English

svethardware.cz

Saturday, Jul 2

01

Situace se obrací, Nvidia i další se snaží zbavit nasmlouvaných waferů u TSMC

www.svethardware.cz

Zájem o hardware poslední dobou hodně opadá a netýká se to jen grafických karet po dalším splasknutí bubliny s kryptoměnami. Týká se to i telefonů nebo celých počítačů a výrobci tak chtějí snížit dodávky waferů od TSMC. Ne všichni jsou…

Friday, Jul 1

23

Sony uvádí herní hardware Inzone: nové monitory a headsety

www.svethardware.cz

Sony přichází s novou značkou pro herní hardware. Jmenuje se Inzone a mezi prvními produkty budou dva nové herní monitory a tři headsety. Jedna sluchátka budou drátová, další pak hráči mohou používat bezdrátově.

17

Windows 11 22H2 se blíží, zde je seznam nejzajímavějších novinek

www.svethardware.cz

Ve druhé polovině letošního roku očekáváme první velký update systému Windows 11 s označením 22H2. Přináší s sebou kromě drobných vylepšení i relativně větší novinky a úpravy, které jsou zmíněny níže.

15

Zajímáte se o nové technologie a dění v IT? Hledáme novinkáře

www.svethardware.cz

Zajímají Vás nové technologie? Vyznáte se v nabídce firem AMD, Nvidia nebo Intel? Rádi čtete a umíte čtivě psát? Po nedávném úspěšném předělání webu do responzivního designu pro mobilní zařízení hledáme nové autory aktualit o tom, co se…

Thursday, Jun 30

17

TSMC vzkazuje zákazníkům, ať přesedlají alespoň na 28nm proces

www.svethardware.cz

Jednou z příčin krize ve výrobě počítačových čipů bylo to, že vznikl nedostatek kapacit starších procesů, které ovšem firmy logicky nechtějí moc navyšovat. A nechce se to dělat ani firmě TSMC, která oslovila své zákazníky.

15

Intel se prý obává poklesu na trhu a chce snížit ceny Alder Lake

www.svethardware.cz

Zpráva serveru Digitimes uvádí, že Intel s obavami hledí do budoucna a starost má především o odbyt svých procesorů, jejichž prodeje by tak měl mít v plánu podpořit snížením cen. To ale už mělo nastat a bohužel nejde o ceny krabicových…

Routery Asus, Netgear a Cisco cílem velké malwarové kampaně

www.svethardware.cz

Majitelé routerů značek Asus, Netgear a Cisco by se v Evropě a Severní Americe měli mít na pozoru, neboť dle Black Lotus Labs aktuálně řádí trojan ZuoRAT. Zaměřuje se i na běžné domácí routery.

14

Ovladače pro Arc ruší zvýhodnění 3DMarku a přidávají podporu A770M a A550M

www.svethardware.cz

Intel za pochodu pokračuje ve vývoji své řady Arc Alchemist, která už je jistým způsobem na trhu, i když pro nás jako by stále neexistovala. Nyní tu máme další novinky dané ovladači 30.0.101.1743. Ovšem v beta verzi.

13

GlobalWafers investuje 5 mld. USD: wafery pro Intel, Samsung i TSMC

www.svethardware.cz

Stavba nových továren pro výrobu čipů s sebou pochopitelně nese větší nároky na zdroje potřebných surovin, na další zaměstnance, energie, vodu a samozřejmě i wafery určené ke zpracování. Na to nyní reaguje firma GlobalWafers.

12

NASA spustila program Artemis, odstartoval satelit CAPSTONE

www.svethardware.cz

Nyní už čekáme především na start mise Artemis I ale ještě před ní přišel na řadu satelit CAPSTONE, jehož start si přitom vzala na starost malá společnost Rocket Lab. Ta poskytla svou vlastní raketu Electron.

11

GTX 1630 je dle oficiálních testů stejně rychlá jako levnější karta z roku 2016

www.svethardware.cz

NVIDIA jistě moc dobře věděla, že nás svou novou kartou GeForce GTX 1630 nenadchne. Sama tak o ní mlčí a nechává to všechno pouze na svých AIB partnerech. I oficiální benchmarky tak připravil jeden z nich, firma Inno3D.

Standard ATX12VO proniká mezi značkové desky, má jej MSI Pro H610M

www.svethardware.cz

Ačkoliv loni panovaly obavy o to, aby výrobci desek určených pro DIY trh nezačali moc zhurta s prosazováním standardu ATX12VO, nestalo se tak. Spíše naopak, výrobci zatím o nový standard nejeví velký zájem.

10

AMD zveřejnilo cenu Threadripperů PRO 5000 WX, značí chybějící konkurenci

www.svethardware.cz

Pokud dnes někdo potřebuje moderní a výkonný procesor do HEDT sestavy, nemá v podstatě jinou možnost než sáhnout do nabídky firmy AMD. Dalo se tak očekávat, že Threadrippery PRO 5000 série WX nebudou levné.

Samsung odstartoval výrobu pomocí 3nm procesu s tranzistory GAA

www.svethardware.cz

Společnost Samsung tento týden skutečně odstartovala výrobu pomocí svého nejmodernějšího procesu, jímž je 3nm s tranzistory GAA, neboli Multi-Bridge-Channel FET (MBCFET), jak je sám Samsung nazývá.

Wednesday, Jun 29

15

Cena za snímek: Radeony vs. GeForce v testu hodnoty

www.svethardware.cz

Server Techspot spáchal nový test, v němž se snaží zjistit, které karty dnes dokáží nabídnout nejvyšší hodnotu, čili nejlepší poměr ceny a výkonu. Máme tu výhradně GeForce RTX 3000 a vedle nich Radeony RX 6000.

S poklesem ceny Bitcoinu klesla o 36 % i spotřeba elektřiny pro jeho těžbu

www.svethardware.cz

Cena kryptoměny Bitcoin v poslední době padá a s tím se i jeho těžba stává méně ziskovou, pokud vůbec. Není divu, že těžaři s tím přestávají a spotřeba elektrické energie pro náročnou těžbu podle University of Cambridge významně klesla.

14

Arm Immortalis: nové vlajkové GPU nabídne i HW ray tracing

www.svethardware.cz

Společnost Arm se pochlubila novou rodinou grafických čipů, která dostala název Immortalis. Určena bude přitom pro příští generace výkonných a drahých mobilních zařízení, jimž nebudou stačit klasické Mali.

Komisař FCC vyzývá Google a Apple k odstranění TikToku z nabídky aplikací

www.svethardware.cz

O velké oblibě služby TikTok asi netřeba sáhodlouze mluvit. Ta se přitom stala trnem v oku komisaře americké FCC, který kvůli riziku zneužití informací ze strany Pekingu požaduje stažení příslušné aplikace z nabídky Applu a Googlu.

13

Vzorek Core i9-13900K má dosahovat turba až 5,5 GHz

www.svethardware.cz

Včera jsme se dozvěděli, že už nepotřebné inženýrské vzorky procesorů Raptor Lake jsou v prodeji na černém trhu. Nyní tu máme i pár podrobností o tom, co od nich můžeme čekat z hlediska pracovních taktů.

12

Asus a Gigabyte očekávají slabé prodeje desek, zákazníci odmítají HW balíčky

www.svethardware.cz

Hardwarové žně skončily a s nimi (prozatím) končí i všemožné způsoby, jimiž se výrobci i prodejci snažili zvýšit své zisky. Jde tu konkrétně o balíčky, jejichž prostřednictvím se zákazník mohl dostat k jinak nedostatkovému zboží.

11

WMMA přichází do RDNA 3, odpověď na jádra Tensor?

www.svethardware.cz

Chystané grafické čipy architektury GFX11, čili RDNA 3, budou zahrnovat i podporu WMMA (Wave Matrix Multiply-Accumulate). Jedná se o instrukce, které jsou už dle názvu jasně určené pro výpočty v rámci matic.

10

Japonský profesor žaluje Intel kvůli patentům na technologii v FPGA a SoC

www.svethardware.cz

Japonský profesor Masahiro Iida se rozhodl žalovat firmu Intel, která dle jeho názoru porušila jeho patent týkající se čipů Field Programmable Gate Array (FPGA) a System-on-Chip (SoC).

TSMC bude opět zdražovat výrobu čipů, ale méně, než se čekalo

www.svethardware.cz

Zákazníci společnosti TSMC se mohou připravit na další zdražení zpracovaných waferů, které je připravováno na příští rok. Dobrá zpráva je však ta, že dle šuškandy se mělo zdražovat více, než jaké to bude ve skutečnosti.

09

GeForce GTX 1630 je na trhu: výkon neoslní, ceny rozesmějí

www.svethardware.cz

NVIDIA tentokrát sáhla ještě do soudku s čipy Turing a opět vytáhla známý TU117, který použila na kartě GeForce GTX 1630. Od té pochopitelně nemůžeme očekávat vysoké výkony, ovšem ve skutečnosti je slabá i na poměry dnešního low-endu.

Tuesday, Jun 28

21

Viewsonic VX2720-4K-PRO: herní monitor se 4K a 144 Hz

www.svethardware.cz

ViewSonic přidává do nabídky další herní monitor. Tím je model VX2720-4K-PRO a přináší nejen vysoké rozlišení 4K, ale také vysokou obnovovací frekvenci 144 Hz a dva porty HDMI 2.1. Hráči se mohou těšit i na krátké odezvy.

20

Google Hangouts letos končí, náhrada je nový Google Chat

www.svethardware.cz

Jak bylo již v minulosti avizováno, služba Google Hangouts bude letos v listopadu ukončena. Google Chat není asi ani tak náhradou, jako spíše dalším krokem v evoluci. Má mít více možností, funkcí a více integrací s dalšími službami Google.

19

Innosilicon chystá velmi rychlé paměti LPDDR5X-10000

www.svethardware.cz

Společnost Innosilicon vyrábí vedle hardwaru pro těžbu kryptoměn např. i operační paměti. Mobilní varianty LPDDR5X chce nabídnout v ještě vyšších frekvencích, než je zvykem, a očekává se brzké uvedení čipů s rychlostí LPDDR5X-10000.

17

Atari slaví 50 let existence, přijde na platformu Stadia

www.svethardware.cz

Společnost Atari dosáhla významného jubilea. Firma byla založena před 50 lety Nolanem Bushnellem a od té doby zažila éru úspěchů i nepříjemných propadů včetně bankrotu. Jméno Atari brzy uvidíme u her pro platformu Google Stadia.

15

RansomHouse prý mají "450 Gb dat" ukradených společnosti AMD

www.svethardware.cz

Útok ransomwarové skupiny se asi nevyhnul ani společnosti AMD, přičemž tentokrát do věci vstupuje relativně nové uskupení zvané RansomHouse. Pokud se tato věc potvrdí, zřejmě se můžeme těšit na další informační žně.

NVIDIA prý přestala vyrábět GeForce RTX 3080 12GB

www.svethardware.cz

Server El Chapuzas Informatico uvádí, že NVIDIA údajně přestala svým AIB partnerům dodávat čipy a paměti pro karty GeForce RTX 3080 12GB, přičemž důvodem má být prudký pokles. Kvůli nim tak tato karta nemá smysl.