English

slovo.proglas.cz

Friday, Sep 24

15

C.S.Lewis v dialogu s Pavlem Hoškem

slovo.proglas.cz

V aktuální Knihovničce Proglasu představíme novou knihu religionisty a teologa Pavla Hoška "Ve víru Velkého tance". Poslouchejte v neděli 26. září 2021 o půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 2. října ve 13.30.

Thursday, Sep 23

16

Na dřeň s Petrem Pithartem: Důležité nejsou hodnoty, ale jejich pořadí

slovo.proglas.cz

S bývalým předsedou české vlády Petrem Pithartem o lásce k poezii, chybách a prohrách, ale také o zradě, srovnávání hodnot a výzvách, které stojí před dnešní mladou generací.

Wednesday, Sep 22

13

Z. Poláková: Snížení maximální povolené rychlosti ve městech může pomoct plynulosti provozu

slovo.proglas.cz

22. září se připomíná jako Den bez aut. Jeho cílem je upozornit na šetrnější způsob přepravy a poukazovat na problémy automobilismu ve městech. O automobilové dopravě a jejích alternativách jsme hovořili se Zuzanou Polákovou ze spolku…

Tuesday, Sep 21

12

Literární redaktorka Hana Svanovská: Číst jsem se naučila, když mi bylo 4 a půl roku

slovo.proglas.cz

Dcera zpěvačky Hany Ulrychové a architekta Miroslava Svanovského vystudovala Český jazyk a literaturu a Estetiku na FF MU. Miluje nejen knihy, ale i koncerty, televizní sportovní přenosy, indickou a vietnamskou kuchyni a chilli papričky.

09

Příběhy šumavských křížků

slovo.proglas.cz

Tak nazval svou knižní prvotinu Stanislav Schneedorf (*1936), který svépomocí opravuje křížky v krajině česko-bavorského pomezí.

Monday, Sep 20

14

Alzheimerova nemoc, kognitivní poruchy i demence patří mezi běžné nemoci

slovo.proglas.cz

O křehkostech stáří jsme hovořili v Dopoledni s Proglasem s Michaelou Lengálovou z programu Pečuj doma Diakonie ČCE a Veronikou Maslíkovou, zakladatelkou a ředitelkou organizace Dementia.

Friday, Sep 17

19

Za 5 pět: Kůň mi dává nohy

slovo.proglas.cz

Právě se vrátila z Paralympijských her v Tokiu. Sport ale není jedinou vášní nejlepší české paradrezurní jezdkyně, Anastasji Vištalové. Víte kolik stojí letenka pro koně? Nebo kolik knížek přečte za měsíc knižní influencer? I o tom si…

16

Církevní školy jsou schopny naplnit očekávání dětí i rodičů

slovo.proglas.cz

V pořadu, jehož hosty jsou Stanislava Kučerová, P. Prokop Brož, Jitka Kadrmasová a Jiří Vojáček, se dozvíte nejen obecné informace o církevním školství v Královéhradecké diecézi.

13

Sestry podle Kamily Hladké

slovo.proglas.cz

Knihu Kamily Hladké s názvem "Sestry" představí aktuální Knihovnička Proglasu. Poslouchejte v neděli 19.září o půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 25. září ve 13.30.

Thursday, Sep 16

17

Jaroslav Šebek: Cesty už papeži evidentně chyběly

slovo.proglas.cz

V Dopoledni s Proglasem jsme se ohlédli za apoštolskou cestou papeže Františka na Slovensko.

12

Na dřeň s Pastoral Brothers: Předsudky vůči církvi? Měli jsme pocit, že věřící jsou méněcenní

slovo.proglas.cz

Jakub Malý a Karel Müller. Dva evangeličtí faráři, kteří začali natáčet videa pro mládež ve farnosti. Teď jsou z nich faráři-youtubeři, kteří jsou se svým kanálem Pastoral Brothers skloňováni v médiích a ocitají se v různých žebříčcích…

Monday, Sep 13

23

Studio Brno: 700. výročí úmrtí Danta Alighieriho

slovo.proglas.cz

Právě sedm století nás dělí ode dne, kdy v italské Ravenně zemřel básník, jazykovědec a politický filosof Dante Alighieri (1265-1321). O významném florentském rodákovi si s jeho krajany povídal redaktor Dominik Číž.

07

Pozvěme babičku a dědečka do Noční linky

slovo.proglas.cz

Druhá prázdninová Noční linka má téma: „Čím nám byly a co nám daly naše babičky? Co v nás zanechali naši dědečci?“

Friday, Sep 10

15

Výročí 11. září 2001

www.proglas.cz

Náraz dvou dopravních letadel do budov Světového obchodního centra v New Yorku a kolaps dvojčat přesně před dvaceti lety znamenal příchod nové epochy. Násilí, které se odvolává na islám, proměnilo svět, v němž žijeme, od letištních kontrol…

13

Synodalita dnes: Jaký je smysl synodality?

slovo.proglas.cz

9. října se ve Vatikánu chystá zahájení velkého synodálního procesu, který se přenese i do všech světových diecézí. Co nás čeká a jak se na tomto procesu podílet, s tím se seznámíme v krátkém cyklu Synodalita dnes. Hosty Daniela Blažkeho…

Thursday, Sep 9

14

Na dřeň s Ivetou Hudákovou o zjevení: Vybrala si mě, i když jsem byla křehká a nedokonalá nádoba

slovo.proglas.cz

V 11 letech se Ivetě a její kamarádce zjevila na slovenské hoře Zvir Panna Maria. Zjevení se opakovalo každý měsíc pět let – do roku 1995. Od té doby už život Ivety Hudákové nikdy nebyl stejný. O tom, co tato zkušenost a hlavně tlak…

Friday, Sep 3

13

Afghánistán na prahu nové etapy

slovo.proglas.cz

Mise severoatlantických spojenců po 20 letech spěšně skončila pod rostoucím tlakem Tálibánu. Co bude dál? O tom budeme hovořit s novinářkou, humanitární pracovnicí a spisovatelkou Petrou Procházkovou.

12

Moje cesta k Litomyšlským dnům barokní tradice

slovo.proglas.cz

V cyklu Křesťan a svět ze studia Hradec Králové se seznámíte s jedním netradičním projektem farnosti, který přitahuje a oslovuje velmi široké spektrum lidí – od katolíků, věřících jiných vyznání, až po nevěřící. Poslouchejte 5. září 2021…

Thursday, Sep 2

15

Na dřeň s Filipem o zjevení: Myslel jsem, že se to děje všem věřícím

slovo.proglas.cz

Vědu a rozum vždycky považoval za důležité. Mladý informatik ale po jednom neobvyklém zážitku musel uznat, že Bůh je. O zjevení, o strachu, který při něm pocítil, ale i o důsledcích, které na Filipa Pražáka celá zkušenost měla, je tento…

Tuesday, Aug 31

14

Zvolská čtyřka

slovo.proglas.cz

O chuti podílet se na komunitním životě farnosti, potažmo celé obce a regionu, o velkém úsilí, které přineslo plody v podobě rekonstrukce staré nepoužívané budovy, o rekultivaci zahrady a proměně celého objektu v komunitní centrum – o tom…

Sunday, Aug 29

15

Pastýřský list slovenských biskupů k návštěvě papeže Františka

slovo.proglas.cz

Bratislava 28. července (KBS) U příležitosti nadcházející návštěvy Svatého otce na Slovensku přinášíme v plném znění pastýřský list slovenských biskupů. Převzato z webu Tlačového strediska Konference biskupov Slovenska TK KBS.

Friday, Aug 27

17

Žena v dějinách křesťanství

slovo.proglas.cz

Knihu nedávno zesnulého švýcarského teologa Hanse Künga s názvem "Žena v dějinách křesťanství představí premiérová Knihovnička Proglasu. Poslouchejte v neděli 29. srpna od půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 4. září ve 13.30.

Thursday, Aug 26

15

SINAI CAMP

slovo.proglas.cz

Vystup na vrchol, to je motto křesťanského tábora pro mladé, který je pojmenovaný po hoře SINAI. Šestý ročník tábora proběhl tradičně ve Zlatých Horách na poutním místě Panny Marie Pomocné.

Friday, Aug 20

16

Za 5 pět: Peníze a etika sportu

slovo.proglas.cz

Sledovali jste olympiádu v Tokiu? Jaký byl podle vás nejlepší olympijský příběh? Co třeba železné nervy a strhující finále zápasu o zlato judisty Krpálka? A co covidové fiasko Česka hned na počátku her? Nebo námitka, že Japonsko financuje…

Monday, Aug 16

15

Kapitán bez moře

slovo.proglas.cz

Ololoď, Ološlap a nově Olodvorek. A také festival Řeka má duši. To jsou projekty olomouckého rodáka, námořníka Šimona Pelikána.

Saturday, Aug 14

09

Tramping a jeho muzeum

slovo.proglas.cz

Nalaďte si náš letní pořad o fenoménu trampingu a o jedinečném mobilním muzeu českého i slovenského trampingu v Holicích. Poslouchejte 16. srpna 2021 ve 20.15 nebo 17. srpna 2021 ve 22.00.

Sunday, Aug 8

07

Tajemství Kristiny Ringlové – repríza k výročí

slovo.proglas.cz

10. srpna 2021 uplyne přesně 129 let od záhadného zjevení, prvního z celé série, které se událo v Suchém Dolu u Police nad Metují. K této připomínce uvedeme reprízu pořadu Tajemství Kristiny Ringlové, kterou si můžete poslechnout ve 20.15.

Friday, Aug 6

19

Za 5 pět: Fenomén Merkelová

slovo.proglas.cz

Pro Německo i jeho kancléřku Angelu Merkelovou bude letošní podzim ve znamení odcházení. Poprvé po šestnácti letech nebude Merkelová jedničkou na kandidátce CDU/CSU v zářijových volbách do parlamentu.

14

Naděje pro svět, který přijde

slovo.proglas.cz

Knihu rozhovorů papeže Františka s italským novinářem Domenikem Agassem představí aktuální Knihovnička Proglasu.Poslouchejte v neděli 8. srpna o půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 14. srpna ve 13.30.

Thursday, Jul 29

16

Na dřeň s redaktory: Při správném rozhodnutí cítím v srdci klid

slovo.proglas.cz

Co mám vlastně v životě dělat? Tuto otázku si často pokládají jak mladí, tak životem zkušení lidé. Dobře si zvolit školu a povolání, životního partnera, místo k životu... O tom, jak se naučit dobře rozhodnout a taky jak porozumět, co je…