English

a2larm.cz

Today News

07

V minulosti si venku hrály děti. Dnes si tam hrají dospělí v SUV

a2larm.cz

Dospělí teskní po časech, kdy venku běhaly děti, zatímco dnes sedí všechny doma. Zdevastovaný veřejný prostor však dobrovolně nechce obývat vůbec nikdo.

Jen tržní výstavba a podpora hypoték bytovou krizi nevyřeší, proto startujeme reformu, říká Bartoš

a2larm.cz

Na ministerstvu pro místní rozvoj se pracuje na reformě, která má navýšit obecní bytové fondy. „Někteří si myslí, že je to málo, nechápou ale, že stát dnes nemůže stavět sídliště,“ říká Ivan Bartoš.

Saturday, Jun 3

15

„Člověk se nerodí fašistou, fašistou se stává celý život,“ říká polská socioložka Korolczuk

a2larm.cz

Přinášíme rozhovor s polskou aktivistkou, akademičkou a spoluautorkou knihy Anti-Gender Politics in the Populist Moment.

07

Aftersun. Bolestná, ale krásná výpověď o tíze bytí

a2larm.cz

Irský snímek Aftersun s osobitou citlivostí zachycuje snahu o uchování prchavých okamžiků, tíhu dospívání, i bolest ze ztráty.

Podrobit literaturu výslechu. Andrea Long Chu je nejvýraznější kritičkou současnosti

a2larm.cz

Ve svých textech je nemilosrdná ke knihám a stejně tak k autorům. Odhaluje, jak moc naši společnost ovládá touha. Pulitzerovu cenu za kritiku letos obdržela spisovatelka a esejistka Andrea Long Chu.

Lunchmeat a Bukolika zvou na třetí edici audiovizuální události v postindustriálním areálu bývalé Poldi Kladno

a2larm.cz

Na dvou stagích se představí 13 hudebníků, video projekce a světelný design doprovázející většinu hudebních vystoupení obstará umělecký kolektiv sdružený pod Lunchmeat studiem.

Friday, Jun 2

Má nový skotský premiér Humza Yousaf šanci dovést zemi k nezávislosti?

a2larm.cz

Na špici skotské politiky se po skoro deseti letech objevila nová tvář. Kdo je nový lídr Nacionalistické strany Skotska a jaké výzvy ho čekají?

Pokuta za rozhovor o poskytnutí interrupce znásilněnému dítěti? To je současnost v USA

a2larm.cz

Světem otřásl případ znásilněné desetileté dívky z USA, v jejímž státě byla omezena interrupce. Doktorka, která ji poskytla, nyní čelí obviněním.

„Jsem názorově konzistentní. Že by se v Pirátech někomu vyčítala přílišná pravicovost, se moc neděje,“ říká Jana Michailidu

a2larm.cz

Kvóty s Janou Michailidu se věnují jejímu angažmá v Pirátské straně, Dnům antikapitalismu i její agendě v oblasti návykových látek.

Thursday, Jun 1

19

Jan Tesař učí Čechy nonkonformismu. Dnes slaví devadesátiny

a2larm.cz

Připomínáme životní jubileum významného českého historika, kritika Čechů a češství a celoživotního nonkonformisty Jana Tesaře.

07

V Polsku zemřela na septický šok další těhotná žena. Rodina podala trestní oznámení

a2larm.cz

Další žena v pokročilém stádiu těhotenství zemřela v polské nemocnici na septický šok. Bylo jí třicet tři let a s manželem čekala první dítě.

Rákosníci, Větve, Číňani, Čongové, prostě lidi bez jména. Realita česko-vietnamského soužití je jiná, než jakou si ji Češi malují

a2larm.cz

Obyvatelstvo Česka má často pocit, že vztahy s vietnamskou komunitou jsou skvělé. Jaké to ale je, být Vietnamkou v Česku? A proč druhá generace Vietnamců nachází hlas?

Turecko opět povede neporazitelný Erdoğan. Pro mnohé bude dalších pět let neúnosných

a2larm.cz

Současný turecký prezident poměrně hladce zvítězil v druhém kole prezidentských voleb, které rozhodlo o prodloužení jeho nepřetržité jednadvacetileté vlády.

Ústavní soudci prošli hladce. Hvězdou jednání byla Daniela Kovářová, jejíž přemýšlení o světě připomíná rozbitý cirkus

a2larm.cz

Senát se vyděsil zmatků kolem navržených ústavních soudců. Všichni prošli bez zaváhání.

Alarm chystá nejlepší z možných webů. Podpořte jeho vznik v nové kampani

a2larm.cz

Na podzim letošního roku Alarm oslaví desáté narozeniny. Zároveň představí novou vizuální identitu a spustí nový web. Podpořte jeho vznik ve startující kampani.

Wednesday, May 31

18

Krajně pravicový poslanec ve Varšavě násilně přerušil přednášku historika holokaustu. Policie nemohla zakročit

a2larm.cz

Poslanec Konfederace zničil zvukotechniku během vystoupení profesora Jana Grabowského v Německém historickém institutu ve Varšavě. Před policií se bránil poslaneckou imunitou.

07

Post-růst na půdě Evropského parlamentu v osmi bodech

a2larm.cz

Jak vytvořit ekonomický systém, který by namísto růstu a zisků upřednostňoval péči, udržitelnost a kvalitu života? To řešila třídenní konference Beyond Growth.

Regionální volby ve Španělsku skončily debaklem pro levici. A nemusí být poslední

a2larm.cz

„Politické zemětřesení.“ Tak hodnotí španělská média regionální volby. Propadla vládní levice, naopak pravicově konzervativní strany uspěly a do celostátních voleb jdou jako favorité.

Chandraiah Gopani: Indické hudbě a umění je zapotřebí porozumět zespoda

a2larm.cz

Hostem podcastu Na rozcestí byl politolog Chandraiah Gopani. Hovořili jsme o tom, zda může být hudba prostředkem emancipace nejníže postavených kast.

Tuesday, May 30

09

V Cannes vyhrály ženy, k opravdové proměně má ale filmový průmysl pořád daleko

a2larm.cz

Na filmovém festivalu letos dominovaly ženy a téma vzpoury proti patriarchátu. Přesto Cannes nelze považovat za místo progresivních změn.

07

Mezi Bohem a ultrapravicí: antigender od Klause až po líbivý marketing

a2larm.cz

Další díl série věnované českému antigenderu sleduje, jak se toto hnutí u nás formovalo. Jaký je příběh dvou největších organizací – Aliance pro rodinu a Hnutí pro život?

Memorandum nenávisti. Česká ultrapravicová scéna má paranoiu ze sebe samé

a2larm.cz

Odchod Jindřicha Rajchla z Trikolory postavil ultrapravicovou organizaci do složité situace. Možná z ní ale nakonec strana něco vytěží.

Monday, May 29

13

Neodepisujte odborářský středozápad

a2larm.cz

Michigan se stal prvním státem americké federace, který zrušil protiodborářskou legislativu známou jako „right-to-work“. Nový díl podcastu Redneck rozebírá, jak k tomuto zlomu došlo.

07

Revoluce na Haiti? Vládě gangů se postavila tamní společnost

a2larm.cz

Na Haiti se šíří hnutí Bwa Kale stojící proti násilí zločineckých gangů. Ty v politickém chaosu a za špatné humanitární situace de facto vládnou karibskému ostrovu.

„Píšu proto, abych změnil svět!“ Revoluční dávkování útlaku u Édouarda Louise

a2larm.cz

Ve své nejnovější knize slavný francouzský spisovatel pokračuje v subtilní analýze třídních a společenských rozdílů ve francouzské společnosti. Jeho zbraní je pravda.

Univerzity za klima versus korporace Vogue. Kdo má v Česku „normalizační myšlení“?

a2larm.cz

Korporátní konference na půdě Fakulty humanitních studií se nesetkala u studentů s pozitivní odezvou. Firma na ně poslala policii.

Válkovo ministerstvo pro podporu alkoholismu

a2larm.cz

Pětina české dospělé populace pije rizikovým způsobem a hrozí jí závislost. Podle ministra Válka však zdanění alkoholu nijak nesouvisí s jeho spotřebou.

Jak se vyrábějí lži a klimatické dezinformace? Dozvíte se v nové knize Nakladatelství Alarm

a2larm.cz

Nakladatelství Alarm ve spolupráci s Utopia Libri vydávají novou knihu sociologika a analytika klimatických dezinformací Vojtěch Pecky. Továrna na lži detailně ukazuje, jak funguje ekosystém popíračů klimatické změny.

Sunday, May 28

00

Ve Slovinsku proběhla první stávka pečujících pracovníků a pracovnic

a2larm.cz

Osobní asistenti a asistentky ve Slovinsku zahájili ve čtvrtek 25. května stávku. Požadují zlepšení pracovních podmínek a zkvalitnění služeb pro příjemce osobní asistence.

Saturday, May 27

08

Česko chce řešit změnu klimatu, ale velkých změn se obává

a2larm.cz

Jak se česká společnost staví k zelené transformaci, Zelené dohodě pro Evropu a jednotlivým typům energie v kontextu energetické krize? Průzkumy veřejného mínění přinášejí nečekaná zjištění.