English

www.podnikatel.cz

Today News

16

Sníží se počet odpisových skupin a zavede se možnost paušálu

www.podnikatel.cz

Počet odpisových skupin by se měl snížit a mělo by rovněž dojít k zavedení paušálu, do jehož výše by náklady na majetek byly daňově uznatelné bez ohledu na to, zda by šlo o opravy či technické zhodnocení.

12

Máte nemovitosti ve více krajích? Daň nelze rozložit, i když přesáhne 5000 Kč

www.podnikatel.cz

Pokud vám vyjde daň z nemovitých věcí přes 5000 Kč, lze její platbu rozložit. To se však netýká situací, pokud máte nemovitosti ve více krajích a v jednotlivých krajích není daň vyšší než 5000 Kč.

11

Podle čeho lidé vybírají novou práci? Jen výplata to není

www.podnikatel.cz

Průzkum portálu Atmoskop.cz ukázal, že čím dál více lidí se při rozhodování o svém budoucím zaměstnání zajímá o firemní kulturu, atmosféru na pracovišti nebo zaměstnanecké benefity.

09

Operativní leasing nabízí spousta společností. Víme, z čeho vybírat

www.podnikatel.cz

Pokud zvažujete pořízení nového vozu, můžete využít operativní leasing. Ten přináší mnoho výhod. Nabízí jej spousta společností.

07

Ročníků 1965 a starších se posun důchodového věku netýká. Kdy půjdou do penze mladší?

www.podnikatel.cz

Důchodová reforma počítá s tím, že věk odchodu do důchodu se naváže na naději dožití při dosažení 50 let věku.

Friday, May 17

17

OSVČ budou mít nově nárok na ošetřovné. Koho dalšího se změny dotknou?

www.podnikatel.cz

Vláda schválila novelu zákona o nemocenském pojištění, která by od roku 2025 měla přinést změny v ošetřovném. Nově by tak na něj mělo nárok více lidí včetně OSVČ a dalších zaměstnanců.

14

Čínský e-shop Temu používá manipulativní praktiky. dTest na něj podává stížnost

www.podnikatel.cz

Čínské online tržiště Temu, které od loňska působí také v České republice, je trnem v oku nejen tuzemských e-shopů, ale i spotřebitelské organizace dTest. Ta na ni nyní podává stížnost. A není sama.

13

Benzín a nafta zlevňují. Zlevňovat budou i nadále

www.podnikatel.cz

Vývoj cen za pohonné hmoty je za uplynulý týden více než pozitivní. Ceny za benzín a naftu klesají. K zlevňování by mělo docházet i nadál.

11

Nejpozději do týdne by měly dorazit složenky k dani z nemovitostí. Co když nedorazí?

www.podnikatel.cz

Složenky s informací o výši daně z nemovitých věcí za rok 2024 jsou rozesílány už několik týdnů. Poslední by se ve schránkách poplatníků daně měly objevit 24. května 2024. Co dělat, pokud složenka nedorazí?

09

KVÍZ: Zjistěte, co víte a nevíte o dani z nemovitých věcí

www.podnikatel.cz

V současné době lidem přicházejí složeny k dani z nemovitých věcí. Do konce května je termín pro zaplacení. Co o této dani víte?

07

Změny u koncesionářských poplatků v otázkách a odpovědích, (nejen) pro podnikatele

www.podnikatel.cz

Ministerstvo kultury upravilo návrh na navýšení televizních a rozhlasových poplatků a také způsob, jak se podnikatelům mají poplatky počítat.

Thursday, May 16

17

Ženy chtějí při rodičovské dovolené pracovat. Co je překážkou?

www.podnikatel.cz

Z průzkumu platformy Mumdoo a poradensko-technologické společnosti Deloitte vyplynulo, že jen 45 % žen na mateřské nebo rodičovské pracuje, přestože o minimálně částečný úvazek projevily zájem.

16

Rodičovská dovolená: 5 otázek a odpovědí

www.podnikatel.cz

Rodičovská dovolená versus rodičovský příspěvek. Rozdíl v pojmech, žádost o čerpání rodičovské dovolené, návrat do zaměstnání a potíže s ním spojené.

15

Včelaři si oddychli. Úhyn včel je po zimě nižší než v předchozím roce

www.podnikatel.cz

Lepší výsledky než v předchozím roce. Včelaři ve velkém monitoringu ohlásili, jak bylo úspěšné zimování včelstev. Zimu nepřežilo 12,2 procenta včelstev, o rok dříve to bylo 16,5 procenta.

13

Platíte daň z nemovitostí prostřednictvím SIPO? Pozor na podvod

www.podnikatel.cz

S květnem se každoročně pojí povinnost uhradit daň z nemovitých věcí. Poplatníci by však měli být při platbě, respektive při reakci na zaslané údaje o její výši, obezřetní.

10

Změny u koncesionářských poplatků: Co všechno budou muset podnikatelé hlásit?

www.podnikatel.cz

V návrhu, který obsahuje navýšení koncesionářských poplatků, je obsažena také povinnost poplatníků oznámit provozovateli vysílání specifikované údaje. O které jde?

09

Kolem čtvrtiny mých klientů tvoří abstinenti, říká investor do alkoholu

www.podnikatel.cz

Češi jsou na špičce v žebříčcích konzumace alkoholických nápojů a zároveň se vyznačují obřími počty sběratelů čehokoliv. Obě vášně se tak mohou spojit a sbírka alkoholu se může stát zajímavou alternativní investicí. Jaké druhy alkoholu…

Wednesday, May 15

16

Odkdy OSVČ platí nové zálohy? U sociálního a zdravotní pojištění se to liší

www.podnikatel.cz

Podáním přehledu o výši daňového základu a případným doplacením pojistného povinnosti řady OSVČ nekončí. Je nutné ještě změnit zálohy na letošní rok. Pro sociální a zdravotní pojištění navíc platí jiná pravidla.

12

Čeká český IT trh zemětřesení? Hovoří se o vlně propouštění

www.podnikatel.cz

Pracovníci v IT jsou stále poptávaní. Ve firmách však někdy dochází k tomu, že řada z nich přestává stačit tempu inovací. Navíc zaměstnanci z oboru IT mohou být nahrazeni systémy využívajícími umělou inteligenci nebo automatizaci.

10

Kterých ročníků se dotkne prodloužení věku od odchodu do důchodu?

www.podnikatel.cz

Součástí důchodové reformy, kterou před několika týdny schválila vláda, je i prodloužení věku odchodu do důchodu. To se však bude týkat jen některých ročníků.

09

Co je to účtová osnova a účtový rozvrh?

www.podnikatel.cz

Definice účtové osnovy a účtového rozvrhu patří mezi základní účetní pojmosloví. Co tyto pojmy definují a jaký je mezi nimi rozdíl?

Tuesday, May 14

19

Koncesionářské poplatky se mají zvýšit o 25 Kč, navíc porostou o inflaci

www.podnikatel.cz

Původně chtělo ministerstvo kultury zvýšit koncesionářské poplatky o 35 Kč, nakonec ale navrhuje nárůst o 25 Kč. Zároveň se má ale zavést valorizační mechanismus dle inflace.

17

Podnikatelé s maximálně 24 zaměstnanci nebudou muset platit koncesionářské poplatky

www.podnikatel.cz

Ministerstvo kultury přepracovalo novelu, která mění koncesionářské poplatky (nejen) pro podnikatele. V novele však zůstal kritizovaný systém placení dle počtu zaměstnanců.

Stále přibývá počet firem v insolvenci. V jakém oboru je nejhorší situace?

www.podnikatel.cz

Loňský rok nebyl pro spoustu firem jednoduchý. Mohou za to například rostoucí vstupní náklady, silný tlak na navýšení mezd nebo slabá poptávka ze strany zákazníků. Zjistěte, co vše odhalila analýza společnosti Coface.

14

Přišla mu složenka s výší daně z nemovitostí i přesto, že už daň uhradil. Proč?

www.podnikatel.cz

Poplatníci daně z nemovitých věcí jsou v těchto týdnech informováni o výši daně z nemovitých, kterou musí uhradit za rok 2024.

12

Když bude OSVČ platit vysoké zálohy na sociální pojištění, bude mít lepší důchod?

www.podnikatel.cz

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) hradí pravidelné zálohy na sociální pojištění. Má výše záloh vliv na výši důchodu?

11

Inflace se v dubnu opět zvýšila. Mohou za to ceny potravin

www.podnikatel.cz

Duben nepřinesl zrovna lichotivá čísla. Alespoň co se inflace týká. Ta se v dubnu opět zvýšila. Proti předchozímu měsíci stouply spotřebitelské ceny o 0,7 procenta.

09

Zálohování nápojových obalů je na spadnutí. Jak to funguje v sousedních státech?

www.podnikatel.cz

Stále více se u nás hovoří o zálohování PET lahví a plechovek, které by mělo platit od příštího roku. V mnoha evropských zemích už zálohovací systém běží.

07

Plánovaná elektronizace nemocenských dávek

www.podnikatel.cz

Od roku 2025 budou nemocenské dávky jen elektronicky. Nejdůležitější bude identifikátor. S ním si zaměstnanec o dávku u zaměstnavatele požádá. Zruší se tiskopisy.

Monday, May 13

16

Značka Pietro Filipi hlásí návrat, koupila ji Trenýkárna.cz

www.podnikatel.cz

Značka oděvů Pietro Filipi, která skončila během koronavirové pandemie, se vrací na tuzemský trh. Zakoupila ji firma DaniDarx, která vlastní e-shop Trenýrkárna.cz.