Zástupci ODS, Pirátů a TOP 09 uvedli, že by vláda neměla blokovat účast prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře.
ANO vyloučilo deset svých brněnských zastupitelů. Zůstat v koalici se rozhodli například náměstek primátorky a dosavadní brněnský šéf ANO René Černý, náměstkyně Karin Podivinská či radní pro územní plánování Petr Bořecký.
Prezident se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem probíral pověst Česka v NATO a Evropské unii. Šéfovi vítězné strany také doporučil, aby si ještě promyslel svůj postoj k muniční iniciativě.
Sněmovní volby by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO s 34 procenty. Na druhém místě by se umístila s výrazným odstupem vládní ODS, které by dalo hlas 16 procent voličů. Ukázal to průzkum agentury Kantar pro Českou televizi.
Vyplývá to z lednového volebního průzkumu agentury Median. ANO sice ztratilo 3 procentní body, stále je ale jasným favoritem sněmovních voleb. Ztratila i ODS, naopak si polepšili Piráti, kteří se stali druhou nejsilnější stranou.
Nový volební model od agentury Median ukázal, že by se do sněmovny dostalo šest stran. KDU-ČSL by společně se SOCDEM zůstaly pod hranicí pěti procent. U lidovců se očekává, že se do sněmovny dostanou v rámci koalice Spolu.
Na celostátní úrovni se politici ODS a ANO tváří jako rivalové, v komunální politice úzce spolupracují. Hodně vidět je to nejen Praze, ale i v Brně, domovském městě premiéra Petra Fialy nebo ministra spravedlnosti Pavla Blažka.
Zástupci ODS+TOP 09, ANO, KDU-ČSL+STAN a ČSSD dnes podepsali v Brně koaliční smlouvu. Koalice má 42 mandátů z 55. V opozici budou Piráti, SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno.
Koaliční smlouvu podepsali ve Zlíně dopoledne zástupci vítězného hnutí ANO a trojbloku ODS, lidovců a Pirátů. Primátorem by měl být i nadále Jiří Korec, který byl lídrem ANO a město vedl v končícím volebním období.
Budeme tentokrát trochu věštit. Co čeká hnutí ANO po odchodu Andreje Babiše? Může vůbec hnutí přežít odchod svého majitele? Může Babiš najít inspiraci v tom, jak se se svými stranami loučili Klaus a Zeman?
Piráty do komunálních voleb v Praze příští rok opět povede nynější primátor Zdeněk Hřib. V on-line hlasování o tom rozhodli členové pražské pirátské organizace.
Preference politických stran se začínají podobat těm před pandemií koronaviru. Krize přinesla nárůst voličů vládnímu hnutí ANO, nyní ale opět přecházejí k jiným velkým stranám.