English

www.svethardware.cz

Today News

14

Záhadná kometa konečně ukázala své koma

www.svethardware.cz

Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla.

13

PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu

www.svethardware.cz

Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí.

11

Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU

www.svethardware.cz

Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux.

Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky

www.svethardware.cz

Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?

10

Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery

www.svethardware.cz

Intel přinesl přehled o svých finančních výsledcích za druhý letošní kvartál, v němž dokázal utržit téměř stejnou sumu jako před rokem, ovšem pod touto pokličkou se dějí mnohem větší změny, než by se mohlo zdát.

Thursday, Jul 22

15

Event Horizon Telescope zachytil výtrysk od aktivní supermasivní černé díry

www.svethardware.cz

Kombinované zařízení Event Horizon Telescope nám již dříve přineslo první snímek supermasivní černé díry. Nyní se zaměřil na galaxii Centaurus A s aktivním jádrem a podíval se na výtrysk její černé díry.

14

Chyba ve Windows 10 i 11 umožní jakémukoliv uživateli stát se adminem

www.svethardware.cz

Chyba odhalená Jonasem Lykkegaardem v systému Windows 10 i 11 umožní, aby si uživatel s omezenými právy dokázal zajistit plný přístup k systému, čili s právy administrátora. O jakou chybu se jedná?

13

Musk odmítl "dump", ale připustil "pump" a opětovné přijímání Bitcoinu Teslou

www.svethardware.cz

Na kryptoměnové konferenci B-Word se objevil i Elon Musk a z jeho úst vyšlo opět několik kontroverzních výroků. Dokonce svým způsobem připustil manipulaci s hodnotou Bitcoinu, který bude Tesla možná opět přijímat.

Amazon rozdává zdarma Battlefield 1 i V, co je nového s New World?

www.svethardware.cz

Včera se objevila zpráva o tom, že majitelé RTX 3090 v řadě případů mluví o selhání svých karet při hraní Open World, nového titulu od Amazonu. Ten se přitom shodou okolností rozhodl, že nám nabídne hry Battlefield 1 a V zdarma.

12

Intel vypustil Beast Canyon, s původními NUC už moc společného nemá

www.svethardware.cz

Pod pojmem Intel NUC si obvykle představíme malinký počítač, do nějž se sotva vejde 2,5" disk a určitě pak ne samostatná grafická karta. Herní NUC jsou ale něco jiného a zvláště pak nový Beast Canyon.

11

Na co se zaměří JWST, až začne fungovat? Lákavý je mladý systém Beta Pictoris

www.svethardware.cz

James Webb Space Telescope ještě ani neodstartoval a už má pěkně dlouhý seznam cílů, na které se má zaměřit. NASA si mezi nimi vybrala jeden velice slibný, a sice mladý systém Beta Pictoris. V čem je zvláštní?

10

Intel se vyrovnal s inženýrem, který k Microsoftu s sebou odnesl tajné dokumenty

www.svethardware.cz

Společnost Intel se rozhodla mimosoudně vyrovnat se svým bývalým inženýrem Varunem Guptou, který pracoval v jeho serverové divizi po deset let. Loni ovšem odešel do Microsoftu a vzal si s sebou z Intelu i dárek.

Wednesday, Jul 21

18

EU má v plánu zakázat použití anonymních peněženek pro kryptoměny

www.svethardware.cz

Evropská komise včera odhalila nový návrh, dle nějž by bylo zakázáno použití anonymních peněženek pro kryptoměny. Oficiálně má komise v záměru tímto rozšířit pravidla nastavená proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

17

NVIDIA Hopper prý bude brzy dokončena, kdy může nastoupit?

www.svethardware.cz

GPU generace NVIDIA Hopper mají být z hlediska návrhu čipů či hlavního nejvýkonnějšího čipu brzy dokončena, což je informace, kterou nám sama NVIDIA samozřejmě obvykle nepotvrdí, takže nám zbývají leakeři.

15

Radeon RX 6600 XT se ukázal, máme tu i první testy, ale co RX 6600?

www.svethardware.cz

Grafická karta Radeon RX 6600 XT se už ukázala na fotografiích i v prvních testech, takže je zřejmé, že její uvedení na trh se už opravdu blíží. Ovšem jak na tom je její slabší verze v podobě Radeonu RX 6600?

Asus představuje 31,5" herní monitor TUF Gaming VG32AQL1A se 170 Hz

www.svethardware.cz

Nabídka herních monitorů různých výrobců je velmi bohatá a Asus ji dále rozšiřuje. Přichází s modelem TUF Gaming VG32AQL1A, který se chce pochlubit 170Hz frekvencí i velkou 31,5" úhlopříčkou.

Hra New World od Amazonu zřejmě ničí grafické karty RTX 3090

www.svethardware.cz

Množí se stížnosti hráčů na skutečně neobvyklé chování hry New World, kterou v uzavřené betaverzi nedávno nabídl veřejnosti Amazon. Jak se ukazuje, ta není jen nestabilní na GeForce RTX 3090, tyto karty má prý dokonce ničit.

10

Perseverance začal na Marsu pátrat po známkách zaniklého života

www.svethardware.cz

Rover Perseverance sice dorazil na Mars již letos v zimě, ovšem poté musel dostat čas na potřebné testy a značnou pozornost si vyžádala létající Ingenuity, která nyní slouží jako další pár očí. Rover tak už konečně mohl začít se svým…

09

Core i9-12900K prý překoná i Ryzen 9 5950X v Cinebench R20

www.svethardware.cz

Dobře víme, že inženýrské vzorky procesorů Intel Alder Lake a konkrétně pak Core i9-12900K už kolují světem. Navíc to vypadá, že už jsou na velice slušných taktech, které mohou být i konečné. Ale co výkon?

01

Roboti ve skladu Ocado měli nehodu a začali hořet

www.svethardware.cz

Roboti ve skladu online supermarketu Ocado byli opět zdrojem potíží. V roce 2019 kvůli při nabíjení jednoho z nich shořel celý sklad a nyní došlo ke srážce několika z nich. Výsledkem byl bohužel opět požár.

Tuesday, Jul 20

20

Malajská policie zabavila 1069 minerů kryptoměn, zničila je silničním válcem

www.svethardware.cz

Těžba kryptoměn se nelíbí mnoha státům. Mnohdy jsou ale těžební operace likvidovány i z jiných důvodů. Často je to krádež elektřiny, jak se stalo v Malajsii. Tam zabavené minery zničili svérázným způsobem.

17

V Číně byla spuštěna první továrna pro regeneraci křemíkových waferů

www.svethardware.cz

Čína se dočkala svého prvního provozu, který slouží k regeneraci 300mm waferů, jež byly při výrobě poškozeny anebo kontaminovány. Továrna už funguje, ovšem k čemu konkrétnímu slouží a jaké wafery dokáže ještě zachránit?

Pneumatická paměť pro měkké roboty rozehrála piano

www.svethardware.cz

Výzkumníci z University of California Riverside (UCR) vytvořili pneumatickou paměť, která má v podstatě stejnou funkci jako nevolatilní počítačová paměť, ale samozřejmě nejde o elektroniku. My se můžeme podívat jak nám robot díky ní…

16

Milion těžebních rigů se začíná stěhovat z Číny do Kanady

www.svethardware.cz

Čína už není země zaslíbená těžařům kryptoměn, kteří jsou postupně vytlačovaní z jejích provincií. Ti tak buď prodávají svůj hardware a podnikavější z nich hledají nová místa, kde by se mohli usadit.

Factorial Energy otestoval své solid-state články: uchovaly si 97,3% kapacity

www.svethardware.cz

Startup Factorial Energy oznámil, že úspěšně otestoval své solid-state články, které měly kapacitu 40 Ah a dosáhly velmi solidní životnosti. Propad kapacity byl i po mnoha stovkách nabití velmi nízký.

15

BMW testuje V2G nabíjení: elektromobily jako zdroje záložní energie

www.svethardware.cz

Příchod elektromobilů i velké soustředění se na obnovitelné zdroje budou vyžadovat značně odlišný přístup k energetice. Jedním z přístupů je i V2G a V2H, kde se samotné elektromobily nemusí stát přítěží, ale částečným řešením.

Resident Evil Village dostal záplatu, odstraňuje sekání způsobené DRM?

www.svethardware.cz

Aktualizováno: Nedávno jsme se podívali na to, jak běží cracknutá verze hry Resident Evil Village, ze které bylo vypreparováno Denuvo a stejně tak V3 firmy Capcom. Ukázalo se, že zmizelo časté sekání hry, čili náhlé a prudké poklesy FPS.

NVIDIA předvedla ray tracing na systému s procesorem ARM

www.svethardware.cz

NVIDIA se také snaží rozšiřovat svůj ekosystém a nemá zájem nabízet podporu ray tracingu jen na klasických PC. Nyní tak předvedla, jak ray tracing funguje na platformě založené na procesoru ARM.

14

GlobalFoundries ohlašují další investice: dvojnásobná Fab 8, nová v New Yorku

www.svethardware.cz

Společnost GlobalFoundries už sice nepatří mezi smetánku v oboru, ale ani tak to není lehká váha, kterou lze podceňovat. Nyní se přitom dozvídáme, že krom nové singapurské továrny se chystají i další velké investice.

New Shepard Jeffa Bezose startuje do Vesmíru dnes v 15:00

www.svethardware.cz

Dnes tu máme další významný let vysoko nad povrch Země. Blue Origin Jeffa Bezose dnes vynese nad Kármánovu hranici posádku s Jeffem Bezosem, jeho bratrem a nejmladším astronautem i nejstarší astronautkou v historii.