí i vzhledem dobře zastoupí středomořské kapary, jemná štiplavost jim přitom zůstane.
Stonkům chřestu se někdy říká také pazochy, výhonky, případně prýty a jako u každé jarní zeleniny platí, že nejlepší jsou mladé a čerstvé. Bílá varianta je jako stvořená pro jemné krémové polévky.
Správné je využívat v kuchyni nejen prémiové druhy masa, ale i ty trochu opomíjené, včetně vnitřností. Sekaná z kořínku zapojuje hlavně plíce a srdce. Dohladka umleté jsou v ní k nepoznání, takže je možná vezmou na milost i jejich…
Po všem čerstvém, svěžím a křupavém prahneme teď na jaře snad víc než jindy. K zásilkám, které nám příroda po zimě posílá, patří nakyslá rebarbora. Nejvíc jí to sluší v máslovém koláči.
Zabijačka na talíři, tak říká Pavel Drdel svým masovým „lasagním“ s ragú z červených jelítek a silnou omáčkou z demi glace. Než přijde čas na lehké salátky z první jarní zeleniny a čerstvého býlí, dopřejte si dřevorubeckou porci masa.
Jemně nasládlá chuť a křehká krása dělají z fialek ideální doplněk lehkých dezertů, zmrzlin i salátů. A co teprve pastelově nachový cukr, sirup a želé!
V noci ze soboty na neděli slaví křesťané zmrtvýchvstání jako nejdůležitější svátek v roce. Na slavnostním stole pak nesmí chybět beránek, třebaže jen upečený ze sladkého těsta. Dobře připravený kus skopového ale ani ten nejjemnější piškot…
Sváteční stůl bez mazance by byl jako modré nebe bez slunce. Ať už máte rádi nadýchanou peřinku, nebo bochník našlapaný žloutky, máslem a tvarohem, právě teď je nejvyšší čas nakoupit potřebné suroviny a pustit se do něj.
Velikonoční oslavy uprostřed jarně probuzených dnů si nejčastěji notují s mazanci či beránky. Tradiční pečivo je ale pestřejší a má své původní významy a souvislosti. Přinášíme inspiraci ze starých kuchařek a také recepty z Velké Británie…
Nejsou ani smažené, ani pečené, zato nebesky hebké. Základem variace na netradiční lívance připravované ve vodní lázni podle šéfkuchaře Pavla Drdela je jemná espuma, doplněná o nočky ze zakysané smetany a trochu sladkého ovoce.
Hluboký prsní sval s nepřehlédnutelným tukovým krytím se skvěle hodí k dlouhému dušení. Jednoduchou kombinací je pouze vařené hrudí s hořčicí a křenem, sofistikovanější verzi nechybí silná omáčka a lehce pikantní vídeňský salát.
Příroda se rychle probouzí, zato náš organismus teď potřebuje k nastartování víc než jen trochu teplejší dny a častější pohlazení slunečních paprsků. Očistné kúry či vitaminový doping si snadno a levně dopřejeme s pomocí zelených bylinek.…