English

www.seznamzpravy.cz

Thursday, Apr 2

22

Prymula: Koronavirus se chová jinak než běžná nemoc. V tom je nebezpečí

Seznam Zprávy

Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula v rozhovoru pro Seznam Zprávy a Televizi Seznam popsal, jak probíhá nemoc COVID-19 a v čem odborníky překvapila.

21

Lékaři bez hranic kvůli pandemii koronaviru rozšiřují pomoc v Evropě

www.seznamzpravy.cz

Počet nakažených koronavirem ve světě stoupá a země se ocitají v náročných podmínkách. V této situaci jim pomáhají třeba Lékaři bez hranic. Tato organizace nyní rozšiřuje svou pomoc v boji s nákazou v několika evropských zemích.

Kolik řeší policie trestů kvůli koronaviru? Desítky případů denně

www.seznamzpravy.cz

Policisté mají jen omezené možnosti, jak pokutovat neuposlechnutí mimořádných nařízení. Denně přitom v souvislosti s koronavirem evidují desítky deliktů.

Ohrožené hospody a restaurace pomáhají hrdinům v první linii

www.seznamzpravy.cz

České pivovary startují iniciativu na podporu hospod a restaurací. Tržby jim kvůli pandemii skoro stojí a pracovní budoucnost čtvrt milionu lidí v gastronomii je nejistá. I tak nezištně vaří záchranářům, hasičům a policii.

20

Influencer? Pro finskou vládu v době koronavirové krize nezbytná profese

www.seznamzpravy.cz

Po několika dnech jsme mohli vidět premiéra Babiše. Nově mohly otevřít obchody s domácími potřebami, což se povedlo málokterým. A ani nouzový stav evidentně nebrání pokusům o „malou domů“. Poslechněte si denní souhrn.

Dodavatelé nejluxusnějších potravin přišli o odbyt. Dováží kraby až domů

www.seznamzpravy.cz

Jedním z celých sektorů, které koronavirovou krizi odnášejí nejhůř, jsou restaurace a celkově pohostinství. A to nejen v Česku, ale téměř po celém světě.

19

Projekt chytré karantény se rozjíždí, spoléhá na mobil i platební karty

www.seznamzpravy.cz

Hygienikům na jižní Moravě už při pilotním projektu chytré karantény pomáhají medici z Univerzity obrany. Výjezdové skupiny doplní pět týmů Armády ČR.

Kněz na hřbitově v Madridu se loučí se 30 nebožtíky denně

www.seznamzpravy.cz

Pandemie koronaviru změnila pohřby ve Španělsku. Pohřbů se smí účastnit maximálně tři lidé, dodržují mezi sebou vzdálenost dva metry. Obřady jsou tak intimní a často i zmatené. Někdy se dokonce přenáší pomocí internetu.

Schillerová zase mění pravidla a peníze na záchranu rozebrané za 32 minut

www.seznamzpravy.cz

Přehled nejdůležitějších zpráv z domácího i světového byznysu ze čtvrtka 2. dubna 2020.

Mynář: Výhrůžný dopis Kuberovi jsem si od čínské ambasády neobjednal

www.seznamzpravy.cz

Deník N uvedl, že o vypracování dokumentu k zamýšlené Kuberově cestě na Tchaj-wan požádal čínské velvyslanectví právě Mynář.

18

Trpíte kvůli karanténě psychickými potížemi? Volejte 1212!

www.seznamzpravy.cz

Omezení pohybu, nutnost nosit roušku, strach z nákazy či obavy o blízké. To jsou stresové situace, na které nebyl nikdo připraven. Není divu, že se to podepisuje i na naší psychice. Kdo vám v takovou chvíli pomůže?

Nosit, či nenosit? Česko je s rouškami extrém. Vědci váhají

www.seznamzpravy.cz

Jedna z vůbec nejčastějších otázek, kterou lidé zadávají po celém světě do internetových vyhledavačů. Ochrání mě rouška před novým typem koronaviru? Liší se pohled expertů i postoje vlád.

Audio: COVID-19 na Blízkém východě. Írán mlží, Sýrii čeká humanitární katastrofa

www.seznamzpravy.cz

O tom, jak to s koronavirovou krizí vypadá v USA, Británii nebo v Číně, se mluví hodně. Nový díl Checkpointu se proto věnuje jiné části světa, Blízkému východu. Jak je na tom Írán? A co by znamenala epidemie v Afghánistánu?

„Vysvětlete úplatky, nebo odejděte,“ vzkazují špičky ODS radnímu z Prahy 8

www.seznamzpravy.cz

Radnice svolává ke kauze Seznam Zpráv mimořádné jednání. „Makáme tady čtrnáct dní. Dvanáct hodin denně. Sbíráme roušky, rozvážíme je a teď je to v ‚hajzlu‘. Všichni nás budou mít za zloděje,“ říká místostarosta Jiří Vítek.

Černý scénář: Až 450 tisíc nezaměstnaných. Rozhodující bude květen

www.seznamzpravy.cz

Až 450 tisíc lidí bez práce. Scénář, se kterým kvůli koronaviru počítá Českomoravská konfederace odborových svazů. V některých oblastech se nejhorší prognózy začínají naplňovat, jinde ale lidé firmám chybí i teď.

17

Domácí potřeby většinou zůstaly zavřené. Nesehnaly „povinný“ sortiment

www.seznamzpravy.cz

Vláda od čtvrtka povolila znovuotevření prodejen s domácími potřebami. Otevřely však málokteré. Především těm menším se nepodařilo sehnat ochranné pomůcky, které jsou pro znovuotevření povinné.

Zemědělcům chybí lidé. Ministr Toman chce jiné podmínky pro přivýdělek

www.seznamzpravy.cz

Pěstitelům chybí pracovníci, důvodem jsou opatření kvůli onemocnění COVID-19 včetně výrazných omezení pohybu osob. Ze zahraničních brigádníků je nyní v České republice jen zlomek obvyklého počtu.

Systém na e-viněty bude stát 400 milionů. Zahrnuje daň a víc služeb, tvrdí stát

www.seznamzpravy.cz

Novou smlouvu na vybudování systému na dálniční známky stát uzavřel v březnu. Za 375 milionů má zahrnovat i náklady na kontrolu a integraci systému. To podle ministerstva v původní „předražené“ zakázce za 400 milionů chybělo.

Dodávky roušek a rychlotestů z Číny se můžou zpozdit. Kvůli kvalitě

www.seznamzpravy.cz

Podle šéfa Česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslava Tvrdíka zvyšuje Čína kontrolu vyváženého zdravotnického materiálu. Některé evropské státy si v posledních dnech na jeho kvalitu stěžovaly.

Koronavirus na americké letadlové lodi. Kapitán žádá izolaci všech

www.seznamzpravy.cz

Na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt byla potvrzena nákaza COVID-19. Velký počet námořníků, stísněné prostory a strmý nárust nakažených, přiměly kapitána lodi poslat Pentagonu dopis, kde žádá o urychlené řešení krize.

16

Stavidla peněz z COVID II se znovu otevřela. Až do páteční půlnoci

www.seznamzpravy.cz

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl odpoledne obnoven a jeho limit se zvýšil z 1,5 miliardy na pět miliard korun. Na Twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Na zámku ve Valticích připravují nový okruh s knížecím bytem

www.seznamzpravy.cz

Vzácný barokní křišťálový lustr se skleněnými hrozny je kromě opravených kamen prvním kusem vybavení, které umístili do prostor budoucího knížecího bytu na zámku ve Valticích na Břeclavsku.

Komentář: Vypuzení otců z porodních sálů? To stát přehnal

www.seznamzpravy.cz

Pro podstatnou část mladší generace se stala přítomnost nastávajících otců na porodním sále nikoliv módou, ale úplně normální součástí jejich vztahu.

Zákonům navzdory. Dezinfekci míchají na černo a vozí nemocnicím

www.seznamzpravy.cz

Dvě firmy z koncernu Agrofert nově licence získaly a zásobují krizové štáby.

Polští pendleři chtějí po své vládě, aby je pustila pracovat do Česka

www.seznamzpravy.cz

Poláci pracující v České republice žádají od předsedy polské vlády Mateusze Morawieckého, aby pozměnil stávající omezení a usnadnil jim každodenní překračování hranic.

Matovič chce totální vypnutí Slovenska

www.seznamzpravy.cz

„Plán B“ slovenského premiéra vzbudil poprask. Středoevropský deník se věnuje i návrhu německého prezidenta, přizpůsobivým polským supermarketům či cestě, kterou se šířila nákaza z rakouského Ischglu.

Křeček: Otec u porodu? Lidské právo to není, jen móda

www.seznamzpravy.cz

Novorozenci „za časů koronaviru“ přicházejí na svět bez přítomnosti otců. Podle ombudsmana Stanislava Křečka není přítomnost otce na sále právo, ale „módní záležitost“.

15

Sonda do skutečné povahy koronaviru. Tohle testování odhalí, jak moc je Česko zamořeno

Seznam Zprávy

Dostat se za potvrzená čísla a zjistit, kterými cestami koronavirus prošel, aniž by o tom jeho hostitelé věděli. To jsou některé z úkolů speciálního testování vzorku populace.