English

fintag.cz

Today News

10

Poláci kupují zbraně v Koreji. Spojenci jsou zklamaní

www.fintag.cz

„Poláci nakupují zbraně v Jižní Koreji a stávají se evropskou vojenskou velmocí,“ píše v článku "Meet Europe’s coming military superpower: Poland" bruselský list Politico. A to hněte Spojené státy nebo Francii, upozorňuje zároveň.

07

Petr Koblic: Příští rok nás Rusko pod krkem už držet nebude

www.fintag.cz

„Já prostě ten argument, že příští zima bude horší než ta letošní, protože letos nám plyn ještě dodává Rusko, nekupuji,“ říká ředitel Pražské burzy cenných papírů Praha Petr Koblic. Podle něj se Evropa úspěšně odstřihne od závislosti na…

Sunday, Nov 27

19

FinTag: Přehled článků od 21.11. do 27.11. 2022

www.fintag.cz

Nechcete-li ztrácet čas hledáním toho nejdůležitějšího z ekonomiky, politiky, byznysu a financí, je tu tradiční týdenní přehled příspěvků na FinTag.cz.

08

Němci zpřísnili výplatu dávky v nezaměstnanosti, ale i ji zvedli

www.fintag.cz

Německý Spolkový sněm tento týden schválil rozsáhlou reformu výplaty dávek v nezaměstnanosti. Němci do práce nikoho nutit nebudou. Ale tomu, kdo o práci nebude mít zájem, dávky poníží.

Saturday, Nov 26

06

V Británii využívají moře k léčbě duševních poruch

www.fintag.cz

U cornwallského pobřeží na palubě jachty Irena se plaví šest pasažérů. Právě podstupují terapii. Ta se místo v ordinaci odehrává na palubě lodi. Platí totiž, že modrá dálava je v léčbě pacientů "dobrá dálava".

Friday, Nov 25

13

Německá ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla o 0,4 %

www.fintag.cz

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta. Její výkon je o 0,1 procentního bodu vyšší, než činil původní rychlý odhad německého statistického úřadu z konce října.

12

Lidé masivně přeskupují peníze v rámci spořicích produktů

www.fintag.cz

Lidé hledají možnosti, jak co nejlépe zúročit volné peníze. Tlak na přesuny peněz například ze stavebka, ale i penzijního spoření hlavně na spořicí účty a termínované vklady hlásí stavební spořitelny i penzijní fondy.

08

MPSV chce slevu pro pracující důchodce i příplatek za home office

www.fintag.cz

Připravovaná novela zákoníku práce počítá se slevou na pojistném při zaměstnání důchodců a lidí těsně před penzí. Navrhuje i povinný příspěvek zaměstnavatelů na úhradu nákladů, například na energie, ve výši 2,80 Kč lidem, kteří pracují z…

Thursday, Nov 24

14

Střádaly drtí inflace, investory volatilita. Více řekne konference XTB

www.fintag.cz

Situace z hlediska uchování hodnoty peněz není vůbec jednoduchá. Ty, kteří neinvestují, trestá vysoká inflace. A ty, kteří investují, zase vysoká volatilita na trzích. Jak se v tom vyznat, poradí velká online investiční konference XTB.

12

Richterová nemá odvahu dělat, natož dělat to, co je správné

www.fintag.cz

Místopředsedkyně Sněmovny za Českou pirátskou stranu Olga Richterová na Twitteru uvedla, že je důležité pojmenovávat skutečnost takovou, jaká je. Vezmeme-li její slova vážně, můžeme v klidu napsat, že Richterová a její tým jsou docela…

11

Přijde-li Západ o technologickou převahu, přijde o všechno

www.fintag.cz

Zkraje týdne [22.11.] proběhlo další ALTER EKOnomické fórum, kterému jeho organizátoři přezdívají "český Davos". Na fóru vystoupili zajímaví ekonomičtí i vojenští experti. Některé jejich závěry stojí za připomenutí.

07

Češi raději pořádně pojistí domácnost než sami sebe

www.fintag.cz

Pokud by Češi měli tisíc korun, které by mohli dát jen do pojištění, 34 procent by je dalo do pojištění domácnosti. 28 procent by je či větší část sumy [19 %] dalo do životního pojištění. A celou tisícovku by do životního pojištění dalo…

Wednesday, Nov 23

14

Domácnosti hledají úspory. Některé šetří už i na dětech

www.fintag.cz

Kvůli zdražování začaly domácnosti výrazně omezovat výdaje. Mimo jiné i ty na zájmové kroužky dětí, a to není dobře. I v Česku existují instituce, které dětem na kroužky i vybavení na ně peníze přispějí.

11

MMF doporučil ČNB zvýšit úroky a vládě zaměstnat uprchlíky

www.fintag.cz

Mezinárodní měnový fond zveřejnil doporučení české mise pro Českou republiku. V nich České národní bance [ČNB] doporučuje zvýšit úrokové sazby. A vládě pak přestat utrácet na plošných podpůrných opatřeních.

07

Část měst a obcí stále nemá sjednané dodávky energií

www.fintag.cz

Významná část měst a obcí stále ještě nemá sjednané dodávky elektřiny a plynu na příští rok. Uvedl to Svaz měst a obcí ČR. Konec roku se ale rychle blíží a povinností měst a obcí je i v této věci provést výběrové řízení.

Tuesday, Nov 22

18

Dobrovolná solidarita zemí EU ve věci migrantů selhává

www.fintag.cz

Sto migrantů si dosud mezi sebou předaly členské země Evropské unie na základě mechanismu dobrovolné solidarity dojednaného před pěti měsíci. Uvedla to eurokomisařka zodpovědná za otázky migrace Ylva Johanssonová.

14

Vánoční veletrh Sběratel nabídne prase, U2 i Mira Žbirku

www.fintag.cz

Již 25. a 26.11. se v pražském hotelu Olympik Congress uskuteční vánoční veletrh Sběratel. Účast na něm potvrdilo 80 prodejců z celé Evropy. Ke koupi budou mince, bankovky, poštovní známky, pohlednice, antikvární zboží a další sběratelský…

07

Hejtmanka Pecková žádá regulaci prodeje nikotinových sáčků

www.fintag.cz

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková apeluje na regulaci prodeje nikotinových sáčků nezletilým. Vedou ji k tomu zkušenosti dětí ve školách v jejím kraji.

Ukrajina znovu zdraží tranzit ruské ropy do Evropy

www.fintag.cz

Ukrajina oznámila, že od ledna zdraží poplatek za tranzit ruské ropy do Maďarska a na Slovensko o více než 18 procent na 13,60 eura [cca 331 Kč] za tunu. Vyšší poplatky se podle analytiků dotknou i České republiky.

Monday, Nov 21

17

Investiční konference XTB startuje již tuto sobotu od 13:00

www.fintag.cz

Společnost XTB vás po roce opět srdečně zve na tradiční online investiční konferenci. Ta se uskuteční již tuto sobotu [26. 11. 2022] od 13:00. Hlavní téma konference je hledání investičních příležitostí v období globální recese a vysoké…

16

Asociace jazykových škol manipulovala s trhem, potvrdil ÚOHS

www.fintag.cz

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna potvrdil, že se Asociace jazykových škol dopustila protisoutěžního jednání. Změnil však dobu trvání přestupku a první stupeň opět rozhodne o výši pokuty.

14

COP27: Závazek maximálního oteplení planety o 1,5 °C žije

www.fintag.cz

V egyptském Šarm aš Šajchu skončila v neděli po vleklých vyjednáváních 27. konference OSN o změně klimatu COP27. Výsledek je vratká dohoda na dalším pokračování v boji proti globálnímu oteplování.

07

Než by české fondy investovaly u nás, raději investují v Polsku

www.fintag.cz

Zatímco v Česku politici roky neúspěšně připravují nový stavební zákon, v Polsku se vesele staví. A potvrzuje to i český kapitál, který míří do výstavby polských logistických, průmyslových a kancelářských areálů.

Sunday, Nov 20

21

FinTag: Přehled článků od 14.11. do 20.11. 2022

www.fintag.cz

Nechcete-li ztrácet čas hledáním toho nejdůležitějšího z ekonomiky, politiky, byznysu a financí, je tu tradiční týdenní přehled příspěvků na FinTag.cz.

11

Od ledna 2023 stát znovu přidá lidem na bydlení i na děti

www.fintag.cz

Od ledna 2023 se zvýší přídavky na děti a změn dozná i příspěvek na bydlení. I v Praze bude platit 30% hranice nákladovosti pro nárok na dávku. A jedná se o zvýšení životního a existenčního minima. I ty ovlivňují výše dalších sociálních…

09

Posudková služba: Reforma se nekoná, ale přijímají se noví lidé

www.fintag.cz

Namísto vylepšení procesů v lékařské posudkové službě přistoupil stát ke zvýšení počtu zaměstnanců. Příští rok zřejmě posudková služba přijme jako výpomoc 160 nelékařských pracovníků. Redukce státních zaměstnanců se tak nekoná.

Saturday, Nov 19

07

Maďarsko překvapilo návrhem na spolupráci s Íránem

www.fintag.cz

Maďarsko jde víc a víc proti hlavnímu evropskému proudu. Tento týden jeho vrcholoví představitelé apelovali na prohloubení spolupráce s Íránem. Zároveň odmítli další zadlužování Evropy kvůli financování Ukrajiny.

Friday, Nov 18

17

Lidé mají více rozumu než stát. Zadlužují se pomaleji

www.fintag.cz

Zatímco stát se zadlužuje navzdory nejistým ekonomickým vyhlídkám rychlým tempem, domácnosti volí obezřetnější postup. Zadlužují se sice dál, ale o poznání pomaleji než v dobách konjunktury.

12

Británie zvedne daně, ale i penze a sociální dávky

www.fintag.cz

Británie zvedne daně a zvýší penze a sociální dávky. V dolní sněmovně to uvedl britský ministr financí Jeremy Hunt. Ten v ní představil novou podobu rozpočtového plánu. Řekl, že musí „zalepit díru ve státních financích“.

09

Co bude dál, nevím, říká Petr Žabža z Air Bank

www.fintag.cz

Akciové trhy v říjnu rostly. Na otázku, zda to značí blýskání se na lepší časy, vedoucí investic Air Bank Petr Žabža říká: „Nejčestnější odpověď je, já nevím.“ Důvody pro další pokles i růst jsou podle něj vyrovnané.