English

pravniprostor.cz

Thursday, Jun 17

13

Je přípustné zavázat mlčenlivostí zaměstnance ohledně jejich mzdy?

www.pravniprostor.cz

V praxi naší advokátní kanceláře se pravidelně setkáváme s požadavky klientů z řad zaměstnanců i zaměstnavatelů na revize pracovních smluv a souvisejících pracovněprávních dokumentů.

12

Nejvyšší soud zrušil trest za krádež pěti housek

www.pravniprostor.cz

Nejvyšší soud začíná rozhodovat o stížnostech pro porušení zákona podávaných ministryní Marií Benešovou v souvislosti s tresty za krádeže v době koronavirové pandemie.

11

Květnové opatření s povinnou ochranou dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

www.pravniprostor.cz

Brno/Praha 16. června (ČTK) - Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli nedostatečnému odůvodnění a chybějící analýze rizik v rozporu se zákonem.

Chybný obsah novin jako vada výrobku

www.pravniprostor.cz

Článek v tištěných novinách, který uděluje nepřesné zdravotní doporučení, se nepovažuje za vadný výrobek.

09

Novela nařízení o obsahových náplních jednotlivých živností

www.pravniprostor.cz

Dne 26. 5. 2021 bylo ve Sbírce zákonů publikováno pod č. 208/2021 Sb. nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností, ve znění pozdějších předpisů.

07

Několik úvah k testování (nejen) vysokoškoláků - část I.

www.pravniprostor.cz

Na začátku letošního března způsobilo rozruch testování ve společnostech, později se hodně mluvilo o testování ve školách a testování v souvislosti se „zahrádkami“ restaurací málem spustilo revoluci.

Wednesday, Jun 16

13

Novinky v přechodu družstevního podílu v insolvenci

www.pravniprostor.cz

S novelou zákona o obchodních společnostech a družstvech přišly i určité změny. Týkají se zejména přechodu družstevního podílu bytového družstva formou veřejné dražby.

11

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

www.pravniprostor.cz

Praha 15. června (ČTK) - Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve Sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex…

09

Pracovní úrazy za rok 2020: počet zemřelých vzrostl o 17 procent

www.pravniprostor.cz

Podle dat Českého statistického úřadu byl loni nejnižší počet pracovních úrazů za posledních 10 let. Zranilo se 41 358 pracovníků, tedy o 8 % méně než v roce 2019. Přibylo však smrtelných úrazů, a to o necelou pětinu.

Nařízení o ocenění udělovaném Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže

www.pravniprostor.cz

Dne 17. 5. 2021 bylo ve Sbírce zákonů publikováno pod č. 197/2021 Sb. nařízení vlády o ocenění udělovaném Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

07

Nouzové zákonodárství a roušky

www.pravniprostor.cz

Jaké je postavení nouzového zákonodárství, tedy možnosti tvorby právních předpisů nahrazujících zákony?

Tuesday, Jun 15

13

Změna práv spotřebitelů ve vztahu k digitálním produktům

www.pravniprostor.cz

Již od 1. ledna 2022 bude účinná právní úprava dvou spotřebitelských směrnic upravujících práva spotřebitelů ve vztahu k digitálním produktům.

11

Senát bude stavební zákon schvalovat 1.července, čeká se odmítnutí či úpravy

www.pravniprostor.cz

Praha 14. června (ČTK) - Stavební zákon, který má podle vlády zrychlit a zjednodušit stavební řízení, Senát projedná 1. července. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. Očekává se, že spornou normu, k níž mají výhrady…

09

Novela občanského zákoníku a občanského soudního řádu

www.pravniprostor.cz

Dne 12. 5. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 192/2021 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, a…

07

Jednatelé dostanou nástroj, jak se chránit před úpadkem

www.pravniprostor.cz

Systém včasné výstrahy a preventivní restrukturalizace mohou včas varovat jednatele a odvrátit úpadek společnosti. V ČR se jeho zavedení bohužel zatím odkládá.

Monday, Jun 14

13

Praktické poznatky při zápisech poznámek do katastru nemovitostí

www.pravniprostor.cz

Jaká jsou úskalí zápisů do katastru nemovitostí podle smluv o smlouvách budoucích o převodu vlastnického práva či zřízení věcného práva k cizí věci na úrovni obcí?

11

Opakované návrhy na rušení opatření bude správní soud odmítat

www.pravniprostor.cz

Brno 11. června (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) bude odmítat návrhy směřující proti mimořádným opatřením, která už dříve prohlásil za nezákonná. Některé regulace zpochybnilo více lidí či firem, soud se jimi ale nebude zabývat opakovaně…

10

Novela zákona o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel

www.pravniprostor.cz

Dne 12. 5. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 191/2021 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších…

07

Odčinění duševních útrap sekundárních obětí dle § 2959 o. z.

www.pravniprostor.cz

Ustanovení § 2959 o. z. stanoví, že při usmrcení nebo zvlášť závažném ublížení na zdraví odčiní škůdce osobě blízké usmrceného či poškozené duševní útrapy, a to peněžitou náhradou vyvažující plně jejich utrpení.

Friday, Jun 11

13

Ve stínu pandemie se připravuje zásadní právní předpis v oblasti zdravotnictví

www.pravniprostor.cz

Elektronizace zdravotnictví je důležitým tématem nejen v České republice, ale i v dalších státech Evropské unie.

11

Nejvyšší stavební úřad bude mít okolo 400 zaměstnanců, většina bude v Ostravě

www.pravniprostor.cz

Ostrava 10. června (ČTK) - Nejvyšší stavební úřad (NSÚ), jehož vznik je součástí nového stavebního zákona schváleného Sněmovnou, bude mít okolo 400 zaměstnanců.

07

Regulace biomedicínského výzkumu

www.pravniprostor.cz

Tento článek se zabývá problematikou regulace biomedicínského výzkumu, a to jak obecně termínem biomedicínského výzkumu, včetně jeho podmnožin a způsobů členění, tak historickými souvislostmi, které měly na vývoj regulace zásadní vliv.

Thursday, Jun 10

13

Nový zákon o evidenci skutečných majitelů

www.pravniprostor.cz

Oblast evidence skutečných majitelů se vyvíjí již řadu let. Jejím cílem je zejména zvýšení transparentnosti v podnikatelském prostředí.

11

Výrazná většina europoslanců schválila rezoluci odsuzující Babišův střet zájmů

www.pravniprostor.cz

Štrasburk/Brusel 10. června (zpravodaj ČTK) - Evropský parlament dnes jasnou většinou hlasů odsoudil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše.

09

Opatření pro sportoviště, koupaliště a wellness bylo nezákonné

www.pravniprostor.cz

Nejvyšší správní soud konstatoval nezákonnost opatření obecné povahy ministerstva zdravotnictví regulujícího provoz sportovišť, koupališť a wellness zařízení

Novela zákona o volbách do Parlamentu ČR

www.pravniprostor.cz

Dne 12. 5. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 189/2021 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

07

Návrh nařízení o umělé inteligenci aneb první podoba budoucí regulace umělé inteligence v EU

www.pravniprostor.cz

Evropská komise zveřejnila letos v dubnu návrh nařízení o umělé inteligenci. Volání po regulaci umělé inteligence tak nezůstaly pouze v akademické sféře.

Wednesday, Jun 9

14

Účast obhájce při šetření znalce v trestním řízení

Znalecký posudek je častým důkazem v trestním řízení. Má však obhájce obviněného právo být přítomen při zkoumání znalce?

11

ÚOOÚ: Zákon zavádějící covid pasy má nedostatky, ale může být schválen

Praha 8. června (ČTK) - Návrh zákona zavádějící takzvané covid pasy pro cestování v EU, kterým by se měla ve středu zabývat Sněmovna, má některé procedurální nedostatky, ale není v rozporu s právem EU ani ústavním pořádkem ČR.

07

Odzvonilo definitivně účasti ekologických spolků v územních a stavebních řízeních?

S účinností od 1. ledna 2018 omezila novela zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017 účast ekologických spolků v územních a stavebních řízeních.