English

astro.cz

Today News

07

M83: Proudy hvězd a tisíce rubínů

www.astro.cz

Velká, jasná a krásná spirální galaxie M83 leží pouhých dvanáct milionů světelných roků daleko poblíž jihovýchodního cípu velmi dlouhého souhvězdí Hydry. M83 o průměru asi 40 0 …

Tuesday, Jul 2

NGC 602: Hvězdokupa Ústřice

www.astro.cz

Mraky mohou vypadat jako ústřice a hvězdy jako perly, ale podívejte se dál. Nedaleko okraje Malého Magellanova mračna, satelitní galaxie vzdálené asi 200 tisíc světelných roků, leží t …

Monday, Jul 1

09

Čeští vědci objevili hnědého trpaslíka, který byl ještě nedávno exoplanetou

www.astro.cz

Exoplaneta / hnědý trpaslík BD-14 3065b má na svůj věk nečekaně velký poloměr, který naznačuje, že v ní dochází ke spalování deuteria. Jde o proces, který dělá z exoplanet hnědé trpaslíky.

08

Časová spirála

www.astro.cz

Co se stalo od počátku vesmíru? Zde zobrazená časová spirála obsahuje některé pozoruhodnosti. Ve středu spirály se nachází Velký třesk, místo, kde čas, jak ho známe, začal přib …

Sunday, Jun 30

20

27. vesmírný týden 2024

www.astro.cz

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 7. do 7. 7. 2024. Měsíc bude koncem týdne v novu. Ráno se potká s planetami Mars a Jupiter. Nejvýše je ráno nad jihovýchodem Saturn s velmi tenkým prstencem. Aktivita Slunce byla zpočátku…

09

Východ Země: Videorekonstrukce

www.astro.cz

Asi 12 sekund po začátku videa se stane něco neobvyklého. Začne vycházet Země. Toto lidé předtím nikdy neviděli a východ Země nad měsíční okraj před asi 55,5 lety posádku Apolla 8 p …

Saturday, Jun 29

07

Slunovratový úplněk

www.astro.cz

Červnový úplněk vycházel naproti zapadajícímu Slunci přibližně 28 hodin po slunovratu. Měsíc zůstával blízko dráhy Slunce podél roviny ekliptiky, a tak zatímco Slunce při slunovratu …

Friday, Jun 28

Kometa 13P Olbers

www.astro.cz

Na návratu komety 13P/Olbers po 68 letech do vnitřní Sluneční soustavy není nic paradoxního (odkaz na Olbersův paradox, pozn. překl.). Tato periodická kometa Halleyova typu dosáhne 30. čer …

Thursday, Jun 27

10

Vybuchne v létě hvězda T Coronae Borealis?

www.astro.cz

Předvídat vzplanutí novy je velice problematické a proto se vždy jedná o překvapivou a neočekávanou událost. Výjimkou, potvrzující pravodlo, jsou v tomto případě velice vzácné, tzv. rekurentní novy. Jednou z nich je i T Coronae Borealis,…

07

Protostelární výtoky v Hadovi

www.astro.cz

Na podrobném snímku Mlhoviny v Hadovi, který pořídil Kosmický dalekohled Jamese Webba, proudí z nově vzniklých hvězd výtrysky materiálu. Mohutné protohvězdné výtrysky jsou bipolární, …

Wednesday, Jun 26

09

Výzkumy v ASU AV ČR (273): Všechny tvary mlhoviny v okolí R Aquarii

www.astro.cz

Hvězdy zůstávají jasnými body, i když je pozorujeme sebevětšími dalekohledy. Ovšem některé procesy formují v okolí těchto hvězd roztodivné struktury plynu a prachu. Jednou z takových hvězd je R Aquarii, nám nejbližší symbiotická dvojhvězda…

07

Časosběr: Polární záře, SAR a Mléčná dráha

www.astro.cz

Co se této neobvyklé noci děje na obloze? Na 4,5hodinovém 360stupňovém panoramatickém videu je asi nejnápadnější růžová a fialová polární záře. To proto, že tato noc na 11. květn …

Tuesday, Jun 25

19

Mlhovina Temná věcička

www.astro.cz

Co je to za podivnou hnědou stuhu na obloze? Při pozorování hvězdokupy NGC 4372 si pozorovatelé často všímají neobvyklého tmavého pruhu v její blízkosti, který se táhne v délce asi t …

08

Fotogalerie: Noční svítící oblaka (NLC) 2024

www.astro.cz

Sezóna nočních svítících oblak roku 2024 začala poměrně náhlým a fotogenickým úkazem v noci z 13. na 14. června. Další velmi pěkný úkaz následoval o 10 dní později. Záběry těchto pozoruhodných, ve velmi vysoké atmosféře ležících oblak z…

Monday, Jun 24

17

Skrytý poklad v Galaxii

www.astro.cz

Pokud jde o nejenergetičtější úkazy ve vesmíru, uvolňování gravitační energie v rentgenových binárních systémech vyniká jako vysoce účinný proces. Rentgenové dvojhvězdy jsou zajímavé systémy složené ze dvou nebeských těles: normální hvězdy…

12

26. vesmírný týden 2024

www.astro.cz

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 6. do 30. 6. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti. Planety Saturn, Mars a Jupiter můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze. Aktivita Slunce se opět zvýšila s třetím příchodem aktivní…

07

JADES-GS-z14-0: Nový nejvzdálenější objekt

www.astro.cz

Co kdybychom viděli až na počátek vesmíru? Mohli bychom vidět, jak se formují galaxie. Jak ale galaxie tehdy vypadaly? Tyto otázky se nedávno posunuly o krok vpřed díky zveřejnění analý …

Sunday, Jun 23

Barvy Saturnu z Cassini

www.astro.cz

Co vytváří barvy Saturnu? Snímek Saturnu jen mírně přehání to, co by viděl člověk, kdyby se vznášel v blízkosti tohoto obřího světa s prstenci. Snímek pořídila v roce 2005 kosmick …

Saturday, Jun 22

Temná mlhovina Lyndsové 1251

www.astro.cz

V Lyndsové temné mlhovině (LDN 1251) se tvoří hvězdy. Asi 1000 světelných roků vzdálená LDN 1251 se pohybuje nad rovinou naší Galaxie Mléčné dráhy a je také méně lákavě nazýván …

Friday, Jun 21

13

Vzhůru na palubu brněnské družice!

www.astro.cz

Máš zajímavý nápad na aparát, který má smysl vystřelit do vesmíru? Bezva, ale jenom ten stačit nebude. Musíš také pořádně máknout. Když to ale nevzdáš a uspěješ, zařadíš se do výjimečného klubu kosmických konstruktérů a badatelů.

07

NGC 1546 z Hubbla

www.astro.cz

Hubblův kosmický dalekohled na oběžné dráze Země po návratu k vědeckým operacím s novým pointačním režimem pořídil 14. června ostrý snímek spirální galaxie NGC 1546. Tento vesmí …

Thursday, Jun 20

Sandy a měsíční halo

www.astro.cz

Poslední dubnový úplněk svítí přes vysoké mraky u obzoru a vrhá stíny na tuto noční zahradní oblohu. Širokoúhlý snímek zachytil spolu se psím strážcem Sandym, který hlídá zahra …

Wednesday, Jun 19

NGC 6188: Draci Oltáře

www.astro.cz

Bojují na nebeském oltáři draci? I když to tak může vypadat, tito draci jsou iluzí z řídkého plynu a prachu. Emisní mlhovina NGC 6188, která je domovem zářících oblaků, se nachází …

JWST objevil překvapivou dvojhvězdu

www.astro.cz

V nedávné době se astronomové dočkali dalšího překvapení od nejlepšího kosmického teleskopu současnosti, Dalekohledu Jamese Webba. Ten se nedávno zaměřil na hvězdný systém s označením WL 20. Zjistil přitom, že jedna z hvězd, které k němu…

Tuesday, Jun 18

08

Supermasivní černé díry možná vznikají jinak, než jsme si mysleli

www.astro.cz

Supermasivní černé díry a způsob jejich vzniku poutají pozornost vědců po celém světě mnoho let. Tato vesmírná monstra s hmotností milion až 10 miliard hmotnosti našeho Slunce se nacházejí v centrech většiny velkých galaxií. Scénář jejich…

07

Obří výtrysky blesků nad Himalájemi

www.astro.cz

Ano, ale dokáže to i vaše bouřka? Na snímku jsou obří výtrysky blesků, které minulý týden vystřelily z bouřky směrem k Himálajskému pohoří v Číně a Bhútánu. Složený snímek …

Monday, Jun 17

08

Astronomický ústav je již 70 let součástí Akademie věd

www.astro.cz

Astronomický ústav si v pondělí 17. června připomene 70 let od chvíle, kdy se stal součástí Akademie věd. Program na observatoři v Ondřejově začne ve 12:30 za účasti předsedkyně Akademie věd paní Evy Zažímalové a hejtmanky Středočeského…

07

Ou4: Mlhovina Obří oliheň

www.astro.cz

Olihně na Zemi nejsou tak velké. Tento záhadný vesmírný oblak připomínající oliheň se na obloze planety Země prostírá na téměř třech úplňcích. Mlhovinu Oliheň objevil v roce 2011 …

Sunday, Jun 16

20

25. vesmírný týden 2024

www.astro.cz

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle…

07

Animace: Zničení hvězdy černou dírou

www.astro.cz

Co se stane, když se hvězda příliš přiblíží k černé díře? Černá díra ji může roztrhat na kusy, ale jak? Problémem není samotná velká gravitační přitažlivost, destrukci způso …