English

www.svethardware.cz

Today News

06

S ChatGPT si nyní i pokecáte a pracuje i s obrázky

www.svethardware.cz

Chatbot ChatGPT získává nové užitečné funkce. K nynějším testovým vstupům a výstupům nyní přidává obraz i zvuk. Můžete se ho ptát na věci na obrázcích, můžete s ním mluvit a on bude odpovídat.

Tuesday, Sep 26

20

Xiaomi v ČR prodává Curved Gaming Monitor 30" s 200Hz frekvencí za 6000 Kč

www.svethardware.cz

Xiaomi je známo výrobou a prodejem levného hardwaru, který nabízí příznivý poměr ceny a výkonu. Do této kategorie by mohl zapadat i nový zakřivený herní monitor s 30" úhlopříčkou. Má poněkud neoriginální název Mi Curved Gaming Monitor 30".

14

Ampace uvedl Li-Ion akumulátory Kunlun s životností na 15.000 cyklů

www.svethardware.cz

Technologie lithiových akumulátorů se opět posouvají o trochu dál a čínská společnost Ampace představila nové akumulátory Kunlun. Ty dle výrobce slibují životnost až na 15 tisíc nabíjecích cyklů.

06

AMD vydalo Kria K24 na architektuře ARM

www.svethardware.cz

AMD nemá v nabídce čipy pouze na architektuře x86, ale v nabízených produktech jsou i ty s architekturou ARM. Nyní představuje nový systém Kria K24 pro robotické systémy a jiná průmyslová nasazení.

Robot Tesla Optimus značně zlepšuje své schopnosti a umí stát na jedné noze

www.svethardware.cz

Tesle se daří dělat se svým robotem Optimus nemalé pokroky. Ještě nedávno to byla neohrabané klubko drátů, nyní už umí docela přirozené lidské pohyby, třídění kostek a zvládne i stání na jedné noze.

Monday, Sep 25

15

James Webb Space Telescope (JWST) vyfotil objekt Herbig-Haro 211 (HH 211)

www.svethardware.cz

James Webb Space Telescope (JWST) se postaral o další působivý snímek. Tentokrát jde o zachycení objektu Herbig-Haro 211 (HH 211), rodící se hvězdy v souhvězdí Persea, jež se nachází ve vzdálenosti 1000 světelných let od nás.

12

Star Wars Jedi: herec Cameron Monaghan (Cal Kestis) potvrdil vývoj 3. dílu série

www.svethardware.cz

První díl série Star Wars Jedi byl příjemným překvapením. Nedávno uvedený druhý díl po obsahové stránce taky, ale na PC se potýká s výkonnostními problémy. Herec Cameron Monaghan před pár dny na konferenci Ocala Comic Con potvrdil, že je…

06

Starship HLS a lunární mise: SpaceX provedlo test motoru při extrémně nízké teplotě

www.svethardware.cz

K přistání lidí na Měsíci by mělo dojít v rámci mise Artemis III. K tomu bude využita upravená verze kosmické lodi Starship (varianta HLS), takže ve SpaceX teď probíhá vývoj a testování. Jako třeba nedávný test motoru Raptor při extrémně…

Intel pokutu za monopolní chování vůči AMD od EU přece jen dostane: 376 mil. EUR

www.svethardware.cz

Dlouhá soudní řízení mohou být po celém světě. Na půdě Evropské unie se už více než 15 let rozhoduje, zda Intel dostane pokutu za své monopolní chování a protikonkurenční taktiky vůči AMD z počátku tisíciletí.

Innolith uvedl Li-Ion akumulátory I-State: vyšší napětí 5 V a hustota 300 Wh/kg

www.svethardware.cz

Švýcarská společnost Innolith přichází na trh s novými lithiovými akumulátory na platformě I-State. Ta přináší nový typ elektrolytu s lepší vodivostí, životností, bezpečností a vyšším napětím. Díky tomu baterie dosahují i vyšší energetické…

Friday, Sep 22

20

Asus uvedl rychlý 180Hz herní monitor TUF Gaming VG249QL3A

www.svethardware.cz

Asus představil pro hráče další rychlý herní monitor. Jmenuje se TUF Gaming VG249QL3A a disponuje panelem IPS s vysokou obnovovací frekvencí 180 Hz. Je kompatibilní s AMD FreeSync a Nvidia G-Sync.

95 % NFT dnes nemá vůbec žádnou hodnotu, ta je na čisté nule

www.svethardware.cz

Trh s NFT už zdaleka není takový, jako býval dřív. On už totiž takřka neexistuje. Nedávná studie totiž zjistila, že drtivá většina tokenů nemá vůbec žádnou hodnotu a jsou v podstatě neprodejné za jakoukoli částku.

17

Philips uvádí 27" monitor Creator Series pro tvůrce se 4K rozlišením a IPS Black

www.svethardware.cz

Tvůrci obsahu mají na výběr další monitor. Společnost Philips pro ně představila model Creator Series 27E2F7901, který přináší rozlišení 4K na 27" úhlopříčce. Těšit se lze na přesné barvy i DisplayHDR 400.

Thursday, Sep 21

18

Požáry elektromobilů jsou stále zřídkavé, od baterky jich shořelo jen 0,003 %

www.svethardware.cz

Elektrická auta si spousta lidí spojuje s vysokým rizikem požáru, nicméně data nadále neukazují, že by šlo o nějak velmi častý jev. Zajímavostí je i to, že jen 40 % požárů EV zahrnuje akumulátor.

16

GeForce RTX 5090 by měla mít takt 2,9 GHz a 512bitové paměti, o kolik to zvýší výkon?

www.svethardware.cz

Objevují se další informace o připravované architektuře Nvidia Blackwell a zejména o vlajkové lodi GeForce RTX 5090. Ta by měla mít vysoký takt až 2,9 GHz a 512bitové paměti, nemluvě o výrazně větší cache.

11

X (Twitter) by mohl být za předplatné úplně pro všechny, říká Musk

www.svethardware.cz

X (bývalý Twitter) má už dnes předplatné pro prémiové funkce. Elon Musk se ale nechal slyšet, že by sociální síť mohla být placená pro všechny její uživatele, byť za nižší poplatek, než je za prémiové členství.

06

Intel Innovation 2023: výrobní procesy dle plánu, Meteor Lake i 288jádrové CPU

www.svethardware.cz

Intel na svém Innovation 2023 představil několik novinek a potvrdil své plány do budoucna. Brzy tak přijdou mobilní procesory s AI akcelerátorem, 288jádrový procesor s E-Core i slibované výrobní procesy.

Zuckerbergova AI: digitální kopie a simulace lidského těla i všech jeho buněk

www.svethardware.cz

Chan Zuckerberg Initiative (CZI) vytváří nový superpočítač s grafickými kartami Nvidia pro výzkum nemocí a léků na ně. Systém má s pomocí umělé inteligence simulovat lidské tělo a všechny jeho buňky.

Wednesday, Sep 20

18

Assassin’s Creed Mirage: oznámené HW požadavky, podpora pro XeSS

www.svethardware.cz

Ubisoft zveřejnil nový trailer na svou připravovanou hru Assassin's Creed Mirage, který je zaměřený na technické vlastnosti týkající se platformy PC. A také oznámil HW požadavky. Z hlediska upscaling technologií se dozvídáme informace jen…

Panasonic vyvíjí nové solid-state články: 80 % nabití za 3 minuty

www.svethardware.cz

Společnost Panasonic Holdings byla dlouho předním výrobcem akumulátorů a baterií, poslední dobou jí ale hodně šlapou na paty další firmy. Do popředí se chce dostat svými články s pevným elektrolytem.

15

Nové verze Xbox Series X|S: větší kapacita SSD, absence optické mechaniky

www.svethardware.cz

Příští rok by mohly přijít nové verze konzolí Xbox Series X a S. Výkon by měl zůstat stejný, ale kapacita SSD by měla být dvojnásobná a vylepšena bude i konektivita. Za pozornost stojí absence optické mechaniky i u verze X (jako dnes u…

13

Nový ovladač Xbox s označením Sebile přinese vylepšenou haptickou odezvu

www.svethardware.cz

Z úniku informací Microsoftu jsme se dozvěděli podrobnější informace o plánu uvést nový herní ovladač s kódovým označením Sebile (nejen) pro konzole Xbox. Pojďme se tedy podívat, na jaké nové funkce se můžeme těšit a kdy by měl přijít na…

06

Starfield: Bethesda uvedla, že do hry přidá DLSS, nastavení FOV, kalibraci HDR

www.svethardware.cz

Bethesda oznámila, že v návaznosti na zpětnou vazbu po vydání Starfieldu můžeme očekávat updaty, jež budou obsahovat funkce, které hráči nejvíce požadují a konkrétně uvedla například přidání podpory pro DLSS. Dále prozradila, kdy přibude…

Tuesday, Sep 19

22

SMT vs HT: Intel sice nezvyšuje spotřebu tolik jako AMD, ale to je přesto lepší

www.svethardware.cz

Simultaneous Multi-Threading (SMT) a Hyper-Threading (HT) jsou technologie, které umožňují běh dvou vláken na jednom jádru procesoru. Nyní se objevil zajímavý test vlivu na výkon i spotřebu.

16

Připravují se remastery her Oblivion a Fallout 3? Nový Doom nebo Dishonored 3?

www.svethardware.cz

Nedošlo k oficiálnímu oznámení, ale k úniku dokumentů ze soudního procesu mezi Microsoftem a FTC ohledně akvizice společnosti Activision Blizzard, z něhož je k dispozici řada informací o plánech společnosti, do čehož tím pádem spadají i…

06

Soutěž o unikátní počítač, který vypadá jako kontrolní panel ze Starfieldu

www.svethardware.cz

Ze spolupráce společností Skytech Gaming, SignalRGB a Intel vznikl počítač, který vypadá jako kontrolní panel ze Starfieldu. Má velký displej zobrazující údaje ze senzorů v PC a dva Stream Decky pro ovládání funkcí ve hře. A navíc jej lze…

Monitor Acer Nitro XV282K V3: 4K hraní se 150 Hz v kompaktním 28" balení

www.svethardware.cz

Společnost Acer přichází s další novinkou do třídy herních monitorů. Nyní potěší ty, kteří chtějí vysoké rozlišení 4K, ale nechtějí příliš velkou úhlopříčku. Nové Nitro XV282K V3 má totiž 28" panel.

Monday, Sep 18

11

Unity chtělo od vývojářů poplatky za instalace her vytvořených v jejich enginu

www.svethardware.cz

Unity je herní engine, který se často používá pro vývoj menších her. Před pár dny byla oznámena struktura nových poplatků, které měli vývojáři začít platit za provedené instalace svých her. Následovala ale taková vlna kritiky, že teď Unity…

07

Tahač Scania se solárním návěsem: 200kWh baterie a sluneční energie pro pohon

www.svethardware.cz

Měli jsme tu už několik projektů solárních aut, které se moc neujaly a oba více či méně zkrachovaly a snaží se najít cestu, jak fungovat dál. Zkouší to ale i zavedenější společnost jako Scania.

06

Přenosný herní monitor se 144Hz frekvencí: AOC Gaming 16G3

www.svethardware.cz

Společnost AOC představila zajímavý herní monitor Gaming 16G3. Jde totiž o přenosnou, tedy mobilní variantu. Má 15,6" obrazovku typu IPS s rozlišením Full HD a vysokou obnovovací frekvencí 144 Hz.