English

i60.cz

Tuesday, Nov 12

18

Dobrá zpráva pro obyvatele jižní Moravy: SeniorCentrum Šanov dále potvrzuje kvalitu svých služeb

www.i60.cz

SeniorCentrum SeneCura v Šanově dnes převezme od jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka Národní cenu spokojený zákazník Jihomoravského kraje, která je dalším z ocenění, které sociální zařízení v Šanově v poslední době získalo.

13

11

Malé změny jsou víc, než honba za rekordy. Senioři často přeceňují své síly

www.i60.cz

O víkendu jsem ujel dvacet kilometrů. Dneska jsem šlapala na rotopedu nepřetržitě půl hodiny. Letos musíme znovu do Řecka, chceme mít navštívených deset řeckých ostrovů, chybí nám ten desátý. Příští měsíc musím zhubnout tři kila.

08

07

Jak bezpěčně hledat informace o zdraví na internetu?

www.i60.cz

Ne každý se spokojí se slovy lékaře: „Máte zvýšené hodnoty LDL, HDL nižší, celkový cholesterol vysoký. A když se podívám na další vyšetření, vidím, že je vaše srdíčko ve velkém ohrožení.“

Monday, Nov 11

13

11

10

Když mizí ze vztahu úcta, vzniká problém

www.i60.cz

Jsi nemožný. Jsi pitomá. Tomu nerozumíš. No jasně, zase jsi to zvorala. Takové věty se poměrně často objevují v komunikaci partnerů.

09

Sametová revoluce začala v Teplicích

www.i60.cz

Blíží se 17. listopad a chtěla bych trochu zavzpomínat na události kolem něho. Jsou to mé autentické vzpomínky, o kterých jsem si vedla v té době deník. Pamětníci, vzpomínejte se mnou.

08

K stáru chceme minimalizovat svůj domov. Přitom bez mnoha věcí nemůžeme být. Co s tím?

www.i60.cz

Každý, kdo se z prostorových důvodů, hlavně při přestěhování do menšího bytu, rozhodl omezit svůj domov, ví, že ta zkušenost je jako citová lavina. Tak nějak vypadá proces zbavování se věcí.

Sunday, Nov 10

15

Nová soutěž portálu i60: "Mých 30 let"

www.i60.cz

I když to zní neuvěřitelně, uplynulo již 30 let od událostí na Národní třídě, které odstartovaly následnou změnu politického režimu a celé společnosti. Jak jste prožili posledních třicet let vy? Napište svůj soutěžní příspěvek. Tři…

13

Jak se nedat!

www.i60.cz

11

09

08

Senioři stále častěji volí dovolenou před začátkem sezony. Kam se vydat k moři na konci jara?

www.i60.cz

Lidé většinou vyrážejí k moři v plné sezóně nebo v září až říjnu, kdy je jistota teplé vody nejvyšší. Je však nemálo těch, kteří po zimě už takzvaně nemohou vydržet a pokukují po termínech květnových a červnových.

Saturday, Nov 9

13

11

Jak jsme se zapojili u vesnického pohřbu

www.i60.cz

Bylo jaro, příroda se probouzela ze zimního spánku, všechno bylo krásné a plné života. Jenomže se stávají i věci, které jsou toho pravým opakem. Zemřela nám vzdálená teta a nás neminula účast na typickém vesnickém pohřbu.

10

Seniorům ve městech chybí příroda. Lidé na vesnici se v penzi lépe adaptují

www.i60.cz

Zahrádka, možnost si posedět venku, milé sousedské vztahy, klid. Nebo řada možností se vzdělávat, bavit, pohodlně nakupovat, žít aktivně. Něco nabízí život na venkově, něco naopak život ve městě. Kde je lepší žít, když člověk zestárne?

Nepodceňujte chřipku. Zvláště u seniorů mohou být její následky fatální

www.i60.cz

Bolí vás hlava, klouby, jste celkově unavení a máte horečku? Je to obyčejné nachlazení nebo už začíná pořádná chřipka? Nepodceňujte tyto příznaky a nemoc nepřecházejte. Zejnéna u starších lidí hrozí velké zdravotní komplikace.

09

07

Friday, Nov 8

13

11

09

Dalma Špitzerová: Díky divadlu jsem přežila koncentrační tábor

www.i60.cz

Stejně jako je neobvyklé její jméno, neobvyklý je i její životní příběh. Nacisté zabili její rodiče, bratra, sestru. Ona přežila. Elegantní dáma se nebojí vyprávět o osudu své rodiny, protože ví, že zážitky konkrétního člověka mnohdy…

08

Josef Fousek: I samota je krásná, ale musíš mít někoho, komu o ní vyprávíš

www.i60.cz

Písničkář, básník, textař, spisovatel, cestovatel, fotograf. Uspořádal přes padesát výstav, napsal na třicet knih. Vystupoval v divadle Semafor, napsal text slavné písně "Až mě andělé", kterou zhudebnil a nazpíval Petr Spálený.

Thursday, Nov 7

13

Tip na výlet: Posvátná hora boha pastýřů Velese

www.i60.cz

Tou posvátnou horou je, jak asi víte, vrch Velíz nad Kublovem ve Středních Čechách. Byl osídlen už v pravěku, a to Kelty i později Slovany.

11

Hledejme své předky

www.i60.cz

„Konečně se do toho dám!“ To jsem si před nedávnem řekla při procházení starých fotografií, údajů a útržků vzpomínek na své předky, které jsem si prozíravě zaznamenávala v dobách, kdy má maminka ještě žila. Musela jsem se k tomu ještě…

09

Česko má nejhustší síť veřejných knihoven na světě. Ročně je navštíví 24 milionů čtenářů

www.i60.cz

Letos v létě uplynulo přesně 100 let od schválení 1. knihovnického zákona, který zavedl „povinnost zřídit knihovnu v každé obci a menšinovou knihovnu tam, kde bylo jinonárodní obyvatelstvo.“