English

www.svethardware.cz

Today News

18

Humble Choice 2023/06: Ghostwire: Tokyo, Remnant: From the Ashes

www.svethardware.cz

Humble Choice pro červen 2023 zase obsahuje několik zajímavých her v cenově zvýhodněném balíčku, v kterém je celkem 8 titulů v čele s Ghostwire: Tokyo a Remnant: From the Ashes - Complete Edition.

15

Tesla Model S Plaid o 8 sekund překonala Porsche: nejrychlejší EV na Nürburgringu

www.svethardware.cz

Tesle se opět podařilo získat zpět rekord v nejrychlejším produkčním elektromobilu na slavném závodním okruhu Nürburgring. V zeleném pekle, jak se okruhu říká, překonalo elektrický Taycan o 8 sekund.

12

AMD s Asusem ukázalo XDNA: HW akcelerace AI v notebooku s Ryzenem 7040

www.svethardware.cz

Nové procesory AMD Ryzen řady 7040 (Phoenix) jsou vybaveny technologií XDNA AI. Jde o integrovaný akcelerátor pro zpracování úloh umělé inteligence. Prozatím bude k dispozici v mobilních zařízeních.

10

YouTube přestane banovat některá zakázaná témata o prezidentských volbách z 2020

www.svethardware.cz

Sociální síť YouTube upravuje některé své podmínky ohledně zakázaných témat, které se týkaly předešlých prezidentských voleb v USA. Má jít nejen o ty v roce 2020, ale i o ty předešlé. Bojovníci proti dezinformacím to nesou nelibě.

01

Apple dokončil přechod z Intelu na Apple Silicon: M2 Ultra i pro Mac Pro

www.svethardware.cz

Apple uvedl nový vysoce výkonný procesor M2 Ultra a ten se dostal nejen do počítače Mac Studio, ale také do Mac Pro. Společnost tak dokončila přechod z Intelu na své vlastní procesory a grafické karty.

Tuesday, Jun 6

21

MSI uvedlo rozšiřující PCIe kartu s USB 4 a 100W Power Delivery

www.svethardware.cz

MSI představilo na Computexu zajímavou kartu MS-4489 (USB 4 100W Expansion Card), která přináší rozhraní USB 4, přenosové rychlosti až 40 GB/s a 100W Power Delivery na jednom z dostupných portů USB-C.

18

Apple představil 15,3" MacBook Air s M2 a 18hodinovou výdrží

www.svethardware.cz

Stalo se to, co se tak trochu čekalo, a Apple opravdu představil 15" verzi notebooku MacBook Air. Přesněji tu najdeme 15,3" displej, nechybí procesor Apple M2 a možnost sledovat video až 18 hodin na jedno nabití baterie.

15

Umělá inteligence GPT zlepšila produktivitu uživatelské podpory o 14 %

www.svethardware.cz

Systémy založené na umělé inteligenci sice mohou nahrazovat lidské pracovníky, ale také mohou být jejich pomocníky a zvyšovat jejich produktivitu. Ukazuje se to např. v případě uživatelské podpory jedné velké softwarové firmy.

13

Britská půjčovna Fetch doveze auto "bez řidiče" za volantem, není však autonomní

www.svethardware.cz

Britská autopůjčovna Fetch rozjela zajímavý způsob doručování. Dnes se sice hodně mluví o autonomních autech a o tom, že si člověk v budoucnu půjčí auto, které za ním autonomně přijede, Fetch na to šel ale trochu jinak.

10

Apple Vision Pro: dlouho očekávané brýle pro smíšenou realitu jsou zde s 23 MPx

www.svethardware.cz

Apple si myslí, že právě nastal další "iPhone moment". Nové brýle pro smíšenou realitu mají přinést nový způsob práce s technikou, tzv. prostorovou práci s počítačem. Ovládat se budou gesty, pohybem očí i hlasem.

01

Apple M2 Ultra dostává 24 jader CPU a až 192 GB sdílené paměti

www.svethardware.cz

Apple představil svůj nejvýkonnější procesor M2 Ultra. Ten spojuje dva čipy M2 Max a dokáže tak vytvořit 24jádrové monstrum, které může mít až 192 GB sdílené paměti. Zlepšil se také výkon GPU a Neural Engine.

Monday, Jun 5

21

AMD EPYC 7002 Rome se může po 1044 dnech práce zastavit, oprava se neplánuje

www.svethardware.cz

Serverové procesory AMD EPYC Rome založené na architektuře Zen 2 vykazují zvláštní chybu. Podle AMD se totiž např. EPYC 7002 po 1044 dnech bez restartu už nemusí probrat ze spánku. AMD nepovažuje za závažnou a neplánuje opravu.

18

Virgin Galactic se po 2leté pauze znovu podíval do vesmíru v misi Unity 25

www.svethardware.cz

Byly to už téměř dva roky, co se letoun společnosti Virgin Galactic naposled, ale zároveň i poprvé, podíval na hranici vesmíru s posádkou. Mise Unity 25 byla teprve druhou takovou, kterou společnost podnikla.

15

Epic nabízí zdarma hru Midnight Ghost Hunt

www.svethardware.cz

Epic Games Store teď nabízí zdarma FPS hru Midnight Ghost Hunt, která je sice ještě ve fázi předběžného přístupu, ale stojí za pozornost. Jde o asymetrický multiplayer, kdy jsou proti sobě dva týmy: duchové a lovci. Nabídka skončí ve…

12

Stellantis a GM zaplatí pokutu 364 mil. USD za příliš vysoké spotřeby svých vozů

www.svethardware.cz

Pokuty za vysokou spotřebu aut nejsou zdaleka záležitostí výhradně Evropské unie. Automobilky Stellantis a General Motors nyní dostaly i v USA pokutu ve výši 363 milionů USD za nadměrnou spotřebu svých aut.

10

Sony poodhalilo Project Q, bezdrátovou Wi-Fi "konzoli" k PS5

www.svethardware.cz

Společnost Sony poodhalila nové zařízení prozatím nazvané Project Q. Mělo by jít o bezdrátovou herní konzoli s 8" displejem jako rozšíření pro PlayStation 5. Využije technologii Remote Play pro vzdálené ovládání.

01

Meta uvede headset Quest 3 pro smíšenou realitu, zlevňuje Quest 2

www.svethardware.cz

Meta připravuje nový headset Quest 3 pro smíšenou realitu. Nyní poodhalila střípky o tom, jak bude novinka vypadat. Spolu s tím došlo ke zlevnění nynější generace Quest 2 v obou paměťových konfiguracích.

Sunday, Jun 4

15

CleanSpark věří Bitcoinu a kupuje dalších 12.500 Antminerů S19 XP

www.svethardware.cz

Společnost CleanSpark věří budoucnosti Bitcoinu a dále investuje do jeho těžby. Letos už proběhlo několik nákupů nových ASICů a nyní se rozhodla jejich počet ještě navýšit. Kupuje dalších 12500 kusů.

13

MSI uvedlo monitory MEG 342C s QD-OLED a 27" MD272QXP s IPS

www.svethardware.cz

MSi rozšířilo portfolio svých monitorů o další dva nové modely. Jedním z nich je širokoúhlý herní monitor MEG 342C s panelem QD-OLED, druhým pak 27" IPS novinka Modern MD272QXP s rozsáhlými možnostmi polohování.

10

Vědci z PolyU vyrobili organický solární článek s 19,31% účinností

www.svethardware.cz

Jednou z cest pro solární články budoucnosti jsou možná i ty organické. Na Hong Kong Polytechnic University (PolyU) nyní vyvinuli takové, které zvládnou dosáhnout 19,31% účinnosti, což se už hodně blíží těm křemíkovým.

01

Samsung Galaxy S23 Ultra prý na výrobních nákladech stojí $469: 40 % prodejní ceny

www.svethardware.cz

Analytická společnost Counterpoint zkusila vypočítat, jaké jsou výrobní náklady na smartphone Samsung Galaxy S23 Ultra. Podle ní je to 469 USD, což by tvořilo asi 40 % jeho prodejní ceny, která činí 1199 USD.

Saturday, Jun 3

21

Nvidia představuje AI superpočítač DGX GH200 s výkonem 1 exaFLOPS

www.svethardware.cz

Nvidia představila novou generaci superpočítačů DGX GH200, které využívají čipy GH200. Ty známe jako Grace Hopper Superchip se 72 jádry ARM a výkonným GPU Hopper. V jednom superpočítači jich může být až 256.

18

Asus pro tvůrce: 23,8" i 31,5" profi monitor a ProArt Studiobook 16 3D OLED

www.svethardware.cz

Asus představil několik nových produktů pro tvůrce v rámci řady ProArt. Máme tu profesionální monitory ProArt Display PA32UCXR a PA24ACRV, objevil se také notebook ProArt Studiobook 16 3D OLED (H7604).

15

Corsair Dominator Titanium DDR5: limitovaná edice pamětí DDR5-8000

www.svethardware.cz

Své novinka představil na Computexu 2023 také Corsair. V jeho případě to byla limitovaná edice operačních pamětí Dominator Titanium DDR5 s výměnnými horními částmi modulů a minimalistickým designem.

12

Fiat Topolino: mikro elektromobil do měst se blíží

www.svethardware.cz

Mnoho lidí údajně sní o levném elektromobilu do města. Brzy by se mohl objevit jeden takový. Fiat chystá nové Topolino, které naváže na legendární vůz, který se objevil téměř před 90 lety. Designem půjde o menší Fiat 500, technický základ…

10

Nvidia srovnala CPU a GPU pro trénování LLM: 150× lepší na jednotku spotřeby energie

www.svethardware.cz

Společnost Nvidia na Computexu 2023 srovnala výkony a spotřeby různých řešení pro trénování modelů LLM, které jsou využívány v systémech AI. GPU je na jednotku spotřeby více než 150krát výkonnější.

02

Moore Threads uvedl grafiku MTT S70 s neobvyklými 7 GB VRAM

www.svethardware.cz

Společnost Moore Threads rozšiřuje svou nabídku GPU a mezi modely MTT S60 a S80 zamíří nová verze MTT S70. Ta je zajímavá svou zvláštní šířkou paměťové sběrnice. Má 224 bitů a je zde 7 GB paměti VRAM.

Friday, Jun 2

21

Canon vyvinul QD-OLED bez vzácných kovů, náhrada je také kontroverzní

www.svethardware.cz

Nynější panely QD-OLED mají sice velmi dobré vlastnosti, ale ke své výrobě dosud potřebovaly indium, což je velmi vzácný kov. Aby toho nebylo málo, značná část se těží v Číně. Společnost Canon ale našla náhradu.

18

ASRock uvádí obří 55" "herní" monitor PG558KF s 8K rozlišením a 60 Hz

www.svethardware.cz

Společnost ASRock představila nový IPS monitor PG558KF, který spadá do herní řady Phantom Gaming. Svými parametry dost překvapí, má totiž obrovskou 55" úhlopříčku i velmi vysoké rozlišení 8K.

15

MSI: žlutý plast jako dílčí řešení problematických konektorů 12VHPWR

www.svethardware.cz

Problematické konektory 12VHPWR jsou mnohými nenáviděné zejména kvůli své nízké blbuvzdornosti. Je jednoduché je pořádně nedotlačit, což může vést ke katastrofálním následkům. MSI to chce vyřešit žlutým plastem.