English

News at rozhlas.cz

Monday, Sep 25

11

Analytik Nerad: Obavy, co bude, ženou Slováky do náruče Fica. Jak rozumět současnému Slovensku?

dvojka.rozhlas.cz

Do předčasných parlamentních voleb na Slovensku zbývá necelý týden. O co všechno nyní Slováci hrají? Opravdu hrozí, že se Slovensko vzdá demokracie? Co je příčinou obratu?

07

Petr Fischer: Vládní (ne)smysl věcí

plus.rozhlas.cz

Téměř dvě třetiny českých občanů nerozumí konsolidačnímu balíčku, zjistil průzkum Medianu pro Český rozhlas. Tentokrát je neporozumění rovnoměrné.

Sunday, Sep 24

23

Uměleckoprůmyslové muzeum se ve své historii vždy někam propadlo, říká jeho šéfka Koenigsmarková

plus.rozhlas.cz

„Rekonstruovaná historická budova muzea je sama exponátem,“ tvrdí odcházející šéfka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Helena Koenigsmarková.

18

Petr Janyška: Polská opozice chce legalizovat interrupce, vláda má skandál s vízy

plus.rozhlas.cz

„Pokud vyhrajeme, bude v Polsku interrupce do 12. týdne těhotenství legální,“ prohlásil hlavní lídr polské opozice Donald Tusk. Pro polské ženy by to byla hotová revoluce.

17

Gita Zbavitelová: Brzy skončí embargo na íránské rakety

plus.rozhlas.cz

Stále větší obavy vyvolává spolupráce Íránu s Ruskem, ale i skutečnost, že od poloviny října bude Teherán smět vyrábět i vyvážet balistické rakety a drony.

15

Volíš Klause, nebo Thunbergovou? Společnost a klimatická změna očima dokumentaristů

plus.rozhlas.cz

Série pěti dokumentů navazuje na výsledky sociologické studie Rozděleni klimatem? Z té vyplynulo, že se česká společnost shoduje na tom, že klimatické změny jsou problém.

David Klimeš: Informují nás média v Blažkově kauze o tom podstatném?

plus.rozhlas.cz

Současná pře o ministra spravedlnosti Pavla Blažka dobře ukazuje, že by se média měla věnovat nejen tomu, o čem se hádají politici, ale i o tomu, co je doopravdy podstatné.

Saturday, Sep 23

17

Karel Barták: Von der Leyenová slibuje účinněji čelit rostoucí ilegální migraci, nedokáže však problém vyřešit

plus.rozhlas.cz

Překvapivý víkendový výlet předsedkyně EK von der Leyenové na italský ostrůvek Lampedusa měl hlavně předvést, že evropská exekutiva nestrká hlavu do písku.

16

Adam Černý: Drama Náhorního Karabachu odhaluje slabost Ruska

plus.rozhlas.cz

Náhorní Karabach zažívá novou kapitolu letitého dramatu. Nyní se však zdá, že se Ázerbájdžán, ekonomicky a vojensky silnější než Arménie, rozhodl prosadit svou.

Libor Dvořák: Jak bude vypadat Rusko po Putinovi?

plus.rozhlas.cz

Ruští odborníci, kteří debatovali o budoucnosti „Ruska po Putinovi“, se se v řadě bodů shodli skoro jednomyslně. Země není připravena k nějaké klasické lidové revoluci.

15

Jiří Leschtina: Vyšetřovací komise na Zemana? S křížkem po funuse

plus.rozhlas.cz

Skupina vládních poslanců navrhla a má šanci prosadit na plénu Sněmovny vyšetřovací komisi, která by se zabývala prezidentským desetiletím Miloše Zemana.

Radko Kubičko: Ministr spravedlnosti Blažek dále proplouvá politickými kontroverzemi

plus.rozhlas.cz

Jen krátce po pirátském referendu, které vyzvalo k odchodu ministra spravedlnosti Pavla Blažka, byl jmenován nový olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun.

14

Ukrajina zažalovala Rusko za porušení úmluvy o genocidě. Je to jen mezikrok, ale nesmírně důležitý

plus.rozhlas.cz

Mezinárodní trestní soud začal v pondělí projednávat žalobu Ukrajiny a 32 dalších zemí, které obviňují Rusko ze zneužití Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidia.

Friday, Sep 22

17

Petr Janyška: Mezi Polskem a Ukrajinou se objevilo napětí

plus.rozhlas.cz

Polský premiér Mateusz Morawiecki řekl šokující větu: „Ukrajině už nebudeme dodávat zbraně, sami se musíme vyzbrojovat.“ To říká premiér státu, který sousedí s Ukrajinou.

15

Nejbezpečnější internet na světě? Britský zákon chce bojovat proti dětské pornografii skenováním zpráv

plus.rozhlas.cz

Mohla by být Velká Británie zemí s nejbezpečnějším internetem na světě? Nový zákon dává provozovatelům on-line služeb, zejména sociálních médií, řadu nových povinností.

07

Petr Fischer: Vlak do budoucnosti jen tak nepojede

plus.rozhlas.cz

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) asi nebude moc rád, že zdědil ministerstvo školství po svých předchůdcích. Školství se totiž dostalo do rozporu mezi sliby a možnostmi.

01

Fico vs. Šimečka. Nový premiér rozhodne o demokracii, Slováci vyhlíží nejdůležitější volby za 25 let

plus.rozhlas.cz

Ty nejdůležitější volby za posledních 25 let. To se říká před každým hlasováním, ale na Slovensku to bude za pár dní realita. V sázce není nic menšího než demokracie sama.

Thursday, Sep 21

16

Kreml hledá příležitost, jak vycouvat z války. Vyčkává velkou změnu na Západě, míní ruský expert na tajné služby

plus.rozhlas.cz

Velká očekávání prý v Rusku mají od amerických prezidentských voleb a případné změny postojů západní veřejnosti, pokud by neuspěla ukrajinská protiofenziva.

Wednesday, Sep 20

22

Chtěli jsme být s vámi aneb Realita září 1968

plus.rozhlas.cz

Už několik týdnů po srpnové okupaci Československa v roce 1968 došlo ke změnám, které znamenaly vykročení na cestě k později nechvalně proslulé normalizaci.

17

Libor Dvořák: Co dojednal Kim Čong-un v Rusku

plus.rozhlas.cz

Během nečekaně dlouhé šestidenní Kim Čong-unovy návštěvy ruského Dálného východu nebyla podepsána ani jedna oficiální dohoda. I přesto je ale jasné, oč tu šlo.

16

Petr Hartman: Osud ministra spravedlnosti Blažka není pouze v rukou ODS

plus.rozhlas.cz

Pavel Blažek by neměl být součástí koaliční vlády. Takový je výsledek hlasování Pirátů o ministrovi spravedlnosti. Navzdory tomu zůstává Pavel Blažek členem kabinetu.

12

Pavlův projev v OSN byl kvitován. Kvalifikovali jsme se do první ligy, soudí šéf prezidentova zahraničního odboru

plus.rozhlas.cz

Projev Petra Pavla na Valném shromáždění Rady OSN trval necelou čtvrt hodinu. Informace o kontextu jeho vzniku přináší ředitel zahraničního odboru Jaroslav Zajíček.

Slovensko na křižovatce? Výrokům před volbami se nedá věřit, tvrdí politolog. Bral bych Ficova slova vážně, namítá bývalý politik

plus.rozhlas.cz

Znamenalo by vítězství Smeru Roberta Fica odklon Slovenska od Západu? Diskutuje politolog Lukáš Valeš a spoluzakladatel ODS Petr Havlík.

07

Petr Holub: Přidejte učitelům? Na dluh a za nejasným účelem

plus.rozhlas.cz

Kdo by se divil učitelům, že na podzim mluví o penězích. Vláda a parlament dohadují rozpočet, proto je nezbytné se ozvat, aby bylo na platy pedagogů v příštím roce.

Tuesday, Sep 19

16

Jiří Pehe: Prezidentské klání v USA jako souboj dvou nepopulárních kandidátů

plus.rozhlas.cz

Prezidentské volby ve Spojených státech v příštím roce mohou být soubojem dvou kandidátů, které za prezidenta chce jen menšina Američanů.

Apolena Rychlíková: Piráti mají kandidátku do evropských voleb. Kandidát Lipavského, Mikuláš Ferjenčík, naprosto pohořel

plus.rozhlas.cz

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu začínají politické strany připravovat své kandidátky. Už nějakou dobu známe lídryni Starostů a nezávislých.

13

Patří emoce do politiky? Nechme to na voličích, říká Havlíček. Můžeme spolu nesouhlasit, ale musíme u toho zůstat slušní, varuje Bartošek

plus.rozhlas.cz

Nula, zbytečný ministr, parazit. Taková slova použil Andrej Babiš (ANO) na adresu Martina Dvořáka (STAN). Bylo to za hranou? „Každá akce budí reakci,“ říká Havlíček (ANO).

Monday, Sep 18

14

Soumrak herních automatů? Úprava zdanění hazard nevyřeší, tvrdí poslankyně. Je to kompromis, říká aktivista

plus.rozhlas.cz

Jak se k herním automatům postaví obce, až jim klesnou příjmy z hazardu? Debatují Eliška Olšáková ze Sdružení místních samospráv ČR a ředitel APAS Matěj Hollan.

13

Putin dělá z Ruska Severní Koreu. Musíme ten nádor zlikvidovat dřív, než metastazuje, říká analytik Votápek

plus.rozhlas.cz

Setkání severokorejského a ruského diktátora hodnotí bývalý český generální konzul v Petrohradu a zahraničně-politický analytik Vladimír Votápek jako slabost ruské strany.

11

Politolog Kopeček: Bitky politiků, prezidentka jako zlo. Parlamentní volby na Slovensku dokazují, jak polarizovaná tamní politika je

dvojka.rozhlas.cz

Vládní krize na Slovensku si vyžádala předčasné parlamentní volby. Původně se měly konat až v roce 2024. O co všechno se nyní hraje? Kdo má největší šanci sestavit vládu?