Vedoucí Diabetologického centra III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., v rozhovoru vysvětluje, jaké postavení má inzulin v léčbě cukrovky,…
Pokud je rakovina prostaty zjištěna včas, úspěšnost léčby je velmi dobrá. Pro včasný záchyt je třeba od určitého věku pravidelně absolvovat vyšetření kkoncentrace prostatického specifického antigenu (PSA). Jakým způsobem testování probíhá,…
Chronická onemocnění ovlivňují kromě fyzického zdraví i naši psychiku a mohou zasáhnout i jednu z nejcitlivějších oblastí – náš intimní život. Jak si mohou nemocní zachovat blízkost a důvěru v partnerském vztahu, přestože je limituje…
Slyšeli jste o hidradenitidě? Pravděpodobně ne. Přesto její výskyt není zanedbatelný, udává se, že jí trpí až 1 % běžné populace, tedy 100 000 Čechů. Jak se s jejími obtížemi vyrovnala Veronika, která se s ní potýká od rané dospělosti, a…
Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je zdravotní problém milionů lidí po světě. Je takovým tichým zabijákem – zpravidla nemá žádné příznaky, a tak lidé mívají tendenci podceňovat závažné důsledky na jejich zdraví. Proč je tak zásadní…
S únavou a nevýkonností se občas potýká každý z nás. Závažnější formou únavy je chronický únavový syndrom či únava spojená s probíhajícím onemocněním. Jak únavě předcházet nebo ji zmírnit, jakou roli v ní hraje výživa a které látky mohou…
Pravidelně užíváte inzulin, ale zdá se, jako by u vás léčba podle vypočtených dávek neúčinkovala? Potýkáte se s vysokou koncentrací cukru v krvi (hyperglykémií), nebo naopak s jejími častějšími výraznými poklesy (hypoglykémiemi) a jste si…
Není žádná novinka, že z krve lze vyčíst mnoho o našem celkovém zdraví. Teprve díky pokrokům moderní vědy a techniky je možné v krvi vysledovat přítomnost specifických molekul (nádorových markerů), jejichž prostřednictvím můžeme mimo jiné…
Trpí jimi každý pátý, nad 60 let věku dokonce každý druhý Čech. Většina z nich je ale podceňuje a spatřuje v nich pouze vadu na kráse. Přitom jsou následkem poškození funkce žil. Proč je odkládání jejich řešení z časových i finančních…
Cukrovka je celosvětově rozšířené onemocnění, jehož výskyt v populaci nadále stoupá a nabývá charakteru epidemie. Obdobný trend je patrný také v České republice. Zatímco v roce 2010 se u nás s cukrovkou léčilo přes osm set tisíc diabetiků,…
Správné stravování si můžeme ohlídat, aniž bychom počítali kalorie. Potřebujeme nejprve vědět a hlavně správně vybrat, co si na vlastní talíř poskládat. Principy zdravého stravování srozumitelně vysvětluje nutriční terapeutka Lucie Burdová.
Poruchy příjmu potravy nejsou jen neškodné diety mladých slečen. Bez včasné pomoci a odborné pomoci mohou škodit tělu i mysli dlouhodobě, někdy až fatálně. Jak poznat poruchu příjmu potravy a hlavně jak pomoct, když poznávám sebe či…
Na libido a erektilní funkci má vliv náš životní styl, ale také případná medikace, kterou užíváme. U kterých léčiv se mohou objevit vedlejší účinky, které se projeví na našem sexuálním životě (ať už negativně, či pozitivně)? Po jaké době a…
První příznaky obstrukční hypertrofické kardiomyopatie (HCM) může pacient podcenit a v minulosti docházelo i ke stanovení nesprávné diagnózy. Jak se tedy onemocnění projevuje, jakým způsobem se diagnostikuje a jak a kde následně probíhá…
Nastavení diety při cukrovce je pro začátečníky velkou výzvou, s některými jejími pastmi se ale mohou potýkat i zkušení diabetici. Dlouholetá nutriční terapeutka, působící na Klinice diabetologie Institutu klinické a experimentální…
Milan měl různé představy o tom, jak vstoupí do šesté dekády svého života, ale že to bude milník pro radikální změnu jeho dosavadního životního stylu, by ho ani nenapadlo. A vše kvůli cukrovce, která se u něj pozvolna začala rozvíjet. S…
Znáte někoho, kdo chodí k terapeutovi? A kdo o tom mluví? Naštěstí začíná být normou, že se lidé starají o svou psychiku stejně jako o tělesno. Postupně se daří otevírat téma duševního zdraví, prevence a případné léčby ve společnosti.…
Kyselina α-lipoová (jinak též kyselina thioktová, často označovaná pouze zkratkou ALA) je malá molekula s obrovským významem pro lidský organismus, která se nachází téměř ve všech buňkách těla, a to včetně mozku. Je úzce spjata s…
Nejen bolesti kloubů, ale i vyšší riziko zlomených kostí, plicní embolie nebo infekcí. To vše v Česku každý rok hrozí přibližně 3 000 nových pacientů, kteří se od lékařů dozvědí, že trpí revmatoidní artritidou. Pacientská organizace Revma…
Biologická léčba lupénky (psoriázy) ovlivňuje imunitní děje tak, aby předcházela rozvoji zanícených kožních ložisek a zánětu kloubů v případě psoriatické artritidy. Tato léčba je doporučena pro vybranou skupinu pacientů se středně těžkou…
Proč v roce 2024 vůbec řešit onemocnění srdce, cév, vždyť v dnešní době umí lékaři vyřešit infarkt? Bohužel řada z nás žije v představě, že onemocnění srdce a cév už jsou zcela řešitelná a nepředstavují v moderní medicíně problém. Opak je…
Cukrovka (diabetes mellitus) 2. typu – většina z nás o ní slyšela, ale koho napadne, že bude důvodem, proč na prahu seniorství možná budeme muset zcela změnit svůj dosavadní životní styl? Na prevenci nemoci je proto dobré pomyslet dříve,…
Jaký vliv má pozitivní přístup k životu na naše zdraví? Může optimismus skutečně snížit riziko depresí, úzkostí nebo dokonce kardiovaskulárních chorob? A pokud nejsme od přírody optimista, je možné se to naučit? Lidská mysl skutečně do…
Virus HPV alias lidský papilomavirus – co to je, jak se přenáší, jak se proti němu chránit. To jsou hlavní otázky, ke kterým směřuje svoji činnost spolek mediků SpoluSafe. Jejich cílem je dostat do povědomí co nejvíce lidí fakt, že tento…
Syndrom suchého oka patří mezi nejčastější oční potíže. K odstranění jeho nepříjemných příznaků se nejvíce používají tzv. umělé slzy. Mají formu kapek nebo gelu – jaké jsou mezi nimi rozdíly a podle čeho mezi nimi můžete vybírat?
Trpíte cukrovkou 2. typu? Víte, že pokud je nesprávně léčena, dokáže poměrně rychle poškodit vaše ledviny? A poškozením její vliv na ledviny končit nemusí. Patří totiž k jedné z hlavních příčin selhání ledvin. Jaké otázky pokládají…
Pohlavní styk může být formou komunikace, kdy se partneři navzájem snaží vyvolat příjemný prožitek v tom druhém. Sexualita přispívá také k uvolnění napětí a intimita nemusí být její součástí. „Kdyby se milovali pouze zamilovaní, pak by…
Na začátku stál náš průzkum mezi diabetiky, který byl zaměřen na jejich informovanost o možnostech moderní léčby i jejich právech jako pacientů podílet se na léčbě. Jeho výsledky jsme nechali okomentovat diabetoložkou MUDr. Katarínou…
Necelých 40 % úmrtí v České republice je v důsledku srdečních a cévních onemocnění. Od 90. let, kdy to bylo více jak 50 %, došlo k výraznému zlepšení. Přesto je číslo vysoké a můžeme pro sebe udělat mnohé. Nejen životní styl a strava, ale…