English

Seznam Zprávy

Top Stories All News

Přehledně: Jak se od srpna změní koncerty, sport, koupaliště nebo návštěvy zoo

www.seznamzpravy.cz

Vláda dnes v reakci na klesající počet nakažených covidem dál uvolnila pravidla pro život v Česku.

Bělorusové z Německa hledají svědky únosu novináře, chtějí soud s Lukašenkem

www.seznamzpravy.cz

Tým dobrovolníků z Německa chystá právní kroky proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi kvůli zadržení novináře Ramana Prataseviče. Hledají pasažéry letu, který nuceně přistál v Minsku, kde byl novinář zadržen.

Vedení ČSSD udělalo Onderku lídrem na jižní Moravě, 14 členů na protest končí

www.seznamzpravy.cz

Vedení ČSSD zasáhlo do sestavované kandidátky pro podzimní volby na jižní Moravě. Lídrem udělalo někdejšího brněnského primátora Romana Onderku, který přitom na soupisce úplně chyběl. Na protest poté kandidátku opustilo 14 členů.

Kdo dostal výjimku? Ministerstvo neřekne, komu povolilo akci v době zákazů

www.seznamzpravy.cz

Ten den bylo 10 tisíc nově nakažených. V nemocnicích s koronavirem leželo 6200 pacientů. A Slavia mohla díky výjimce ministerstva pustit VIP hosty na zápas Ligy mistrů. Kdo další dostal výjimku a proč? Úřad tvrdí, že nemá přehled.

Top Stories in last day

21

Nejmladší pódium v historii OH a bronzový děda z Kuvajtu

www.seznamzpravy.cz

Pondělí se propíše do olympijských dějin jako den, kdy se napříč pódii radovala zlatá třináctiletá skateboardistka a o 44 let starší bronzový střelec.

Suvenýry z pláže se mohou turistům vymstít. Za písek hrozí pokuty i vězení

www.seznamzpravy.cz

Mušle a písek patří mezi oblíbené upomínkové předměty, které si turisté každoročně vozí z dovolených. U některých lokalit by se však měli mít na pozoru. Za odvoz písku či lastur mohou hrozit vysoké pokuty, nebo dokonce vězení.

19

Česko je o krok blíž gigatovárně na baterie. Vláda podepíše smlouvu s ČEZ

www.seznamzpravy.cz

V Česku může vzniknout gigatovárna na baterie. Stát podepíše memorandum se společností ČEZ, investice přesáhne 50 miliard. Podle dosud nepotvrzených informací by se projektu mohl účastnit německý Volkswagen, nebo jihokorejské LG.

18

Data: Ukončené očkování má více žen než mužů. Jejich náskok ale není velký

www.seznamzpravy.cz

V Česku má momentálně ukončené očkování 43 procent obyvatel. Mírně větší proočkovanost je u ženské části populace než u mužské. S věkem se ale podíl obrací, ukazují data Ministerstva zdravotnictví.

16

Glosa: Babiš v kampani krade lidi. To se nemusí vyplatit

www.seznamzpravy.cz

Kluci z plakátů už nejsou. Tak si šéf hnutí ANO a jeho poradci řekli, že si přisvojí kohokoli.

15

Řecko i Španělsko se zbarvily červeně. Čechy po návratu čeká karanténa

www.seznamzpravy.cz

České ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelskou mapu a mezi tmavě červené země se od pondělí zařadilo například Španělsko. Změna se dotkla i Čechy oblíbeného Řecka, mnohým navíc může způsobit komplikace.

14

„Úchylárna této doby,“ popsal stříbrný Rohan ceremoniál. Pak mu ujel autobus

www.seznamzpravy.cz

Český kanoista Lukáš Rohan vybojoval v Tokiu stříbrnou medaili. Jde o první úspěch české výpravy na olympiádě v Japonsku. V rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, co pro něj druhé místo znamená i jak mu kvůli němu ujel autobus.

Kam s exministryní plagiátorkou? V ANO se hraje o jižní Moravu

www.seznamzpravy.cz

Premiér Andrej Babiš ve své nové knize kritizuje zákulisní třenice o co nejlepší postavení na kandidátních listinách. Právě takový souboj se ale v jeho hnutí momentálně odehrává na jižní Moravě.

13

100 % zeleně. První česká firma bude brát energii přímo z větrné elektrárny

www.seznamzpravy.cz

Dceřiná společnost Škody Auto uzavřela miliardový kontrakt. Ško-Energo se v něm zavázala k odběru zelené energie od Ambient Energy po dobu dvaceti let. Oboustranně výhodná dohoda je prvním případem takzvané PPA smlouvy v Česku.

11

Internet se obrátil proti Pirátům. Rozjela se kampaň, kterou nemohou ukočírovat

www.seznamzpravy.cz

Piráti analyzují dezinformační kampaň, jež je proti nim vedená. Trápí je především anonymní profily na sociálních sítích, jejichž autoři se tváří jako členové Pirátské strany. Jsou vulgární a agresivní, aby poškodili image Pirátů.

Kvitová končí, Plíšková postupuje. Podívejte se na české tenistky v Tokiu

www.seznamzpravy.cz

Prohlédněte si snímky fotografa Seznam Zpráv Davida Neffa, který v Tokiu zachytil olympijské výkony českých tenistek.

Glosář: Rosický staví na Letné něco jako Arsenal. I se všemi jeho neduhy

www.seznamzpravy.cz

V konkurenci olympijských her v Tokiu bojuje o své místo v pozornosti fanoušků i tuzemská fotbalová liga, která se právě rozjela. S pravidelným glosářem se proto vrací Luděk Mádl, fotbalový expert Seznam Zpráv.

10

Český kanoista Lukáš Rohan vybojoval v Tokiu stříbrnou medaili

www.seznamzpravy.cz

Rohan se sice ve finálové jízdě jednou dotkl čtvrté branky, i tak dojel ve skvělém čase 101,96 sekundy. Vyhrál Slovinec Benjamin Savšek. Česko tak má první medaili z OH v Tokiu. Má stříbrný punc.

08

Pomozte, nebo umřeme. Pracovali pro české vojáky, teď chtějí k nám

www.seznamzpravy.cz

Afghánským tlumočníkům i jejich rodinám hrozí po odchodu vojáků NATO ze země smrt. Času už moc nezbývá, přesto není jisté, jestli dostanou azyl.

07

Stadiony duchů a lidské stojany na cedule. Podívejte se na sportoviště v Tokiu

www.seznamzpravy.cz

Covid-19 změnil tokijskou olympiádu k nepoznání. Ovlivnil cestování do země, podmínky pobytu, zahajovací ceremoniál. A dopady jsou vidět i na samotných sportovištích.

Nový tým má Česko připravit na pandemie

www.seznamzpravy.cz

Přešlapy, nestíhající hygieny a IT systémy nebo nekonzistentní nastavení pravidel. Epidemie koronaviru odhalila mezery ve fungování ochrany veřejného zdraví. Ministerstvo zdravotnictví chce systém reformovat.

Monday, Jul 26

Kalkulačka: Kolik elektráren bude Česko potřebovat, až propadne elektrovozům?

www.seznamzpravy.cz

Kolik energie navíc bude Česko potřebovat, když by polovina lidí přešla na elektromobily? A co teprve kdybychom na tichá auta přešli všichni? Vyzkoušejte si, kolik elektřiny navíc bude potřeba vyrobit.

Sunday, Jul 25

Klimatolog: Šetrnější Evropa? Bez Číny a spol. si podřezáváme ekonomickou větev

www.seznamzpravy.cz

Evropská komise navrhla přelomový soubor klimaticky šetrných opatření. „Abychom za 50 let pocítili nějaké pozitivní změny, je potřeba, aby totéž udělali všichni,“ říká Radan Huth, ředitel Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.

Poprvé to bylo peklo. Ondříček vzpomíná, jak objevil pro film Ivana Trojana

www.seznamzpravy.cz

Má za sebou řadu úspěšných filmů. Nejnovějším je Zátopek, který bude mít premiéru na karlovarském filmovém festivalu. Kromě toho je ale také fanouškem fotbalové Slavie. Hostem 173. dílu pořadu Ušák byl režisér David Ondříček.

Editorský výběr: Nejlepší fotografie uplynulého týdne

www.seznamzpravy.cz

Podívejte se do galerie na vizuálně nejzajímavější přehled některých momentů končícího týdne.

Za voliči se zmrzlinou. Piráti vybírali ideově vhodný nanuk

www.seznamzpravy.cz

Piráti a Starostové hledali, který nanuk nejlépe reprezentuje jejich ideje. Nakonec vyhrál jahodový sorbet. Laskominu budou politici rozdávat lidem během kampaně.

Saturday, Jul 24

Na západě Čech se slaví. Troje lázně budou na prestižním seznamu UNESCO

www.seznamzpravy.cz

Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně byly oceněny společně s dalšími osmi slavnými evropskými lázeňskými městy. Karlovarský hejtman věří, že značka UNESCO přinese rychlejší restart ekonomiky. Oslavy začnou za týden.

Vláda chce těsně před volbami opět hýbat s úředníky

www.seznamzpravy.cz

Někteří vysocí úředníci, kteří museli skončit po velké čistce na konci roku 2017, se dodnes soudí se státem.

Covid ukradl Čechům první zápas, olympiáda hlásí skoro 130 nakažených

www.seznamzpravy.cz

Covid-19 si nevybírá a dále komplikuje vývoj OH v Tokiu. Zrušen byl i první zápas beachvolejbalového turnaje, kde měl vystoupit český ženský pár. V souvislosti s olympiádou Japonsko eviduje 127 případů nákazy.

Tornádo ukázalo, jaký jsme ve skutečnosti národ, říkají lidé měsíc poté

www.seznamzpravy.cz

Někteří stále nemají elektřinu a pro jídlo si chodí na krizový štáb. Většina trosek je pryč, ale místo mnoha střech jsou jen plachty. Je to přesně měsíc, co se jižní Moravou prohnalo tornádo.

Friday, Jul 23

Oblečení našich olympioniků se líbí polovině Čechů. Úspěch má i v zahraničí

www.seznamzpravy.cz

Kolekce, kterou česká výprava nesla na zahajovacím ceremoniálu olympiády, vyvolala po svém představení koncem června bouřlivou debatu. Podle nejnovějšího průzkumu se oblečení českých olympioniků líbí téměř polovině Čechů.

Mynář mluvil o neznámém důkazu v kauze Vrbětice. Jak o něm může vědět?

www.seznamzpravy.cz

Prezidentův kancléř zpochybňuje fotografie ruských agentů z místa výbuchu. Problém je, že oficiálně se o takových snímcích neví. Nechce vysvětlit, kde informace získal.

Český vědec varuje, co může snížit účinek očkování. Neuniknou ani odpírači

www.seznamzpravy.cz

Podle vakcinologa Marka Petráše může jev popsaný jako „původní antigenní hřích“ způsobit nižší tvorbu protilátek vůči novým variantám koronaviru. Jak velký je to problém, se ukáže při klinickém testování aktualizovaných vakcín.

Medaile? Příběh Tokia už je napsaný, zlobí se šéf agentury zastupující Slukovou

www.seznamzpravy.cz

V Tokiu dnes začíná olympiáda, která tu ještě nebyla. Víc než sportovní stránka her se řeší daleko víc dopady koronaviru na hry. Český tým se navíc potýká s několika nakaženými.

Thursday, Jul 22

Nakažený lékař z české výpravy poprvé promluvil

www.seznamzpravy.cz

Lékař Vlastimil Voráček v prohlášení uvedl, že není zdrojem nákazy v české olympijské výpravě a vysvětlil, proč se nenechal očkovat.

Češi rozjeli vyšetřování kvůli nakaženým sportovcům v Tokiu

www.seznamzpravy.cz

Český olympijský výbor zahájil vyšetřování případu šíření nemoci v charterovém letu do Tokia. První pozitivní test vyšel hned po příletu nenaočkovanému lékaři Vlastimilu Voráčkovi.

Policie Janouška nevypátrala, nakonec nastoupil do věznice dobrovolně

www.seznamzpravy.cz

Roman Janoušek nastoupil do pražské věznice Pankrác. Za mřížemi by si měl odsedět zbytek ze svého 4,5letého trestu, který dostal za vážnou dopravní nehodu.

Data prvních studií ukazují, jak riziková je varianta delta

www.seznamzpravy.cz

Variantě delta trvalo jen něco přes dva měsíce, než dobyla Česko. Těžkých případů covidu-19 zatím výrazně nepřibývá. Odborníci ale varují před unáhlenými závěry o mírnější povaze viru, které ve veřejném prostoru zaznívají.