Šéf Intelu odešel, aby nebyl odejít. A IT znalci i neználkové se předhání, za co všechno může, co mu lze klást za vinu, kolik příčin pádu Intelu je těch jeho. Je opravdu tak moc vinen?
Tuzemští zájemci o notebooky Framework se konečně dočkali, modulární notebooky lze nyní objednat přímo ze stránek výrobce i v České republice a nově také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.
Po půl roce od předchozího vydání byla uvolněna nová pravidelná verze linuxové distribuce Alpine Linux, tentokrát s označením 3.21.0. Hlavní novinkou je přidání podpory pro architekturu LoongArch64, což je procesorová architektura…
Arnd Bergmann včera navrhl do jádra podporu pro úrovně architektury x86–64 v1 – v4. V současnosti je možné v jádře vybrat AMD K8, Intel P4, Intel Core 2, Intel Atom a obecný x86–64.
Windows 11 již od začátku požaduje TPM 2.0. Nicméně tento požadavek jde již nějakou dobu obejít pomocí vytvoření klíčů BypassTPMCheck=0x1, BypassRAMCheck=0x1 a BypassSecureBootCheck=0x1 v registru HKLM\SYSTEM\Setup\LabConfig. V úterý však…
Jak jsme informovali před dvěma měsíci, Mapy.cz chystali prémiovou verzi. Ta je od úterý postupně spouštěna v mobilních aplikacích. Premium stojí 249 korun za rok a umožní mít offline mapy více států a větší možnosti personalizace. Jde…
Debian vybíral ze šesti návrhů grafického vzhledu pro připravovanou třináctou verzi s názvem Trixie. Jako výchozí grafické téma bylo nakonec vybráno téma „Ceratopsian“ od Elise Couperové. Trixie je fiktivní postavička z Příběhu hraček a…
Dnes se budeme zabývat těmi novými instrukcemi, které byly přidány do třetí generace mikroprocesorů rodiny 80×86, tj. konkrétně do čipů Intel 80386 (a posléze i Intel 80486). Prozatím se zaměříme především na reálný režim.
Podíváme se na kompresi dat pomocích slovníkových metod. Ty využívají ke kódování částí vstupního toku dat – slovník. Slovník může být jednoduchý buffer několika předchozích symbolů nebo sofistikovaná datová struktura.
Poslední léta běžící vývoj protokolu a podpory pro správu barev aplikací běžících na Waylandu se, zdá se, blíží do finále. Pekka Paalanen nyní schvaluje implementaci pro referenční kompozitor Weston a otázkou je pouze svižnost implementace…
Vedle všemožných ovladačů, které už s podporou prvního modelu generace Battlemage, tedy karty Arc B580, počítají, vydává nyní Intel i novou verzi výpočetního balíku Compute Runtime 24.45.31740.9 a víceméně tak dovršuje přípravy na uvedení…
Vývojářský tým projektu Datovka oznámil vydání nové verze této mobilní aplikace pro přístup k datovým schránkám. Novinkou Mobilní Datovky verze 2.2.0 je například možnost přiřadit k jednotlivým schránkám vlastní obrázky, což by mělo vést k…
Zajímá vás jak pracuje vývojář linuxového jádra? Možná jste slyšeli o termínech jako upstream, downstream, ale co opravdu znamenají? Jak se vůbec pracuje na upsteamovém kernelu?
Jeremy Cline (pracuje v Microsoftu na linuxových věcech, předtím působil v Red Hatu v rámci vývoje Fedory i jádra) navrhuje zlepšit podporu Fedory při běhu v rámci Windows Subsystem For Linux 2 (WSL2) na platformě Microsoft Windows. V jeho…
Zajímá vás moderní přístup ke službám a témata jako Docker, kontejnery, cloud, virtualizace a Kubernetes? Připravili jsme pro vás čtyřdenní kurz Docker s Kubernetes, na který můžete získat dotaci až 82 % od Úřadu práce. Kontaktujte naši…
Po dvou letech se na OPF SLU v Karviné konal další ročník konference Ověřená řešení v sítích. Mluvilo se o ochraně dat před kybernetickými útoky, moderním vývoji bankovních systémů a důležitosti správy logů.
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se naučíme japonské znaky, podíváme se na využití systémových prostředků, vyzkoušíme elegantní videopřehrávač a připneme si užitečné informace na plochu.
Národní filmový archiv oznámil spuštění nového kanálu na YouTube s názvem Filmová klasika, který postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne přitom především tituly, které lidé v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajdou.…
Sdružení CESNET úspěšně ověřilo funkčnost laditelných koherentních transceiverů Cisco QSFP-DD Bright 400G ZR+ pro vysokorychlostní přenosy dat. Testy prokázaly možnost propojení dvou přepínačů rychlostí 400 Gb/s, na trase o délce až 846…
Poslední generace minipočítačů Raspberry Pi je další třídou zařízení, na kterých je možné provozovat službu Steam Link, tedy vzdálené hraní her běžících na jiném počítači (typicky výkonném desktopu) skrze právě Raspberry Pi. Raspberry…
Po procesorech rodiny Arrow Lake nesoucích integrované grafické jádro Xe2 přichází na svět i velké grafické karty vybavené touto generací. Dlouho očekávané grafiky generace Intel Battlemage byly ohlášeny, na trh zamíří 13. prosince vyšší…
GMP (GNU MP nebo též libgmp) je matematická knihovna pro práci v libovolné přesnosti. Podíváme se na racionální čísla a čísla s plovoucí desetinnou čárkou. Ukážeme si jejich přiřazování a základní aritmetické operace.
Většina příkladů, které jsme si až doposud ukazovali, využívala pouze instrukce a registry dostupné na původních mikroprocesorech 8086 a 8088. Ovšem možnosti instrukčních sad se postupně s příchodem dalších čipů řady x86 rozšiřovaly.
Společnost Intel v pondělí oznámila, že odstoupil její generální ředitel Pat Gelsinger. Finanční ředitel společnosti David Zinsner a šéfka Client Computing Group Michelle Johnston Holthausová se budou dělit o funkci dočasného generálního…
Každé nové vydání Fedory znamená konec podpory pro verzi, která byla uvolněna před rokem. Po nedávném uvedení Fedory 41 tedy nastal čas se rozloučit s verzí 39, která přestala dostávat aktualizace k 26. listopadu.
Zajímáte se o techniku, ale nemáte ve svém okolí s kým si o ní pokecat? Pak dorazte 3. prosince na strahováckou Virtuální Bastlírnu, kde si můžete neformálně online popovídat s ostatními makery, hackery, hardwaráři, softwaráři, ale třeba i…
Síťování je složité téma o kterém se dá povídat celé hodiny a pořád nebudete mít dost. Ale co teprve síťování v Kubernetes? To je teprve něco a taktéž je to téma dalšího Cloud Native Prague meetupu, který se bude tématicky konat v…
Advent of Code je adventní kalendář logických programátorských hádanek, který probíhá každý rok od 1. do 25. prosince. Pro řešitele jsou každý den připraveny dvě úlohy, které kombinují kreativní myšlení a kódování. Hádanky jsou provázány…
Portál Identity občana (původně Národní identitní autorita, NIA) se během víkendu přestěhoval na novou doménu pod gov.cz. Digitální a informační agentura (DIA) tento krok urychlila v reakci na rostoucí počet falešných webových stránek. Na…