English

Seznam Zprávy

Top Stories All News

Kdy bude inaugurace a kde bude prezident bydlet? Odpovídá hradní protokolář

www.seznamzpravy.cz

Protokolář Miroslav Sklenář v rozhovoru pro Seznam Zprávy popisuje, co čeká nového prezidenta Petra Pavla v příštích týdnech. Spolupracovat bude s odcházející garniturou Miloše Zemana.

První kroky nového prezidenta. Kdo bude v týmu Petra Pavla?

www.seznamzpravy.cz

Vítěz prezidentských voleb Petr Pavel bude v příštích týdnech připravovat inauguraci a první zahraniční cesty. Seznam Zprávy zjišťovaly, koho si přivede na Hrad.

Obrazem: Petr Pavel a jedenáct mužů, kteří byli na Hradě před ním

www.seznamzpravy.cz

Podívejte se na všechny československé a české prezidenty před generálem.

Jednoznačný souboj o Hrad: Babiš zmobilizoval voliče proti sobě, říká Kubík

www.seznamzpravy.cz

Nově zvoleným prezidentem je Petr Pavel. „Zažíváme velkou premiéru. Hlavou státu bude někdo, kdo doteď nebyl politikem. Je to výhoda,“ říká šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík. Proč? Poslechněte si zvláštní vydání podcastu 5:59.

Top Stories in last day

09

Cash Only: Alois Rašín a jeho žák Aleš Michl

www.seznamzpravy.cz

Stávající guvernér ČNB Aleš Michl se na prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína odvolává téměř v každém svém textu i promluvě. V budově banky mu také nechal odhalit pamětní bustu. V čem na něj navazuje?

08

Autobus spadl v Pákistánu z mostu a explodoval. Nejméně 40 lidí zemřelo

www.seznamzpravy.cz

V Pákistánu po nehodě autobusu zemřelo nejméně 40 lidí.

Polibek i pravý hák. Nejsilnější fotky ze dne, kdy byl Pavel zvolen prezidentem

www.seznamzpravy.cz

Momenty z posledního dne prezidentského klání, které vám utkví v paměti.

07

Brexitová blamáž. Britové místo zboží kontrolují jen mazlíčky urpchlíků

www.seznamzpravy.cz

Když Spojené království odcházelo z EU, vybudovalo na svých hranicích kontrolní stanoviště pro import evropského zboží. Kontroly ale nikdy ani nezačaly a většina těchto zařízení tak zůstává opuštěná.

06

Analýza výsledků: Jedna chyba odehnala Babišovi voliče

www.seznamzpravy.cz

ANALÝZA. Příliš ostrá kampaň se obrátila proti svému tvůrci. Údaje o tom, jak Češi hlasovali, prozrazují jednoznačně, proč Andrej Babiš prohrál v souboji o Hrad s Petrem Pavlem o nevídaných 16,7 procenta.

21

Prezidentská mapa 2023: Jak volili vaši sousedé

www.seznamzpravy.cz

Výsledky voleb až na úroveň jednotlivých okrsků. Seznam Zprávy připravily detailní přehled výsledků 2. kola prezidentské volby.

20

Rozhovor se zvoleným prezidentem. Už vybral tři místa, kam chce v Česku jet

www.seznamzpravy.cz

Petr Pavel v rozhovoru pro Seznam Zprávy popisuje, do jakých českých regionů se vydá po svém zvolení. Nastiňuje i své představy, jak by mělo Česko vypadat po pěti letech jeho působení na Pražském hradě.

Schillerová: Třetí prohra? Jdete zostra. Já to vidím jako nevýhru

www.seznamzpravy.cz

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekla, že bude prosazovat, aby poražený Andrej Babiš zůstal v čele hnutí. Těší se také, až jí hejtman Ivo Vondrák řekne osobně kritiku na předsednictvu.

19

Pavel přijímá gratulace ze světa. Volat si bude se Zelenským i s Tchaj-wanem

www.seznamzpravy.cz

Petra Pavla čekají první diplomatické povinnosti. Osobně ho podpořila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, na dálku pak gratuloval krom jiných i polský prezident Andrzej Duda. Tlustá čára za zemanovskou érou pak přijde v neděli.

„Chcete pivo zdarma? Doneste lístek Babiše.“ Jak fanoušci sledovali volby

www.seznamzpravy.cz

Místo sportu běžely na promítacím plátně volební výsledky. V baru v Hořicích lidé bouřlivě fandili Petru Pavlovi. Seznam Zprávy byly u toho.

18

Babiš není Zeman. O jeho porážce nebylo pochyb, a to od začátku

www.seznamzpravy.cz

Jak se rodila historická porážka ve volbách prezidenta. Už od výsledků malých obcí bylo zřejmé, že Andrej Babiš nedosáhne na minulá čísla Miloše Zemana.

17

První Pavlův projev: Chce „republiku pohody“. Všichni, kdo šli k volbám uspěli

www.seznamzpravy.cz

V pořadí čtvrtým prezidentem České republiky bude Petr Pavel. Ve svém prvním projevu po zvolení řekl, že Češi musí své problémy řešit jako jedno společenství.

16

Obrazem: Rozesmátý Babiš změnil náladu ve vlastním štábu

www.seznamzpravy.cz

Je rozhodnuto. Expremiér Andrej Babiš neuspěl v prezidentských volbách. Projděte si snímky z jeho štábu, kde pochmurnou náladu rozbil až příjezd expremiéra.

15

Babiš utrpěl historickou porážku, prezidentem bude Petr Pavel

www.seznamzpravy.cz

Původní predikce výsledků druhého kola přímé volby prezidenta: Petr Pavel zvítězí s 58 procenty hlasů, Andrej Babiš dostane 42 procent.

14

Vlevo dole odposlechlo nového prezidenta: Vědí, kdy mu začnou pyžámkové dny

www.seznamzpravy.cz

Živé komentování druhého kola prezidentských voleb s politiky, autory a komentátory Seznam Zpráv.

12

Ukrajina podle diplomata dostane 321 tanků. Tolik se neočekávalo

www.seznamzpravy.cz

Ukrajinský velvyslanec v Paříži řekl, že západní země dodají Ukrajině přes 300 tanků. To by bylo podstatně víc, než se dosud očekávalo. Jeho výrok ale nelze ověřit.

Saturday, Jan 28

Nový spor o mýto. Ministr Kupka váhá, zda dát zakázku nejdražší nabídce

www.seznamzpravy.cz

Začalo se řešit, co bude s mýtným systémem od roku 2029, a od počátku jsou problémy. Tři ze čtyř účastníků soutěže na mýtného poradce podali námitky proti výsledkům.

„Volím Andíka.“ Proč v „zapomenutém“ městě chtějí za prezidenta Babiše

www.seznamzpravy.cz

REPORTÁŽ z Orlové na Karvinsku, kde v prvním kole Andreje Babiše volilo přes 60 procent lidí. Město z porevoluční přeměny příliš nevytěžilo. V anketě kvality života končí pravidelně na chvostu. A místní to štve.

Friday, Jan 27

S Babišem by Putin vzkřísil osu Moskva, Budapešť, Praha, bojí se Ukrajinci

www.seznamzpravy.cz

Ve středoevropském a východoevropském tisku na sebe před druhým kolem upozornil hlavně Andrej Babiš, téměř vždy ale v tom horším světle. Připomínají se jeho postoje, minulosti i nedávné kontroverzní výroky.

Exekuce Miloše Zemana začala. Dostal pokutu 20 tisíc, pak zasáhl soud

www.seznamzpravy.cz

Soudní exekutor ve čtvrtek poslal Miloši Zemanovi vyrozumění o zahájení exekuce a udělil mu také první pokutu. Důvodem je skutečnost, že nerespektoval rozsudek odvolacího soudu.

Babiš narazil na silného protivníka. Kdo v této volbě ovlivňuje voliče?

www.seznamzpravy.cz

Deset let se v Česku zdálo, že na politický marketing Andreje Babiše nikdo nemá. Tým Petra Pavla si ale najal stratéga stejné váhové kategorie. Ústředním tématem finiše kampaně byly nakonec hlavně dezinformace.

Zeman je v hledáčku BIS. Kvůli Nejedlému

www.seznamzpravy.cz

Inspekce kontrarozvědky pátrá po tom, kdo Miloši Zemanovi vynesl informaci, že BIS odposlouchávala poradce prezidenta Martina Nejedlého. Ten má dlouhodobě blízké vazby na Rusko.

Thursday, Jan 26

Podívejte se na rozhovor, kterému se Babiš vyhýbal

www.seznamzpravy.cz

Přijít na rozhovor do studia Seznam Zpráv prezidentský kandidát Andrej Babiš odmítl. Redaktoři mu proto kladli otázky všude, kde to bylo možné. Podívejte se ve videu, jak odpovídal.

Revoluce ve volbách: Rafička ukáže výsledek už při prvních sečtených hlasech

www.seznamzpravy.cz

Hodiny strávené sledováním průběžného sčítání výsledku voleb jsou minulostí. Nastupují přesné volební predikce, které výsledek sdělí už při 1,5 procenta sečtených hlasů. Tedy zhruba půl hodiny po zavření volebních místností.

Česko plánuje čtyři nové velké jaderné reaktory. Riskantní, míní experti

www.seznamzpravy.cz

ANALÝZA. Ministerstvo průmyslu chystá státní energetickou koncepci, která určí směr do roku 2050. Je jisté, že posílí role jaderné energetiky. Otázka ale je, kolik nových velkých bloků země potřebuje. A kolik si jich může dovolit.

Babiš ještě může vyhrát. Jeho šance leží na sídlištích

www.seznamzpravy.cz

Andrej Babiš porazí Petra Pavla, pokud dokáže přitáhnout klíčovou skupinu voličů. Najdou se hlavně ve velkých městech.

Wednesday, Jan 25

Vraťte nám i další peníze, vyzvala Nadace Agrofert hustopečský hospic

www.seznamzpravy.cz

Nadace Agrofert nepřímo vyzvala hospic, který jí kvůli rétorice Andreje Babiše vrátil 300 tisíc korun, aby jí vrátil i další, pět let starý, dar.

Čí hlasy získá Babiš a čí Pavel? Zkuste si, jak malý rozdíl rozhodne volby

www.seznamzpravy.cz

Dokážete předpovědět, jak dopadne druhé kolo prezidentských voleb? Sestavili jsme pro vás kalkulačku, ve které si vyzkoušíte, jak se mohou přesouvat hlasy z prvního kola. Budete odhadovat podle emocí, statistik, nebo debat?

Babiš jako Paroubek před pádem. Bezpečnost ČR může rozvařit ve volebním guláši

www.seznamzpravy.cz

ANALÝZA. Andrej Babiš v kampani slíbil, že v Praze uspořádá světový mírový mítink pro Ukrajinu. Podle bývalých ministrů zahraničí tím ukázal, že vůbec nerozumí diplomacii, ačkoliv o sobě na billboardech prohlašuje, že je diplomat.

Mynář vyplatil odsouzenému správci z Lán na platu a odměnách 10,8 milionu

www.seznamzpravy.cz also on Deník N

Ředitel Lesní správy Lány měl příjmy, jež s bonusy převýšily ty poslanecké. Kancléř Mynář ho rekordně odměnil i loni, přestože Miloše Baláka soudy dvakrát uznaly vinným z toho, že manipuloval zakázkami a připravil Hrad o miliony.

Tuesday, Jan 24

Ukrajina dostane leopardy

www.seznamzpravy.cz

Německý kancléř Olaf Scholz se k rozhodnutí odhodlal po měsících zvyšujícího se tlaku doma i v zahraničí. K dodávce svých tanků Abrams Ukrajině se údajně kloní i Washington.

Zprávy z bojiště: Rusko zaútočilo v další části fronty

www.seznamzpravy.cz

Ruské jednotky nadále pokračují v pokusu o obklíčení Bachmutu. Nově se také pokusily zaútočit na jižní, Záporožské frontě.

Ceny elektřiny klesají. Mnoha domácnostem to stejně nepomůže

www.seznamzpravy.cz

Ceny elektřiny na burze klesly pod úroveň, na niž je nastaven vládní cenový strop. Zlevnění už brzy pocítí i koneční spotřebitelé, slibuje Jiří Matoušek z Centropolu. Energie ale i tak zůstane mnohem dražší, než bývala před krizí.

Jak příští prezident ovlivní českou ekonomiku? Zeman vytloukl nástupci trumfy

www.seznamzpravy.cz

Ať už na Pražský hrad usedne Petr Pavel, či Andrej Babiš, směřování české měnové politiky v následujících pěti letech z funkce prezidenta příliš neovlivní, stejně jako vedení Nejvyššího kontrolního úřadu.