English

chatar-chalupar.cz

Today News

08

Jak zvládnout vánoční úklid bez stresu

www.chatar-chalupar.cz

Období vánočních svátků si asi všichni přejeme trávit v kruhu nejbližších ve svátečně uklizeném a vyzdobeném domě. Skutečnost je ale taková, že pod tíhou všech úkolů, které je před Vánocemi třeba zvládnout, už někdy na důkladný úklid…

Enzymatické přípravky pro komposty

www.chatar-chalupar.cz

Jedná se o přípravky na přírodní bázi, které pomáhají nastartovat a urychlit proces zrání kompostu. Současně zamezí bujení nežádoucích patogenů a plísní.

05

Tradiční dřevěné ploty

www.chatar-chalupar.cz

Přes širokou nabídku plotů mnoha druhů ze všech možných materiálů zůstává obyčejný dřevěný plot tím nejvhodnějším typem oplocení venkovských obydlí.

Sunday, Nov 27

11

Vybíráme kámen

www.chatar-chalupar.cz

Otázku, jak vybrat nejlepší druh kamene pro různé typy použití na zahradě a kolem domu si položte tehdy, pokud se kámen chystáte nakupovat. Někdy je ideálně využít kámen z místních zdrojů, z demolice nebo ze zbytků původních staveb na…

05

Špunty nezahazujte!

www.chatar-chalupar.cz

Korkové špunty z láhví od sektu či vína jsou zajímavou surovinou, která se dá ještě dobře zužitkovat. Mohou z nich vzniknout šikovné a pohledné drobnosti a dekorační předměty.

Saturday, Nov 26

11

Kamenné zídky

www.chatar-chalupar.cz

Účelem kamenných zídek je obvykle logické oddělení teras v zahradě, opora svažitého terénu, ale i dekorativní efekt takových staveb: nasucho skládané či zděné stavby tohoto typu se dobře začlení do zahrad se skalkami i se záhony, jsou…

05

Domácí rámování obrazů

www.chatar-chalupar.cz

Obrazy, kresby, plakáty, koláže, fotografie, první kresby či keramické výtvory vašich dětí, to vše si můžete doma celkem snadno, a navíc originálně zarámovat.

Friday, Nov 25

13

Kvalitní palivové dřevo pochází z dubu

www.chatar-chalupar.cz

Mezi historicky nejoblíbenější palivová dřeva patří dubové. Je kvalitní a dokáže vzdorovat povětrnostním podmínkám i škůdcům.

05

V hlavní roli strom

www.chatar-chalupar.cz

Stromy utvářejí krajinu, zlepšují kvalitu vzduchu a tlumí hluk. Za svého života nás hýčkají ve svém stínu, poskytují nám své plody a těší nás svou krásou.

Thursday, Nov 24

12

Chaloupka Pod Krakonošovem

www.chatar-chalupar.cz

V srdci Českého ráje, jen pár kilometrů od hradu Pecka zaujme pohled kolemjdoucích malebná poloroubená chaloupka. Pocestní v ní mohou přenocovat nebo strávit dovolenou.

05

Kam pro štěňátko či dospělého psa?

www.chatar-chalupar.cz

Máme dobu internetu a tudíž jako vždy, stačí zadat do vyhledávače to naše plemeno a hurá pro štěně! Prosím zastavte se a zapřemýšlejte! Psa si pořizujeme na 10 či 15 let života. Je opravdu nutné, abyste štěně měli hned zítra?!

Wednesday, Nov 23

08

Jak zacházet s řetězovou pilou

www.chatar-chalupar.cz

Pomůže s údržbou zahrady, přípravou dřeva na topení, ale i tesařskými pracemi. Aby byla práce efektivní, je potřeba vědět, jak s ní zacházet.

Tuesday, Nov 22

Všestranný lilek

www.chatar-chalupar.cz

Lilek čili baklažán je díky své jemné chuti ideální surovinou pro přípravu zeleninových jídel, dipů i příloh. Ve spojení s aromatickým kořením tvoří nedílnou součást tradiční kuchyně Středomoří, Balkánu a Blízkého východu, postupně ale…

06

Pleteme z novin

www.chatar-chalupar.cz

Od proutěných košíčků je na první pohled nepoznáte. Jsou přitom vyrobeny z novin, časopisů, letáků…

05

Jak se zbavit vlhkosti

www.chatar-chalupar.cz

Boj s vlhkostí v domě začíná odstraněním jejích příčin. Někdy je to celkem jednoduché, jindy však vyžaduje odvlhčení i zásadní zásahy do základů a zdiva.

Monday, Nov 21

21

Ptačí krmení

www.chatar-chalupar.cz

Vyrobte si společně s dětmi krmítka, která pomohou ptáčkům ve zdraví přečkat zimu. Zavěste si je za okno či na zahradu a pak společně pozorujte každodenní ptačí hostinu.

EA architekti: Moderní elegance

www.chatar-chalupar.cz

Brněnský ateliér EA architekti tvoří už více než 10 let sehraný tým manželů Eichlerových, který se podle potřeby slučuje se specialisty jednotlivých profesí. To umožňuje individuální přístup ke každému úkolu a pečlivé zpracování…

Vyšívání dutou jehlou

www.chatar-chalupar.cz

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé.

08

Jak vybrat a vyměnit brzdové kotouče v autě

www.chatar-chalupar.cz

V brzdovém systému hrají kotouče, stejně jako brzdové destičky, pasivní roli: k rotujícímu kotouči upevněnému na hřídeli jsou destičky přitlačovány aktivním prvkem - třmenem. Energie pohybu vozu je kinetická, na krátkou dobu se přenese na…

Na koloběžce jste cyklista

www.chatar-chalupar.cz

Rychlý přesun z místa na místo a malé nároky na parkování činí z koloběžek v poslední době vyhledávaný způsob efektivního pohybu nejen ve městě. Málokdo ovšem ví, jaké má jezdec na koloběžce povinnosti.

05

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

01

Kniha Tvoření z přírodnin pro tři výherce!

www.chatar-chalupar.cz

V naší soutěži tentokrát můžete vyhrát knihu Tvoření z přírodnin.

Sunday, Nov 20

17

Děti, pojďte si zaskákat!

www.chatar-chalupar.cz

Materiál odrazové plochy bezpružinové trampolíny Marimex Comfort patří k nejkvalitnějším na trhu. Elastický výplet namísto pružin je bezpečnější, zvyšuje flexibilitu odrazové plochy, způsobuje měkčí dopad a skákací plocha je vyrobena ze…

10

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

05

Stavební příprava pro saunu

www.chatar-chalupar.cz

Lidé si dnes obvykle objednávají saunu na klíč, což je rychlá cesta k bezpečnému a pohodlnému saunování. Základ pro saunu či místo pro vestavbu saunové kabiny však musíte náležitě připravit.

Saturday, Nov 19

10

Dlažba z kamene

www.chatar-chalupar.cz

Výběr dlažby souvisí s typem zahrady, místa a okolní krajiny, kde žijete. Sortiment materiálů je široký a dlažbu z přírodního kamene lze volit podle velikosti, zbarvení, odolnosti či povrchové kresby a struktury jednotlivých druhů kamene.

05

Fazol

www.chatar-chalupar.cz

Známá bobovitá rostlina najde uplatnění nejen v užitkové zahradě, vysadit ji můžeme i na balkón nebo třeba k plotu, kde vytvoří kvetoucí a ještě k tomu jedlou pohledovou clonu.

Friday, Nov 18

17

Zahradní altán

www.chatar-chalupar.cz

Proti sluníčku i večernímu chladu se bude hodit zahradní altán Porto s půdorysem 300 × 300 cm, protože má závěsy ze šedé polyesterové látky, která se dá posouvat na kovové konstrukci. Altán lze ukotvit do země.

12

Když přijde návštěva

www.chatar-chalupar.cz

Šikovný tác nebo podnos by neměl chybět v žádné domácnosti. Je skvělým pomocníkem při servírování pohoštění, ale i při přenášení šálků, skleniček či dalšího nádobí.