English

iuhli.cz

Today News

01

Uniper vypověděl smlouvu na dodávky ruského plynu

iuhli.cz

Německá energetická společnost Uniper ve středu ukončila své smlouvy na dodávky ruského plynu a završila tak právní proces, který začal, když Moskva v roce 2022 ukončila většinu evropských dodávek plynu v důsledku invaze na Ukrajinu.

Další miliardy pro teplárny na odklon od uhlí

iuhli.cz

Stát poskytne dalších 20 miliard korun na odklon tepláren od uhlí. Pátou a poslední výzvu z programu HEAT vyhlásil v Teplárně České Budějovice ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Friday, Jun 14

09

Česko bude možná už za rok závislé na dovozu elektřiny

iuhli.cz

Česká republika se v příštích letech v případě útlumu uhelných elektráren stane čistým dovozcem elektřiny. Podle kritického scénáře ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by se tak mohlo stát v příštím roce, pravděpodobnější je podle úřadu…

ČEZ dnes předá vládě nabídky na jaderné bloky

iuhli.cz

Energetická skupina ČEZ, která má na starosti jaderný tendr, během dnešního dne předá vládě nabídky, které obdržela na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku. Závazné nabídky na konci dubna podaly francouzská společnost EDF a korejská…

01

MPO navrhlo jak řešit případný rychlý konec uhlí

iuhli.cz

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo soubor opatření pro zajištění bezpečnosti dodávek energií i pro případ rychlého útlumu uhelných zdrojů. Podle úřadu zajistí bezpečnost dodávek elektřiny a tepla i v případě nejrizikovějších…

V Mexiku našli ostatky horníků, kteří byli skoro 20 let pod zemí

iuhli.cz

Mexické úřady ve středu informovaly, že se podařilo najít pozůstatky některých ze 63 horníků, kteří před 18 lety zůstali uvězněni pod zemí při důlním neštěstí na severu země.

Thursday, Jun 13

10

Před 130 lety zahynulo na Karvinsku při důlních explozích 235 lidí

iuhli.cz

Před 130 lety, 14. června 1894, otřáslo doly Františka, Jan Karel a Hlubina v Karviné pět výbuchů. Zahynulo 235 havířů, což dodnes představuje největší důlní tragédii v ostravsko-karvinském revíru.

01

Energetické vyhlídky Ukrajiny jsou děsivé

iuhli.cz

Ukrajinci by mohli podle „nejhoršího“ scénáře čelit až dvacetihodinovému výpadku proudu denně, pokud se zemi nepodaří opravit a řádně ochránit svou energetickou infrastrukturu před ruskými útoky.

Kongo předstihlo Kanadu ve vývozu LNG

iuhli.cz

Republika Kongo předstihla Kanadu ve vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG). Africký stát začal poprvé vyvážet LNG v únoru 2024 po dokončení první fáze dvoufázového projektu plovoucího LNG (FLNG), který provozuje italská energetická…

Fiala: O počtu jaderných bloků bude jasno do srpna

iuhli.cz

Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik jaderných bloků se v Česku bude stavět na základě současného tendru na jejich budování. Na konferenci Česko na křižovatce II to v Praze řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Wednesday, Jun 12

09

Němci koupili za miliardy falešné certifikáty CO₂

iuhli.cz

Němci údajně utratili miliardy eur za zfalšované certifikáty CO₂ v zahraničí, kterým se také přezdívá "uhlíkové offsety". Ekologické kompenzační projekty měly vzniknout v Číně, jenže s největší pravděpodobností ani neexistují, napsal…

Evropa jedná o zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu

iuhli.cz

Evropští představitelé jednají o zachování dodávek zemního plynu potrubím vedoucím z Ruska přes Ukrajinu do Evropy. Snaží se tak odvrátit další negativní dopady války na Ukrajině na evropský energetický trh. S odvoláním na zdroje…

01

Izrael prý dokáže nahradit kolumbijské uhlí

iuhli.cz

Izraelská elektrárenská společnost uvedla, že má alternativy ke kolumbijskému uhlí poté, co latinskoamerická země v sobotu oznámila, že pozastaví vývoz uhlí do Izraele kvůli válce proti Hamásu v Gaze.

Čína letos dováží výrazně více uhlí

iuhli.cz

Dovoz uhlí do Číny za prvních pět měsíců činil 204,97 milionu tun, což je o 12,6 procenta více než v předchozím roce, ukázaly celní údaje. K nutnosti zvýšení dodávek uhlí ze zahraničí vedla nižší domácí produkce.

Tuesday, Jun 11

09

Počerady vykázaly zisk díky přecenění pohledávek

iuhli.cz

Uhelná elektrárna Počerady na Lounsku v prvním pololetí loňského roku vykázala čistý zisk 4,66 miliardy korun. Výše zisku souvisí zejména s přeceněním pohledávek před rozdělením společnosti ve výši 4,55 miliardy korun. Zisk z výroby a…

Finsko zakáže od zimy dovoz ruského LNG

iuhli.cz

Finsko připravuje od příští zimy zákaz veškerého dovozu ruského plynu, uvedlo ministerstvo hospodářství této severské země. Krok k zákazu ruského dovozu usnadňují nové pravomoci v rámci právních předpisů EU o trhu s plynem a vodíkem, které…

01

Německo odkládá zprávu o dopadech odklonu od uhlí

iuhli.cz

Německé ministerstvo hospodářství odloží vydání zprávy o dopadech ukončení provozu uhelných elektráren na energetickou bezpečnost, ceny elektřiny a klimatické cíle.

Rusko plánuje vývoz uhlí do Indie přes Írán

iuhli.cz

Rusko oznámilo plány na vývoz uhlí do Indie po íránských železnicích. Využije tzv. Mezinárodní severojižní koridor (INSTC). Toto oznámení bylo učiněno během setkání ministrů dopravy zemí BRICS na 27. Petrohradském mezinárodním ekonomickém…

Monday, Jun 10

09

Kolumbie zastaví vývoz uhlí do Izraele

iuhli.cz

Kolumbie pozastaví vývoz uhlí do Izraele kvůli válce v Pásmu Gazy. Země byly kdysi blízkými vojenskými a obchodními spojenci, jejich vzájemné vztahy se však od začátku nynější války v Gaze zhoršily, upozornila agentura AP.

Občané v referendu odmítli solární elektrárnu ČEZ

iuhli.cz

Obyvatelé Vřesiny na Opavsku v referendu odmítli plánovaný projekt fotovoltaické elektrárny nedaleko obce. Na soukromém pozemku ji tam chtěla postavit energetická společnost ČEZ. ČTK to řekla starostka obce s 1700 obyvateli Bohuslava…

01

Do energetiky letos ve světě půjde skoro 68 bilionů korun

iuhli.cz

Celkové investice do energetiky by letos měly poprvé překročit tři biliony USD (67,9 bilionu Kč). Globální investice do technologií čisté energie a infrastruktury budou letos dvakrát vyšší než investice do fosilních paliv.

Dovoz elektřiny do Německa prudce vzrostl

iuhli.cz

Produkce elektřiny v Německu se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 7,5 procenta na 121,5 miliardy kilowatthodin. Dovoz elektřiny do Německa meziročně vzrostl o 38,5 procenta.

Sunday, Jun 9

Indonéský uhlobaron si vyplatil miliardovou dividendu

iuhli.cz

Indonéská rodina Salimových získala dividendu ve výši téměř 180 milionů dolarů (téměř 4 miliardy korun) z australského uhelného dolu Mount Pleasant.

Síkela: Musíme nalákat studenty na jaderné obory

iuhli.cz

Česko musí nalákat mladé lidi ke studiu oborů spojených s jadernou energetikou. Rovněž si musí odborníky v tomto odvětví udržet a zamezit jejich odchodu do ciziny a zároveň se snažit přilákat experty ze zahraničí.

Z Fondu Turów poputují další miliony

iuhli.cz

Liberecký kraj rozdělí z Fondu Turów dalších více než 85 milionů korun. Největší část je určena na výstavbu vodovodu ve Václavicích.

Saturday, Jun 8

Hubáčkova Creditas vstoupila na slovenský energetický trh

iuhli.cz

Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka vstoupila na slovenský energetický trh. Prostřednictvím své divize UCED koupila energetickou společnost GGE. Cenu transakce firmy nezveřejnily.

V Temelíně zahájili svatební sezónu

iuhli.cz

Ivana Havlová z Dolního Bukovska a Martin Marek z Doňova jsou letošním prvním párem, který uzavřel sňatek „ve stínu“ chladicích věží Jaderné elektrárny Temelín. Snoubence v zámeckém parku kolem zdejšího infocentra oddal starosta obce…

Friday, Jun 7

09

OKD letos přijala skoro 100 lidí. Chce dvojnásobek

iuhli.cz

Těžební společnost OKD letos už přijala 98 nových pracovníků, které na Karvinsku najímá jako náhradu za přirozené odchody například do důchodu.

01

Maďarsko kupuje podíl v nalezišti plynu v Ázerbájdžánu

iuhli.cz

Maďarsko a Ázerbájdžán podepsaly dohodu, podle které Budapešť koupí podíl v jednom z největších nalezišť zemního plynu na světě. Oznámil to v Baku maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó podle agentury MTI.

KHNP spolupracuje s ČVUT na rozvoji studijního programu

iuhli.cz

Společnost KHNP představila na půdě ČVUT simulátor svého reaktoru APR1000, který chce dodat do Jaderné elektrárny Dukovany. Nový simulátor představuje vysoce výkonné a realistické zařízení, které má operátory připravit na provoz skutečné…