English

Seznam Zprávy

Top Stories All News

Já a Hřib společně? Klidně. Operovat musíte taky různé pacienty, říká Svoboda

www.seznamzpravy.cz

Koalice Spolu pro Prahu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) ovládla v komunálních volbách hlavní město. Za sebou nechala hnutí ANO a Piráty, kteří poslední čtyři roky v čele metropole stáli. Co Prahu pod vedením Spolu čeká?

První vytýkací dopis pro Fialovu vládu

www.seznamzpravy.cz

ANALÝZA. Vláda Petra Fialy dostala o víkendu první „vytýkací dopis“. Lidé v komunálních volbách po celé zemi dávali zpravidla přednost hnutí Andreje Babiše nebo straně Tomio Okamury.

V září se do obce přistěhovalo 23 lidí. Ukradli nám volby, tvrdí místní

www.seznamzpravy.cz

Reportáž z obce Moldava na Teplicku, kde vítězná SPD čelí podezření, že její lídři zištně poskytli trvalé bydliště dvacítce lidí, aby ovlivnili výsledky voleb. Případem se zabývá policie. Občané chtějí podat žalobu.

Obrovitánská chyba, řekl k „nedohodě“ v senátních volbách Rakušan

www.seznamzpravy.cz

V Karlových Varech kandidovali do Senátu dva lidé spojení s hnutím STAN. Podle Víta Rakušana to byla chyba, která je stála postup do druhé kola. Jinak je však s volbami v zásadě spokojen.

Top Stories in last day

09

Superlevné hypotéky jsou v nedohlednu, říká šéf největší banky

www.seznamzpravy.cz

Hypotéky za 2 % už se v nejbližších letech podle šéfa České spořitelny nevrátí. „Ani to není zdravé, peníze mají svou cenu,“ míní Tomáš Salomon. Půjčky na byt i byty samotné však zlevní, někde až o pětinu, předpovídá.

08

Ukazoval na internetu Rusy v dobrém. Vyhostili ho ze země

www.seznamzpravy.cz

Známý britský youtuber s přezdívkou Bald and Bankrupt, který roky natáčel videa z Ruska, byl zatčen a vyloučen ze země. Provinil se výroky vůči režimu - řekl, že je ruský prezident Vladimir Putin blázen.

10 příběhů voleb: Babišova tsunami a odcházení politických matadorů

www.seznamzpravy.cz

Seznam Zprávy přinášejí deset zajímavých příběhů komunálních a senátních voleb. Vítězové a poražení na radnicích a ostré senátorské duely.

07

Komentář: Volby, ve kterých vyhráli všichni

www.seznamzpravy.cz

Voliči dost přesně věděli, o čem a o kom hlasují a nenechali si vnutit alternativní výklad voleb.

23

V Brně vyhrály ODS s TOP 09. Vaňková má velkou šanci zůstat primátorkou

www.seznamzpravy.cz

Na jihu Moravy zafungovalo spojení ODS a TOP 09. Občanští demokraté v čele s Markétou Vaňkovou mohou pokračovat ve vedení města, nabízí se však více povolebních variant.

22

5 úkazů z voleb: ANO není jen Babiš a Česko není před výbuchem

www.seznamzpravy.cz

Opozice posílila, ale průběžné výsledky neodpovídají tomu, jak černě situaci líčí. Vládním stranám pomohlo, že se stačily na poslední chvíli vykázat nějakou pomocí voličům a podnikatelům. Jinak by bývaly dopadly hůř.

20

Babiš míří k volebnímu triumfu. ANO zatím vítězí i ve velkých městech

www.seznamzpravy.cz

ANALÝZA. Hnutí ANO podle průběžných výsledků míří k vítězství v komunálních volbách. V některých moravských městech dokonce dosahuje dosud nevídaných třiceti až čtyřiceti procent.

Praha po nočním sečtení hlasů: Vyhrálo Spolu, SPD v zastupitelstvu

www.seznamzpravy.cz

Projděte si rozložení křesel v zastupitelstvech velkých měst.

19

Zájem o nájmy nepolevuje. Na jeden byt čekají až stovky uchazečů

www.seznamzpravy.cz

Poptávka po pronájmech ani po měsících růstu nepolevuje. Na některé inzeráty reagují i stovky uchazečů. Dnes ale zájemci nejsou ti, kteří si vybírají byt. Právě naopak.

18

Rusové na útěku. Azyl nepřipadá v úvahu, říká litevský ministr

www.seznamzpravy.cz

Po oznámení částečné mobilizace v Rusku berou mnozí občané nohy na ramena a snaží se ze země zmizet dřív, než jim přijde povolávací rozkaz. Na to, zda by jim evropské země měly otevřít zavřené dveře, se však názory různí.

17

Referendum o vládě? ANO vyzve Spolu v boji o Senát ve 13 obvodech

www.seznamzpravy.cz

Babišovo hnutí ANO už jeden mandát získalo. Dalších 18 želízek v ohni má pro druhé kolo. Ve většině volebních obvodů se zástupci opozičního hnutí za týden utkají s kandidáty vládních partají.

16

Obrazem: Jak to voliči dokázali? Tolik rozesmátých politiků v jeden den

www.seznamzpravy.cz

Jaká byla nálada v jednotlivých volebních štábech? Podívejte se na nejlepší snímky ze zázemí stran, hnutí a koalic, kde se tajil dech při sčítání hlasů.

15

Předpověď pro první hodiny: Hněv z Václaváku se ozve i ve volbách do Senátu

www.seznamzpravy.cz

Jak dopadnou senátní volby? Co se vyplatí sledovat? Předvolební průzkumy neexistovaly, výsledky prvního kola budou známé v sobotu navečer. Do té doby nabízím odhad, o čem se bude mluvit:

Pod čarou: Literatura by měla mít čtenáře, nikoliv marketingové nálepky

www.seznamzpravy.cz

Knihy pro mládež označované jako young adult fiction se staly fenoménem. Proč se nekonečné ságy o vyvolených hrdinkách a milostných trojúhelnících čtenářům časem přejedly a proč je dnes více než teenageři čtou dospělí?

14

Vyhnout se cenzuře. USA rozšíří přístup k internetu demonstrujícím Íráncům

www.seznamzpravy.cz

V souvislosti s protesty v Íránu vydalo americké ministerstvo financí pokyny, které zmírní omezení internetových služeb dostupných Íráncům. Ke kroku dochází navzdory sankcím Spojených států vůči této zemi.

12

„Najít ho chtěl každý, my to zvládli.“ Češka objevila protein života

www.seznamzpravy.cz

Po 18 letech práce se mezinárodnímu týmu pod vedením Kateřiny Komrskové podařilo identifikovat „protein života“. Objev, který zaujal celý svět, může pomoct pochopit neznámé příčiny neplodnosti i přinést nové druhy antikoncepce.

Saturday, Sep 24

Pacientů s demencí přibývá, jenže se o ně nemá kdo starat

www.seznamzpravy.cz

V Česku se s demencí léčí asi 140 tisíc lidí a podle odborníků se bude počet nemocných dál zvyšovat. Systém péče je ale roztříštěný a na mnoha místech specialisté úplně chybí.

ONLINE: Senátor s „hlasem od Okamury“ těsně vyhrál už v prvním kole

www.seznamzpravy.cz

Sledujte online reportáž, v níž nabízíme to nejdůležitější i nejzajímavější z komunálních a senátních voleb.

Friday, Sep 23

„Vy mě zlobíte.“ Zastihli jsme Hlubučka doma. Zda půjde volit, neřekl

www.seznamzpravy.cz

Reportáž Seznam Zpráv z pražských Lysolají, které se v uplynulé dekádě staly mocenskou základnou někdejšího starosty Petra Hlubučka obviněného v kauze Dozimetr. V obci jsme ho v pátek zastihli, nikoli však u voleb.

Okamura chtěl znehodnotit lístek, ale omylem zřejmě volil kandidáta Spolu

www.seznamzpravy.cz

Sledujte online reportáž, v níž nabízíme to nejdůležitější i nejzajímavější z komunálních a senátních voleb.

Zemanův zdroj proti BIS začal podnikat. Nabízí služby na internetu

www.seznamzpravy.cz

Pro prezidenta Miloše Zemana začal bývalý šéfanalytik BIS Jiří Rom pracovat v roce 2020. Letos v červnu si zaregistroval internetové stránky, přes které nabízí své služby i v komerčním sektoru.

Černé duše v Čestlicích? Noví obyvatelé se hlásí u majitele aquaparku

www.seznamzpravy.cz

Středočeské Čestlice v posledních týdnech zažívají neobvyklý úkaz: roste jim počet obyvatel. Starousedlíci mají podezření, že to souvisí s volbami. Seznam Zprávy zmapovaly, že všechny stopy vedou do jedné omšelé řadovky.

Thursday, Sep 22

Putin přenesl válku z Ukrajiny do Ruska. Může ho to zničit, říká analytik

www.seznamzpravy.cz

„Ukrajina má na větší akce tak měsíc a půl až dva, než se počasí začne lámat,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy ukrajinský analytik Mychajlo Samus. Tou dobou by podle něj mohli na frontu dorazit i první mobilizovaní Rusové.

Hlubuček už oficiálně nevlastní žádnou nemovitost

www.seznamzpravy.cz

Jeden z hlavních obviněných v kauze Dozimetr Petr Hlubuček už v Česku oficiálně nevlastní žádnou nemovitost. Katastrální úřad ve středu stvrdil převod vily, kterou nově vlastní jeho partner.

Putin hraje hazardní hru, která dovede Rusko ke katastrofě, říká „klimatický muž“ NATO

www.seznamzpravy.cz

„Rusko ztratilo svůj klíčový trh a kvůli sankcím se nedostane k technologiím potřebným k těžbě plynu na dalekém severu,“ říká v rozhovoru pro SZ ředitel odboru pro klima a energetickou bezpečnost v NATO Michael Rühle.

Zkoumala Redlovo psychické zdraví. Teď jí hrozí pokuta či stíhání

www.seznamzpravy.cz

Michal Redl z kauzy Dozimetr se kvůli duševnímu onemocnění potvrzenému znalci vyhýbal trestní odpovědnosti. Teď, zdá se, se karta obrací. A potíže mohou mít i ti, kteří jeho zdraví zkoumali.

Wednesday, Sep 21

Jedněm vzali, druhým dali. Poslanci proti sobě postavili sport a mládežníky

www.seznamzpravy.cz

Poslanci i Ministerstvo financí odsouhlasili škrtnutí 60 milionů z původně schválené podpory pro sport. Hodlají ji zaslat mládežnickým organizacím, na které se v době rostoucích cen energií zapomnělo úplně.

Putin pod tlakem narychlo otočil. Důvody, které vedly k mobilizaci

www.seznamzpravy.cz

O referendech v okupovaných územích a částečné mobilizaci rozhodovalo ruské vedení velmi narychlo. Podle zdrojů blízkých Kremlu převážil názor dvou proválečných skupin.

Putin přiznává selhání a slabost. Svět komentuje ruskou mobilizaci

www.seznamzpravy.cz

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil ve středu ráno okamžitou částečnou mobilizaci. Rozhodnutí ukazuje, že válka neprobíhá podle plánu Moskvy, zní z Ukrajiny. Čína vyzvala všechny strany k dialogu.

Přehled majetku „prezidentů“: Milionové příjmy, dva rodinné domy a jedno 3+kk

www.seznamzpravy.cz

Seznam Zprávy oslovily čtyři aktuální favority prezidentské volby, aby zveřejnili své příjmy a majetkové poměry.

Tuesday, Sep 20

Zprávy z bojiště: Rusko útočí v jediném úseku fronty. Proč, to je záhada

www.seznamzpravy.cz

Iniciativu ve válce jednoznačně přejímá ukrajinská armáda. Přesto ruské jednotky dál pokračují v oblasti fronty kolem měst Soledar a Bachmut v útocích, které se nezdají mít valného smyslu.

Sídliště jako noclehárna. Okruh nevyléčil všechny neduhy plzeňské periférie

www.seznamzpravy.cz

Seznam Zprávy mapují, jak se podařilo současným vládám ve městech a obcích splnit předvolební plány. A jak se místa za čtyři roky proměnila.

Developer z Ruska získal smlouvu v Praze

www.seznamzpravy.cz

Městská část Praha 8 uzavřela smlouvu o spolupráci s firmou G2 group, za kterou stojí podnikatelé Alexandr Ruchev a Grigorij Bubnov. Nejde o zakázku, vlastnická struktura se v těchto případech nezkoumá, argumentuje radnice.

Mocnému muži pomohl z vězení. Teď má na nemovitosti jeho rodiny billboard

www.seznamzpravy.cz

SPD, kandidující s podporou strany PRO, má v Chomutově billboardy pověšené i na domech rodiny Alexandra Nováka. Vystupuje na nich i bývalý žalobce, který Novákovi pomohl z vězení.