English

plus.rozhlas.cz

Today News

12

Pakoně jsou kvůli silnicím, plotům nebo farmám míň odolní i plodní

plus.rozhlas.cz

Migrace pakoňů je velká podívaná, která láká každý rok do Afriky stovky tisíc turistů. Vědci ale zjistili, že různé překážky na migrační trase je dělají ohroženější.

01

Proklaté dny

plus.rozhlas.cz

Četba na pokračování z deníku ruského spisovatele a svědka revoluce roku 1917. Z vlastního překladu připravil Libor Dvořák. Deník zachycuje léta 1917–1919.

Friday, Apr 19

23

Česká polární stanice na Antarktidě je nádherně útulná a má plno vychytávek. Všude je vidět náš fištrón, říká polárník a cestovatel Horký

plus.rozhlas.cz

Polárník a režisér Petr Horký byl na třech pólech planety: severním, jižním i na pólu chladu, který je na Sibiři. Ani ne po dvou letech se na Antarktidu vrátil.

22

Antonín Sum patřil mezi obviněné v politickém procesu s Miladou Horákovou. Odsoudili ho na 20 let

plus.rozhlas.cz

Antonín Sum byl poslední osobní tajemník ministra zahraničních věcí Jana Masaryka, odbojář, politický vězeň, skaut a masarykovec.

21

Husákova neústupnost zachránila život nespravedlivě obviněným

plus.rozhlas.cz

Nástup vlády komunistů v únoru 1948 přinesl i politické procesy proti skutečným a často jen domnělým nepřátelům režimu. Stará pravda říká, že revoluce požírá vlastní děti.

17

Alexandr Mitrofanov: Má se Putin bát Julie Navalné?

plus.rozhlas.cz

Bojí se Vladimir Putin Julie Navalné? Na to se zeptal časopis Time vdovy po Alexeji Navalném. „Upřímně řečeno je mi jedno, jestli se mě bojí,“ odpověděla Navalná.

16

Lída Rakušanová: Neplněním slibů Ukrajině hazarduje Evropa sama se sebou

plus.rozhlas.cz

Někdy jsou i dva měsíce celá věčnost. Tak to teď zažívají ukrajinští vojáci na frontě. Kvůli nedostatku dělostřelecké munice se před útoky ruského vojska nemohou bránit.

Karel Barták: EU pokračuje ve slibování pomoci Ukrajině, ale nic konkrétního nenabízí

plus.rozhlas.cz

Lídři 27 zemí EU vyzvali „sami sebe“, aby Ukrajině „naléhavě dodali“ prostředky protivzdušné obrany a aby „urychlili a zintenzívnili“ poskytování další vojenské podpory.

15

Jan Fingerland: Izraelská odveta neodveta konflikt s Íránem ukončila neukončila

plus.rozhlas.cz

Diplomacie je jemné umění a vojenské údery, míněné jako součást diplomatické komunikace, musejí také mít tuto kvalitu. Týká se to i izraelského úderu na íránském území.

Írán nechce konflikt eskalovat. K upevnění postavení by potřeboval jaderné zbraně, říká politolog Čejka

plus.rozhlas.cz

Íránská protivzdušná obrana nad ránem sestřelila několik dronů. „Mohla to být lehká izraelská odpověď,“ domnívá se odborník na Blízký východ Marek Čejka.

14

Pokuta pro Avast je nastavená správně. Firma ji pocítí, ale nebude pro ni likvidační, soudí Koubský

plus.rozhlas.cz

Avast má zaplatit pokutu ve výši 351 milionů korun za neoprávněné zpracovávání osobních údajů. Prý je poskytoval dceřiné společnosti, která je rozprodávala dál.

Poslechněte si všechny páteční komentáře s Ondřejem Konrádem

plus.rozhlas.cz

Levné potraviny. Smí se to vůbec říkat? EU pokračuje ve slibování pomoci Ukrajině, ale nic konkrétního nemá. Má se Putin bát Navalné?

13

Střílet, říká k útokům medvědů na člověka myslivec. Plošný odstřel jim nezabrání, oponuje zoolog

plus.rozhlas.cz

Na Slovensku přibývá útoků medvědů na člověka, v Česku je podobný problém s vlky, kteří zase působí škody na hospodářských zvířatech.

12

Rusové na nás vypálili dělostřeleckou salvu. Měli jsme ale obrovské štěstí, popisuje zahraniční zpravodaj ČT Papadopulos

plus.rozhlas.cz

„Smál jsem se v pár vyhrocených situacích, i v jedné hraniční na Ukrajině. Tam byl smích asi obranným mechanismem,“ popisuje zahraniční zpravodaj Andreas Papadopulos.

10

Vnímám obrovský zájem čtenářů a moc si ho vážím, říká Tereza Matějčková, vítězka Magnesie Litery za publicistiku

plus.rozhlas.cz

Příběh ze stalinského Ruska, rozhovory se záchranářem i kniha na pomezí filozofie a publicistiky. To jsou nejlepší knihy loňského roku podle porotců cen Magnesia Litera.

Eva Turnová: Pepa má harém

plus.rozhlas.cz

Neznám muže, který by nechtěl mít harém a neznám ženu, která by nechtěla muže ovládat. Neznám muže, který by se chtěl nechat ovládat a ženu, která by chtěla být v harému.

07

Martin Fendrych: ANO prý má plán, jak vyřešit důchody, ale tají ho. Absurdní, jde to proti smyslu politiky

plus.rozhlas.cz

Jedním z nepalčivějších problémů ČR jsou důchody. Hnutí ANO ale odmítá sdělit svoji verzi důchodové reformy. Útočí na vládu Petra Fialy, ale ANO ucelený recept nenabízí.

BONUS: Novinářka bez pudu sebezáchovy. A kdo dokáže poslouchat Na Východ! celý den?

plus.rozhlas.cz

V bonusovém materiálu ke 14. dílu podcastu Na Východ! doporučují Josef Pazderka a Ondřej Soukup jako obvykle zajímavé čtivo a další materiály k tématu ruských médií.

06

Ženy k více dětem nepřimějí daňové slevy manželů. Potřebují podporu při péči, tvrdí výzkumnice Kalíšková

plus.rozhlas.cz

Péče o rodinu, nebo kariéra? Před touto volbou často stojí ženy. „Anebo se od nich očekává, že zvládnou obojí a nebudou si stěžovat,“ upozorňuje Klára Kalíšková z CERGE-EI.

01

15 vteřin na loučení a nový život. První děti z českých babyboxů jsou už plnoleté

plus.rozhlas.cz

15 vteřin na loučení. A pak dočasné jméno a nová rodina. Anonymní matky odložily do českých babyboxů za jejich existenci přes 260 dětí. První z nich už jsou plnoleté.

Thursday, Apr 18

23

Vždy jsem chtěl pomáhat lidem, ale tak, aby to mělo velký společenský dopad, říká Procházka, zakladatel platformy Donio

plus.rozhlas.cz

Zakladatel dárcovské platformy Donio a zastupitel hlavního města Prahy (zvolený jako nezávislý kandidát za STAN) tvrdí, že vždy chtěl pomáhat.

22

Erik Jan Hanussen: Jasnovidec a astrolog, nebo prohnaný podvodník?

plus.rozhlas.cz

Byl jednou z nejzáhadnějších postav meziválečné Evropy. Podle některých se jednalo o geniálního jasnovidce a astrologa, podle jiných o prohnaného podvodníka.

21

Alexej Navalnyj dosáhl postavení vůdce ruské opozice, Putinův režim ho zničil

plus.rozhlas.cz

„Sám jsem si vybral svůj osud,“ řekl v létě 2013 ruský bloger Alexej Navalnyj. Jaký byl jeho vztah ke zbytku ruské opozice? Proč se vůbec vracel do Ruska?

17

Luboš Kreč: V rozvoji umělé inteligence Evropa pokulhává, regulovat ji ale bude jako první

plus.rozhlas.cz

Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton nedávno ohlásil, že se v EU a jejích institucích podařilo najít shodu na znění regulace týkající se umělé inteligence.

Více lyceí a gymnázií je správný krok, míní analytik. Kvalitní všeobecné vzdělání poskytují i průmyslovky, oponuje šéf unie školských asociací

plus.rozhlas.cz

Naplňuje český vzdělávací systém stoupající nároky na všeobecné vzdělání? Diskutují Jiří Zajíček, šéf Unie školských asociací, a Jan Zeman, analytik vzdělávání PAQ Research

16

Petr Fischer: České politické klima čili lidi nejsou hloupí

plus.rozhlas.cz

Zelené šílenství musí přestat, shodne se evropský lídr SPD Petr Mach s lídryní ANO Klárou Dostálovou a s tahounem evropské kandidátky Spolu Sašou Vondrou.

Kateřina Perknerová: Babišův rohlík a Fialův Reagan

plus.rozhlas.cz

Nedávno se konaly mimořádné schůze sněmovny, které vyvolalo ANO. Je to nástroj politického boje v tomto volebním období. Opozice má dost hlasů, aby se téma nadneslo.

15

Ondřej Konrád: Senátní zlaté mlčení

plus.rozhlas.cz

Teoreticky by měl být senát sborem starších, životně zkušených a tedy snad moudrých osob. A původního antického vzoru se dnešní horní komora parlamentu vzdáleně drží.

14

„Bez zbraní budeme jen umírat.“ Na Ukrajině panuje rozčarování, že svět se dívá jinam, popisuje Boháč

plus.rozhlas.cz

Válečný reportér a šéfredaktor serveru Voxpot Vojtěch Boháč v březnu projel ukrajinskou frontu po celé délce. V rozhovoru se Šárkou Fenykovou přibližuje, co zní od obránců.

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem

plus.rozhlas.cz

Senátní „zlaté mlčení“. Babišův rohlík a Fialův Reagan. České politické klima aneb Lidé nejsou hloupí. V rozvoji umělé inteligence Evropa pokulhává.