English

businessinfo.cz

Friday, Dec 3

19

Elektronické účtenky jsou zase o krok blíž. Omezí plýtvání papírem a přinesou výhody pro spotřebitele

www.businessinfo.cz

Papírové účtenky jsou v digitální ekonomice archaickým přežitkem. Jejich nahrazení elektronickou verzí dokladu o platbě testují inovativní skupiny i vydavatelé platebních karet. Mezikrokem jsou úložiště poskytovaná bankami, která ale…

16

Firmy brzdí růst cen a nedostatek lidí. Řešením jsou inovace

www.businessinfo.cz

Národní centrum Průmyslu 4.0 připravilo čtvrté vydání Analýzy českého průmyslu 4/2021. Analýza vychází z dat získaných z 250 rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných společností českého průmyslu. Firmy jsou do budoucna mírně…

15

Španělsko se podílí na vývoji evropského bojového letounu

www.businessinfo.cz

Vývoj evropského bojového letounu v rámci projektu FCAS („Future Combat Air System“) je aktuálně programem budoucnosti pro nadcházející desetiletí.

Komerční autonomní taxi dostane v Pekingu zelenou

www.businessinfo.cz

Mezi prvními firmami, které získaly povolení je softwarový gigant Baidu.

13

České kolo inovační ceny ovládly projekty z IT, letectví či strojírenství

www.businessinfo.cz

Mezinárodní cena inovací je vyhlašována ve spolupráci s Evropskou organizací pro kvalitu. Národním vyhlašovatelem je Česká společnost pro jakost. Vavříny letos posbíraly podniky z odvětví IT a strojírenství.

10

Pražská čokoláda: Během prvních měsíců covidu jsme spadli na tři procenta obratu (video)

www.businessinfo.cz

Jak to vypadá, když se v České republice rozhodnete vyrábět skutečně poctivou čokoládu? Domluvíte se s pěstitelem kakaových bobů v Kolumbii, platíte mu tzv. férovou cenu a čokoládu si pak sami kompletně připravujete.

09

Evropský projekt pomáhá rodinným firmám v oblasti nástupnictví a přípravy procesu generační obměny

www.businessinfo.cz

Projekt SUFABU: Nástupnictví v rodinných firmách je věnován všem evropským rodinným firmám a podnikům, kteří řeší či plánují předání firmy z jedné generace na druhou.

Thursday, Dec 2

23

Aplikovaný výzkum má své vítěze. Den TA ČR ukázal, že je Green Deal příležitostí

www.businessinfo.cz

Technologická agentura ČR (TA ČR) již podeváté ocenila nejlepší projekty aplikovaného výzkumu s vysokým přínosem pro společnost. Celým Dnem TA ČR 2021 diváky provázel pohled na Green Deal jako na příležitost, nikoli na hrozbu.

18

Obce mohou žádat o dotaci v programu Podpora rozvoje regionů ještě dva týdny

www.businessinfo.cz

Ministerstvo pro místní rozvoj připomíná blížící se konec příjmu žádostí v programu Podpora rozvoje regionů, ve kterém mohou obce žádat o dotaci na obnovu místních komunikací, sportovní infrastruktury nebo na rekonstrukci veřejných budov.

16

Restaurace přišly do konce listopadu asi o třetinu tržeb, kluby zavřely

www.businessinfo.cz

V posledním listopadovém týdnu, kdy jako vstupenky do restaurací, kaváren či barů přestaly fungovat PCR testy, poklesly tržby podniků ve srovnání s říjnem zhruba o třetinu.

V Chile se podařil první mamograf v Latinské Americe pomocí telemedicíny 5G

www.businessinfo.cz

Technologie 5G je aktuálně velmi diskutovaným tématem nejen v Chile. Inovativní pilotní experiment, při kterém byla tato technologie využita za pomoci Movistar a ALLM se věnoval medicíně. Telemedicína 5G dovolila Chile jako první…

Den TA ČR 2021: Předávání Cen

www.businessinfo.cz

Vzhledem k aktuální epidemické situaci proběhne slavnostní předávání Cen TA ČR 2021 formou reportážního pořadu, který bude vysílán 2. prosince v 19:00 hod. prostřednictvím on-line platformy Mall TV.

13

Jak budou na Vánoce otevřené finanční úřady?

www.businessinfo.cz

Většina pracovišť finančních úřadů nebude mít ke konci letošního roku a mezi svátky omezený provoz a úřední hodiny. Přes Vánoce budou nicméně uzavřené daňové pokladny a pracoviště v optimalizovaném režimu 2+2.

11

Čidla, data, přesná aplikace. Zemědělství v Česku proměňuje digitální revoluce

www.businessinfo.cz

Chytré zemědělství pomůže farmářům nejenom snižovat náklady, ale uspoří také lidskou sílu. Kromě toho jsou technologie atraktivní také pro mladé farmáře, kteří jinak z oboru utíkají. Přínosem je i snižování množství škodlivin mířících na…

10

Zelená příležitost: Nehledejme důvody, podívejme se na způsoby (živě)

www.businessinfo.cz

Vyvrcholením odborné části Dne TA ČR je online pořad alternující tradiční mezinárodní konferenci, který přinese střízlivý a informovaný pohled na Zelenou dohodu v tuzemském i evropském kontextu. Sledujte on-line!

02

Británie: Od 1. ledna 2022 budou vyžadovány úplné celní kontroly dováženého zboží z EU

www.businessinfo.cz

Důležité informace pro české dopravce, které agentuře CzechTrade poskytlo Britské velvyslanectví v Praze. Zájemci též mají možnost přihlásit se na webinář o nových pravidlech přeshraničních kontrol, který se bude konat 6. prosince od 14:00…

Wednesday, Dec 1

18

Nová online příručka pro financování projektů z kulturního a kreativního sektoru

www.businessinfo.cz

Evropská komise spustila novou interaktivní příručku, která shrnuje možnosti financování projektů v kulturních a kreativním odvětví v EU.

16

Exportmag.cz: Český letecký průmysl představuje novou generaci letounů

www.businessinfo.cz

Nové zakázky a propojení se špičkou světového leteckého průmyslu. To byla česká účast na největším leteckém veletrhu na Blízkém východě Dubai Airshow. Češi na něm světu představili progresivní letecké technologie.

15

Kvůli pandemii roste ve světě byznysu počet nesplacených pohledávek

www.businessinfo.cz

Tlak na firmy kvůli pandemii znovu roste. Společnosti z východní Evropy jsou na tom ale zatím o něco lépe než jejich západní konkurence. Ukázal to průzkum Barometr platební morálky uskutečněný ve 3. čtvrtletí úvěrovou pojišťovnou Atradius.

Žen s živnostenským oprávněním v Česku během pandemie rychle přibývá

www.businessinfo.cz

Ačkoli prožíváme již druhý složitý rok s koronavirem, počty podnikatelů a podnikatelek s živnostenským oprávněním se i v letošním roce zvýšily. Rostoucí trend podnikání žen a zájem o provozování vlastní živnosti je patrný už šestým rokem.…

11

Bankovní identita má za sebou první měsíce fungování. Usnadňuje komunikaci s úřady i firmami

www.businessinfo.cz

Ověření identity umožňuje lidem využívat stovku různých služeb, především na Portálu občana. Postupně přibývají služby komerčních firem, ke kterým se mohou zákazníci pomocí bankovní identity přihlásit.

01

Záznamy regionálních debat agentury TA ČR na téma Green Deal v ČR a v Evropě

www.businessinfo.cz

Den TA ČR je každoroční významná událost, jejímž prostřednictvím Technologická agentura České republiky (TA ČR) poukazuje na důležitost výzkumu a inovací u nás i ve světě. Dni TAČR předcházejí regionální konference na akatuální témata.

Tuesday, Nov 30

18

Mezi lídry tuzemského byznysu převažují rodinné firmy

www.businessinfo.cz

Letošní ročník soutěže Ocenění českých lídrů zná své vítěze. Ti vzešli z 1529 tuzemských podniků s nejlepšími ekonomickými výsledky.

Kabelová TV, čističky i solární elektrárny. Firma z Holešova je štikou mezi inovátory

www.businessinfo.cz

Jaromír Tomšů založil před třiceti lety firmu, která budovala rozvody kabelové televize na Zlínsku. Dnes je malá rodinná firma z Holešova štikou mezi líny v českém byznysovém rybníku. Progresivní technologická společnost navrhuje…

17

Ženám se i v krizi daří rozvíjet vlastní byznys. Ocenění Českých Podnikatelek zná své vítězky

www.businessinfo.cz

Také ve 14. ročníku soutěže Ocenění Českých Podnikatelek nechyběly mezi vítězkami zástupkyně rodinných firem. Loni jich byly ve finále tři čtvrtiny, letos je rodinných podniků mezi finalistkami 37. Úspěšné podnikatelky byly oceněny celkem…

16

Za dva roky se stala z asistentky ředitelkou, školám nabízí bistra na klíč

www.businessinfo.cz

Spolumajitelka a ředitelka společnosti ReFresh Bistro Lucie Benešová provozuje v současnosti největší síť školních bufetů v Česku. Před čtyřmi lety – na počátku sprintu k úspěchu – pomohla mladé podnikatelce náhoda.

15

Apple vstupuje hlouběji do zdravotnického průmyslu, který má hodnotu 3,6 bilionu dolarů

www.businessinfo.cz

Apple se se svou novou aplikací Fitness+ pro Apple Watch zaměřuje na wellness průmysl v současné hodnotě 3,6 miliard dolarů.

Rumunský rozpočet skončí v deficitu 7%

www.businessinfo.cz

Vzhledem k tomu, že veřejný deficit byl v lednu až říjnu těsně nad 4 % HDP, znamená to, že vláda počítá s rezervou 3 % HDP během posledních dvou měsíců roku 2021.

14

CRIF: Letos za prvních 10 měsíců vzniklo o 2360 obchodních společností více než loni

www.businessinfo.cz

V říjnu 2021 vzniklo v České republice 2 365 obchodních společností, o 122 více než v září a o 190 více než loni v říjnu. Zároveň zaniklo 1 131 obchodních společností, o 86 méně než v září a o 226 méně než před rokem.

13

Výdaje na výzkum v roce 2020 stagnovaly. Výjimku tvoří Jižní Morava, tam investovaly zejména firmy

www.businessinfo.cz

Celostátní nárůst výdajů na výzkum činí pouze 1,6 procenta. Na jižní Moravě se na téměř devítiprocentním růstu v regionu ze dvou třetin podílí firmy.