English

www.seznamzpravy.cz

Today News

16

Bombový útok na severu Gazy. První vážné porušení příměří, tvrdí Izrael

www.seznamzpravy.cz

Izraelské jednotky na severu Pásma Gazy byly bombardovány, tvrdí Izrael a obviňuje Hamás z prvního vážného porušení příměří. Dle Hamásu naopak příměří porušil jako první Izrael.

Dřevěný „altán“ nad nádražím. Stojí to za dvě miliardy? ptají se architekti

www.seznamzpravy.cz

Oslovení architekti zpochybňují funkčnost, ale i vysokou cenu. Rozporuplné jsou zatím první reakce na vizualizace proměny Hlavního nádraží v Praze. Dominantou návrhu je vysoká dřevěná střešní konstrukce.

Doma nechtějí investovat už ani české firmy, varuje bankéř

www.seznamzpravy.cz

Některé české firmy ztrácejí chuť investovat doma, i když by chtěly. Na vině je nedostatek pracovních sil a těžkopádná byrokracie, stát musí leccos změnit, varuje člen NERV Ján Lučan z ČSOB.

Průvodce investicemi do zlata a stříbra nejen pro začátečníky

www.seznamzpravy.cz

V současné rychlé době plné nekonečných možností je investování klíčem k finanční nezávislosti. Dnešní trhy pulzují rytmem technologického pokroku a vstup do světa investic vyžaduje odvahu, strategii a znalosti.

15

Soud EU: Úřady mohou svým zaměstnancům zakázat nosit náboženské symboly

www.seznamzpravy.cz

Pracovnice obecní správy v Belgii, které zaměstnavatel zakázal nosit muslimský šátek, se stížností neuspěla. Úřady na zákaz mají právo, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie.

Havlíček: Ideální by bylo, kdyby skončil celý dotační byznys

Seznam Zprávy

Česko včera zažilo stávku. Odboráři slibovali, že bude největší od sametové revoluce. Do Prahy se sjely jen tisíce odborářů a nejviditelnější tak byl protest škol. Byla akce proti vládě úspěšná? A jak se kabinetu Petra Fialy daří?

Diagnóza: Pádu předchází arogance moci

www.seznamzpravy.cz

„Kdyby vláda lépe vysvětlovala své záměry, narazila by jistě i na spoustu lidí, kteří by její kroky podporovali. Nevěřím, že by lidé byli tak krátkozrací, aby si nebyli schopni spočítat, že jen projídají budoucnost svých dětí.“

Rath doplatil trest za korupci. Během měsíce uhradil 4,5 milionu

Seznam Zprávy

David Rath se vyhnul dražbě poloviny domu, kterou spoluvlastní se svým bratrem. V uplynulých dnech doplatil zbytek z peněžitého trestu ve výši 13 milionů, který dostal od soudu k osmiletému trestu vězení za korupci.

Uprchlíci z Ukrajiny budou mít v roce 2024 upravené podmínky maturity

www.seznamzpravy.cz

Ukrajinští studenti, kteří se budou hlásit k maturitě příští rok, budou mít například kratší seznam literárních děl ke zkoušce z českého jazyka, kratší rozsah slohové práce z češtiny nebo možnost využít překladový slovník.

Hvězdami zimních Masters of Rock budou bratři Cavalerové a The Dead Daisies

www.seznamzpravy.cz

Hlavními hvězdami zimní verze hudebního festivalu Masters of Rock ve Zlíně budou bratři Max a Igor Cavalerové, zakladatelé brazilské metalové kapely Sepultura.

14

Středula: Učitelům jsme stávku neukradli. Přesně naopak

Seznam Zprávy

Ukradli odboráři pracovníkům ve školství jejich pondělní stávku? Podle odborářského šéfa Josefa Středuly to tak prý nebylo. ČMKOS byl podle něj první, kdo den protestů ohlásil.

Soud rozhodl, že Slovensko diskriminovalo Romku při výuce během pandemie

www.seznamzpravy.cz

Soud v Prešově přiznal romské žákyni odškodné 3000 eur za diskriminaci během distanční výuky. Ministerstvo školství diskriminaci odmítá, zavedením distanční formy výuky bylo dle něj zachováno ústavní právo žáků na vzdělání.

Zprávy z bojiště: Moskva buduje zásoby na mohutnou zimní kampaň

Seznam Zprávy

Ruské síly nadále podnikají útoky na vícero místech fronty, v první řadě kolem Avdijivky. Zároveň zřejmě provedly první „pokusný“ úder v rámci ofenzivy, která má Ukrajinu zanechat bez proudu a tepla.

Železná Ruda plánuje stavbu desítek nájemních bytů, které městu citelně chybí

www.seznamzpravy.cz

Kolem sedmi desítek městských nájemních bytů v několika lokalitách plánuje v následujících letech postavit šumavské rekreační středisko Železná Ruda na Klatovsku.

Beatles objektivem McCartneyho. Takhle nafotil jejich přelomové období

www.seznamzpravy.cz

Fotografie pořízené Paulem McCartneym zachycují převratné období od konce roku 1963 do začátku roku následujícího, kdy se The Beatles stali mezinárodní senzací a změnili běh hudebních dějin. Fotografie teď vyšly knižně.

13

Jakýkoliv let přes Alpy je velmi rizikový, říká pilot k pádu letadla s Čechy

www.seznamzpravy.cz

S leteckou licencí je to jako s řidičákem – může ho mít zkušený pilot i někdo, kdo má nalétáno zatím jen nutné minimum 45 hodin letu. Co stálo za víkendovou tragédií v Alpách, ale stále nevíme, říká pilot Michal Monoszon.

Vinaři navrhují, jak zdražit levnou konkurenci z dovozu

Seznam Zprávy

Mezivládní pracovní skupina pro zdanění vína zváží možnost zavedení minimální ceny za obsah etanolu. Zdražilo by to nejlevnější vína.

V Krkonoších začne v pátek lyžařská sezona na Černé hoře

www.seznamzpravy.cz

Prvním velkým lyžařským střediskem v Královéhradeckém kraji, které zahájí zimní sezonu, bude 1. prosince krkonošský SkiResort Černá hora - Pec. Lyžování začne v areálu Černá hora na sjezdovce Anděl v délce 1400 metrů.

Na festivalu Ladná Čeladná vystoupí Tata Bojs či Monkey Business

www.seznamzpravy.cz

Na festivalu Ladná Čeladná vystoupí příští rok kapely Tata Bojs či Monkey Business. Hudební přehlídka se bude v beskydské obci Čeladná na Frýdecko-Místecku konat 2. a 3. srpna. ČTK to dnes řekl ředitel festivalu Jindřich Vaněk.

Brno je až na veřejné zakázky na předních místech v žebříčku transparentnosti

www.seznamzpravy.cz

Brno obsadilo přední příčky v žebříčku transparentnosti 100 největších českých měst, který představil protikorupční spolek Oživení.

Muž obviněný ze založení požáru v Českém Švýcarsku zůstává ve vazbě

www.seznamzpravy.cz

Obviněný šestatřicetiletý muž, na kterého státní zástupce podal obžalobu kvůli založení loňského požáru v národním parku České Švýcarsko, zůstává ve vazbě. Nepravomocně o tom dnes rozhodl soud v Ústí nad Labem.

Šťastný oběžník: Korespondenční volba nikoho nezachrání. Může ale rozhodnout

www.seznamzpravy.cz

V bitvě o korespondenční volbu půjde samozřejmě v první řadě o mnoho úplně nových hlasů. Jen nikdo přesně neví, kolik by jich nakonec mohlo být.

Turisté mohou poprvé využít adventní lodní okružní jízdy po Lipně

www.seznamzpravy.cz

Turisté mohou v zimě poprvé využít adventní lodní okružní jízdy po lipenské přehradě. Hodinové vyjížďky budou vždy od pátku do neděle a od 25. prosince denně.

Vyšla další kniha o skandálech královské rodiny, autor Windsory nešetří

www.seznamzpravy.cz

Kniha Endgame novináře a spisovatele Omida Scobieho znovu přetřásá rivalitu za zdmi královského paláce, pošramocené vztahy i sepětí s bulvárem.

Video: Ukrajinu a část Ruska zasáhl cyklon, snížená viditelnost zpomalila boje

www.seznamzpravy.cz

Sněhové bouře a silný vítr od neděle sužují část Ukrajiny i Ruska. Kyjev uvádí, že si nepříznivé počasí vyžádalo už deset obětí.

Zlevnit elektřinu jako v Německu? Ani Němci na to nemají

Seznam Zprávy

Tuzemské firmy mohly donedávna závidět německé konkurenci vyhlídky na levnou elektřinu v příštím roce. Ovšem 15. listopadu ústavní soudkyně Doris Königová oznámila, že spolková vláda nesmí elektřinu firmám dotovat.

Archeologové z úseku D35 mezi Sadovou a okrajem Hradce Králové hlásí první nálezy

www.seznamzpravy.cz

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 v úseku ze Sadové po mimoúrovňovou křižovatku Plotiště u Hradce Králové hlásí první nálezy.

Kandidát Svědík pod lupou. Národní tým může vést sám, nebo s Lavičkou

www.seznamzpravy.cz

Reprezentace postoupila na Euro 2024. A po odchodu Jaroslava Šilhavého od týmu rozjela Fotbalová asociace ČR reality show Česko hledá trenéra. Nosiči vody se blíže věnují Martinu Svědíkovi, jednomu z favoritů na uvolněnou funkci.

12

Prezident Pavel navrhl na ústavního soudce advokáta Milana Hulmáka

www.seznamzpravy.cz

Tento čtvrtek bude jednat horní parlamentní komora o nominacích na ústavního soudce. Dalším kandidátem prezidenta Petra Pavla je advokát Milan Hulmák.

Manželka šéfa ukrajinské rozvědky byla hospitalizována kvůli otravě

www.seznamzpravy.cz

Marianna Budanova byla hospitalizována po delších zdravotních problémech. Lékaři u ní odhalili otravu těžkými kovy. Na případ upozornil web Aktuálně.cz.