English

News at seznam.cz

Today News

13

Jak zápis o zatmění Slunce na klínových tabulkách z Ninive přispěl k datování biblických dějin

medium.seznam.cz

Díky zatmění Slunce a podivuhodnému nálezu jeho dávného zápisu mohly být události starých kultur s různými letopočty propojeny s naším časem.

12

Rozhodování o předčasném důchodu v roce 2024: Peníze a jistota v době důchodové reformy

medium.seznam.cz

Vyplatí se požádat o předčasný důchod v letošním roce? Jak výhodnost ovlivní právě schvalovaná důchodová reforma? Sepsal jsem zamyšlení nad otázkami, které si momentálně klade mnoho budoucích důchodců.

Válečný štváč Dmitrij Medveděv volá po eskalaci hybridní války proti Západu

medium.seznam.cz

Dmitrij Medveděv - politik strašící nukleární apokalypsou a bojovník se Satanem - na svém telegramovém účtu zveřejnil výzvu k eskalaci ruské hybridní válku jako odplatu za poslední sankční balíček.

Školy budou muset oficiálně nahlašovat šikanu. Ministerstvo ji hodlá monitorovat

medium.seznam.cz

Zatím celkem bez většího ohlasu české ministerstvo školství v těchto dnech uveřejnilo plán boje se šikanou. A chystá k tomu právní úpravu. Školy budou muset oficiálně nahlašovat šikanu, kterou zjistí mezi svými žáky. Jaká to ale může mít…

Markéta Pekarová Adamová je první dámou české politiky

medium.seznam.cz

Političky, jakou bez pochyby je Markéta Pekarová Adamová, drží pomyslnou laťku naší politické scény po čertech vysoko. Ženský náhled je přesně to, co pány tvorstva napěchovaná Poslanecká sněmovna zoufale potřebuje. Škoda jen, že jich je…

11

České poklady UNESCO pro děti by měly být v každé dětské knihovničce

medium.seznam.cz

Česká republika má v seznamu světového dědictví UNESCO 17 míst. Dalších devět zápisů tvoří nehmotné dědictví (zvyky či řemesla), všechny představuje kniha Jany Jůzlové České poklady UNESCO pro děti, kterou právě vydalo nakladatelství…

Britský premiér zradil Československo a pomohl zatáhnout svět do 2. světové války

medium.seznam.cz

Britský premiér Chamberlain dospěl k rozhodnutí, že mír zachrání ústupkem nacistickému Německu. Na konferenci v Mnichově byla podepsána dohoda, že československé pohraničí připadne Německu. Mír to však nezachránilo a válku naopak urychlilo.

Friday, Jun 14

18

Ten autobus MHD opravdu není nafukovací, milí spolucestující

medium.seznam.cz

Autobus by měl asi přidat ke svým ikonkám na dveřích ještě tu, že se nesmí nastupovat již do přeplněného autobusu. Autobus MHD se prostě nedá nafouknout, víte? Vzkaz (nejen) našim seniorům.

Filip Turek jede do Bruselu zastavit zelené peklo

medium.seznam.cz

Výsledky eurovoleb jasně ukázaly směr, kterým se chtějí Češi ubírat. Filip Turek vnese do slepě zeleného Evropského parlamentu závan racionálního myšlení a bude skutečně hájit to, na čem našim občanům záleží.

17

Krutá historie tábora Lety u Písku: násilí českých četníků i transporty do táborů smrti

medium.seznam.cz

Tábor Lety u Písku je částí společnosti dodnes vnímán kontroverzně. A vlastně se není čemu divit. Po válce se jeho existence přehlížela a komunisté místo něj postavili vepřín. Ještě nedávno pak část politiků zpochybňovala jeho samotnou…

Cena za kulturu už je neúnosná, spousta lidí si ji nemůže dovolit. Stane se z nás národ barbarů?

medium.seznam.cz

Spolu s cenami dalších služeb roste i cena vstupného na kulturní a podobné akce. Už nyní si je spousta našich občanů nemůže dovolit. Stanou se z nás kulturní barbaři, protože nebudeme mít na divadlo, kino nebo koncert?

15

„Jiný“ řecký ostrov poblíž Kréty: Karpathos nabízí klid, volné pláže a řecko-americkou architekturu

medium.seznam.cz

Ostrov Karpathos patří kupodivu mezi méně známé řecké ostrovy. Výhodná je nejen poloha tohoto druhého největšího Dodekanského ostrova, ale jistě oceníte také menší počet turistů. Na ostrově v Egejském moři jsou přitom volné pláže i malebné…

14

Nechápeme dopad evropské politiky. Výsledek SPOLU je důstojný

medium.seznam.cz

Nárůst podpory antisystémových stran v evropských volbách je zdviženým prstem pro vládní strany. Druhé místo ale bereme jako důstojný výsledek, na kterém chceme stavět pro následující volby.

13

Čína a svět tento týden: Odcházení čínské investiční fata morgány

medium.seznam.cz

Čínská státní společnost CITIC se stahuje z Česka a již tradičně ji doprovázejí korupční aféry.

Uchvátily nás vodopády a ledovcové údolí Valle de Ordesa v Národním parku Ordesa y Monte Perdido

medium.seznam.cz

V dubnu jsem si do Barcelony přivezl auto a tím se nám tady otevřely nové možnosti. Na ten moment jsem se těšil a začali jsme zhurta! Hned jsme vyrazili do jedinečného Národního parku Ordesa y Monte Perdido. (Hory Španělska 13, datum 12-04…

Mít deset osobností se nevyplatí: mnohočetná porucha osobnosti

medium.seznam.cz

Viděli jste to možná ve filmu. Vrah byl naoko jen takový slušný člověk, vlastně to nebylo naoko, on byl slušný, měl totiž ještě jinou, daleko temnější osobnost. Jakoby zlé dvojče v sobě.

12

Pod Tatrou sa blýska, Ficova vláda chystá „Lex atentát“

medium.seznam.cz

Na Slovensku nabralo po květnovém neúspěšném atentátu na premiéra Fica (SMER) na obrátkách vládní utahování šroubů. Jedním z výsledků má být i zákon, který je současné hlavě vlády ušitý přímo na míru.

09

STOP příspěvku na spoření! Konečně máme vládu, která se nebojí důchodců

medium.seznam.cz

Zase vůbec nic nepochopí a budou řvát, že je vláda okrádá. Nedají nám hlas. I tak mohou politici strachy uvažovat a neudělat tolik potřebné a nepopulární kroky. Stát není bezedná dojná kráva.

Thursday, Jun 13

18

Lesk a bída referend: V Lutyni odhlasovali, že se chtějí živit kořínky

medium.seznam.cz

Evropské volby doprovodila místní referenda, která vyslala jasný vzkaz. Chceme být moderní a bohatou zemí. Ale ne na našem dvorku!

16

EUvolby. Česká vláda získala překvapivě větší podporu než slovenská vláda

medium.seznam.cz

Ještě malý návrat k volebním výsledkům. České vládní strany byly ve volbách nespokojenými občany poraženy. Je dost zajímavé, že ještě větší porážku utrpěly slovenské vládní strany. Proč?

14

Znáte Město lásky, Blátivý York, Město snů, Město hříchu?

medium.seznam.cz

Přezdívky mají i města. Znáte Město lásky, Město snů, Blátivý York, Konec světa, Město hříchu, Město tisíce minaretů a město Velké jablko?

13

Jak zastavit velkou populistickou revoluci

medium.seznam.cz

I když má EU štěstí, že je velká a stabilní, evropské volby ukázaly, že v mnoha důležitých a velkých evropských zemích včetně Česka roste vliv extrémistů.

12

Zásluhová složka důchodů - jak na to

medium.seznam.cz

Jak by mohl vypadat výpočet zásluhové části důchodu, aby důchodový systém snáze a bez úhony přežil potenciální demografické změny?

09

Kupní síla na kolenou. Proč Češi platí více a dostávají méně?

medium.seznam.cz

Češi si mohou dovolit stále méně a méně, zatímco inflace roste a mzdy stagnují. Podíváme na to, proč nám stále uniká ekonomická stabilita a co všechno nám brání v dosažení důstojné mzdy.

Hodnocení Ursuly von der Leyenové: druhý mandát by získat neměla

medium.seznam.cz

Příznivci i odpůrci její politiky odsuzují netransparentnost, kterou von der Leyenová v uplynulých pěti letech proslula. Brzy se rozhodne, zda Ursula von der Leyenová získá druhé funkční období ve funkci předsedkyně Evropské komise.

Nejsme bohatá země. Zaveďme progresívní zdanění

medium.seznam.cz

Naše společnost stojí na tzv. solidárním systému. Takový systém má dnes většina evropských zemí. Aby to však dobře fungovalo pro malé země, jako je ta naše, je třeba být solidární ve všem.

08

Glosa k výsledkům voleb do EP. Aneb vezmou Piráti za ruku SPD a umřou SPOLU?

medium.seznam.cz

Tak jsme po volbách a jako člověk, který k volbám přišel, cítím, že bych měl nastínit svůj úhel pohledu.

Za znásilnění dítěte dostal muž z Klatovska podmínku. Rozhodnutí soudu vyvolalo vlnu odporu

medium.seznam.cz

Násilí na malých dětech by mělo být tvrdě trestáno. Zvláště sexuální násilí, které pronásleduje oběť i do budoucna, zabraňuje jí navazovat vztahy, ničí jí život. Viník by měl sedět za mřížemi. Jenže občas se tak nestane.

Kostel farníky roku 1906 neochránil: po zásahu bleskem jich zemřelo třináct

medium.seznam.cz

Nedávná nehoda způsobená úderem blesku do stromu při společenské akci na Liberecku znovu rozvířila debatu o nebezpečnosti blesků. Víte ale, kdy blesk zabíjel skutečně ve velkém?

07

Stručná historie Evropské unie

medium.seznam.cz

Evropská unie zažila během své historie mnoho krizí, které jí formovali. Zkuste mi do komentářů napsat, co pozitivního vám osobně přinesla.