English

fintag.cz

Today News

15

Výroba kalendáře 6x jinak

www.fintag.cz

Nástěnné i týdenní kalendáře patří mezi oblíbené klasiky. Pokud se ale chcete odlišit, pusťte se do originálnější tvorby. Máme pro vás 6 tipů, jak kalendářem zaujmout zákazníky. Ať už pracujete v kultuře, nebo prodáváte reality.

10

Informacím o počtu majitelů ojetin se v Česku nedá věřit

www.fintag.cz

Jaké nešvary panují na tuzemském trhu s ojetinami? Zatajování havárií, stáčení tachometrů i falšování země původu patří podle Cebia mezi časté klamy. Je tu ale i jeden nový, jímž jsou nepravdivé informace o počtu předchozích majitelů vozu.

09

Poláci zřejmě odpískají plán na výstavbu nového letiště

www.fintag.cz

Minulá polská vláda Práva a spravedlnost [PiS] usilovala o stavbu nového letiště většího než londýnský Heathrow. Nová vláda Donalda Tuska [Platforma Obywatelska] se k projektu zřejmě ale obrátí zády.

07

Online investiční konference 2023 řešila inflaci, recesi, AI i ČEZ

www.fintag.cz

Minulou sobotu [25.11.] se uskutečnil další ročník Online investiční konference XTB. Konferenci otevřel makroekonomický panel, v němž společně diskutovali Dominik Stroukal, Ronald Ižip a moderátor Jan Berka.

Monday, Nov 27

17

V Německu se ozývají hlasy žádající předčasné volby

www.fintag.cz

Bavorský premiér Markus Söder vyzval k uspořádání předčasných parlamentních voleb v Německu. Podle něj vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze přivedla zemi do krize, kterou ani neřeší.

14

Premiér Fiala odmítl jak stávku škol, tak i stávku odborů

www.fintag.cz

Dveře zhruba 70 procent škol v Česku zůstaly dnes zavřené. Učitelé stávkují za větší peníze pro školství. A dnes stávkují i zástupci odborů, ti protestují hlavně proti podobě vládního konsolidačního balíčku a důchodové reformy.

10

To, co vláda v Británii vydělala na inflaci, vrátí lidem i firmám

www.fintag.cz

Britská ekonomika stagnovala, letos ve 3. čtvrtletí vykázala mezičtvrtletní nulový růst hrubého domácího produktu. V Británii ale chtějí ekonomiku opět nastartovat, a tak tamější vláda ohlásila daňové škrty.

02

Reforma zdravotnictví začíná u vyšších platů, vysvětlují lékaři

www.fintag.cz

Zdravotnictví se dá podle mluvčího České lékařské komory [ČLK] Michala Sojky reformovat jen přes navýšení tabulkových platů, aby nebyli lékaři v nemocnicích závislí na přesčasech. To podle něj nastartuje změny v systému. A jde o podmínku k…

Sunday, Nov 26

14

FinTag: Přehled článků od 20.11. do 26.11. 2023

www.fintag.cz

Nechcete-li ztrácet čas hledáním toho nejdůležitějšího z ekonomiky, politiky, byznysu a financí, je tady týdenní přehled článků na serveru FinTag.

08

Slováci stejně jako Maďaři chtějí dál ruskou ropu

www.fintag.cz

Sankce Evropské unie se nemohou podle Bratislavy stát příčinou nedostatku ropy na Slovensku. Proto Slováci požadují prodloužení výjimky z unijního zákazu na dovoz ropy z Ruska pomocí tankerů. Již dříve o to zažádalo Maďarsko.

Saturday, Nov 25

09

Na vkladních výherních knížkách spořitelna dává 0% úrok

www.fintag.cz

Práce finančních poradců se skládá ze dvou částí. První je práce s finančními produkty, druhá práce s lidmi. Hlavně ta druhá jim mnohdy přinese překvapení. Třeba, když zjistí, že jejich klienti drží peníze na produktu, kde je 0% úrok.

07

Destatis potvrdil 0,4% pokles německé ekonomiky ve 3. čtvrtletí

www.fintag.cz

Hrubý domácí produkt Německa se ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům snížil o 0,1 procenta. V meziročním srovnání pak podle cenově a kalendářně očištěných údajů výkon německé ekonomiky klesl o 0,4 procenta.

Friday, Nov 24

15

Vyšší DPH za svoz odpadu zdraží popelnice. Ne ale všude a všem

www.fintag.cz

Zatímco některé obce a města promítnou růst DPH na svoz odpadu z 15 na 21 % do zdražení či zhoršení dostupnosti služby občanům, tak jiné se snaží svým občanům i ulevit. Třeba zavedením čipů na popelnice, které počítají vývozy.

10

Německo a Británie jednají o vodíkovodu pod Severním mořem

www.fintag.cz

Německo požádalo Británii, aby zvážila výstavbu 400 mil [644 km] dlouhého vodíkovodu na dně Severního moře. Vodík dodávaný tímto potrubím pomůže britskému a evropskému průmyslu zbavit se závislosti na fosilních palivech.

09

Riziko inflace zažehnáno není, varují analytici Amundi

www.fintag.cz

Zpomalení vyspělých ekonomik a možná hospodářská recese v USA. Inflace nad inflačními cíli centrálních bank po celý rok a důraz na hodnotové akcie a dluhopisy. Tak by se dal shrnout globální investiční výhled pro příští rok společnosti…

Thursday, Nov 23

12

Stát obere o státní příspěvek minimálně čtvrt milionu penzistů

www.fintag.cz

Stát nejen zruší spořicím důchodcům státní příspěvek, ale vezme jim i ty, co už mají. Na situaci, kterou v oblasti penzijního spoření mění pravidla, upozorňuje Asociace penzijních společností ČR.

10

Pohonné hmoty dál zlevňují. Cena benzinu je pod 38 Kč

www.fintag.cz

Průměrná cena benzinu se poprvé od konce července dostala pod 38 Kč za litr. O 51 haléřů zlevnila i nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 38,20 koruny. To je nejméně za poslední dva a půl měsíce.

07

EU poslala další peníze Ukrajině. Ta sečetla válečné škody

www.fintag.cz

EU poslala Ukrajině další 1,5 miliardy eur [cca 37 mld. Kč] na zajištění provozu státu a jeho fungování. Podle Kyjevské školy ekonomické dosáhly k letošnímu 1. září přímé škody způsobené ruskou invazí 151,2 miliardy dolarů [cca 3,4 bil Kč].

Wednesday, Nov 22

14

Rodiče dětí, jejichž učitelé budou stávkovat, nic nedostanou

www.fintag.cz

Česká správa sociálního zabezpečení upozornila v souvislosti se stávkou 27.11. ve školských a dětských zařízení na podmínky nároku na ošetřovné. To by mohlo pokrýt finanční ztrátu rodičů, kteří kvůli stávce zůstanou doma s dětmi. Ale…

13

Prezident podepsal konsolidační balíček. Hovořil i o úlevě pro lidi

www.fintag.cz

„Dnes jsem se rozhodl podepsat konsolidační balíček. Ve videu vysvětluji proč,“ uvedl [22.11.] na síti X prezident ČR Petr Pavel. A proč se rozhodl s podpisem vládního takzvaného konsolidačního balíčku neváhat, ve videu i vysvětlil.

08

Ceny za vodné a stočné opět vzrostou už příští rok

www.fintag.cz

Lidé v Česku za vodné a stočné loni platili v průměru 87,1 Kč za metr krychlový bez daně z přidané hodnoty. S daní to bylo zhruba 95,8 koruny. Avšak sazba daně příští rok stoupne z deseti na dvanáct procent.

Tuesday, Nov 21

17

Elektromobily v Česku netáhnou. Prodeje ale klesají napříč trhy

www.fintag.cz

Zatímco v Evropské unii činí podíl elektromobilů na prodejích nových vozů 13,2 procenta, tak v Česku je to pouhých 2,7 procenta. Vyplývá to z aktuálních statistik serveru Čistá doprava a České leasingové a finanční asociace.

14

Čepro kupuje RoBiN Oil. Státních tak bude cca 300 čerpacích stanic

www.fintag.cz

Státní distributor paliv Čepro, jehož jediným akcionářem je ministerstvo financí, kupuje síť čerpacích stanic RoBiN Oil. Čepro již nyní provozuje síť čerpacích stanic EuroOil. Ta je třetí největší v zemi.

11

Ukrajina navrhuje vyřadit ruský vývoz železa a železné rudy do EU

www.fintag.cz

Podle studie Institutu Kyjevské školy ekonomické Ukrajina dokáže plně nahradit vývoz ruského surového železa a železné rudy. To i proto, že Rusko dál zůstává významným světovým vývozcem surového železa i železné rudy.

09

Komise prodloužila státní podporu firmám kvůli energiím

www.fintag.cz

EK prodlouží platnost jednodušších pravidel pro udělování státní podpory firmám. Opatření se týká zejména těch firem, které čerpají státní podporu kvůli vysokým cenám energií. Podpora průmyslu se v Německu komplikuje.

Monday, Nov 20

16

Švýcaři se za nájemní bydlení nestydí. Vlastní bydlení je drahé

www.fintag.cz

Reportér The New York Times Thomas Fuller zkoumal švýcarský trh s bydlením. A zjistil, že v době, kdy mnoho mladých lidí v Evropě i USA nemá na nákup vlastního bydlení, tak ve Švýcarsku o něm mnozí ani neuvažují.

14

Lékárenská síť Dr. Max koupila 130 Neoapotek v Itálii

www.fintag.cz

Společnost Dr. Max Group převzala v Itálii 130 poboček lékárenské sítě Neoapotek. Stala se tak v Itálii druhým nejsilnějším hráčem na trhu. Zároveň i posílila svou pozici lékárenské dvojky na kontinentě.

11

Populismus nejspíš dál zvedne hodnotu globálního dluhu, varuje IIF

www.fintag.cz

Institute of International Finance [IFF] v návaznosti na svou zprávu o globálním dluhu varoval před jeho dalším růstem kvůli populismu. Znovu konstatoval, že zadlužení mnoha zemích zůstává nad úrovní pandemie covidu.

06

Rusko vyváží ropu za tržní ceny. Podle Ukrajiny sankce nefungují

www.fintag.cz

Rusko vyvezlo v říjnu téměř všechnu ropu za cenu, která překračovala cenový strop stanovený skupinou zemí G7. Uvádí to studie Kyjevské ekonomické školy [KSE]. Podle ní takzvané cenové stropy na vývoz ruské ropy již nefungují.

Sunday, Nov 19

18

FinTag: Přehled článků od 13.11. do 19.11. 2023

www.fintag.cz

Nechcete-li ztrácet čas hledáním toho nejdůležitějšího z ekonomiky, politiky, byznysu a financí, je tady týdenní přehled článků na serveru FinTag.