English

fdrive.cz

Today News

09

Opravy elektromobilů jsou dražší než u fosilních aut

fdrive.cz

Průměrná cena opravy elektromobilu je o 29 % vyšší než u spalovacích modelů. Hlavním důvodem je delší doba nutná k provedení oprav.

Friday, Jun 14

20

Chevrolet Sequel FCEV – Elektromobily, které neznáte

fdrive.cz

Chevrolet Sequel FCEV byl jedním z vodíkových pokusů General Motors. Při testovacích jízdách zajel 480 km na jednu vodíkovou náplň. Novinářská prezentace prototypů probíhala s policejní asistencí.

19

Opel Frontera Electric na vlastní oči a ruce – Elektrické SUV ze zajímavými vychytávkami a příznivou cenou

fdrive.cz

Měli jsme možnost osahat a prohlédnout si Opel Frontera Electric. Jde o elektrické SUV se zajímavými vychytávkami a solidním prostorem. Česká cena zatím stanovena není, ale ta německá je překvapivě nízká.

18

Nový kalendář nepočítá s Itálií. Naopak Formule E zamíří do Miami nebo Thajska

fdrive.cz

Sezona 2025 čítá celkem 17 závodů. Šampionát nově zavítá do Miami na okruh NASCAR. Příští ročník odstartuje již v prosinci. Podobu kalendáře schválila Světová rada motorsportu.

16

Elektrická zemědělská technika bude cestou k udržitelné budoucnosti

fdrive.cz

Jedním z hlavních problémů nasazení elektrických traktorů je malý dojezd. Budoucnost na polích možná bude ve vodíkové technologii.

13

Test Reálná spotřeba elektřiny i benzínu vozu Hyundai Tucson Plug-in Hybrid – Zaostřeno na spotřebu

fdrive.cz

Hyundai Tucson Plug-in Hybrid jsme již testovali a označili jej za povedený plug-in hybrid. Nyní se ale pojďme zaměřit na jeho reálnou spotřebu. Hyundai dosud používal v hybridech atmosférické motory a tyto hybridy patřily k nejúspornějším…

11

Jaguar a Land Rover vyzbrojí čínské elektrické platformy Chery

fdrive.cz

Automobilka JLR Dlouhodobě spolupracuje s čínskou firmou Chery. Nyní od ní bude odebírat elektromobilní techniku. Chce tak dohnat zpoždění ve vlastním vývoji. Takto vyzbrojená vozidla se možná budou prodávat jen v Číně.

08

První elektrická Alpine odhalena! Má nezapamatovatelné jméno a povědomé tvary

fdrive.cz

Francouzská značka Alpine, vlastněná Renaultem, se vrací ke kořenům. Nejnovější model je ostrou verzí sériového Renaultu, tentokrát elektrického. Drží se zásady poskytnout maximální radost jednoduchými prostředky.

Thursday, Jun 13

20

Test Jak rychle se nabíjí téměř vybité BMW i5 eDrive 40? – Test nabíjení

fdrive.cz

Rychlost nabíjení hraje s rozvojem infrastruktury výkonných nabíjecích stanic velmi důležitou roli, zejména v případech, kdy cestujete velmi často a na delší vzdálenosti. Jak si vedlo BMW i5 eDrive 40 z hlediska nabíjecího výkonu v našem…

18

Češi vyhráli na Islandu, světový šampionát vedou o 20 bodů

fdrive.cz

Reprezentační posádka Michal Žďárský – Jakub Nábělek zvítězila na Islandu. Čeští reprezentanti jezdí vozem Hyundai Kona EV vyrobeným v Nošovicích. Po eRally Iceland mají odjeto 8 z 12 soutěží světového poháru Bridgestone FIA ecoRally Cup.

15

ČEZ vyřešil problém s nedostupností maximálního výkonu u některých stanic

fdrive.cz

ČEZ začal používat ultrarychlé nabíjecí stojany ABB Terra 184. U nich však v některých případech nešlo využívat maximální výkon. To se právě nyní mění.

14

Všechna vyrobená Volva EX30 může zlobit rychloměr. Řešením je svolávací akce – aktualizováno

fdrive.cz

Výrobce řeší softwarový problém. Řešením je přijmutí nové on-line aktualizace či zajetí do servisu. Rychloměr vozu se může během jízdy přepnout do testovacího režimu.

13

Tesla chce v Číně snížit závislost řidičů na aplikacích pro chytré telefony

fdrive.cz

Hlavní novinkou je aktualizace navigačního systému. Tesla navíc připravuje spuštění Full Self Driving v Číně.

11

Jsou elektrobusy budoucností veřejné dopravy?

fdrive.cz

Do roku 2045 se bude ročně prodávat až 190 tisíc elektrobusů. Nejvíce elektrobusů prodává MAN a Solaris.

08

Provozovatelé bikesharingu jednají s TSK Praha o přísnějších pravidlech

fdrive.cz

Chystá se systém poplatků za jednotlivé stroje a pokut za jejich včasné neodstranění z místa, kam nepatří. Pokuta za špatné parkování má pro jezdce výchovnou funkci. Firma Lime od začátku působení v Praze potenciálně ušetřila až 800 tisíc…

Wednesday, Jun 12

20

Američané zůstávají věrní elektromobilům navzdory zpomalení růstu poptávky

fdrive.cz

Až 60 % spotřebitelů by zvažovalo koupi elektromobilu. Obavou zájemců o elektromobilitu je síť nabíjecích stanic. Náklady na pořízení elektromobilu jsou hlavním problémem.

18

Evropská komise už zná výši cla na čínské elektromobily a zavede je brzy

fdrive.cz

Cla na čínské elektromobily by mohla začít platit od 4. července 2024. Clo se má pohybovat v rozmezí 17,4 až 38,1 % na každý elektromobil.

16

Národní vlády lákají čínské investory z oblasti elektromobility

fdrive.cz

Zájem o čínské fabriky má Maďarsko, Polsko, Španělsko nebo Itálie. Země nabízejí dotace, slevy na daních nebo uvolněnou regulaci.

14

Právě testujeme Opel Astra Sports Tourer Electric. Jak si poradí se zátěží?

fdrive.cz

Kombi verze nabídne objem kufru 516 až 1 553 litrů. Baterie vozu má kapacitu 54 kWh. Zatím máme průměrnou spotřebu 16,8 kWh na 100 km.

13

Rozhodnuto. EU uvalí cla na čínské elektromobily

fdrive.cz

Opatření přichází necelý měsíc poté, co USA zečtyřnásobily celní zatížení čínských elektromobilů na 100 %. Evropská cla budou nižší, o jejich definitivní výši dosud nebylo rozhodnuto. Opatření se oproti původním informacím dotkne i…

09

Ionity buduje v Česku další lokalitu. Její umístění nepřekvapí

fdrive.cz

Evropská síť rychlých nabíječek Ionity pokračuje v růstu. Aktuálně došlo i na zahuštění dosud velice řídkého pokrytí Česka. Těšit se mohou cestovatelé mezi západem a východem země.

Tuesday, Jun 11

20

Toyota Hilux s vodíkovým palivovým článkem vstupuje do závěrečné fáze realizace

fdrive.cz

5 aut bude využíváno v rámci olympijských her v Paříži. Hilux má očekávaný dojezd až 600 km na jedno naplnění.

18

Nahradí nový Apple CarPlay klasický infotainment? Ukázka možností vám vytře zrak

fdrive.cz

Skrze novou generaci Apple CarPlay bude možné obsluhovat různé jízdní asistenty, upravovat nastavení sedadel i měnit jízdní režim. Apple je také připraven na obří displeje táhnoucí se přes celou palubní desku. Novinkou bude rovněž…

15

Jaká byla eJantarová cesta 2024

fdrive.cz

Ve dnech 1.–2. 6. 2024 proběhl devátý ročník dvoudenního setkání elektromobilistů s veřejností. Tentokrát byl sraz na středověkém vodním mlýně Wesselský v Loučkách u Oder. Celkem 52 registrovaných účastníků dorazilo ve 21 elektrických…

Na český trh přichází drsný Mustang Mach-E Rally. Za 2,1 milionu dostanete leccos

fdrive.cz

Jedná se o nejrychlejší verzi z nabídky. V základu vyjde verze Rally na 2 107 900 Kč. Výbava je obohacena o body kit či výkonnější brzdy.

13

Hyundai Inster. Levný elektromobil by měl přímo konkurovat Springu

fdrive.cz

Hyundai už tento měsíc odhalí nový levný elektromobil Inster. Vycházet bude ze spalovacího model Casper. Objevit by se měl i na českém trhu.

11

BMW láká na novou verzi i4 a Lancia vstává z mrtvých – fNews

fdrive.cz

BMW i4 přichází po čtyřech letech s faceliftem a českými cenami. Lancia chystá sportovní verzi Ypsilon HF a další elektrické modely. fNews přináší výběr těch nejzajímavějších novinek ze světa elektromobilů.

09

Dopad cel na čínská elektrická vozidla bude menší, než se očekávalo

fdrive.cz

Čínští výrobci elektromobilů mohou absorbovat až 30 % obchodního cla. Evropská unie zvažuje dovozní clo ve výši 25 až 50 %.

Monday, Jun 10

21

Norský investiční fond se postaví proti schválení platu Elona Muska

fdrive.cz

Navýšení platu už jednou zrušil soud. Změna platů vedení Tesly přichází v době protestů.

19

Test Citroën C5 Aircross Hybrid 136 (2024) – S klidem a rozvahou

fdrive.cz

Modernizace v poslední době potkala aktuální generaci Citroënu C5 Aircross. Podívali jsme se na zcela novou verzi v nabídce Hybrid 136. Nabízí pohon přední nápravy a mild-hybridní technika slibuje nízkou spotřebu na úrovni naftových motorů.