English

www.patria.cz

Today News

10

Víkendář: Blackrock o zelených investicích. A jejich odolnost během propadu trhu

www.patria.cz

Emily Woodland stojí v čele divize „udržitelných“ investic ve společnosti BlackRock a na Bloomberg Markets vysvětlovala, kam se firma v této oblasti konkrétně zaměřuje.

Friday, Dec 3

23

Obchodování v USA: Na trh dorazily výprodeje

www.patria.cz

Akcie v zámoří dnes prodloužily svůj týdenní pokles. Investorům se nelíbily data z trhu práce a vyšší pravděpodobnost dřívějšího utahování monetární politiky.

18

Americká ekonomika a zisky obchodovaných firem v roce 2022 a 2023

www.patria.cz

Ve třetím čtvrtletí letošního roku oživení americké ekonomiky znatelně zpomalilo, někoho to vedlo k úvahám o recesi, jiní ale čekají opětovný nárůst rychlosti.

17

Akcie obracejí dolů. Trhy se po datech bojí Fedu

www.patria.cz

Data z amerického trhu práce nám dodala poněkud složitý materiál k interpretaci, když čísla z firem a z průzkumu v domácnostech míří proti sobě (více v dnešním komentáři).

ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů

www.patria.cz

Společnost ČEZ, a.s. zveřejňuje oznámení o splacení emise dluhopisů. Více informací zde.

16

Ceny za evropské emise uhlíku vyrostly na rekordní maximum. Překročily 80 eur za tunu a v příštích týdnech by mohly zamířit až ke 100 eurům

www.patria.cz

Evropské futures na emise uhlíku v pátek poprvé přesáhly 80 eur za tunu, a testují tak odhodlání politiků, kteří slibují, že budou jednat v oblasti změny klimatu agresivněji.

Trh práce vytvořil ani ne polovinu očekávaných míst. Co na to Fed? (komentář analytika)

www.patria.cz

Listopadová data z amerického trhu práce ukázala značné ochlazení v nabírání nových lidí do sektorů obchodu, dopravy a pohostinství. Zhoršení sice sledujeme také v dalších oblastech, ale právě v těchto, typicky citlivých na různá korona…

15

Současné tržní prostřední je podle pravé ruky Warrena Buffeta „ještě šílenější“ než dotcom bublina

www.patria.cz

Pravá ruka Warrena Buffetta, Charlie Munger z Berkshire Hathaway, na páteční konferenci v Austrálii řekl, že trhy jsou místy divoce nadhodnocené a že současné prostředí je „ještě šílenější“ než během dotcom bubliny na konci 90.

13

Perly týdne: Sektory pro příští rok, dolar jako doplněk akciových pozic a pravděpodobnost jejich ztrát

www.patria.cz

BofA nevěří evropským akciím, HSBC zase euru. Blackrock uvažuje nad tím, kterým sektorům by se v nadcházející době mělo vést nejlépe a vysvětluje, proč drží pozice na dolaru.

12

Kosmeticky vylepšený výhled DocuSign zjevně nestačí

www.patria.cz

Včerejší výsledky DocuSign nám dokreslují obrázek o aktuální valuaci SaaS/cloudových společností. Cena jejich akcií očividně stojí jen a jen na akcelerujícím růstu tržeb, na zlepšující se profitabilitu očividně nikdo nehledí.

Opatrnost před daty. Fed připravuje na prosincové zrychlení

www.patria.cz

Po včerejším odrazu vzhůru v USA je Evropa opatrná a obchoduje jen těsně v zeleném. Úvodní zisky už hlavní indexy stihly skoro odevzdat. Omikron zůstává stále do značné míry neznámou, ale trhy se ho už celkově tolik nebojí.

Inflace v eurozóně podle šéfky ECB možná dosáhla vrcholu a měla by začít klesat

www.patria.cz

Inflace v eurozóně už možná dosáhla svého vrcholu a začne brzy klesat. To by mělo pokračovat i v průběhu příštího roku, uvedla dnes prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.

11

Jak si vede britská ekonomika po brexitu? Původní plány se nenaplnily, říká Natixis

www.patria.cz

Ekonomové francouzské investiční banky Natixis si posvítili na vývoj v Británii poté, co země odešla z EU. Věnovali se oblastem, jako je zahraniční obchod a exporty, zahraniční investice, trh práce a v neposlední řadě inovacím a…

Čínské firmy, které obchodují své akcie v USA, budou muset zveřejňovat více informací

www.patria.cz

Čínské firmy, které mají akcie na burzách ve Spojených státech, budou muset zveřejňovat více informací než dosud, zejména o svém auditu. Uvedla to americká Komise pro cenné papíry (SEC), která k tomu ve čtvrtek vydala souhrn pokynů.

10

Středoevropské měny se po krátkém propadu zřejmě vrátí na růstovou dráhu

www.patria.cz

Středoevropské měny si mají během následujícího roku udržet vzestupný trend tažený zotavením ekonomiky a zvyšováním úrokových sazeb. Koruna během příštích 12 měsíců posílí o 1,8 %, naopak růst forintu a zlotého bude zřejmě vlažnější, než…

Americká obchodní komise chce zablokovat spojení Arm a Nvidia

www.patria.cz

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, pomocí které se snaží zablokovat dohodu, na jejímž základě by americký výrobce mikročipů Nvidia převzal britského rivala Arm.

Rozbřesk: Na americkém trhu práce přituhuje a OPEC+ překvapivě kývl na více ropy

www.patria.cz

Obavy z varianty omikron jsou stále jedním z hlavních hybatelů tržního dění. Rychlost šíření v Jihoafrické republice ukazuje na výrazně vyšší reprodukční číslo a menší ochranu protilátek po prodělané nemoci.

Kofola s Mattoni vstupují do slovenského výrobce a recyklátora plastových lahví, chystají investice milionů eur do udržitelnosti

www.patria.cz

Novými majiteli třetinových podílů slovenského výrobce preforem pro výrobu PET lahví a také recyklátora plastových lahví, společnosti General Plastic, se stanou společnosti Mattoni 1873 a Kofola.

09

Kofola kupuje třetinový podíl v General Plastic, PPF uvažuje o budoucnosti Home Creditu na některých trzích a futures jsou v zeleném

www.patria.cz

Kofola kupuje třetinu ve slovenském výrobci horkopraných PET vloček a PET preforem. Investiční skupina PPF zvažuje budoucnost Home Credit na některých trzích.

Didi Global uposlechla doporučení Číny. Stahuje se z newyorské burzy a začíná plánovat hongkongské IPO

www.patria.cz

Největší čínská alternativní taxislužba Didi plánuje stažení z newyorské akciové burzy NYSE (New York Stock Exchange) a uvedení na burze v Hongkongu. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení.

06

Flyvbjerg: Jak zajistit, aby se megaprojekty nestaly černou dírou na peníze

www.patria.cz

Představte si, že byste se stali členem rady rozhodující o stavbě nějakého megaprojektu. Cíl by byl jednoduchý: Postavit ho za rozumnou dobu a za rozumné peníze.

Thursday, Dec 2

23

Nová verze koronaviru nevystrašila americké trhy na dlouho

www.patria.cz

Hlavní zámořské indexy dnes předvedly přesný opak, než jak obchodovala celý den Evropa, kde docházelo k výprodejům. Americké akcie naopak dnes poměrně značně posilovaly.

19

Konec šedesátiletého ziskového cyklu a začínající investiční boom

www.patria.cz

Americký korporátní sektor, respektive jeho obchodovaná část, drží ve svých rozvahách rekordní objem hotovosti a řada firem také ročně generuje vysoké volné cash flow.

18

Amerika lépe než Evropa, ale nervozita zůstává velká. Ropa vymazala ztráty

www.patria.cz

Zajímavé pohyby na finančních trzích pokračují také dnes. Akcie v Evropě zůstávají výrazně v záporu - DAX je -1,4 pct, FTSE 100 ztrácí půl procenta, CAC 40 klesá o 1,1 pct a AEX je dole o 1,5 pct.

Alibaba je nejlevnější v historii. Výplach stáhl hodnotu o půl bilionu dolarů (+komentář analytika)

www.patria.cz

Akcie společnosti Alibaba Group Holding listované v USA nikdy nebyly levnější. Ve středu se propadly o 4 procenta na hodnotu, kde nebyly od května 2017.

16

OPEC+ v lednu zvýší produkci o dalších 400 000 barelů za den i přes obavy o vývoj poptávky. Ceny ropy klesly

www.patria.cz

Skupina OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, v lednu podle plánu zvýší těžbu o dalších 400.

Báze pražského indexu PX od 20. prosince: Burzovní jedenáctku vedou Erste, Avast a ČEZ

www.patria.cz

Od 20. prosince tohoto roku vstoupí v platnost pravidelná rebalance klíčového indexu pražské burzy PX , tedy úprava jeho složení a vah jednotlivých v něm zastoupených titulů.

15

Ján Hladký: Provozní zisk Snowflake poprvé v černých číslech (svým způsobem)

www.patria.cz

Společnost Snowflake vyvíjející aplikace usnadňující správu a analýzu dat uložených na cloudu utržila ve druhém kvartálu svého finančního roku celkem 330 milionů USD (+110 % meziročně) a překonala konsensus až o 30 mil.

14

Konsolidace veřejných financí si podle rozpočtové rady vyžádá i zvýšení daní

www.patria.cz

Národní rozpočtová rada (NRR) se nadále domnívá, že ke konsolidaci veřejných financí nebudou stačit jen opatření na straně výdajů, ale bude nutné i navýšit příjmy, tedy daně.

Pět velkých evropských bank dostalo pokutu za kartel při obchodování s měnami

www.patria.cz

Evropská komise (EK) vyměřila nadnárodním finančním institucím UBS, Barclays, RBS, HSBC a Credit Suisse pokutu 344 milionů eur (8,7 miliardy Kč) za kartel při obchodování s měnami.