English

denikreferendum.cz

Today News

15

Vstup do Evropské unie byl pro nás výhrou, byť jsme se nevyhnuli chybám

denikreferendum.cz

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to bylo rozhodování velmi těžké, zásadní a zdaleka nebylo do poslední chvíle jednoznačné, jak nakonec dopadne.

13

Odešel stavitel mostů na zemi. Zemřel Karel Floss

denikreferendum.cz

Ve věku nedožitých devadesáti osmi let zemřel filosof, politik a pedagog Karel Floss.

12

Humanitární katastrofa v Gaze neskončí, když o ní nebudeme mluvit

denikreferendum.cz

Celá řada mezinárodně respektovaných organizací přináší důkazy o humanitární katastrofě v Gaze i o tom, že izraelské síly soustavně brání práci humanitárních pracovníků a zahraničních novinářů. Česká média a politici o tom však stále mlčí.

11

Španělskou levici štěpí spor o zbraně oficiálně určené pro ČR

denikreferendum.cz

Ve španělském přístavu měla zakotvit loď, která dle političek levicových stran Sumar a Podemos veze vojenský materiál určený pro Izrael. Španělský socialistický ministr dopravy za koncového uživatele označil české ministerstvo obrany.

Sunday, May 19

Slovenská vláda extrémizmus od hlavného prúdu neohradzovala, ale privádzala doň

denikreferendum.cz

Text psaný před atentátem na Roberta Fica do cyklu článků věnovaných reakcím občanské společnosti na vzestup krajní pravice v jednotlivých zemích Evropské unie je skvělým dokumentem o atmosféře, která neštěstí v Handlové předcházela.

Saturday, May 18

09

Gruzínská novinářka: Nejde jen o jeden zákon. Ve hře je budoucnost naší země

denikreferendum.cz

Gruzínský parlament přijal zákon o zahraničních agentech. Tamní občanská společnost vytrvale protestuje, neboť odmítá přibližování Gruzie k autoritářskému režimu v Rusku, vysvětluje v rozhovoru Nino Apakidzeová.

Friday, May 17

14

Jan Charvát: Absence SPD ve zprávě o extremismu? Vnitro se snad zaleklo Okamury

denikreferendum.cz

S politologem Janem Charvátem z Univerzity Karlovy jsme hovořili o bezzubosti souhrnných zpráv ministerstva vnitra o extremismu v ČR a o šancích krajní pravice v červnových evropských volbách.

Řekněme to nahlas: Vládní zpráva o extremismu opět slouží krajní pravici

denikreferendum.cz

Koncepce extremismu je od základu vadná a ministerstvo vnitra ji dávno mělo opustit. Letošní zpráva o extremismu jen legitimizuje posuny politického středu k fašismu, zatímco cíleně ostouzí snahy o společenskou emancipaci.

11

Banky podporují fosilní průmysl stovkami miliard. Jsou příčinou problému

denikreferendum.cz

Největší světové banky v posledním roce podpořily fosilní průmysl sedmi stovkami miliard dolarů. Zajišťují tím nežádoucí přechod od uhlí k plynu a ropě. Máme-li proto klimatickou krizi odvrátit, musíme se zaměřit právě na chování bank.

Thursday, May 16

17

Čínské zájmy ve Svaté zemi

denikreferendum.cz

Čína se v uplynulých dekádách stala významným hráčem na Blízkém východě, kde svou angažovaností mění mocenskou dynamiku. V Izraeli má důležité diplomatické, obchodní a investiční zájmy. Specifickým vývojem prošly její vztahy s Palestinou.

13

Zelená dohoda: čtyři důvody, proč ekologická politika uvízla na mrtvém bodě

denikreferendum.cz

Budoucnost Zelené dohody bude jedním z hlavních témat evropských voleb. Přinášíme analýzu dosavadní evropské ekologické politiky, jejích rozporů a nedostatků.

12

V Praze se demonstrovalo proti způsobu, jímž ČT informuje o válce v Gaze

denikreferendum.cz

Před sídlem ČT se konala demonstrace proti „manipulativnímu až lživému zpravodajství“ o válce v Gaze. Organizátoři zároveň podali stížnost Radě ČT. Na podjatost televize upozornila i studie Masarykovy univerzity.

Wednesday, May 15

17

Na Slovensku byl spáchán atentát na Roberta Fica

denikreferendum.cz

Hned zadržený útočník střílel na slovenského premiéra po ukončení výjezdního zasedání vlády v Handlové. Fico byl zasažen do hrudníku a do břicha. Dle zdravotníků je už stabilizovaný, stále však ve velmi vážném stavu.

14

Změny ve zdravotnictví opět k horšímu

denikreferendum.cz

Poslední návrhy ministerstva zdravotnictví jsou ve svém celku nepřijatelné a směřují k další komercializaci českého zdravotnictví. S avizovaným cílem zlepšit efektivitu systému a dostupnost hrazených zdravotních služeb se míjí.

11

Jak vnímat poslední změny v ruské vládě

denikreferendum.cz

V březnu byl Vladimir Putin zvolen ruským prezidentem na další šestileté období. Své inaugurace využil k některým změnám ve vedení státu. Nejvýznamnější je výměna ministra obrany. Snahou je vytvořit podmínky pro dlouhodobé vedení války.

Tuesday, May 14

15

Rozbíjení státu. Nedostatek lidí kvůli pravicovým škrtům ničí veřejný sektor

denikreferendum.cz

Vláda odmítá plošnou valorizaci tabulkových platů zaměstnanců ve veřejné sféře. Šetřit tímto způsobem je naprosto nesmyslné. Veřejné služby a státní správu totiž potřebujeme úplně všichni. Pokud si je zničíme, naše společnost se zhroutí.

12

Hrozí nám zvolení komunisty a esenbáka do Rady České televize?

denikreferendum.cz

V prvním kole dovolby radních České televize a Českého rozhlasu uspěli někteří velmi sporní kandidáti, které preferuje opozice. Hlasovali pro ně ale i někteří koaliční poslanci. Je to nebezpečné nejen pro veřejnoprávní média.

11

Univerzitní studenti hájí práva palestinských civilistů. To není antisemitismus

denikreferendum.cz

Proč současným studentským protestům na podporu Palestiny nelze porozumět v kontextu černobílého vnímání světa, vysvětluje jejich přímá účastnice z kanadského Edmontonu.

Monday, May 13

15

Kastrace trans lidí končí. Skončí i morální panika a démonizace?

denikreferendum.cz

Rozhodnutí Ústavního soudu ukončilo nedůstojnou praxi povinných kastrací při změně pohlaví. Zvládne česká politická třída zákon napravit s respektem k osudům trans lidí a jejich blízkých, nebo dá prostor morální panice a démonizaci?

12

Místo rozdělování pozitivní příběh. Erdoğanův turecký režim čelí sílící opozici

denikreferendum.cz

V březnových komunálních volbách v Turecku po dlouhé době zaznamenala výrazný úspěch opozice. Prezident Erdoğan chce měnit ústavu, aby se udržel u moci.

Otevřený dopis ministru Jurečkovi ohledně uprchlíků z Ukrajiny

denikreferendum.cz

Občanské organizace apelují na ministra práce a sociálních věcí, aby nepřipravoval uprchlíky z Ukrajiny o nouzové humanitární ubytování. Změna podle nich ohrozí zranitelné skupiny, včetně seniorů, osob se zdravotním postižením či dětí.

11

Cílem konference Zelená modernizace je získání široké podpory pro dekarbonizaci

denikreferendum.cz

Polemickou reakci Člověka v tísni na sloupek Radka Kubaly kritizující účast korporací na konferenci o klimatu zveřejňujeme jako komentář.

Sunday, May 12

Elektromobil je v České republice stále rarita, brzy se to však může změnit

denikreferendum.cz

V České republice bylo v dubnu 2024 registrováno přibližně 25 tisíc osobních elektromobilů. Celkově osobních aut u nás jezdilo 6,4 milionu. Od března letošního roku se přitom dají i v ČR čerpat na elektromobilitu evropské dotace.

Poláci a Rumuni kupují ve velkém domy ve Španělsku, roli hraje i strach z války

denikreferendum.cz

Prodejci španělských nemovitostí hlásí tisíce nových klientů ze zemí, odkud dříve moc zájemců nepřicházelo. Poptávají se luxusní haciendy i byty za ekvivalent dvou milionů korun.

Saturday, May 11

13

Obrazy z města segregace: Jako občané s právy se cítíme jen díky solidaritě

denikreferendum.cz

Marseille patří mezi nejvíce segregovaná francouzská města: v některých čtvrtích žije polovina obyvatel v chudobě, nekvalitně postavené domy se doslova řítí k zemi. Místní však nepřestávají bojovat za změnu k lepšímu.

Friday, May 10

Vědci nevěří v udržení oteplení pod 1,5 stupně. Beznaděj ale není na místě

denikreferendum.cz

Vědci přestávají věřit, že nepřekročíme oteplení Země o 1,5 stupně. Většina vědců předpovídá dystopickou budoucnost střední intenzity. Je to jasná zpráva, že se při překročení 1,5 stupně nesmíme vzdát a usilovat o udržení mety 1,6 stupně.

10

Politika Jihočeské univerzity je varováním pro veřejné vysoké školy

denikreferendum.cz

Uzavřením dohody se Skupinou ČEZ a Jihočeským krajem se Jihočeská univerzita zřekla hodnot, které ji činily univerzitou. Kraj a ČEZ levně získali servisní pracoviště, a především umlčeli svého potenciálního kritika.

Reakce na studentské protesty v USA mohou přispět ke zvolení Trumpa

denikreferendum.cz

Studentské protesty proti vojenské a morální podpoře Izraele ze strany USA mohou mít, podobně jako v roce 1968, paradoxní dopad. Napomohou zvolení republikánského kandidáta. Joea Bidena tak dostávají mezi dva mlýnské kameny.

Thursday, May 9

16

V Itálii sílí obavy o svobodu novinářské práce, varovných případů přibývá

denikreferendum.cz

Za vlády Georgie Meloniové se Itálie propadla v Indexu svobody tisku o pět příček. Ve sněmovně leží náhubkový zákon. Trojici reportérů hrozí vězení za šetření ministra obrany. Státní televize také zrušila vystoupení premiérčina kritika.

13

Proč vítězí autoritáři? Jan Sowa o ztrátě společenství a touze po něm

denikreferendum.cz

S neoliberálním individualismem touha po kolektivních identitách nezmizela. Ve třetím letošním díle podcastu Screenshot Inspiračního fóra sociální teoretik Jan Sowa vysvětluje důvody posilování autoritářského a konzervativního populismu.