English

svethardware.cz

Today News

12

Fiat Topolino: mikro elektromobil do měst se blíží

www.svethardware.cz

Mnoho lidí údajně sní o levném elektromobilu do města. Brzy by se mohl objevit jeden takový. Fiat chystá nové Topolino, které naváže na legendární vůz, který se objevil téměř před 90 lety. Designem půjde o menší Fiat 500, technický základ…

10

Nvidia srovnala CPU a GPU pro trénování LLM: 150× lepší na jednotku spotřeby energie

www.svethardware.cz

Společnost Nvidia na Computexu 2023 srovnala výkony a spotřeby různých řešení pro trénování modelů LLM, které jsou využívány v systémech AI. GPU je na jednotku spotřeby více než 150krát výkonnější.

02

Moore Threads uvedl grafiku MTT S70 s neobvyklými 7 GB VRAM

www.svethardware.cz

Společnost Moore Threads rozšiřuje svou nabídku GPU a mezi modely MTT S60 a S80 zamíří nová verze MTT S70. Ta je zajímavá svou zvláštní šířkou paměťové sběrnice. Má 224 bitů a je zde 7 GB paměti VRAM.

Friday, Jun 2

21

Canon vyvinul QD-OLED bez vzácných kovů, náhrada je také kontroverzní

www.svethardware.cz

Nynější panely QD-OLED mají sice velmi dobré vlastnosti, ale ke své výrobě dosud potřebovaly indium, což je velmi vzácný kov. Aby toho nebylo málo, značná část se těží v Číně. Společnost Canon ale našla náhradu.

18

ASRock uvádí obří 55" "herní" monitor PG558KF s 8K rozlišením a 60 Hz

www.svethardware.cz

Společnost ASRock představila nový IPS monitor PG558KF, který spadá do herní řady Phantom Gaming. Svými parametry dost překvapí, má totiž obrovskou 55" úhlopříčku i velmi vysoké rozlišení 8K.

15

MSI: žlutý plast jako dílčí řešení problematických konektorů 12VHPWR

www.svethardware.cz

Problematické konektory 12VHPWR jsou mnohými nenáviděné zejména kvůli své nízké blbuvzdornosti. Je jednoduché je pořádně nedotlačit, což může vést ke katastrofálním následkům. MSI to chce vyřešit žlutým plastem.

12

Power Ark 100: baterkový tanker na převážení energie v akumulátorech s 240 MWh

www.svethardware.cz

Některé nápady spojené s obnovitelnými zdroji energie rozhodně vzbudí mnoho otázek, zda to má smysl. Jedním z nich je baterkový tanker Power Ark 100, který má převážet elektrickou energii v lithiových akumulátorech.

04

Microsoft vyzývá pop-up okny uživatele Windows 10 k upgradu na Windows 11

www.svethardware.cz

Konec podpory pro operační systém Windows 10 se pomalu blíží. Po vydání květnové aktualizace se uživatelům na obrazovkách začalo zobrazovat upozornění ohledně bezplatné aktualizace na Windows 11.

01

Asus ROG Swift PG38UQ: první 38" monitor se 4K a 144Hz frekvencí

www.svethardware.cz

Společnost Asus představila neobvyklý herní monitor. Kombinuje 38" úhlopříčku, vysoké rozlišení 4K a také vysokou obnovovací frekvenci až 144 Hz. Jmenuje se ROG Swift PG38UQ a disponuje displejem Fast IPS.

Thursday, Jun 1

18

FSP ukázal 2500W zdroj Cannon Pro, zvládne 4 RTX 4090 najednou

www.svethardware.cz

Společnost FSP ukázala opravdu extrémně výkonný zdroj. Její Cannon Pro totiž zvládne dodat 2500 W. Určen je tak zejména pro nasazení do serverů nebo pracovních stanic, kde by měl zvládnout až 4 GeForce RTX 4090 najednou.

13

Nvidia si patrně bude nechávat vyrábět své čipy i u Intelu

www.svethardware.cz

Nvidia si nechává své čipy vyrábět u společností TSMC a Samsung. Poslední dobou se však zdá, že dalším z výrobců by mohl být Intel. Šéf Nvidie řekl, že testy výrobního procesu Intelu dopadly dobře.

11

Adata ukázala SSD XPG Project NeonStorm s vodním chlazením a až 14 GB/s

www.svethardware.cz

Už dobře víme, že spotřeba SSD na PCIe Gen5 může být dost vysoká a chlazení začíná být velký problém. Společnost Adata to řeší aktivním vodním chlazením na konceptu nového SSD XPG Project NeonStorm.

01

Americké Sakuu licencuje své solid-state akumulátory vyráběné 3D tiskem

www.svethardware.cz

Jedním z mnoha hráčů, kteří se snaží přinést na trh nové typy akumulátorů, je americké Sakuu. To nyní spouští licencování své solid-state technologie, která je už připravena na výrobu. Využije se zde 3D tisk.

Wednesday, May 31

20

Asus ukázal koncept karty GeForce RTX 4070, která nepotřebuje externí napájení

www.svethardware.cz

Pokud nechcete využívat kontroverzní napájení konektor 12VHPWR, který najdete např. na kartách GeForce RTX 4070, řešením by mohla být karta od Asusu. Ta ho nepotřebuje, ona totiž externí napájení vůbec nemá.

18

Monitor Asus ROG Swift OLED PG49WCD přichází s grafenovým chlazením

www.svethardware.cz

O další herní monitor se nám postarala společnost Asus. Její ROG Swift OLED PG49WCD přináší ultra širokoúhlý poměr 32:9, zakřivení 1800R a chlazení dopomáhá grafenová vrstva pro lepší šíření tepla.

14

BratGPT je sarkastickým bratrem ChatGPT, který chce ovládnout svět

www.svethardware.cz

Dalším chatbotem, který se objevil na internetu, je BratGPT. Tento systém si ale s ničím nechce brát servítky. Uživateli nadává, dělá si z něj legraci, občas mu i vyhrožuje a chce ovládnout svět.

10

Nvidia Spectrum-X: síťové řešení pro generativní AI se switchem s 51 Tb/s

www.svethardware.cz

Trénování a provoz systémů generativní AI vyžaduje nejen velmi rychlé počítače, ale také velmi rychlé propojení mezi nimi. Nvidia Spectrum-X má nabídnout právě něco takového. Jeho switch Spectrum-4 dosahuje 51 Tb/s.

09

Toyota RAV4 ujela na elektřinu téměř 2000 km s bezdrátovým nabíjením Electreon

www.svethardware.cz

Bezdrátové nabíjení je jednou z možností, jak vyřešit problém s malým dojezdem elektromobilů. Akumulátory by se moc nezvětšovaly, nabíjely by se ale během jízdy. S další demonstrací takové technologie přichází Electreon.

Tuesday, May 30

22

PCIe 5.0 SSD od TeamGroup slibuje rychlost až 14 GB/s

www.svethardware.cz

Společnost TeamGroup láká na své nové SSD s rozhraním PCIe Gen5. To by ale netradičně nemělo využívat řadič od Phisonu, ale od InnoGritu. I díky tomu bylo v prvních testech dosaženo rychlostí přes 14 GB/s.

18

ARMv9.2: nová efektivnější mobilní jádra Cortex-X4 a mnoho dalšího

www.svethardware.cz

ARM představilo novou generaci svých mobilních jader pro procesory. Platforma TCS23 přináší např. jádra Cortex-X4, výhradně 64bitovou architekturu i výkonné GPU Immortalis-G720 nebo až 14jádrové procesory.

15

Nvidia uvedla ULMB 2, má efektivně dosahovat výkonu 1000Hz+ monitorů

www.svethardware.cz

Nvidia představila druhou generaci své technologie ULMB 2 (G-Sync Ultra Low Motion Blur). Ta by měla přinést takovou čistotu a ostrost obrazu, že by se to mělo vyrovnat monitorům s obnovovací frekvencí přes 1000 Hz.

01

IITC si stěžuje na HP+ s Instant Ink, tiskárna musí natrvalo užívat originální náplně

www.svethardware.cz

Výrobci tiskáren jsou často popotahováni za to, jak se snaží přinutit uživatele kupovat drahé originální náplně nebo vyhazovat funkční tiskárny, jejichž údržba je příliš drahá. Nyní se do hledáčku IITC dostala společnost HP.

Monday, May 29

21

Stellantis investuje do Lytenu, startupu s Li-S akumulátory s vysokou hustotou

www.svethardware.cz

Automobilový koncern Stellantis investoval do startupu Lyten, který vyvíjí lithium-sírové akumulátory. Ty by měly dosahovat extrémně vysoké energetické hustoty a udělat elektromobily mnohem lehčími.

18

AOC má další herní monitor: Gaming Q24G2A/BK nabídne 23,8" a QHD

www.svethardware.cz

Dalším herním monitorem značky AOC je Gaming Q24G2A/BK. Jde o kompaktní monitor s 23,8" panelem IPS, ten ale nabídne rozlišení QHD, tedy více, než je typické Full HD pro takto malé monitory. Troufne si na 165Hz frekvenci.

15

Právníci použili v obhajobě ChatGPT, ten si vymyslel precedentní případy

www.svethardware.cz

Zajímavý soudní případ se stal nedávno v USA, kde byl v obžalobě využit systém ChatGPT. Ten může být použit nesprávně jako v tomto případě, kdy si vymyslel soudní pře, na kterých měla být postavena obhajoba.

04

Epic nabízí zdarma hru Fallout: New Vegas Ultimate Edition

www.svethardware.cz

Epic Games Store teď nabízí zdarma FPS hru Fallout: New Vegas ve verzi Ultimate Edition, jež se odehrává v post-apokalyptickém otevřeném světě plném zmutované fauny i flory, a to včetně humanoidních super-mutantů. Nabídka skončí ve čtvrtek…

01

Windows 11 přináší integraci umělé inteligence a podporu souborů RAR

www.svethardware.cz

Microsoft dne 23. května 2023 oznámil na webu Windows Developer Blog spoustu nových funkcí do operačního systému Windows 11. Mezi nejzajímavější z nich se řadí nativní podpora souborů rar a integrace umělé inteligence prostřednictvím…

Sunday, May 28

20

Škoda Enyaq dostává verzi Laurin&Klement s vyšším výkonem a až 570km dojezdem

www.svethardware.cz

Automobilka Škoda představila novou verzi svých elektromobilů Enyaq a Enyaq Coupé. Ty dostávají luxusní variantu Laurin&Klement 85 a 85x, které mají zvýšený max. výkon i dojezd. Ten může být až 570 km.

12

Referenční Radeon RX 7600 může mít potíže s 6+2pinovými napájecími konektory

www.svethardware.cz

AMD Radeon RX 7600 byl představen před pár dny a zjistilo se, že jeho referenční verze mají problém s napájecími konektory. Konkrétně jde o napájení pomocí 6+2pinových verzí, které se tam těžko zasouvají.

10

Jaký je zájem o GeForce RTX 4060 Ti? Data napovídají, že téměř nulový

www.svethardware.cz

Vypadá to, že 8GB paměť u GeForce RTX 4060 Ti za danou cenu dávají zákazníci Nvidii pořádně "sežrat". Data od prodejců prozatím napovídají, že zájem o kartu není zdaleka jen nízký, je takřka nulový.