English

rozhlas.cz

Today News

12

Pakoně jsou kvůli silnicím, plotům nebo farmám míň odolní i plodní

plus.rozhlas.cz

Migrace pakoňů je velká podívaná, která láká každý rok do Afriky stovky tisíc turistů. Vědci ale zjistili, že různé překážky na migrační trase je dělají ohroženější.

11

Bára Basiková o hudbě svého života

dvojka.rozhlas.cz

Bára Basiková vypráví o hudbě, která ji obklopuje a bez níž si nedovede život představit. Dnešní témaje: Moje nejoblíbenější původní české divadelní muzikály.

10

Martina Skala, výtvarnice a prozaička. Jezdí na koních na amerických pláních

dvojka.rozhlas.cz

Vzděláním je historička, ale znát ji budete spíše jako výtvarnici a prozaičku. Martina Skala také ráda jezdí na koních, zejména v prostředí amerického jihozápadu.

09

Meteor o pohybu zvířat, kvantových počítačích a léčbě pomocí genů

dvojka.rozhlas.cz

01:10 Kolik pohybů zvládají zvířata? 08:48 Co dokáží kvantové počítače? 21:38 První železniční vagony 27:39 Léčba změnou genů? 40:00 Čáp Venda a dobrodružství v Africe

01

Proklaté dny

plus.rozhlas.cz

Četba na pokračování z deníku ruského spisovatele a svědka revoluce roku 1917. Z vlastního překladu připravil Libor Dvořák. Deník zachycuje léta 1917–1919.

Friday, Apr 19

23

Česká polární stanice na Antarktidě je nádherně útulná a má plno vychytávek. Všude je vidět náš fištrón, říká polárník a cestovatel Horký

plus.rozhlas.cz

Polárník a režisér Petr Horký byl na třech pólech planety: severním, jižním i na pólu chladu, který je na Sibiři. Ani ne po dvou letech se na Antarktidu vrátil.

Jiří Březina: Vzplanutí

dvojka.rozhlas.cz

Mladý policista Tomáš Volf řeší případ záhadné smrti. V zanedbaném činžáku na periferii se najde ohořelá mrtvola ženy, přitom samotný byt nenese žádné stopy po požáru.

22

Antonín Sum patřil mezi obviněné v politickém procesu s Miladou Horákovou. Odsoudili ho na 20 let

plus.rozhlas.cz

Antonín Sum byl poslední osobní tajemník ministra zahraničních věcí Jana Masaryka, odbojář, politický vězeň, skaut a masarykovec.

21

Husákova neústupnost zachránila život nespravedlivě obviněným

plus.rozhlas.cz

Nástup vlády komunistů v únoru 1948 přinesl i politické procesy proti skutečným a často jen domnělým nepřátelům režimu. Stará pravda říká, že revoluce požírá vlastní děti.

98. schůzka: Polská koruna

dvojka.rozhlas.cz

Václav přijal českou korunu, usedl i v Polsku na trůnu. Ano, český král se stal i králem polským.

18

Ulrich Salchow. Severský krasobruslařský fenomén

dvojka.rozhlas.cz

Na počátku 20. století neměl přemožitele. Ulrich Salchow se stal 10 x mistrem světa. "Jeho" skok, tzv salchow patří dodnes mezi povinné prvky krasobruslařských závodníků.

17

Alexandr Mitrofanov: Má se Putin bát Julie Navalné?

plus.rozhlas.cz

Bojí se Vladimir Putin Julie Navalné? Na to se zeptal časopis Time vdovy po Alexeji Navalném. „Upřímně řečeno je mi jedno, jestli se mě bojí,“ odpověděla Navalná.

16

Lída Rakušanová: Neplněním slibů Ukrajině hazarduje Evropa sama se sebou

plus.rozhlas.cz

Někdy jsou i dva měsíce celá věčnost. Tak to teď zažívají ukrajinští vojáci na frontě. Kvůli nedostatku dělostřelecké munice se před útoky ruského vojska nemohou bránit.

Karel Barták: EU pokračuje ve slibování pomoci Ukrajině, ale nic konkrétního nenabízí

plus.rozhlas.cz

Lídři 27 zemí EU vyzvali „sami sebe“, aby Ukrajině „naléhavě dodali“ prostředky protivzdušné obrany a aby „urychlili a zintenzívnili“ poskytování další vojenské podpory.

15

Jan Fingerland: Izraelská odveta neodveta konflikt s Íránem ukončila neukončila

plus.rozhlas.cz

Diplomacie je jemné umění a vojenské údery, míněné jako součást diplomatické komunikace, musejí také mít tuto kvalitu. Týká se to i izraelského úderu na íránském území.

Írán nechce konflikt eskalovat. K upevnění postavení by potřeboval jaderné zbraně, říká politolog Čejka

plus.rozhlas.cz

Íránská protivzdušná obrana nad ránem sestřelila několik dronů. „Mohla to být lehká izraelská odpověď,“ domnívá se odborník na Blízký východ Marek Čejka.

Operátor multiplexu COLOR DAB+: Regulátor nesmyslně mění možnosti budování sítí

digital.rozhlas.cz

Český telekomunikační úřad podle společnosti JOE Media dodatečně a bez smysluplného důvodu mění možnost realizace budování jednotlivých sítí.

14

Pokuta pro Avast je nastavená správně. Firma ji pocítí, ale nebude pro ni likvidační, soudí Koubský

plus.rozhlas.cz

Avast má zaplatit pokutu ve výši 351 milionů korun za neoprávněné zpracovávání osobních údajů. Prý je poskytoval dceřiné společnosti, která je rozprodávala dál.

Poslechněte si všechny páteční komentáře s Ondřejem Konrádem

plus.rozhlas.cz

Levné potraviny. Smí se to vůbec říkat? EU pokračuje ve slibování pomoci Ukrajině, ale nic konkrétního nemá. Má se Putin bát Navalné?

13

Střílet, říká k útokům medvědů na člověka myslivec. Plošný odstřel jim nezabrání, oponuje zoolog

plus.rozhlas.cz

Na Slovensku přibývá útoků medvědů na člověka, v Česku je podobný problém s vlky, kteří zase působí škody na hospodářských zvířatech.

Jsem svým dětstvím jistým způsobem zmrzačená, svěřuje se úspěšná spisovatelka Kristýna Trpková

dvojka.rozhlas.cz

Hned za svou první detektivku získala cenu. „Číst kriminálky mě vždycky bavilo, ale dlouho mi trvalo, než jsem se odhodlala k psaní,“ říká „princezna české detektivky.“

12

Rusové na nás vypálili dělostřeleckou salvu. Měli jsme ale obrovské štěstí, popisuje zahraniční zpravodaj ČT Papadopulos

plus.rozhlas.cz

„Smál jsem se v pár vyhrocených situacích, i v jedné hraniční na Ukrajině. Tam byl smích asi obranným mechanismem,“ popisuje zahraniční zpravodaj Andreas Papadopulos.

11

O radosti z jídla i ze života: Výběr jídla v restauraci. Jak si vybrat zdravěji? A na co si dát pozor?

dvojka.rozhlas.cz

Je možné jíst zdravě a pravidelně v restauraci či jídelně? Má smysl nahrazovat knedlíky rýží? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Andrey Jakešové.

10

Vnímám obrovský zájem čtenářů a moc si ho vážím, říká Tereza Matějčková, vítězka Magnesie Litery za publicistiku

plus.rozhlas.cz

Příběh ze stalinského Ruska, rozhovory se záchranářem i kniha na pomezí filozofie a publicistiky. To jsou nejlepší knihy loňského roku podle porotců cen Magnesia Litera.

Host: Jakub Burýšek, herec a zpěvák

dvojka.rozhlas.cz

Proč se rozhodl přestoupit z ostravského Divadla Petra Bezruče do pražského Činoherního klubu? Jak vzpomíná na svého kolegu Norberta Lichého? Moderuje Jaroslav Sedláček.

Eva Turnová: Pepa má harém

plus.rozhlas.cz

Neznám muže, který by nechtěl mít harém a neznám ženu, která by nechtěla muže ovládat. Neznám muže, který by se chtěl nechat ovládat a ženu, která by chtěla být v harému.

09

Novinářka Šafaříková: Ne všichni v Evropě jsou vstřícní k přijímání jinakosti. Migrační pakt je maximum možného

dvojka.rozhlas.cz

Migrace se v Česku stala hlavním tématem před evropskými volbami. Proč téma migrace vzbuzuje tolik emocí? A proč se na podobě migračního paktu shodli politici až nyní?

08

Nejznámější anténář kritizuje ČTÚ, jeho plány podle něj poškodí celý proces zavádění DAB+

digital.rozhlas.cz

Jakub Melín, technik a majitel společnosti DVB & DAB Servis, se opřel do Českého telekomunikačního úřadu.

07

Martin Fendrych: ANO prý má plán, jak vyřešit důchody, ale tají ho. Absurdní, jde to proti smyslu politiky

plus.rozhlas.cz

Jedním z nepalčivějších problémů ČR jsou důchody. Hnutí ANO ale odmítá sdělit svoji verzi důchodové reformy. Útočí na vládu Petra Fialy, ale ANO ucelený recept nenabízí.

BONUS: Novinářka bez pudu sebezáchovy. A kdo dokáže poslouchat Na Východ! celý den?

plus.rozhlas.cz

V bonusovém materiálu ke 14. dílu podcastu Na Východ! doporučují Josef Pazderka a Ondřej Soukup jako obvykle zajímavé čtivo a další materiály k tématu ruských médií.