English

www.seznamzpravy.cz

Today News

10

Až 24 hodin v kuse ve volební komisi. Zvykli jsme si, zní od sousedů

www.seznamzpravy.cz

Pokud i Česko jako poslední země EU zavede jednodenní volby, stráví členové volební komise u uren až 24 hodin. Na Slovensku, kde s tím mají letitou zkušenost, připouští, že to může být náročné, ale přináší to i výhody.

09

Čína se zlobí na USA kvůli sestřelení jejího balonu

www.seznamzpravy.cz

Čínské ministerstvo zahraničí zkritizovalo zásah Spojených států, které v sobotu sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balon, jenž byl podle Washingtonu vybaven špionážní technikou.

Zemřel pákistánský exprezident Mušaraf, který se spojil s USA proti teroristům

www.seznamzpravy.cz

Ve věku 79 let zemřel pákistánský prezident z let 2001 až 2008 Parvíz Mušaraf. Zemřel po dlouhé nemoci v nemocnici v Dubaji, kde v posledních letech žil. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na pákistánská média.

Portugalský rekordman. Dožil se věku, jako žádný jiný pes v historii

Seznam Zprávy

Nejstarším psem na světě se stal zástupce plemena Rafeiro do Alentejo, který žije u portugalského západního pobřeží. Majitelé tvrdí, že se dožil 30 let, protože život trávil v „klidném a tichém prostředí“.

Nagano. Co víte o největším hokejovém úspěchu? Zkuste si kvíz

Seznam Zprávy

Před pětadvaceti lety, v únoru 1998, se v Japonsku hrál Turnaj století. A přinesl českému hokeji největší úspěch jeho historie. Pojďte si ho připomenout.

07

Macron vytáhl výbušné téma. Způsobí odliv mozků z Afriky, varují kritici

Seznam Zprávy

Změny v oblasti migrace, které představila francouzská vláda, vyvolávají odpor na levici i pravici. Kritici z řad lékařů se pak bojí, že nový francouzský zákon jen prohloubí odliv mozků z Afriky, kterým už teď některé části trpí.

06

Stigma první dámy: Archiv ukázal její cestu do KSČ, po dvou letech odešla

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy popisují předlistopadovou éru Evy Pavlové: V roce 1987 vstoupila do KSČ jako posluchačka politické akademie, na začátku sametové revoluce mezi prvními odešla. Říká, že po konzultaci s otcem.

Saturday, Feb 4

23

Bidenova revoluce v primárkách. Klání zahájí stát, který ho minule zachránil

www.seznamzpravy.cz

Prezident Joe Biden prosadil, aby nominační proces nezačínal jako dosud stranickým shromážděním ve státě Iowa, ale primárkami v Jižní Karolíně. Právě tento stát dal v roce 2020 jeho kampani nový impuls po předchozích „nevýhrách“.

22

Video: Ukrajinští průzkumníci navádějí dělostřelce na ruské pozice u Bachmutu

Seznam Zprávy

Nepřítel neustává v útočných operacích ve směru na Bachmut a další ukrajinská města v Doněcké oblasti. Ukrajinským jednotkám se prozatím daří útoky odrážet i díky práci týmu leteckých průzkumníků.

21

„Celá Ukrajina bude hořet.“ Medveděv zuří kvůli novým střelám pro Kyjev

www.seznamzpravy.cz

Spojené státy tento týden ohlásily, že dodají na Ukrajinu i střely GLSDB, které by měly zdvojnásobit dostřel tamní armády. Ruský exprezident Dmitrij Medveděv v reakci na to znovu vyhrožuje i jadernými zbraněmi.

Američané sestřelili čínský špionážní balon

Seznam Zprávy

Spojené státy sestřelily čínský balon, který několik dní létal nad jejich územím. Podle Washingtonu šlo o špionážní zařízení, Čína mluví o meteorologickém balonu. Americké lodě se teď snaží vylovit jeho trosky.

Šéf Komárkova Allwynu: Hazard v Americe zaostává. My toho využijeme

Seznam Zprávy

Ve Spojených státech jsou tři loterie provozované soukromými firmami. Ostatní jsou státní a „není to žádná hitparáda“. My jim můžeme nabídnout moderní sázení, říká generální ředitel loterijní skupiny Allwyn Robert Chvátal.

20

Předváděl se s lebkou v ruce. Teď má spojenec Prigožina prostřelenou hlavu

www.seznamzpravy.cz

Spojence zakladatele vagnerovců, který před časem v Moskvě pózoval s údajnou lebkou ukrajinského obránce Azovstalu, střelili do hlavy. Podle politického analytika mohl útok souviset s vyřizováním účtů uvnitř Kremlu.

Můžou pomoci s opary či afty. Zkušenosti jedné lékařky s homeopatiky

Seznam Zprávy

Lze kombinovat klasickou léčbu s homeopatiky? O svých zkušenostech mluví lékařka Jana Sudková v aktuálním vydání podcastu MUDr.ování.

19

Americký zápisník: Návštěva největší show, za kterou se nemusí platit

Seznam Zprávy

Do Ria se jezdí na karneval za živelnou sambou, do Benátek za tradičními maskami. Za čím se jezdí na Mardi Gras do New Orleans? Místní říkají, že za největší show na světě, za níž nemusíte platit, píše z USA novinář Pavel Vondra.

18

Inaugurace bod po bodu: Tradiční fanfára z Libuše u Pavlova nástupu nezazní

Seznam Zprávy

Jak vypadají přípravy a jak proběhne samotná inaugurace nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, popsal Seznam Zprávám bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Fotky: Taková byla královna brýlí Naďa Urbánková

Seznam Zprávy

Začátky kariéry Nadi Urbánkové byly neodmyslitelně spjaté s divadlem Semafor. Pětinásobná vítězka ankety Zlatý slavík se ale proslavila i ve filmu. Připomeňte si život zpěvačky, která v pátek zemřela ve věku 83 let.

Německo má důkazy o ruských válečných zločinech, oznámil prokurátor

Seznam Zprávy

Německý nejvyšší státní zástupce Peter Frank také chce, aby zločiny Ruska řešil mezinárodní soud.

17

„To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou.“ Jiný pohled na milostivé léto

www.seznamzpravy.cz

Prominout dluh jde, ale má jít o racionální rozhodnutí věřitele, ne o „rozkaz“ státu. Stejně jako u změny pravidel pro insolvenci, lze pochybovat o rovnováze mezi ochranou dlužníka, ale i věřitele, píše v komentáři Tomáš Sokol.

Dobrovský & Šídlo: Co čekat od nové hlavy státu. A proč se nenechat unést kýčem

Seznam Zprávy

Petr Pavel byl zvolen českým prezidentem. Co od něj čekat? Jaké nároky bychom na něj měli mít? V čem může spočívat jeho největší síla a v čem slabost?

Fotky zraněné řeky: Rio Grande vysychá

Seznam Zprávy

Voda v Rio Grande ustupuje. V důsledku změn klimatu a lidské činnosti, která nevratně pozměnila říční koryto, je celé povodí citlivé na sucho. Texas a Nové Mexiko se nyní snaží dohodnout na pravidlech pro odběr vody.

16

Sexuální obtěžování? Věděli to všichni, říkají studenti k aféře na fakultě

Seznam Zprávy

Nevhodné chování dvou kantorů na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity bylo veřejným tajemstvím, nikdo ho ale neřešil. Vyplývá to z výpovědí studentů, které Seznam Zprávy oslovily.

15

Mladičký trenér bez licence udivuje elitní fotbalovou ligu

Seznam Zprávy

Třicetiletý anglický kouč Will Still nemá požadovanou licenci, trenérské profesi se „vyučil“ hraním videoher Football Manager a Championship Manager. Přesto má s prvoligovým francouzským klubem Stade de Reims vynikající výsledky.

Sněhová kalamita paralyzovala Tatry

www.seznamzpravy.cz

Severní Slovensko se potýká s přívaly nového sněhu. Úřady v okrese Žilina vyzvaly lidi, aby zůstali doma a nejezdili o víkendu autem na sever. Polský Tatranský národní park je poprvé zcela uzavřený pro turisty.

Mrazy tvrdě prověřují elektrickou síť v Texasu

www.seznamzpravy.cz

Texas před dvěma lety zažil tuhé mrazy s rozsáhlými výpadky energií. Tuto zimu se s podobnými problémy nepotýkal. Příští zimy ale prověří tamní energetickou soustavu.

14

Pod čarou: Konec legendární restaurace odhalil paradoxy luxusní gastronomie

Seznam Zprávy

Auta nebo jachty si nelze nakupovat donekonečna, ale jsou i jiné druhy luxusu, které zdánlivě nemají hranice. Patří mezi ně i jídlo, a i když kult fine diningu dostává trhliny, nejspíš je příliš lákavý na to, aby úplně padl.

Česku chybí 70 tisíc dárců krve, změnit to mají i SMS

Seznam Zprávy

Český červený kříž upozorňuje, že nemocnicím chybí přibližně 70 tisíc dárců krve. Podle lékařů schází dárcovství větší společenská prestiž i pozornost. Vinu ale částečně přikládají i rostoucí oblibě plazmaferetických center.

13

„Je to zločin.“ Brazílie pohřbila v oceánu letadlovou loď plnou toxických látek

www.seznamzpravy.cz

Brazilské námořnictvo potopilo v Atlantském oceánu bývalou letadlovou loď Sao Paulo. Informovala o tom agentura AFP. Plán na potopení lodi kritizovali ekologové, protože plavidlo je plné azbestu a dalších nebezpečných látek.

12

Japonské restaurace zachvátila vlna „sushi terorismu“

Seznam Zprávy

Akcie padají, padají žaloby a policie vyšetřuje. To vše kvůli sérii videí, na nichž lidé v japonských sushi restauracích osahávají jídlo na pásech nebo olizují společné lahve s omáčkou.

Dárci posílají Pavlovi další peníze, aby pokryl „hluché“ období do inaugurace

Seznam Zprávy

Stovky tisíc korun na zaplacení týmu či výjezdů v době před inaugurací Petru Pavlovi poslali jeho dřívější sponzoři z kampaně.