English

www.patria.cz

Today News

12

Nadupaný MacBook Pro se v detailech vrací ke kořenům (komentář analytika)

www.patria.cz

Společnost Apple včera představila nové verze svých MacBooků Pro, z nichž je jasně vidět, že si designéři vzali k srdci kritiku svých zákazníků. Byl odstraněn otravně „revoluční“ Touch Bar, místo něhož se vrátily staré dobré funkční…

11

Těžké časy pro staré dobré těžaře. Kohouty točí boom v ESG

www.patria.cz

Komoditní rally je sice jedním z aktuálních horkých témat, staří dobří producenti energií se ale cenám ropy dívají na záda. Další z náznaků, že éra zeleného investování je v plném proudu, napsala agentura Bloomberg.

10

Pokles výnosů dnes dodává evropským akciím klid, eurodolar stoupá

www.patria.cz

Úvod úterního obchodování na evropských akciových trzích je nevýrazný. Hlavní indexy vesměs jen balancují těsně v červeném, z řady ovšem trochu vystupuje AEX, rostoucí o 0,2 %.

Rozbřesk: Výrobní inflace dál sílí a koruně se nedaří těžit z vyšších sazeb

www.patria.cz

I zářijová čísla potvrdila, že výrobní inflace v ČR dál nabírá na síle. Tentokrát se v průmyslu zvýšily ceny meziměsíčně o 0,7 %, když producenti ve svých cenách zohlednili vyšší ceny ropy, kovů a pomalu začali upravovat ceníky energií.

09

V Evropě se rýsuje mírně pozitivní začátek. FIXED vstupuje na tuzemský trh START

www.patria.cz

Na evropských burzách s akciemi se rýsuje opatrný začátek v plusu. Asijské akcie rostly, navnadit je mohla Wall Street, kde se včera dařilo technologickým titulům v naději na solidní firemní výsledky.

Volvo Cars startuje na burze 28. října s upisovací cenou 53 až 68 švédských korun

www.patria.cz

Čínský majitel uvede švédského výrobce osobních automobilů Volvo Cars na burzu ve Stockholmu 28. října. Vydání nových akcií švédskou společnost ocení až na 23 miliard dolarů (přes půl bilionu Kč).

Deset procent nejbohatších Američanů vlastní rekordních 89 procent akcií v USA

www.patria.cz

Deset procent nejbohatších Američanů nyní vlastní 89 procent všech amerických akcií, což je rekordní údaj, který upozorňuje na roli akciového trhu při zvyšování nerovnosti v bohatství.

06

Analýza Patrie k FIXED.zone: Řešení pro smartphony kráčí na START

www.patria.cz

V úterý 19. října odstartuje proces IPO společnosti FIXED.zone, a.s. Stane se tak v rámci START Day pražské burzy, která se chystá přivítat nového člena pro svůj trh START.

Monday, Oct 18

23

Úvod týdne v USA ve znamení technolgií

www.patria.cz

Pondělní obchodování v USA nepřineslo žádné výraznější změny na trhu. Bez výraznějších nových impulsů se tak obchodovalo jen s malou volatilitou a za menších objemů.

19

Americké akcie si vedou lépe než evropské, koruna dnes pod tlakem

www.patria.cz

Vývoj na akciových trzích se odpoledne zlepšuje. Evropské indexy sice zůstávají v červeném, ale Amerika se zvedá. Zejména se to týká Nasdaqu, který stoupá o 0,3 pct, zatímco S&P 500 následuje s 0,2procentním ziskem.

18

Šéf Senátu: Zeman není podle ÚVN ze zdravotních důvodů schopen vykonávat funkci

www.patria.cz

Prezident Miloš Zeman není nyní podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Oznámil to dnes předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s odkazem na vyjádření ředitele ÚVN a…

Zřejmé a ne tak zřejmé změny ve světové ekonomické aktivitě

www.patria.cz

Natixis přišel s analýzou vývoje v globální ekonomice, o kterou bych se rád opřel ve své dnešní úvaze. Ta je zaměřená na komodity a strukturální změny, jak na nabídkové, tak na poptávkové straně světového hospodářství, a na mimořádnou…

FX strategie: Koruna má i po navýšení sazeb našlápnuto k negativní korekci. Evropská PMI mohou zatopit eurodolaru

www.patria.cz

Index podnikatelské nálady v eurozóně se může kvůli nedostatku některých komponent a komodit zhoršit a dopadnout tak na kurz eurodolaru. Negativního překvapení se můžeme dočkat také na americkém HDP za třetí kvartál.

17

V listopadu a prosinci nebude DPH u energií. Domácnostem stát odpustí poplatek za OZE

www.patria.cz

Vláda dnes zmocnila ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) energií na listopad a prosinec. Státní rozpočet to podle ministryně bude stát jednu miliardu korun měsíčně.

ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Akvizice vodních elektráren s přehradou Alpaslan 2 a Karakurt

www.patria.cz

Společnost ENERGO-PRO Green Finance s.r.o. oznamuje, že její spřízněná společnost ENERGO-PRO a.s. podepsala dne 14.

ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

www.patria.cz

Společnost ČEZ, a.s. zveřejňuje oznámení o výplatě úrokového výnosu. Více informací zde.

16

ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů

www.patria.cz

Společnost ČEZ, a.s. zveřejňuje oznámení o splacení emise dluhopisů. Více informací zde.

Na bitcoin se dívám jako na firmu, říká investor Barry Ritholtz. Ponechá bankám možnost růst?

www.patria.cz

O bitcoinu přemýšlím spíše jako o nějaké společnosti, jako třeba o Microsoftu. Má svůj příběh, své zastánce a odpůrce. Na Bloomberg Markets to uvedl známý investor Barry Ritholtz s tím, že podle některých názorů situace na bitcoinu…

15

Gazprom si na přepravu zemního plynu do Evropy zarezervoval jen třetinu volných kapacit

www.patria.cz

Ruská společnost Gazprom si na listopad pro účely přepravy zemního plynu trasou Jamal-Evropa zarezervovala jen asi třetinu volných kapacit přes území Polska.

14

Týdenní výhled: Jak se trhy přenesou přes aktuální rizika? Výsledky dodá Netflix, ASML a jako bonus Tesla

www.patria.cz

Nový týden zahájily statistiky z čínské ekonomiky, které dopadly smíšeně, ale negativní dojem přece jen převládá. Minulý týden se akciovým trhům podařilo odrazit vzhůru a nyní je hlavní otázkou, zda tento vývoj vydrží.

Lídři FIXED.zone: I díky vstupu na trh START rozjedeme dravou expanzi a zúročíme nápady, jak růst

www.patria.cz

„Během covidu vznikla v naší firmě obrovská spousta nápadů, jak firmu posunout dál. Z těch se zrodil plán expanze, stojící na vlastním B2C kanále, exportu a distribuci ve světě přes nové distributory a globální marketplaces.

13

Tripartita se shodla na využití Antiviru u automobilek

www.patria.cz

Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby mohli začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29.

Philips zažil slabší kvartál, avšak se silnými objednávkami

www.patria.cz

Nizozemský výrobce zdravotnických zařízení Philips (Investiční tipy) má za sebou slabší třetí kvartál, v němž utržil 4,2 mld. EUR, neboli o 8 % méně než před rokem, což ale víceméně odpovídá konsensu trhu.

12

MMF: Cesta z dluhů? Jasná pravidla a jejich dodržování

www.patria.cz

Pandemie s sebou přinesla růst rozpočtových deficitů a vládních dluhů tak, jak se vlády snažily tlumit její dopady na ekonomiku a život lidí. Jak tvrdí blog Mezinárodního měnového fondu (MMF), tento vývoj s sebou nese obavy z příliš…

Optimismus nahlodala slabá čínská data, výnosy dál stoupají

www.patria.cz

Úvod týdne je pro akcie negativní, což můžeme chápat jako lehkou korekci optimismu z posledních dní. Jedním z impulsů se stala ranní data z Číny. Statistiky dopadly smíšeně, ale negativní dojem přece jen převládá.

11

Zvýšení sazeb bylo nutné, tvrdí člen rady ČNB Holub

www.patria.cz

Zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) bylo nutné, aby centrální banka ukázala, že působí na cenovou stabilitu a že zvýšená inflace nepotrvá i nadále, uvedl člen bankovní rady Tomáš Holub v dnešním vydání časopisu Euro.

10

Výrobní ceny v září meziročně vzrostly o 9,9 %, nejvíce od března 1993

www.patria.cz

Ceny průmyslových výrobců v září meziměsíčně stouply o 0,7 % a meziročně vzrostly o 9,9 %, nejvíc od března 1993, oznámil v pondělí Český statistický úřad.

Růst čínské ekonomiky zpomalil na 4,9 procenta. Je to méně, než se čekalo

www.patria.cz

Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí meziročně zpomalil na 4,9 ze 7,9 procenta. Na vině byla horší situace ve stavebnictví a omezení spotřeby energie v továrnách, které brzdí oživování ekonomiky po pandemii nemoci covid-19.

Rozbřesk: Globální akcie i korunu povzbudil pokles inflačních očekávání i americký maloobchod

www.patria.cz

Na globálních trzích bylo přes veškerou nejistotu v pátek opět o něco veseleji. Částečně je to díky silnějším ziskům řady amerických firem za třetí kvartál.

09

PPF prodává 30procentní podíl v CETIN Group investičnímu fondu GIC

www.patria.cz

Skupina PPF prodává 30procentní podíl v provozovateli sítí CETIN Group investičnímu fondu GIC s centrálou v Singapuru. PPF si ve skupině CETIN zachová majoritu 70 procent.