English

zpravy.tiscali.cz

Friday, Aug 7

17

Univerzální slovo, s nímž se domluvíte všude na světě

zpravy.tiscali.cz

Domluvit se všude na světě je asi tajným snem každého turisty. A tak asi potěší zjištění, že podle odborníků existuje univerzální slůvko, které je společné pro všechny jazyky.

14

'Tak trochu homosexuální' vztahy dávaly pirátům nejen právní jistoty

zpravy.tiscali.cz

Ke správnému pirátovi patří páska přes oko, šátek, rum… a "manželství" s některým ze jeho kolegů.

Thursday, Aug 6

15

Poslední voják druhé světové války vedl boj z džungle

zpravy.tiscali.cz

Je to strhující příběh oddanosti, disciplíny, ale i slepého fanatismu. Prožil ho Hiró Onoda, který zasvětil život neexistující válce. Byl nejdéle bojujícím vojákem japonské armády.

07

Chleba nemusíme pižlat ručně už přes sto let

zpravy.tiscali.cz

Člověk by skoro řekl, že automatický kráječ chleba je relativně nová vymoženost. Přesto od jeho vynálezu uplynulo už více než století.

Wednesday, Aug 5

14

Kdo vymyslel zpětné zrcátko? Račte si vybrat...

zpravy.tiscali.cz

Minulost je jako zpětné zrcátko. Je dobré ji vidět, ale při delším pohledu vám může uniknout to důležité, co se děje před vámi.

12

Gumovými projektily se do demonstrantů střílí už 50 let

zpravy.tiscali.cz

Měly zklidnit rozzuřené davy během demonstrací bez toho, aby někoho zabily. Gumové projektily, které byly poprvé použity před 50 lety v Severním Irsku, ale mají co do bezpečnosti daleko.

Tuesday, Aug 4

11

Francouzská pekařka hnojí svá pole močí z veřejných záchodků

zpravy.tiscali.cz

Francouzská pekařka a samozvaná "ekofeministka" Louise Raguetová má neobvyklou zálibu. Pravidelně obchází pařížské dámské veřejné toalety a sbírá z nich moč. Hnojí jí obilí, ze kterého peče svůj "Zlatovlásčin chléb".

07

Ta pravá sněhová koule pochází z Vídně

zpravy.tiscali.cz

Pohled na sníh, který se pomalu snáší k zemi, může v těchto horkých dnech člověku alespoň trochu vsugerovat pocit chladu. I kdyby to mělo být jen ve skleněném těžítku.

Monday, Aug 3

16

Proč ve středověké Anglii platil královský zákaz líbání?

zpravy.tiscali.cz

Bývaly doby, kdy se i studení Angličané na pozdrav olíbávali jako Italové, Španělé nebo Francouzi. Jenže pak vydal anglický král Jindřich VI. dekret, kterým líbání zakázal.

14

Nebojte se, je to jen cylindr

zpravy.tiscali.cz

Potkat někoho na ulici v cylindru se nám asi hned tak nepoštěstí. Tuto pokrývku hlavy si dnes někdo narazí spíš jako recesi, případně z ní kouzelníci tahají králíky. Nosí se jen výjimečně a pouze při slavnostních příležitostech.

12

Máte depresi? Jděte si lehnout mezi roj včel

zpravy.tiscali.cz

Trpíte stresem z práce, posttraumatickou poruchou nebo třeba depresemi? Slovinci mají úžasný způsob, jak vás těchto problémů zbavit. Jen se tedy nesmíte bát včel. Velkých rojů včel…

Sunday, Aug 2

14

Noční romantika po boku ledního medvěda? I s mrožem za zády

zpravy.tiscali.cz

Apartmány v nitru belgické zahrady Pairi Daiza dávají nocování s přírodou za okny nový rozměr. Usínat můžete například vedle medvěda a probudit vás může ranní koupel mrože.

12

Kde vydali první barevnou známku?

zpravy.tiscali.cz

Filatelie dnes možná už tolik netáhne, ale rarity jsou stále velmi ceněné. A nemusí jít zrovna o Modrého Mauritia.

Saturday, Aug 1

13

Město, kde je zakázáno používání mobilů i mikrovlnek

zpravy.tiscali.cz

Přestavte si život bez mobilních telefonů, internetu, ale i třeba bez mikrovlnky nebo dálkového ovládání televize. V americkém městečku Green Bank v Západní Virginii je toto vše zakázané. Už více než šedesát let.

11

Proč na pivních zahrádkách bývají nejčastěji kaštany

zpravy.tiscali.cz

Není nad to si v letních vedrech zajít na zahrádku a dát si jedno chlazené ve stínu kaštanu. Ale proč na pivních zahrádkách bývají většinou kaštany?

Friday, Jul 31

12

Mazaný králíček Bugs slaví osmdesátku

zpravy.tiscali.cz

Lehce přidrzlý a bezstarostný animák, který si zahrál ve více filmech než jakýkoliv jeho konkurent, slaví osmdesátku. Králíček Bugs, nebo chcete-li Bugs Bunny, se poprvé oficiálně představil 27. července 1940 v krátkém animovaném filmu…

Sunday, Jul 26

07

Zmrzlinový kornout byl ve své době revoluční vynález

zpravy.tiscali.cz

Zmrzlinový kornout byl ve své době skutečně revoluční vynález, protože na přelomu 19. a 20. století ještě nebylo příliš běžné, že by si člověk vzal do ruky něco poživatelného a na ulici to za chůze spořádal.

Saturday, Jul 25

12

'Upír z Hannoveru' prokousl svým obětem hrdlo. Pak je prodával na maso

zpravy.tiscali.cz

Jistý Fritz Haarmann byl ve dvacátých letech v Hannoveru velice oblíbeným prodejcem secondhandového oblečení a řezníkem, který i v době krize dokázal sehnat kvalitní levné maso. Než se provalilo, že oblečení i "fajnové masíčko na řízky"…

07

Vynález nafukovacích rukávků málem začal tragédií

zpravy.tiscali.cz

Plavací rukávky možná už nejednomu dítěti zachránily život, spoustě jich určitě pomohly naučit se plavat a zbavily je strachu z vody. Vynálezce této jednoduché pomůcky přitom inspiroval incident, který málem skončil rodinnou tragédií.

Friday, Jul 24

18

Přelet, který stál u zrodu výroby prvních komerčních letadel

zpravy.tiscali.cz

Podle mnohých historiků je jeho let pro dějiny letectví tím nejvýznamnějším. Francouz Louis Blériot před 111 let, 25. července 1909, ráno sedl do svého aeroplánu a přeletěl jako první člověk kanál La Manche. Přelomový let trval 37 minut.

Olympijská vítězka nebyla žena. Odhalila to až její pitva

zpravy.tiscali.cz

Byla sprinterskou hvězdou první velikosti. Legitimitou medailí a rekordů, které získala, však otřáslo zjištění z pitvy, která následovala po její vraždě. Letos od ní uplyne 40 let.

Wednesday, Jul 22

20

Starořímská kanalizace funguje dodnes

zpravy.tiscali.cz

Od starých Římanů se můžeme stále v lecčems učit. A nejen to: Některé jejich stavby byly natolik stabilní, že se bez problémů uplatní i v dnešní době.

Tuesday, Jul 21

18

U Číňana si bagetu raději neobjednávejte

zpravy.tiscali.cz

Otřepané klišé vykresluje Francouze jako muže v černém baretu, který si to s Eiffelovkou v pozadí a cigaretou v koutku úst štráduje po ulici s bagetou v podpaží. Ale je bageta opravdu francouzský výmysl?

16

Muž, který naučil Evropu používat deodorant a jíst tříchodová menu

zpravy.tiscali.cz

Používáte deodorant, pastu na zuby, v létě nosíte jasné barvy a po polévce a hlavním chodu si dáváte ještě dezert? Za vše můžete poděkovat jednomu z nejnadanějších hudebníků raného středověku - Abu l-Hasanovi Ali Ibn Nafimu, známému spíš…

Monday, Jul 20

Fanoušek autíček 30 let obnovuje vyhořelou sbírku. Už má přes 500 modelů

zpravy.tiscali.cz

O svou sbírku závodních autíček před třiceti lety přišel při požáru. Od té doby nyní 53letý Brit Mark Callegari staví novou a ještě větší! Závodní dráha zabrala už celý pokoj a na policích a ve vitrínách čeká na svůj start více než…

14

O vynálezci knihtisku toho víme pramálo

zpravy.tiscali.cz

Které vynálezy měly pro lidstvo největší význam? Názory na to se mohou samozřejmě různit, ale asi se většina z nás shodne na tom, že mezi ně bezesporu patří knihtisk. O jeho vynálezci se toho přitom paradoxně ví jen velmi málo.

Sunday, Jul 19

07

Proč si ve Vídni nemohli jít stěžovat na hlavní nádraží

zpravy.tiscali.cz

Jdi si stěžovat třeba na hlavní nádraží, jak se říká. Prima nápad, ale jak to provést, když žádné hlavní nádraží není? Alespoň ve Vídni ještě před pár lety nebylo...

Saturday, Jul 18

12

Nadšenec si vyrobil karavan z leteckého motoru

zpravy.tiscali.cz

Letecký mechanik Steve Jones, který sloužil u britského letectva, svou práci skutečně miluje. Až tak, že ze starého proudového motoru vyrobil unikátní karavan, ve kterém hodlá s rodinou trávit své dovolené.

07

Chudý exprezident? Dnes naprosto nemyslitelné!

zpravy.tiscali.cz

Že by bývalý prezident odcházel ze scény bez náležité renty, si dnes lze jen těžko představit. Nota bene jde-li o nejmocnějšího muže planety, který v penzi musel třít bídu s nouzí.

Friday, Jul 17

16

Proč nás příliš neláká modré jídlo

zpravy.tiscali.cz

Dokázali byste na první dobrou vyjmenovat několik modrých potravin, které máte opravdu rádi? Asi jich mnoho nebude. Proč nás modrá jídla spíše odpuzují?