English

www.businessinfo.cz

Today News

11

Průzkum: Podnikání je pro ženy často jen záložní plán. Rozjezd byznysu jim komplikuje péče o děti i chybějící podpora

www.businessinfo.cz

Problematické skloubení rodinného a pracovního života odrazuje ženy v Česku od založení vlastního podnikání. Větší množství žen podnikatelek by přitom pomohlo zlepšit kondici české ekonomiky.

Monday, Feb 26

15

Již v březnu startuje jarní blok akademie inovativních podnikavých žen

www.businessinfo.cz

Akademie pro inovativní podnikavé ženy se opět vrací s novým rokem plným inspirace, vzdělávání a podpory pro ženy v podnikání i těch, které teprve přemýšlejí o vlastní podnikatelské cestě.

12

Podnikatelská mise do Severní Makedonie a Albánie

www.businessinfo.cz

Ve dnech 24.-26. března 2024 se bude konat cesta ministra průmyslu a obchodu ČR Jozefa Síkely do Severní Makedonie a Albánie s doprovodnou podnikatelskou delegací. Misi povede za Svaz průmyslu a dopravy ČR člen představenstva Petr Jonák.

10

Právní předpisy a smlouvy ve Sbírce zákonů ČR – 8. týden 2024 (předpisy č. 32–37)

www.businessinfo.cz

Ve Sbírce zákonů ČR byla tento týden publikována vyhláška o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem, ve znění pozdějších předpisů. Nebylo publikováno žádné sdělení MZV. Plné znění právních předpisů v PDF.

Sunday, Feb 25

12

Týdenní přehled dění v EU ve dnech 26. února – 3. března 2024

www.businessinfo.cz

Shrnutí nejdůležitějších událostí v Evropské unii očekávaných v následujícím týdnu.

Friday, Feb 23

Příležitost pro propagaci českých potravin na čínském veletrhu Anuga Select China

www.businessinfo.cz

V rámci oficiální mise eurokomisaře pro zemědělství do Číny, kterého doprovodí osmdesátičlenná podnikatelská delegace, bude Evropská komise organizovat oficiální stánek EU na veletrhu Anuga Select China.

Thursday, Feb 22

22

Rekordní výsledky kanadského zemědělství v roce 2023

www.businessinfo.cz

Federální Ministerstvo zemědělství (Agriculture and Agri-Food Canada) dokončilo své další odhady celkových příjmů zemědělských podniků za rok 2023 a výhled na 2024.

12

Na veletrhu věnovaném nejen zmrzlině mohou vystavovat i české firmy

www.businessinfo.cz

Ve dnech 26.–28. září 2024 se ve více než desetimilionovém severočínském městě Tchien-ťin uskuteční 26. ročník veletrhu Ice Cream China, největší akce svého druhu v Číně.

11

Exportéři míří se SP ČR do Indie, Austrálie a Japonska

www.businessinfo.cz

Necelá desítka zástupců českých firem a institucí se vydává se Svazem průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) na důležitou obchodní misi do Indo-Pacifiku.

Wednesday, Feb 21

13

ExportMag.cz: Desetina Filipínců pracuje v zahraničí. Domů přinášejí peníze i obchodní zvyky

www.businessinfo.cz

Skoro 110 milionu spotřebitelů a v současnosti téměř šestiprocentní hospodářský růst. To jsou Filipíny, jejichž ekonomika hlásí po pandemii velké oživení. I proto v Manile loni otevřela svou zahraniční kancelář proexportní agentura…

Národní rozvojová investiční připravuje nový fond pro financování regenerace brownfieldů v Moravskoslezkém kraji

www.businessinfo.cz

Národní rozvojová investiční, a.s., ze skupiny Národní rozvojové banky připravuje ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí nový finanční nástroj pro podporu regenerace brownfieldů v Moravskoslezském kraji.

11

Za první měsíc si eDoklady stáhlo téměř 300 tisíc občanů, rychle přibývají i noví ověřovatelé

www.businessinfo.cz

Aplikace eDoklady, kterou Digitální a informační agentura (DIA) spustila 20. ledna, má v telefonu již téměř 300 tisíc občanů. eDoklady lidem poslouží k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu prokazování směrem k úřadům, soukromým subjektům, ale i…

06

SPECIÁL: Daně z příjmů 2023

www.businessinfo.cz

Portál BusinessInfo.cz připravil pro čtenáře praktickou přílohu věnovanou daním z příjmů za zdaňovací období roku 2023. Najdete zde všechny důležité informace včetně potřebných formulářů. Upozorňujeme na důležité změny, poradíme jak a kdy…

Tuesday, Feb 20

21

Optimismus švédských stavebníků roste, nové projekty ukazují na stabilizaci

www.businessinfo.cz

Koncem roku 2023 zaznamenal švédský měrný počet nových stavebních projektů Byggstartsindikator nárůst o 0,3 %. Povzbudivý signál naznačuje, že končí dlouhodobý pokles v sektoru.

20

Robotizace je šancí pro polské zemědělství

www.businessinfo.cz

Robotizace v zemědělství je velkou příležitostí pro zemědělce v době nedostatku pracovníků. Hlavní překážkou velkého využití robotů je jejich vysoká cena.

16

Daňové odpočty na výzkum a vývoj mají být předvídatelnější. Věcnou stránku bude hodnotit TAČR

www.businessinfo.cz

V rámci pilotního projektu bude testováno posuzování výzkumné a vývojové činnosti odborníky z příslušného oboru prostřednictvím technické karty – dotazníku.

Monday, Feb 19

19

Česko získá další miliardy korun z Národního plánu obnovy. Komise schválila druhou a třetí žádost o výplatu

www.businessinfo.cz

Evropská komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění 28 dílčích milníků a cílů. Po schválení členskými státy Evropské unie tak Česká republika obdrží dalších více než 17,5 miliardy korun ve formě grantů z celkové částky 228,4 miliardy…

11

V lednu začalo v Česku podnikat nejvíce lidí za posledních 12 měsíců

www.businessinfo.cz

Letos v lednu začalo v Česku podnikat 7 731 lidí, nejvíce za posledních 12 měsíců. 5 948 jich své podnikání ukončilo. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

09

Právní předpisy a smlouvy ve Sbírce zákonů ČR – 7. týden 2024 (předpisy č. 28–31)

www.businessinfo.cz

Ve Sbírce zákonů ČR byl tento týden publikován zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Nebylo publikováno žádné sdělení MZV. Plné znění právních předpisů v PDF.

Sunday, Feb 18

16

Týdenní přehled dění v EU ve dnech 19. – 25. února 2024

www.businessinfo.cz

Shrnutí nejdůležitějších událostí v Evropské unii očekávaných v následujícím týdnu.

Saturday, Feb 17

Od 17. února je účinné DSA. Přinese mnoho výhod uživatelům digitálních služeb

www.businessinfo.cz

Dne 17. února 2024 nabude plné účinnosti nařízení (EU) 2022/2065 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES (tzv. nařízení DSA), které výrazně mění pravidla pro fungování online zprostředkovatelských služeb …

Friday, Feb 16

15

V lednu přibylo 1 600 firem, nejvíce za tři roky. Zaniklých podniků ubývá

www.businessinfo.cz

V lednu 2024 vzniklo v České republice 2 812 obchodních společností a 1 207 jich naopak zaniklo. Zatímco počet nových firem byl srovnatelný s loňským lednem, počet zaniklých podniků se meziročně snížil téměř o třetinu. V lednu tak v Česku…

Šance pro absolventy: Podniky v železničním průmyslu spolupracují s technickými školami

www.businessinfo.cz

Český železniční průmysl ročně vytvoří stovky míst pro absolventy středních škol. Podniky aktivně spolupracují s technickými školami a studenty podporují již během studia. Navíc nabírají i absolventy ze Slovenska či Polska.

Thursday, Feb 15

16

Inflační tsunami končí. V lednu přepsaly firmy ceníky jen mírně

www.businessinfo.cz

Růst spotřebitelských cen byl v lednu nakonec nižší, než všichni čekali. Meziroční inflace dosáhla jen 2,3 procenta. Netrpělivě vyhlížené číslo teď dál zamíchá ekonomikou. Padá kurz koruny, úvěry čeká zlevnění. Nad tím, jak rychle bude…

13

Soutěž Manažer roku v novém kabátě: Přihlásit se lze do 25. března

www.businessinfo.cz

Již více než tři desetiletí oceňuje ty, kteří nejlépe řídí podniky i lidi. Soutěž Manažer roku má jedinečnou příležitost sledovat, jak se vyvíjí management firem v Česku a objevovat jedinečné manažerské příběhy. Letošní ročník je nicméně…

12

Nová technologie pomáhá zjistit onemocnění srdce. TA ČR podpořila projekt miliony.

www.businessinfo.cz

Telemedicína je v Česku na vzestupu, a to především díky mnoha výhodám, které přináší. Jedním z úspěšných příkladů telemedicínské technologie je systém JOSEPH umožňující kvalitnější diagnostiku onemocnění srdce za pomoci AI.

Wednesday, Feb 14

17

Vláda termín přijetí eura prozatím nestanoví

www.businessinfo.cz

Vláda vzala na vědomí společné doporučení Ministerstva financí a České národní banky prozatím nestanovit termín přijetí společné evropské měny. Česká republika zatím nesplňuje všechna potřebná kritéria pro přijetí.

16

SP ČR: Česko se musí rychleji a důkladněji chystat na nástup vodíkové ekonomiky

www.businessinfo.cz

Česká republika se musí důsledněji a systematičtěji zaměřit na využití vodíku v průmyslu či dopravě. Jinak hrozí, že zejména firmy budou po roce 2030 platit vysoké pokuty za nedodržování evropských směrnic a budou mít také dražší emisní…

15

ExportMag.cz: Maďarské stavebnictví mělo loni slabší sezonu. Teď jsou na dohled lepší časy

www.businessinfo.cz

České firmy uspěly v minulých letech v maďarském stavebním odvětví například s čističkami vody, zastřešením bazénů a teras, potrubními systémy, vzduchovou technikou, klasickými stavebními stroji či s vybavení koupelen a toalet. Obor v…

Na daňové přiznání s poradcem máte čas do července 2024. Na škody jsou experti pojištěni

www.businessinfo.cz

Podnikatelé, kterým vyplňuje přiznání k dani z příjmu daňový poradce, mají letos čas do pondělí 1. července. Co by si měli podnikatelé pohlídat a jak postupovat, jestliže se poradce nebo účetní dopustí chyby?