English

Seznam Zprávy

Top Stories All News

Varování pro vládu: Rusové u nás chtějí vyzkoušet slovenský model

www.seznamzpravy.cz

Před novým typem dezinformací, které tajné služby nově zachytily v Česku, varoval šéf BIS Michal Koudelka.

Srovnávací snímky: Zkáza, kterou napáchala voda z Kachovky

www.seznamzpravy.cz

Rozsah záplav ukazují satelitní snímky společnosti Maxar Technologies, na nichž je vidět řada zatopených měst a vesnic. Z mnoha domů nad hladinu vyčnívají jen střechy.

„Klasická smlouva, žádné dary.“ Jak se opravují tanky pro Ukrajince

www.seznamzpravy.cz

Technici ve Vojenském opravárenském podniku v Šenově u Nového Jičína se chystají na speciální zakázku. Do areálu zanedlouho dorazí ukrajinské tanky T-64. Po revizi v Česku stroje zamíří přímo na frontu.

Staříka u Chersonu prosili, aby odešel. Vylezl na střechu a chtěl zůstat

www.seznamzpravy.cz

Někteří lidé si zpočátku mysleli, že je voda unikající z Kachovské přehrady z domovů nedonutí odejít, ale změnili názor. Další jsou odhodlaní zůstat. „Matka ráno plakala, poté se uklidnila,“ líčí Ilona. Teď prý čeká, co bude dál.

Top Stories in last day

13

Obrazem: Selfie na podlaze a pak kolaps. U soudu bylo rušno

www.seznamzpravy.cz

Zástupci dezinformační scény se sešli u Obvodního soudu pro Prahu 8, který řeší případ Patrika Tušla a Tomáše Čermáka. Ti v době vrcholící covidové pandemie obtěžovali šéfa České lékařské komory Milana Kubka.

11

Radši budu za dezoláta než pokrytec, říká nový majitel Parlamentních listů

www.seznamzpravy.cz

Patřím fakticky na ten „druhý břeh“, do té sféry ve společnosti, která byla vždy výrazně protibabišovská a protizemanovská, říká o sobě miliardář Marek Španěl, který s kolegou z firmy ovládl kontroverzní internetové médium.

Soud řešil obžalobu dezinformátorů. Peterkovou po kolapsu odvezla sanitka

www.seznamzpravy.cz

Příznivci dezinformačních teorií kolem Pavla Zítka a Jany Peterkové okupovali Obvodní soud pro Prahu 8. Na rozdíl od jiného jednání minulý týden, kdy dav vylomil dveře jednací síně, na vše dohlíželi těžkooděnci a posílené hlídky.

10

Pohotovost, stupeň 5. V Praze jsou rowdies i tifosi, lístky i za 400 tisíc

www.seznamzpravy.cz

Praha se stává pro dnešek středem fotbalového světa. Může za to finále Evropské konferenční ligy mezi West Ham United a Fiorentinou, jehož začátek je naplánován na 21:00 do pražského Edenu.

Souboj o šéfa televize je dramatický. Vykrystalizovali dva favorité

www.seznamzpravy.cz

Souboj o šéfa veřejnoprávní televize v tuto chvíli svádějí dva kandidáti - současný ředitel Petr Dvořák a šéf brněnského studia Jan Souček.

09

Přehledně: Smršť vládních úspor Češi nejvíc pocítí od ledna

www.seznamzpravy.cz

Vládní úspory se lidí „z ulice“ letos prakticky nedotknou. Příští rok už výrazně. Přinášíme přehled změn, které dopadnou na každého až do roku 2027.

Zničená Kachovská přehrada, jak ji vidí hledáček vítěze World Press Photo

www.seznamzpravy.cz

Fotoreportér Jevhen Maloletka zachytil další definující obraz rusko-ukrajinské války, který se zapíše do dějin tohoto konfliktu.

Chcete babičku v domově seniorů? Nejdřív 80 tisíc v hotovosti, říká ředitelka

www.seznamzpravy.cz also on Deník N

Dejte nejprve dar desítek tisíc korun v hotovosti, pak teprve můžete umístit příbuzného u nás, vzkazuje zájemcům ředitelka zlínského domova seniorů Hvězda. Podle odborníků je taková praxe nejen neetická, ale i nezákonná.

08

Německu se to nelíbí, ale bez pomoci Evropy by jižní země zbankrotovaly

www.seznamzpravy.cz

ANALÝZA. Evropská centrální banka od loňského roku výrazně pomáhá zemím jižního křídla eurozóny. Pomoc budí nevoli severních zemí v čele s Německem.

07

Rusko přiznává „drastický“ úbytek vody pro Krym. Šok čeká i přírodu

www.seznamzpravy.cz

Nedostatek vody nehrozí jen Krymu, ale i dalším oblastem. Vážná rána čeká ukrajinské zemědělství –⁠ farmářský think tank upozornil, že voda ze zničené Kachovské přehrady pomáhala vyprodukovat například 80 % ukrajinské zeleniny.

Petr Vakoč zase povstal. Překvapil na slavné cyklistické šotolině v Kansasu

www.seznamzpravy.cz

Třicetiletý český cyklista překvapuje. Už to vypadalo na definitivní ústup ze slávy, ale muž, který před pár lety vstal doslova z mrtvých, teď překvapil na nejslavnějším gravelovém závodě světa, kde obsadil skvělé druhé místo.

05

Muž, co sekal trávu: Zaplatil oběd za 663 korun, dostal zakázku za půl milionu

www.seznamzpravy.cz also on Deník N

Nové podrobnosti o případu bývalého vysoce postaveného manažera Ředitelství silnic a dálnic Františka Sedláčka. Podle policie skrytě ovládal firmy, které s ŘSD uzavřely smlouvy za 130 milionů.

20

Popírání, protržení, sabotáž. Jak ruská média informovala o Nové Kachovce

www.seznamzpravy.cz

Trvalo několik hodin, než se ustálil narativ ruské státní propagandy ohledně kolapsu vodní elektrárny Nová Kachovka.

19

Žalobkyně: Únik informací k Blažkovi narušil objasnění korupční kauzy

www.seznamzpravy.cz

Policie reaguje na zjištění Seznam Zpráv, že ministr spravedlnosti utajil jméno muže, který mu podle vlastního prohlášení předal policejní spis k případu brněnské bytové kauzy. Podle žalobkyně únik narušil vyšetřování.

18

Expert: Zničení Kachovské přehrady zasáhne lidi, ale zvrat pro válku nečekám

www.seznamzpravy.cz

Další zásadní moment války na Ukrajině - zničení Kachovské přehrady. Může to ohrozit i vyhlíženou ukrajinskou protiofenzivu? „Bezesporu to hraje roli, ale není to zásadní game changer,“ říká bezpečnostní expert Michal Smetana.

16

Expert popisuje další možný vývoj kolem Kachovské přehrady

www.seznamzpravy.cz

Kachovská přehrada je zničená. Nádrž přitom zásobuje vodou okupovaný jih Ukrajiny, důležitá je také pro chod Záporožské jaderné elektrárny. Odborník popisuje, co se může dít dál.

Tuesday, Jun 6

Průtok jako v Niagarských vodopádech. Modely odhadují, co vlna způsobí v Chersonu

www.seznamzpravy.cz

Co se bude dít v následujících hodinách? Větší dopad bude mít protržení Kachovské přehrady nejspíš na Ruskem kontrolovaném břehu. Podle ukrajinského odhadu začne voda na Dněpru opadat až po 70 hodinách.

Záporožskou elektrárnu teď před pohromou ochrání fyzika a gigantická nádrž

www.seznamzpravy.cz

Katastrofa přehrady na Dněpru bezprostředně nezvyšuje riziko havárie v Záporožské elektrárně, největší jaderné elektrárně v Evropě. Vzniklé problémy nejsou nezvladatelné a obsluha na to má týdny, či spíš měsíce, uklidňují experti.

Šojgu má jasno: Ukrajina nám chtěla Kachovkou zabránit v novém útoku

www.seznamzpravy.cz

Protržení Kachovské přehrady ohrožuje tisíce lidí. Ukrajina i Rusko mají o viníkovi jasno a nešetří drsnými slovy na svou adresu. Seznam Zprávy připravily odpovědi na základní otázky související s tragédií.

Rathovi a jeho ženě vrátili přes milion. Z peněz zabavených po zatčení

www.seznamzpravy.cz also on Deník N

Soud vydal Davidu a Evě Rathovým přes 1,3 milionu korun. Podle konstatování soudu tyto peníze nepocházely z trestné činnosti v případech, v niž byl bývalý politik odsouzen k osmi rokům ve vězení.

Monday, Jun 5

Černochová naúčtovala Ševčíkovi závod atletů. „Je tu doba úspor,“ vysvětlila

www.seznamzpravy.cz

„Myslím, že pan děkan Národohospodářské fakulty Ševčík chápe, že nic není zadarmo, obzvlášť v době, kdy se škrtají rozpočty,“ řekla Seznam Zprávám ministryně Jana Černochová.

„Mám ochranu zdrojů chráněnou Ústavou.“ Ministr Blažek tají, kdo mu dal spis

www.seznamzpravy.cz

VIDEO. Pavel Blažek policii a pak i reportérům zatajil, že mu policejní spisy přinesl jeho spolustraník. Viník, který narušil vyšetřování stamilionové korupční kauzy, zůstal bez trestu. „Postupoval jsem naprosto správně,“ tvrdí.

„Na ruce měl neošetřené podlitiny.“ Lidé kritizují domov pro seniory

www.seznamzpravy.cz

Špína, zanedbávání péče, málo jídla, krádeže. Svědci popisují poměry ve zlínském domově pro seniory. Podle ředitelky je ale vše v pořádku. Kritiku považuje za odvetu problémových zaměstnanců či rodinných příslušníků.

Blažek získal část utajeného policejního spisu, kolegu z ODS kryl

www.seznamzpravy.cz

Předal jsem nynějšímu ministrovi spravedlnosti utajený policejní spis brněnské bytové kauzy, přiznal Seznam Zprávám někdejší spolustraník Pavla Blažka. Ten, jak zjistila redakce, zdroj úniku utajil.

Sunday, Jun 4

Češi při nákupu nemovitostí riskují

www.seznamzpravy.cz

Podle České národní banky jsou nemovitosti v tuzemsku stále výrazně nadhodnocené. To je signálem pro centrální banku zakročit proti rizikům, kterým je trh rezidenčních nemovitostí vystaven. Pomoci může pokles cen.

Rusové se naučili čelit moderním zbraním, které získala Ukrajina ze Západu

www.seznamzpravy.cz

Taktika ruských invazních vojsk na Ukrajině se od začátku války výrazně vyvinula. Mimo jiné se výrazně zlepšila jejich obrana proti střelám GMLRS ze systémů jako HIMARS, tvrdí britská zpráva.

Žalobce zrušil stíhání Eurovie za zakázky v Liberci

www.seznamzpravy.cz

Jedna z největší stavebních firem měla účinný protikorupční program, rozhodl státní zástupce. Obviněný je už tak pouze manažer společnosti, a to za zakázku na opravu tramvajových tratí v Liberci.

Pekarová a Rakušan bojují o voliče. Manželstvím pro všechny i Nerudovou

www.seznamzpravy.cz

Bývalou rektorku a prezidentskou kandidátku by TOP 09 i STAN chtěly na kandidátku pro evropské volby. Mezi některými řadovými členy ale takové nadšení cítit není.

Saturday, Jun 3

Z lákavého příběhu o investicích malajsijského sultána v Česku je blamáž

www.seznamzpravy.cz

Skupina IC Group vystupuje s příběhem, jak pomáhá investovat peníze rodiny sultána z Malajsie. Jediným kapitálovým zdrojem holdingu ale zatím byla jen česká investiční firma Diversity Capital. A z ní zmizelo 1,5 miliardy korun.

Generální stávka je poslední výstraha, říká k protestům odborář Samek

www.seznamzpravy.cz

Vládní úsporný balíček ještě ani neprošel Sněmovnou a ministr financí už ohlásil další vlnu škrtů. A odboráři si stěžují, že s nimi vláda nekomunikuje. Generální stávka je poslední výstraha, říká místopředseda odborů Vít Samek.

Podezřelý řekl policii, jak zapálil národní park. Klestí a větve, uvedl

www.seznamzpravy.cz

Policie má přímo od podezřelého detailní popis, jak vznikl loňský rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku. Případ mají úřady v podstatě pohromadě, teď bude policie několik měsíců čekat na znalecký posudek zdravotního stavu podezřelého.

„Byl jsem na dně lidské hromady“. Přeživší popisují vlakovou tragédii v Indii

www.seznamzpravy.cz

AKTUALIZUJEME. Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek nejméně 288 lidí a 900 utrpělo zranění. Záchranné práce byly ukončeny, pokračuje odklízení trosek, aby mohla být obnovena železniční doprava.

Friday, Jun 2

Spory o rodičák. Piráti chtěli zvýšení „propašovat“ přes ministra zahraničí

www.seznamzpravy.cz

Koalice se stále neshodla na zvýšení rodičovského příspěvku. Dva resorty pirátských ministrů využily připomínkové řízení k pokusu přidat rodičům malých dětí 50 tisíc korun.

Při nočních útocích se řídím pravidlem dvou zdí, popisuje Kyjevan

www.seznamzpravy.cz

Noci v Kyjevě v posledním týdnu den po dni ničí ruské vzdušné útoky. Oproti předchozím měsícům značně zesílily. Podle právníka Myroslava, který se v hlavním městě nachází, se i tak lidé snaží dál žít své životy.

Když chcete pomoct s Ruskem, buďte s námi proti Číně, říká kongresman

www.seznamzpravy.cz

Spojené státy americké se pomalu, ale jistě blíží do víru předvolební kampaně před prezidentskými volbami na podzim příštího roku. Za demokraty má kandidovat současná hlava státu Joe Biden.

První výprava skončila smrtí. Přesto udělal další, při níž zahynula další žena

www.seznamzpravy.cz

Je to poprvé, kdy bude český soud rozhodovat o vině průvodců za smrt v horách. Případ dvou výprav na ferraty do rakouských Alp, při kterých zemřely dvě mladé ženy, ale upozornil i na závažnou díru v zákoně.