Zveme vás na Den otevřených dveří našeho pražského pracoviště, v Oddělení galaxií. Proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 od 10 do 16 hodin. Ve spořilovském vědeckém kampusu se otevřou dveře hned tří ústavů Akademie věd: Geofyzikálního ústavu…
Vědci objevili dlouho předpovězenou rychlokluznou magnetickou rekonexi projevující se extrémně rychlým pohybem zjasnění ve slunečních erupcích s rychlostmi až 2600 km/s. Tento proces byl poprvé teoreticky předpovězen ve dvojici článků z r.…
Rentgenové dvojhvězdy jsou aktivními galaktickými jádry v malém. I proto se na jejich výzkum často používá technik odladěných pro tyto mnohem větší systémy. Početným tým pracovníků Oddělení galaxií a planetárních systémů ASU si pokládal…
Poslední rok bylo Slunce velmi aktivní, tj. výskyt složitých skupin skvrn, slunečních erupcí, výronů koronální hmoty (angl. Coronal Mass Ejections – CMEs) a v neposlední řadě polární záře viditelné i z České republiky. Toto všechno se děje…
Ve čtvrtek 24. října 2024 krátce před půl desátou večer středoevropského letního času proletěl jižně od naší republiky, tedy nad Rakouskem, velmi jasný meteor - bolid. Tou dobou bylo téměř na celém našem území jasno, stejně jako nad velkou…
Akademickou prémii neboli Praemium Academiae dnes převzal z rukou předsedkyně profesorky Evy Zažímalové Petr Pravec z Astronomického ústavu AV ČR. Grant ve výši až 30 milionů korun mohou ocenění čerpat v následujících šesti letech a hradit…
I když jsme pravidelné víkendové prohlídky ondřejovské hvězdárny v září ukončili, 28. října uděláme (už tradiční) výjimku. Nejde jen o to, že je to státní svátek, ale především pro nás je to památné výročí aktu, který zakladatel hvězdárny…
Že Mezinárodní astronomická unie může pojmenovat planetku (malé těleso Sluneční soustavy) po člověku, to nejspíš naši čtenáři vědí. Ale třeba i po městu nebo po kulturní hodnotě - tak například kolem Slunce obíhá planetka (350509)…
V. Šimon z ASU studoval dlouhodobá pozorování dvou kataklyzmických proměnných, které v době astronomicky velice nedávné vybuchly jako klasické novy. Zejména na základě analýz světelných křivek si všímá změn, ke kterým v obou sledovaných…
Program Akademie věd Strategie AV21 - špičkový výzkum ve veřejném zájmu se 14. října 2024 představil a bilancoval na konferenci uspořádané na Akademii věd za přítomnosti 1. místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky prof. Ing. Jiřího…
Na večerní obloze se konečně objevila dlouho očekávaná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Ač bylo jasné, že kometa bude vidět pouhým okem, samotná jasnost komety ještě neříká nic o jejím vzhledu na obloze. Ten závisí především na…
Začátkem října proběhla na Hvězdárně a planetáriu Brno mimořádná akce. Astronomický festival 2024 po 25 letech shrnul vývoj české i světové astronomie. Na přípravě se podílel také Astronomický ústav AV ČR a náš ředitel Michal Bursa přijal…
Oceněný projekt se zaměřil na fyzikální vlastnosti a parametry vybraných asteroidů, které určil na základě jejich světelného toku stanoveného měřením na několika světových observatořích. Získané poznatky byly klíčové pro přípravu…
České instituce a firmy se podílejí na návrhu, realizaci a provozu mise Hera Evropské kosmické agentury (ESA). Hera je součástí vůbec prvního testu planetární obrany a vyhodnotí následky srážky americké sondy DART se 170-metrovou planetkou…
Jak moc nás ovlivňuje sluneční aktivita? O efektech na technologické prvky již bylo napsáno mnoho. Studie, na níž se podílel i Michal Švanda ze Slunečního oddělení ASU, ukazuje, že svůj dopad má aktivita naší hvězdy i na dřevařský průmysl.…
V reportáži odvysílané Českou televizí 29. září uvidíte největší dalekohled v České republice, areál historické hvězdárny a Dr. Pavel Spurný vás aspoň stručně seznámí se světovým prvenstvím naší observatoře - meteority Příbram, prvním…
Vědci zlepšili odhad pozorovatelnosti nové komety C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS. Podle jejich propočtů bude nejvíce viditelná ve druhé polovině letošního října. Kometu objevila 22. února 2023 jihoafrická observatoř systému ATLAS. Nezávisle…
Ve čtvrtek 19. září 2024 krátce před tři čtvrtě na dvě ráno středoevropského letního času začal svítit nad středními Čechami jižně od Benešova jasný meteor - bolid.
Studenti pracující v rámci Otevřené vědy u Dr. Martina Jelínka ve Stelárním oddělení, si pro návštěvníky Noci vědců v pátek 27. září 2024 připravili svoje stanoviště - spektrograf dalekohledu D18 a studentské stáže. Otevřeno zde bude od 15…
Možná se rozpadne při průletu kolem Slunce. Možná se zcela vymkne optimistickým předpovědím. Možná se vyrovná nejjasnějším kometám viditelným za poslední století. To všechno může být kometa Tsuchinshan–ATLAS.
Marcel Štolc z pražského oddělení Astronomického ústavu završil své doktorské studium úspěšnou obhajobou před odbornou komisí na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Ve své práci studuje hvězdy pohybující se v plynném prostředí galaktického…
Na pátek 27. září jsme pro vás v rámci Evropské noci vědců připravili společný program v Ondřejově na hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR a na Geodetické observatoři Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického - od…
Mezi nejzajímavější projevy sluneční aktivity patří bezpochyby sluneční erupce. Ty jsou často spojovány s ovlivněním technologických prvků na Zemi a v jejím bezprostředním okolí. K tomuto ovlivnění však dochází zejména v případě, kdy je…
V sobotu 21. září 2024 proběhne 21. ročník pochodu "Po stopách kocoura Mikeše". Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bude jedno z kontrolních stanovišť pochodu. Pro pochodníky i návštěvníky budou v tento den prohlídky…
"Mohl jsem si tak ujasnit, že astronomie je pro mě ten správný obor, kterému se chci věnovat a za několik let ho i studovat na vysoké škole. S Astronomickým ústavem nyní plánuji spolupracovat i nadále při psaní odborné práce a příští rok v…
U příležitosti startu vesmírného rekordmana se podívejme na zajímavou statistiku letů s lidskou posádkou. Devětašedesátiletý Donald Pettit se právě nyní vydává na svojí půlroční cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici. Držme mu palce,…
Se zlepšující se dostupností rutinních pozorování chladných hvězd se o dění v jejich bezprostředním okolí dozvídáme stále větší podrobnosti. V mnoha případech nám získané údaje ukazují, že jsou tyto hvězdy velmi podobné s naším Sluncem,…
Na přelomu srpna a září se ve Stelárním oddělení Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Ondřejově koná tradiční Workshop observačních technik 2024, letos je to již pátý ročník. Účastníky školy jsou studenti ze čtyř univerzit:…
Vesmírná sonda JUICE Evropské vesmírné agentury (ESA) se po více než roce letu Sluneční soustavou poprvé těsně přiblížila k Zemi s využitím složitého gravitačního manévru. Z přijímacího střediska ESA už k vědcům doputovala data z přístroje…