English

Seznam Zprávy

Top Stories All News

„Víme, kdo je agresor.“ Visegrádská dvojka ladila noty na Fica a Orbána

www.seznamzpravy.cz

Krátce před pražským summitem Visegrádské skupiny jednali ve Strakově akademie premiéři Česka a Polska. Oba politici si notovali. Donalda Tuska prý dokonce překvapilo, jak moc.

Whistleblower se vrací na Ministerstvo spravedlnosti. Vyhrál tendr

www.seznamzpravy.cz

Jan Benýšek podal protikorupční podnět na náměstka ministra spravedlnosti Antonína Stanislava. Následně přišel reorganizací o místo. Nyní se na post ředitele insolvenčního odboru vrátí. Vybrala ho nezávislá komise.

Všechny nás to překvapilo, říká Černochová k výrokům Řehky o odvodech

www.seznamzpravy.cz

Premiér Petr Fiala se dohodl se státníky na setkání v Paříži, že 15 západních zemí se přidá k novému českému plánu pomoci Ukrajině - co nejdříve dodat 800 tisíc kusů munice. Jak velký význam by dodávka měla pro další vývoj války?

Detektivové NCOZ zasahují v tenisovém svazu a Národní sportovní agentuře

www.seznamzpravy.cz

Policisté zasahují v sídle Českého tenisového svazu i v Národní sportovní agentuře. Mají prověřovat rozdělování dotací. Podle Deníku N vyšetřovatelé obvinili i šéfa svazu Iva Kaderku.

Top Stories in last day

10

My máme seznam, ostatní si z něj mohou vybrat, říká o munici pro Ukrajinu Pojar

www.seznamzpravy.cz

Klíčový poradce premiéra Petra Fialy popisuje, jak funguje česká iniciativa na dodávky střeliva ze zemí mimo EU. Ta má překlenout čas, než Evropa a Ukrajina zvládnou vyrábět dostatek vlastní munice.

09

Klíč k manželství pro všechny drží v ruce Andrej Babiš

www.seznamzpravy.cz

Po úterním jednání hnutí ANO by mělo být jasněji, jaké jsou poměry sil ve Sněmovně před finálním hlasování o manželství pro všechny.

08

Státní podnik roky tvrdil, že tisíce tun jedů neexistují. Teď se objevily

www.seznamzpravy.cz

Úřady zjistily, že v areálu obří haldy po těžbě uhlí v Ostravě se nachází skoro 100 tisíc tun kalů obsahujících jedy. Na papíře přitom byly dávno zlikvidované.

07

Toxický Visegrád. Osudová schůzka v Praze rozhodne, co s ním dál

www.seznamzpravy.cz

Aktuální výroky slovenského premiéra Fica o Ukrajině odhalily hluboké příkopy mezi státy V4, za které může hlavně ruská invaze. Podle polského premiéra Tuska pražský summit ukáže, jestli má existence skupiny další smysl.

06

„Je to cynismus.“ Proč ANO otočilo v debatě o migračním paktu

www.seznamzpravy.cz

Hnutí ANO chce ve středu ve Sněmovně projednat unijní migrační pakt. Proč? „Andrej Babiš si spočítal, že se blíží volby do Evropského parlamentu a že migrace je emočně nabité téma,“ říká analytik Viktor Daněk.

Povinné odvody rozdělují Čechy. „Je mi z toho smutno,“ říká Foltýn

www.seznamzpravy.cz

S povinnými armádními odvody souhlasí 43 procent Čechů. Vyplynulo to z průzkumu, který se v únoru uskutečnil na platformě Výzkumník Seznam. Naopak proti je 45 procent respondentů.

00

Podpora i od Macrona. Česko uspělo s plánem na nákup munice pro Ukrajinu

www.seznamzpravy.cz

„Česká iniciativa bude mít velkou podporu, odhaduji to na 15 států,“ řekl Fiala o záměru nakupovat munici ze třetích zemí. K plánu se připojí například Francie nebo Nizozemsko.

19

Chtějí zpátky výhodnější sazbu pro tepelná čerpadla. Platili by to ostatní

www.seznamzpravy.cz

Od začátku roku 2024 platí majitelé tepelných čerpadel za regulovanou část elektřiny více než kdy před tím. Asociace pro využití tepelných čerpadel proto bude jednat s ministerstvem průmyslu a energetickým regulátorem o slevě.

18

Křetínský má v kapse velký francouzský obchod, soud odklepl koupi Casina

www.seznamzpravy.cz

Soud povolil převzetí předlužených francouzských obchodů Casino. Konec bývalých vlastníků se blíží, osekaná firma směřuje do rukou českého miliardáře Daniela Křetínského a jeho spojenců.

17

Průzkumník Tusk. Praze ale dává najevo, že s ní v první lize nepočítá

www.seznamzpravy.cz

Donald Tusk míří poprvé od návratu do premiérské funkce do Prahy, v úterý se setká s premiérem Petrem Fialou. Česko je přitom od změny vlády na okraji polského zájmu, Varšava má totiž větší ambice.

V nemocnici oběd jako v hotelu? Nejde o peníze, jen kuchaři musejí chtít

www.seznamzpravy.cz

Pod nemocniční stravou si mnozí představí rohlíky s paštikou a nevábné omáčky. To však neplatí v havířovské nemocnici. Pacientům tady pravidelně nabízejí ryby, exotickou kuchyni nebo třeba zeleninové saláty. Jak toho dosáhli?

15

Fiala jede do Paříže prodat český plán, jak dodat Ukrajině munici

www.seznamzpravy.cz

Summit byl svolaný narychlo. Podle francouzských diplomatů se má hlavně postavit kremelskému narativu, že Putin válku na Ukrajině v těchto týdnech otáčí a pokládá základy svému budoucímu vítězství.

Válka jim zpřetrhala sny, vzala domovy. Nezlomily se, v Česku slaví úspěch

www.seznamzpravy.cz

Jedna vyrábí kouzelné vitráže, druhá je pediatričkou, další se věnují vědě, akrobacii i IT. Pět konkrétních žen, které před dvěma roky prchaly před válkou z Ukrajiny, souhlasilo s tím svěřit svůj příběh redakci Seznam Zpráv.

14

Nezvěstní. Fotograf zachytil agonii ukrajinských rodin, kterým nezbývá než čekat

www.seznamzpravy.cz

Ukrajinský novinář Jevgenij Maloletka strávil část letošního února tím, že obcházel děti, matky, manželky i prarodiče Ukrajinců, které spolkla válka. Nikdo neví, co se s nimi stalo. Mohou jen zoufale čekat, že se „něco“ stane.

Nemyslitelné, říká ředitelka k počtu přihlášek na šestileté gymnázium

www.seznamzpravy.cz

Pro české střední školy vypuklo extrémně náročné období. Přes nový elektronický systém jim během února totiž dorazily stovky a mnohdy až tisíce přihlášek na přijímací zkoušky. Stihnou to? A jaké mají s e-přihláškami zkušenosti?

Koruna hledá svoje dno

www.seznamzpravy.cz

Tuzemská měna se drží nad úrovní 25 korun za euro, což je výrazně výše než ještě loni na jaře. Kurz momentálně ovlivňují vyhlídky měnové politiky nejen ČNB, ale i ECB. Koruna by mohla začít posilovat v druhé polovině roku.

Monday, Feb 26

Otec týraných chlapců pro ně chce milion korun od státu jako odškodné

www.seznamzpravy.cz

František Š. žádá po Ministerstvu práce a sociálních věcí milion korun jako odškodnění pro své dva syny. Jejich matka je s druhem surově týrala, soud ji poslal do vězení. Otec přitom úřady léta upozorňoval, že matka děti bije.

„Moc drsná počítačová hra, koukejte to vypnout.“ Z fronty není jak dostat raněné

www.seznamzpravy.cz

Reportéři Seznam Zpráv strávili noc v polní ošetřovně, kam svážejí raněné z bojů kolem Avdijivky. Ve vesnické kůlně tam čtyři doktoři a tým zdravotníků vytahují z vojáků šrapnely o velikosti zapalovačů.

A ptali jste se doma svých dětí? ODS řeší, nakolik dál trvat na dogmatech

www.seznamzpravy.cz

V ODS sílí hlasy těch, kteří si myslí, že nelze trvat na všech dosavadních postojích, neboť svět se vyvíjí. Nejzarytější konzervativce v ODS však v zásadě nepřesvědčili.

U Putina v nájmu. Zemanovi přátelé zůstávají ve „zmrazených“ ruských vilách

www.seznamzpravy.cz

Zdeněk Zbytek není z českých podnikatelů sám, kdo si ve zmrazených ruských nemovitostech ponechal sídlo firmy, ale i ti ostatní k němu mají blízko.

Sunday, Feb 25

Za přípravu na přijímačky klidně desetitisíce. „Vyplatí se to,“ věří rodiče

www.seznamzpravy.cz

Přihlášky na střední jsou podané, teď vrcholí příprava na přijímačky. Děti se neučí jen doma, ale využívají doučování nebo zkoušek nanečisto. To ale není zadarmo. Rodiče to vyjde na desetitisíce korun.

Chování Rusů je úplně jiný svět, říká český podnikatel na Ukrajině

www.seznamzpravy.cz

Je to zvláštní pocit, pohybovat se někde, kde ještě před nějakou dobou byli Rusové, říká o hospodaření na východě Ukrajiny český podnikatel Petr Krogman. Podle něj si lidé v Evropě musí uvědomit, že život v míru není samozřejmý.

Lovem jelenů porušil policejní generál předpisy, zjistila kontrola

www.seznamzpravy.cz

Olomoucký policejní ředitel Tomáš Landsfeld lovil jeleny zadarmo v honitbách vojenského újezdu Libavá.

Rozdělené rodiny: Došlo už i na konflikt s manželem, že jsme ho tam nechaly

www.seznamzpravy.cz

Ženy s dětmi utekly a manželé zůstali na Ukrajině a snaží se bránit svoji zemi. Přestože si volají denně, dvě uprchlické rodiny popisují, jak postupně pod tlakem nejisté budoucnosti rodinné vazby chladnou.

Saturday, Feb 24

Galerie: Podívejte se, jak vypadala dnešní Praha podporující Ukrajinu

www.seznamzpravy.cz

Podívejte se, jak fotografové Seznam Zprávy zachytili momentky z dnešního pochodu Prahou na podporu Ukrajiny i z akce na Staroměstském náměstí.

Co jsme se za dva roky naučili z bojiště: Zbraně, které určují vývoj války

www.seznamzpravy.cz

Na ukrajinském bojišti se mnohdy setkává technika desítky let stará s technologickými novinkami. I staré zbraně dokážou ničit a zabíjet, máloco zároveň podnítí chuť zkoušet nové jako strach ze smrti a porážky.

Další muž z ODS v kampeličce. Nitky vedou až k nádraží, které má v nájmu

www.seznamzpravy.cz

Jedna z firem exnáměstka ministra zemědělství Ivo Vrzala byla členem Podnikatelské družstevní záložny, druhá si od firmy napojené na kampeličku půjčila deset milionů.

„Teď to kolem něj sype ruská artilerie.“ S ukrajinským snajprem na frontě

www.seznamzpravy.cz

Reportéři Seznam Zpráv jsou v den druhého výročí ruského napadení Ukrajiny na východě země v Doněcké oblasti. Noc strávili s jednotkou snajprů, kteří jsou nasazeni u Avdijivky.

Friday, Feb 23

Testy potvrdily podezření: Firmy navezly pod domy kontaminovanou zeminu

www.seznamzpravy.cz

Výsledky rozborů zeminy navážené ve velkém do obce Trnová jsou natolik závažné, že Česká inspekce životního prostředí podala trestní oznámení. Laboratorní analýza totiž zjistila, že část materiálu je kontaminovaná.

Fiala jede do Paříže na válečný summit. Jde o český plán vyzbrojit Ukrajinu

www.seznamzpravy.cz

Česká republika v Evropě vede iniciativu usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na munici pro Ukrajinu, napsal v pátek deník Financial Times.

„Voláme rodičům a řešíme chyby.“ Školy se potýkají s přihláškami pod tlakem

www.seznamzpravy.cz

Rodičům stres s přihláškami na střední prozatím skončil. Termíny na jejich podání uplynul. Teď se ale rozbíhá práce na školách. Jak se pracuje s novým systémem, se Seznam Zprávy zajely podívat na jedno pražské gymnázium.

Tři důvody, proč zní varování před útokem Ruska na NATO

www.seznamzpravy.cz

Z úst vrcholných představitelů armád i vlád evropských zemí v posledních týdnech opakovaně zní varování před rizikem blížící se války NATO s Ruskem. Jak je číst?

Thursday, Feb 22

Hloupost a sprostota všude kolem, v tom přece nechceme žít, říká Sommerová

www.seznamzpravy.cz

Přední česká dokumentaristka Olga Sommerová ve velmi otevřeném rozhovoru mluví o tom, proč jí vadí, že lidé bez jakéhokoliv přehledu a zájmu o cokoliv mají stejné volební právo jako lidé s rozhledem.

Korupce v nemocnicích: První obviněný se policistům přiznal

Jeden z manažerů, který byl obviněn v korupční kauze společně se šéfy nemocnic na Ústecku a v Jihlavě, se policistům přiznal. Bude chtít získat statut spolupracujícího obviněného nebo uzavřít dohodu o vině a trestu.

„Tento rok mnozí nepřežijeme.“ Jeli jsme se zemědělci traktorem do Brna

www.seznamzpravy.cz

Zemědělci po celé zemi ve čtvrtek pokračují v demonstracích. Vadí jim byrokracie, špatné nastavení dotací a dovoz ze zemí, které nemusejí dodržovat legislativu EU. Seznam Zprávy s nimi vyrazily na protestní jízdu do Brna.

Švýcarský soud očistil Slonkovou a Kubíka za reportáž o synovi Babiše

www.seznamzpravy.cz

Nařčení Andreje Babiše vůči reportérům, že ve Švýcarsku porušovali zákony, bylo neoprávněné. Najít jeho syna a natočit jej skrytou kamerou bylo ve veřejném zájmu, stojí v pravomocném rozhodnutí švýcarského soudu.