English

fdrive.cz

Today News

20

Stavba Gigafactory v Mexiku pozastavena kvůli Donaldu Trumpovi

fdrive.cz

Tesla se obává vysokých cel na dovoz vozů do USA. Aktuálně tak zvyšuje výrobní kapacity ve svých stávajících továrnách.

19

Výroba Twinga ve Slovinsku dostala zelenou

fdrive.cz

Renault podepsal se slovinskou vládou memorandum o výrobě nového Twinga. To se bude vyrábět v Novém Městě, tedy na stejném místě, kde vznikala spalovací Twinga. Na trh dorazí v roce 2026 a mělo by otevřít novou kapitolu dostupné…

17

Šéf Lucidu plánuje prodávat milion elektromobilů ročně

fdrive.cz

Peter Rawlinson, generální ředitel společnosti Lucid, se poměrně podrobně rozpovídal na letošním festivalu rychlosti v Goodwoodu. Firma se hodlá soustředit na účinnost a plánuje představit koncem roku 2026 elektromobil střední velikosti za…

16

Odhalení Robotaxi má proběhnout 10. října. Musk slibuje něco navíc

fdrive.cz

Termín potvrdil Elon Musk během oznámení finančních výsledků firmy za 2. čtvrtletí letošního roku. Dodal, že odložení termínu představení Robotaxi firmě umožní „ukázat i několik dalších věcí“.

15

E-paliva mají dalšího mocného přímluvce. Šéf Ferrari jim věří

fdrive.cz

Vozy Ferrari by mohly v budoucnu zůstat u spalovacích motorů. Pomoci by tomu měla alternativní paliva v podobě e-paliv a vodíku. Prostředkem k důkladnému otestování má být motorsport.

13

Tesle se ve druhém čtvrtletí letošního roku výrazně propadl zisk. Co za to může?

fdrive.cz

Za propadem zisku pravděpodobně mimo jiného stojí i zlevnění Modelů 3 a Y. Tesla však překvapila růstem tržeb.

12

ID. Buzz v Česku zlevnil na úroveň naftového Multivanu

fdrive.cz

ID. Buzz lze v ČR aktuálně pořídit od 1 149 000 Kč. V konfigurátoru se objevila i prodloužená verze dostupná od 1 200 000 Kč.

10

Elon Musk potvrdil výrobu Tesly Roadster v roce 2025, objednat ji lze už i v ČR

fdrive.cz

Musk během akce, na níž oznamoval finanční výsledky Tesly za druhé čtvrtletí letošního roku, zopakoval, že výroba Roadsteru započne už příští rok. Teslu Roadster lze předobjednat už i v ČR, stačí složit 1 141 000 Kč.

09

Toyota předvedla nevídané. Ukázala autonomní driftování v tandemu

fdrive.cz

Experimenty byly provedeny v závodním areálu Thunderhill Raceway Park v Kalifornii. Využity byly dva autonomní prototypy modelu GR Supra. Při jízdě je od sebe dělilo jen několik centimetrů.

Wednesday, Jul 24

19

Test Řídil jsem elektrické „Géčko“. Je lepší než spalovací originál – První dojmy z Mercedesu G 580 s technologií EQ

fdrive.cz

Legendární třída G v elektřině? Dává toto provokativní spojení vůbec smysl? Dává a velký! O tom jsem se přesvědčil na rozpáleném off-road polygonu u okruhu Modlin nedaleko polské Varšavy. Díky čtyřem nezávislým elektromotorům je totiž…

17

Butiky se osvědčily. Začne je budovat další značka s prémiovými ambicemi

fdrive.cz

Novou formu prodeje ve formě butiků na prestižních adresách zpopularizovalo Nio. Další značky se rychle přidávají, protože zákazníci na koncept reagují pozitivně. Nejnověji si budete moci vybrat mezi nákupem kravaty a dobrým obědem i svůj…

16

Musk znovu slibuje. Divil by se, kdyby Tesly už příští rok neřídily samy

fdrive.cz

Elon Musk slibuje autonomní řízení každoročně „ještě letos“ od roku 2019. Letos si to zopakoval s dodatkem, že pokud ne do konce roku, tak ten příští. Oficiální stanoviska společnosti ale říkají něco jiného.

13

Cadillac nahoře bez. Koncept Sollei jako luxusní kabriolet na elektřinu

fdrive.cz

Elektrické kabriolety jsou zatím hodně vzácným zbožím. Změnit by to mohl Cadillac Sollei, pokud se tedy dostane do sériové výroby. Podle značky nejde ani o koncept, ale naděje umírá poslední.

11

V Česku máme jednu veřejnou nabíječku na pět elektromobilů

fdrive.cz

V naší republice fungovalo na konci června celkem 5 184 veřejných dobíjecích bodů. Ultrarychlých nabíječek bylo celkem 344, tedy 6,6 %. Téměř tři čtvrtiny patří do kategorie AC.

09

Test MG4 XPower (2024) – Milionový rychlík

fdrive.cz

Elektromobil s výkonem 435 koní, pohonem všech kol a cenou pod jeden milion korun? Tak přesně to je definice nejvýkonnější verze vozu MG4. Provedení XPower slibuje hromadu zábavy za volantem, kterou poskytne celkem levně. Podívali jsme se…

Tuesday, Jul 23

20

Mercedes chystá baterie na milion mil

fdrive.cz

Mercedes úspěšně otestoval baterie s životností 1,6 milionu kilometrů. Vyvinul je ve spolupráci s čínským startupem Farasis. Chce je začít brzy vyrábět.

18

GM brzdí s autonomií. Další samořídicí auto bude levnější a méně ambiciózní

fdrive.cz

General Motors zastavil projekt futuristického, autonomního vozidla Origin. Projekt byl moc drahý, navíc dosud nedostal požehnání od úřadů. Neznamená to ale konec projektu Cruise.

16

Mám větší radost za tým než za sebe, hlásí novopečený šampion Wehrlein

fdrive.cz

Pascal Wehrlein po 6 letech získal premiérový titul ve Formuli E. Ani před příjezdem do Londýna nepřestal věřit, že může trofej letos získat. Z úspěchu má radost zejména z týmového hlediska.

14

Tesle Model Y roste velká konkurence, o Rivian R2 je prý obrovský zájem

fdrive.cz

Rivian údajně eviduje už „hodně přes 100 000“ objednávek na model R2. Měl by se přitom stát s cenou okolo jednoho milionu korun konkurentem například pro Teslu Model Y.

12

S elektrifikací už brzdí i Porsche

fdrive.cz

Porsche původně očekávalo, že do roku 2030 budou elektromobily tvořit 80 % jeho prodejů. Nyní však couvá a uvádí, že by bylo pro splnění cíle nutné zvýšení poptávky zákazníků po elektromobilech.

10

Volvu EX90 mohou z počátku dodání k zákazníkům chybět některé funkce

fdrive.cz

Chybět mohou některé bezpečnostní funkce. Vše bude postupně vyřešeno skrze dálkové aktualizace. Volvo i tak neeviduje pokles zájmu o vůz.

09

Xiaomi chce strčit do kapsy značky jako Tesla či Porsche. Pomoci má model SU7 Ultra

fdrive.cz

Kombinovaný výkon je u verze SU7 Ultra 1 548 koní. Z 0 na 200 km/h novinka zrychlí za pět sekund. Vůz se má zatím prodávat na čínském trhu.

Monday, Jul 22

20

V Plzni vyjela první chytrá tramvaj. Co umí?

fdrive.cz

Na testovacím polygonu na Borech byly prezentovány schopnosti chytré tramvaje, jež dokáže komunikovat s okolím a reagovat na různé situace na trati. Jedním z cílů automatizace dopravy je zvýšení efektivity a bezpečnosti, jen v Plzni jsou…

18

Srbské lithium možná spasí Evropskou unii. Má to ale háček

fdrive.cz

Evropská unie podepsala memorandum se Srbskem o těžbě lithia. Proti tomuto záměru se v zemi zvedla vlna ostrých protestů. Vláda je ale záměru nakloněna a hodlá ho přesto prosadit.

16

Můj tým pracoval proti mně. Musíme si to vyříkat, míní po zpackaném finále Evans

fdrive.cz

Mitch Evans sahal po titulu Mistra světa, avšak počtvrté za sebou selhal. Z blamáže tentokrát viní především svůj vlastní tým Jaguar. K závodu podle něho tým nepřistoupil tak, jak bylo domluveno.

15

Mercedes-Benz přidal šťávu pro modely EQA a EQB. Nyní ujedou až 476 km

fdrive.cz

Baterie má u modelů EQA a EQB 350 4Matic kapacitu 70,5 a 71 kWh. Již dnes jsou oba vozy k dostání na německém trhu. Výkon verze 350 4Matic činí 215 kW.

13

Ferrari představí svůj první elektromobil již za rok. Už podstupuje tvrdé testy

fdrive.cz

Cena novinky má dosahovat částky 500 tisíc eur. Očekávat lze ohromnou porci jízdní zábavy a ohromný výkon. Testovací prototypy elektromobilu s logem Ferrari již ujely několik tisíc kilometrů.

12

Rivian otevřel nabíjecí stanici, která rozhodně stojí za vidění – Stojí poblíž Yosemitského národního parku

fdrive.cz

Nabíječka stojí v historickém městečku Groveland v Kalifornii, kde probíhala zlatá horečka. Rivian se soustředil na maximální udržitelnost, i proto jde o obnovení opuštěné čerpací stanice.

10

Jaguar znovu bez nejcennější trofeje! Mistrem světa Formule E se stal Pascal Wehrlein

fdrive.cz

Velká chyba a nakonec i smůla připravila tým Jaguar o titul mezi jezdci. Trofej ve velmi dramatickém závodě získal pilot Porsche Pascal Wehrlein. Pohár týmů ovládl Jaguar, z konstruktérů bylo nejlepší Porsche. Druhý londýnský závod vyhrál…

09

Test Reálná spotřeba elektromobilu Opel Corsa Electric – Zaostřeno na spotřebu

fdrive.cz

Opel Corsa-e byl trochu nenápadným elektromobilem z koncernu Stellantis, který ale prošel faceliftem a změnil název na Opel Corsa Electric. Vznikl ještě v koncernu PSA, měl tedy stejný základ jako například Peugeot e-208 a spolu s…