English

Economics at patria.cz

Today News

08

Víkendář: Naše ekonomické uvažování se bude výrazně měnit

www.patria.cz

Irwin Stelzer a Jeffrey Gedmin vyzpovídali pro The American Interest známého ekonoma pro Lawrence Summerse. Ten mimo jiné uvedl, že dosavadní ekonomický pohled kladl dominantní důraz na efektivitu a naopak zanedbával odolnost ekonomiky a…

Friday, May 29

23

Wall Street končí týden opět v plusu

www.patria.cz

Páteční výprodej na akciích bank, aerolinek a retailových obchodníků byl vyvážen posílením technologických titulů.

18

Místo miliard jen pár milionů

www.patria.cz

Ekonom John Cochrane si na svém blogu všímá toho, že letecké společnosti čelí kvůli prudkému poklesu zájmu o jejich služby těžkým finančním problémům.

17

Závěr týdne pokazila data a nervozita před Trumpovým vystoupením

www.patria.cz

Zatímco včerejší data z americké ekonomiky byla relativně dobrá, ta dnešní moc nepotěšila. Spotřebitelské výdaje v dubnu spadly více, než se čekalo, a vyšší příjmy se přetavily do úspor.

PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první čtvrtletí 2020

www.patria.cz

společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném nizozemskou Obchodní komorou pod registračním číslem 61880353

Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

www.patria.cz

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 procenta. To představuje nejprudší pokles v záznamech, které sahají do roku 1959.

16

Agrofert loni ztrojnásobil zisk na 4,5 miliardy korun. O stejné číslo zvedl tržby

www.patria.cz

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert loni meziročně vzrostl na téměř trojnásobek, na 4,48 miliardy korun proti předloňským 1,67 miliardy Kč. Po předloňském poklesu se dostal na hodnoty roku 2017.

Koronakrize je předělem pro ekonomiku, nastoupí intervencionismus

www.patria.cz

Podle toho, jak postupuje krize covid-19, a jak se vyvíjí základní scénáře, si myslíme, že nové trendy dlouhodobě posunou svět novým směrem. Klíčovými rysy budou státní intervence, fiskální aktivita a pokračující ekonomická síla Asie.

15

S&P: Letecký provoz se po koronaviru zotaví nejdříve za tři roky

www.patria.cz

Zotavení letecké dopravy z koronavirové pandemie bude dlouhé a pomalé. Počet cestujících zřejmě zůstane pod úrovní před pandemií do roku 2023. Vyplývá to ze zprávy agentury S&P Global Ratings, ve které současně varovala před dalším…

ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

www.patria.cz

Česká exportní banka, a.s., se sídlem Vodičkova 34/701, 111 21 Praha 1, IČ 63078333, uhradí

14

Perly týdne: Euforická rally, obrat k hodnotovým akciím a u nás jedno stavební razítko

www.patria.cz

Schwab se domnívá, že akciové rally něco chybí, globální akcie posílily o více jak 30 %, nedošlo ale k „žádnému smysluplnému zlepšení ekonomických dat“.

JDE Peet's zíkal z nabídky akcií 2,3 mld. eur, akcie rostou

www.patria.cz

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur (62 miliard Kč). Akcie společnosti po zahájení obchodování na burze v Amsterodamu posilují, dopoledne si připsaly 13…

13

Ashworth: Jamie Dimon zachytil situaci na akciovém trhu

www.patria.cz

Nebojujte s Fedem - opakujte si tuto mantru, dokud se vám nezapíše za uši. Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase to tento týden řekl dobře: "To nebyla bazuka.

12

Trump zkazil trhům náladu a poslal akcie dolů. Dnes promluví o Číně

www.patria.cz

Finanční trhy si užívaly několik dní bez závažných negativních zpráv, což ale neznamená, že riziková témata zmizela. Upozornil na to včera americký prezident.

11

Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo

www.patria.cz

Maloobchodní tržby v Německu se v dubnu snížily nejvíce od roku 2007, ale výrazně méně, než se čekalo. Meziměsíčně klesly o 5,3 procenta, čekal se ovšem pokles o 12 procent.

CD Projekt jede jako výborně naolejovaný stroj (komentář analytika)

www.patria.cz

Největší společnost v indexu WIG20 , CD Projekt, oznámila své výsledky za 1Q20 a opět porazila očekávání analytiků.

Renault zruší 15 000 pracovních míst a restrukturalizuje továrny

www.patria.cz

Francouzská automobilka Renault celosvětově zruší 15.000 pracovních míst, z toho 4600 ve Francii, restrukturalizuje továrny a některé možná zruší. Kvůli koronaviru jí klesly tržby, a chce proto v příštích třech letech ušetřit dvě miliardy…

10

Rekordní zájem o státní dluhopisy (komentář analytika)

www.patria.cz

Jak je vidět na výsledcích posledních aukcí státních dluhopisů a dokonce i těch dlouhodobých, zájem o tyto papíry zůstává navzdory chmurným rozpočtovým vyhlídkám velmi silný.

Rozbřesk: Po nabídkovém šoku přichází ten poptávkový

www.patria.cz

Ekonomika se už pozvolna zase rozbíhá, ale na to, aby se dostala do původní kondice, ji čeká ještě hodně dlouhá cesta. A nenaznačují to jen zpožděná tvrdá data, ale především aktuální průzkumy důvěry a nálady v jednotlivých odvětvích.

09

Shrnutí: Stát poskytne ČEZ půjčku na výstavbu nového bloku v Dukovanech

www.patria.cz

Český stát poskytne energetické společnosti ČEZ na stavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny půjčku. Na tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Trump dnes podá prohlášení ohledně Číny, futures jsou v červeném

www.patria.cz

Premiér Babiš tvrdí, že existuje více či méně dohoda o schématu financování nového bloku dukovanské jaderné elektrárny, kde vláda poskytne 70 % půjčky a ČEZ 30 % půjčky (výše se odhaduje se na 162 mld.

Fitch zhoršila rating mateřské skupiny Komerční banky

www.patria.cz

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku.

06

Faktograf: Z krize rovnou do bubliny?

www.patria.cz

Extrémně rychlý odraz akcií ze dna v polovině března podtrhl kromě jiného jednu důležitou věc: Akcie jsou prakticky nutným nástrojem pro všechny investory s aspoň trochu delším investičním horizontem.

Thursday, May 28

23

Zámoří po boji v zakončilo v záporu

www.patria.cz

Zámořské dnes rozšiřovaly zisky, ke konce obchodní seance ale otočily do záporu, když Donald Trump ohlásil, že na zítřek uspořádá tiskovou konferenci ohledně Číny.

18

Data podtrhla dobrou náladu. Euro a akcie navyšují zisky

www.patria.cz

Odpoledne přispělo solidními čísly z americké ekonomiky. Především jde o objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, jež v dubnu nepropadly tak výrazně, jak se čekalo.

Výhoda prvního, Beyond Meat a Beyond Ford

www.patria.cz

Na trhu se minulý rok i letos hodně hovořilo o akciích společnosti Beyond Meat, která vyrábí vegetariánské náhražky masa. A to způsobem, který je mnohými jedlíky, gurmány a investory obdivován a ceněn.

17

AMISTA investiční společnost, a.s.: Czech Investment Fund SICAV, a.s. zveřejňuje informace o nové emisi akcií

www.patria.cz

Czech Investment Fund SICAV, a.s. - zveřejňuje informace o nové emisi akcií. Více informací najdete zde.

16

Počet žádostí o podporu v USA byl za týden opět nad dvěma miliony

www.patria.cz

O podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden požádalo dalších více než 2,1 milionu lidí. Počet nových žádostí tak sice opět klesl - ve srovnání s 2,45 milionu v předchozím týdnu - ale už desátý týden po sobě zůstává nad…

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o pět procent

www.patria.cz

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům koronaviru propad o pět procent, nejvíce od finanční krize v roce 2009. Vyplývá to ze zpřesněné zprávy o vývoji hrubého domácího produktu (HDP), kterou dnes zveřejnilo…

Koronavirus dodal Alibabě na síle, gigant roste dál

www.patria.cz

Alibaba Group Holding se zdá být jedním z největších čínských firemních vítězů v době koronakrize. Získává tak příležitost rozšířit své podnikání a upevnit svůj status jako kritická součást sociálně-ekonomického motoru země.