English

fintag.cz

Today News

10

Analýza: Nové sankce zasáhly hlavně Rusy. Ruský rubl i obchod jede dál

www.fintag.cz

Před ruskými bankami a směnárnami se tvoří dlouhé fronty. Rusové mají obavy, aby nepřišli o své úspory. Důvodem jsou tento týden uvalené nové sankce na hlavní ruskou burzu MOEX a ruské Národní clearingové centrum NCC.

Friday, Jun 14

17

Vláda má hodnocení nabídek na Dukovany. Vítěze oznámí v červenci

www.fintag.cz

Společnost Elektrárna Dukovany II [EDU II], stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, dnes [14.6.] předala Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR [MPO] hodnotící zprávu nabídek na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech.

14

Zaručené mzdy v privátním sektoru skončí. Odbory i opozice nesouhlasí

www.fintag.cz

Zrušení zaručených mezd v soukromém sektoru posílí kolektivní vyjednávání o růstu mezd, míní ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL]. Odbory ale tvrdí, že v mnoha podnicích nechtějí o kolektivním jednání ani slyšet.

09

Od 1.7. se mění příspěvky na penzijko. Kdo a kolik dostane a za kolik

www.fintag.cz

Změny, které provedla vláda Petra Fialy [ODS] v penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření, dál vstupují v platnost. Některé platí již od ledna, další přijdou od července. A ty se týkají hlavně státního příspěvku.

06

Big Tech firmy pohledem analytika. Nvidie jede, ale jede ještě Tesla?

www.fintag.cz

Technologické společnosti jako Nvidia nebo Tesla a další mění svět kolem nás, ale i se staly "první volbou" mezi akciovými investory. Na to, zda je to správně, hledá odpovědi v textu na FinTag analytik společnosti XTB Tomáš Vranka.

Thursday, Jun 13

14

Tuzemské automobilky odmítají cla na čínské elektromobily

www.fintag.cz

Dodatečná cla na dovoz čínských automobilů na evropský trh podle tuzemského Sdružení automobilového průmyslu [AutoSAP] neřeší základní problémy čínské konkurence. Cla se naopak mohou projevit kontraproduktivně.

11

Inflace v USA klesla, FED dál vyčkává. A roli hrají i prezidentské volby

www.fintag.cz

Inflace v USA v květnu klesla na 3,3 procenta z 3,4 procenta v dubnu. FED i tak ponechal včera [12.6.] základní úrokovou sazbu v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v USA v květnu stagnovaly.

10

Jitka Haubová jde do výkonné rady Mezinárodní obchodní komory

www.fintag.cz

Jitka Haubová, členka představenstva a provozní ředitelka Komerční banky, byla nově zvolena do výkonné rady organizace Mezinárodní obchodní komory. Haubová dříve působila ve vládní agentuře CzechTrade, to i jako její ředitelka.

07

MMF: Dolar v mezinárodním rezervním systému dál oslabuje

www.fintag.cz

Americký dolar nadále neochvějně zůstává světovou rezervní měnou číslo jedna. Přesto jeho podíl v držení centrálních bank dlouhodobě mírně klesá. Překvapuje, že ne ve prospěch dalších tří tradičně nejvyužívanějších rezervních měn.

Wednesday, Jun 12

16

Poláci letos vůbec poprvé v historii vydělávají víc než Češi

www.fintag.cz

Dlouho platilo, že v soukromém sektoru ze zemí Visegrádské čtyřky [V4] nejvíce vydělávají Češi. Letos už to ale neplatí. Čechy v příjmech v privátním sektoru pokořili Poláci. Uvádí to studie „CEE Tax Guide“ společnosti Forvis Mazars.

15

Ve volbách prohráli eurohujeři. A to je dobře, říká Jiří Mašek

www.fintag.cz

Podle poslance Jiřího Maška [ANO] letos ve volbách posílili eurorealisté. A jak Jiří Mašek říká v rozhovoru pro FinTag, vláda Petra Fialy [ODS] nejspíš navrhne na českého eurokomisaře ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu [STAN].

09

Vysoké daně mění britské boháče v chudáky. Anebo vyšší střední třídu?

www.fintag.cz

Šestačtyřicetiletá Britka Lucy vydělává jako ředitelka jednoho z úseků britské banky hodně peněz. Její mzda je v šestimístných číslech. I když Lucy patří mezi pět procent nejlépe placených zaměstnanců v zemi, tak ale počítá každou penci.

07

Indie má stále nakročeno být třetí největší světovou ekonomikou

www.fintag.cz

Ekonomika Indie přidává každý rok zhruba deset procent růstu. Země má navíc stabilní politické vedení, což se potvrdilo i nyní, kdy Naréndra Módí vyhrál již potřetí v řadě parlamentní volby. A Módí razí hospodářsky soběstačnou Indii.

Tuesday, Jun 11

15

Vláda projedná změny u DPH. Týkají se firem i hendikepovaných

www.fintag.cz

Malé firmy se sídlem v jiném členském státu EU zřejmě dostanou možnost, aby v Česku nespadaly do režimu plátců daně z přidané hodnoty [DPH]. Předpokládá to návrh novely zákona o DPH, který zítra [12.6.] projedná vláda.

13

Inflace v květnu mírně klesla, ale ceny elektřiny jsou stále vysoko

www.fintag.cz

Inflace v květnu meziročně klesla o 0,3 procenta na 2,6 procenta. V dubnu zejména kvůli zdražení potravin stoupla ze 2 procent na 2,9 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v květnu v Česku v průměru stagnovaly.

10

Třetí světová válka již začala, píše britský list The Telegraph

www.fintag.cz

Oslava 80. výročí Dne D v Normandii se odehrála na pozadí chmurných událostí. Ukrajina dál bojuje o přežití a Střední východ je v plamenech. Druhá světová válka nás musí varovat a poučit zároveň, protože 3. světová válka už začala.

07

Petr Borkovec se částečně stahuje z Partners Financial Services

www.fintag.cz

Spoluzakladatel a ředitel finanční skupiny Partners Petr Borkovec se přesouvá z představenstva finančněporadenské společnosti Partners Financial Services do představenstva Partners Banky.

01

Státy EU bojují s obrovskými dluhy, důsledky mohou být fatální

www.fintag.cz

Rostoucí zadluženost české ekonomiky je velkým tématem posledních měsíců. Při srovnání s ostatními státy EU je ale zřejmé, že tuzemské hospodářství na tom minimálně z pohledu zadlužení není tak špatně.

Monday, Jun 10

16

Nezaměstnanost klesla na 3,6 %. Rychle rostou počty rekvalifikací

www.fintag.cz

Podíl nezaměstnaných osob ke konci května činil 3,6 procenta. Meziměsíčně poklesl o 0,1 procentního bodu. V meziročním srovnání s květnem 2023 byl vyšší o 0,1 procentního bodu, tedy o 20 429 uchazečů. Uvedl to Úřad práce ČR.

11

Naréndra Módí, který vyhrál v Indii volby, označil muslimy za vetřelce

www.fintag.cz

Naréndra Módí, znovuzvolený ministerský předseda Indie, letos vyhrál volby s menším náskokem, než se čekalo. Svým třetím vítězstvím za sebou charismatický vůdce i tak potvrdil pozici nejvýznamnějšího vůdce Indie za několik generací.

09

S výjimkou Prahy ve volbách do EP vyhrálo ve všech krajích ANO

www.fintag.cz

V letošních volbách do Evropského parlamentu [EP] výrazně uspěly strany a koalice, jimž předvolební průzkumy dávaly v klání o EP jen minimální šanci uspět. Týká se to zejména Uskupení Stačilo!, které vedla KSČM, a koalice Přísaha a…

Sunday, Jun 9

08

Stanjura má rekordní příjmy, ale i deficit rozpočtu. Jak to?

www.fintag.cz

I když vláda Petra Fialy inkasuje rekordní daňové příjmy i prosadila takzvaný ozdravný konsolidační balíček, který v základu hlavně zvyšuje daně, hospodaření státu i nadále zůstává výrazně schodkové.

Saturday, Jun 8

02

Kdo chce vyšší příspěvek v penzijku, nemá na změnu vkladu už moc času

www.fintag.cz

Od července se mění částky pro získání státního příspěvku k penzijnímu spoření. Minimální měsíční úložka s příspěvkem činí od 1. července 500 korun a nejvyšší 1 700 korun. Změnu vkladu musí lidé své penzijní společnosti předem oznámit.

Friday, Jun 7

14

Analýza: Stavebnictví nejede, ale možná už letos nějaké procento přidá

www.fintag.cz

Stavebnictví je v útlumu. Propisuje se to i do poklesu zaměstnanosti v odvětví. Na druhé straně se i v tuzemském stavebnictví snad trochu blýská na lepší časy. V komentáři na FinTag to uvádí hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

ČEZ loni poslal státu 126 mld. Kč. Pokořil i žebříček plátců daně z příjmů

www.fintag.cz

Zatímco v minulých letech společnosti skupiny ČEZ obsazovaly v žebříčku největších plátců daně z příjmů místa v první desítce a skupina ČEZ většinou ve druhé desítce a někdy vůbec, loni to bylo jinak. ČEZ zaplatil na dani vůbec nejvíc.

11

Trading: Zpráva americké CFTC ukazuje sentiment na trhu s futures

www.fintag.cz

Ti, kteří na trzích dlouhodobě obchodují, zprávu americké agentury Commodity Futures Trading Commission s názvem Commitment of Traders [CoT report] asi znají. Zpráva by ale měla zajímat všechny se zájmem o úspěšný trading.

08

Průmysl i obchodní bilanci táhnou auta. Stavebnictví netáhne nic

www.fintag.cz

Průmyslová i stavební produkce v dubnu meziročně opět klesla. A v meziměsíčním srovnání zaznamenal Český statistický úřad [ČSÚ] jen mírný nárůst. Průmysl tradičně táhla výroba aut. Ta pozitivně ovlivnila i přebytek obchodní bilance.

Thursday, Jun 6

17

Evropská centrální banka snížila sazby o čtvrt procentního bodu

www.fintag.cz

Evropská centrální banka dnes [6.6.] podle očekávání analytiků snížila o čtvrt procentního bodu úrokové sazby. Základní sazbu rada guvernérů snížila na 4,25 procenta z 4,50 procenta. Depozitní sazbu na 3,75 procenta ze čtyř procent.

09

Celosvětový veřejný dluh dosáhl bezmála 100 bilionů USD

www.fintag.cz

Celosvětový veřejný dluh se loni zvýšil o 5,6 bilionu dolarů [cca 127 bil. Kč] na rekordních 97 bilionů dolarů [cca 2,2 bld. Kč]. Uvedla to Konference OSN o obchodu a rozvoji [UNCTAD]. Ve své zprávě zdůraznila i rychlý růst úroků z dluhu.

08

Zrušení zaručených mezd podpoří kolektivní vyjednávání, míní Jurečka

www.fintag.cz

Zrušení zaručených mezd v soukromém sektoru posílí kolektivní vyjednávání o růstu mezd, míní ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL]. Odbory ale tvrdí, že v mnoha podnicích nechtějí o kolektivním jednání ani slyšet.