English

Seznam Zprávy

Top Stories All News

Infektolog popisuje, co se děje na Slovensku: Roste nám covidový Everest

www.seznamzpravy.cz

„Postoj Slováků ke covidu se dá shrnout hezkou českou větou: Hospodo, nalej,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy člen slovenského pandemického konzilia a přední infektolog Vladimír Krčméry.

Desítky tisíc příspěvků. Proti Meghan se vedla nenávistná online kampaň

www.seznamzpravy.cz

Byla to cílená a koordinovaná kampaň na Twitteru. Tento týden zveřejněná analýza zmapovala nenávistné příspěvky směřující na britského prince Harryho a jeho choť Meghan. Za velkou částí příspěvků přitom stojí malá skupina účtů.

Komentář: Nad vražednými účty za energie vláda jen improvizuje. A špatně

www.seznamzpravy.cz

Způsob, jakým se členové končící vlády postavili k zoufalé situaci lidí postižených krachem Bohemia Energy, je ostudný. Vypadá to, že si z jejich tragédie dělají legraci.

Fotky: Oslava vzniku samostatného státu se topila v mlze

www.seznamzpravy.cz

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku Československa. Kvůli mlze nemohly vzlétnout gripeny ani helikoptéry.

Top Stories in last day

11

Brexit na Británii dopadl více než pandemie. Země navíc „válčí“ s Francií

www.seznamzpravy.cz

Britskou ekonomiku více poznamená odchod z Evropské unie než pandemie covidu-19. Na obou březích Lamanšského průlivu mezitím panuje obchodní válka mezi Spojeným královstvím a Francií. Důvodem je opět mimojiné rybolov.

Fotky: Tak vypadají těžkosti života napříč planetou

www.seznamzpravy.cz

Výběr z několika oceněných snímků, které uspěly napříč 11 kategoriemi prestižní soutěže Siena International Photo Awards 2021.

10

Nafta je poprvé za sedm let nad 35 Kč/l. A zdražování nekončí

www.seznamzpravy.cz

Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od minulého týdne vzrostla o 47 haléřů na průměrných 36,59 Kč/l. Je tak rovněž nejdražší za sedm let, naposledy za něj platili řidiči více v říjnu 2014.

Komentář: Jak zaplatit stát? Velké téma i před sto lety

www.seznamzpravy.cz

Nedůvěra ve stát, který zvyšuje daně, ale na výdajové straně hýčká vlastní mohutnou administrativu, má stoleté kořeny.

09

Křesla ve vládě doznala změn. Takto se rýsuje Fialův kabinet

www.seznamzpravy.cz

Seznam Zprávy rekonstruovaly aktuální stav vyjednávání o nové vládě. Koalice PirSTAN má požadavek na obsazení tří dosud nejistých ministerstev. Oba tábory se zajímají o životní prostředí.

07

Příběhy neočkovaných Čechů: Báli se, že je vakcína zabije, teď leží na kyslíku

www.seznamzpravy.cz

Neočkovaní pacienti s covidem v nemocnici v Ústí nad Labem svěřili své důvody, proč vakcínu odmítli, a jak je ovlivnil těžký průběh onemocnění.

23

Lucemburský premiér opsal většinu své disertační práce

www.seznamzpravy.cz

Lucemburský premiér Xavier Bettel po obvinění z opsání většiny své disertační práce uvedl, že „měl postupovat jinak“. Novináři zjistili, že v celé Bettelově práci o 56 stranách jsou jen dvě stránky, které neobsahují plagiáty.

22

Očkovaní, přesto v nemocnici. Lékaři vysvětlují, co ze statistik nevyčtete

www.seznamzpravy.cz

Takřka každý druhý pacient s covidem ve Fakultní nemocnici Brno je plně očkovaný. Podle lékařů stojí za překvapivým podílem očkovaných několik faktorů. Vakcíny i tak v drtivé většině brání nejvážnějším formám covidu.

Video z Pákistánu: Ceny potravin letí vzhůru, lidé jsou zoufalí

www.seznamzpravy.cz

Pákistán už měsíce bojuje s enormní inflací. Ta je teď v zemi dokonce čtvrtá nejvyšší na světě. Oblíbený chleba naan během dvou týdnů zdražil až o 25 procent.

21

Putin nařídil zvednout dodávky plynu do Evropy

www.seznamzpravy.cz

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zvednout dodávky zemního plynu do Evropy od listopadu. Státní podnik Gazprom s nimi má začít, až naplní domácí podzemní zásobníky. Informovala o tom agentura TASS.

Sexuální skandál prince Andrewa má zahladit 12 let starý dokument

www.seznamzpravy.cz

Prý ji několikrát zneužil, Američanka Virginia Giuffreová na něj tedy podala žalobu. V případu prince Andrewa se schyluje k přelíčení. Vévoda už dostal jasnou lhůtu, kdy se má ukázat u soudu – vypovídat má pod přísahou.

Lednové metály od Zemana: Ocenění se to dozvěděli z médií

www.seznamzpravy.cz

Předávání státních vyznamenání při příležitosti státního svátku 28. října se neuskuteční. Přesouvá se na další významný den – 1. leden roku 2022.

19

Maláčová žádá Babiše kvůli zdražení energií o svolání vlády. Mám řešení, tvrdí

www.seznamzpravy.cz

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o svolání vlády kvůli zdražení energií pro lidi, kteří přišli o stálého dodavatele.

18

StarDance: K očkování nemůžeme nikoho nutit, zní z České televize

www.seznamzpravy.cz

Pořad StarDance zastavil pozitivní test moderátorky Terezy Kostkové. Proč nejsou někteří soutěžící očkovaní? Jak často se testují? A proč nemá publikum respirátory?

17

Schillerová: Existenční problémy bude mít 450 tisíc domácností

www.seznamzpravy.cz

Česko sestavuje nový vládní kabinet. Ten současný ale předá zemi v nelehké situaci – s postcovidovým dluhem, rostoucí inflací i zvyšujícími se cenami energií. Ale také s nejasným rozpočtem.

16

Největší hříchy Facebooku: Prodej otrokyní je prvním z nich

www.seznamzpravy.cz

Sociální síť Facebook čelí největší kritice od svého založení. Na veřejnost se totiž díky bývalé zaměstnankyni dostaly interní dokumenty. Ty ukazují na vážné problémy, které firma ignorovala, aby neohrozila svůj růst a zisk.

Wednesday, Oct 27

Už víme, jak funguje očkování. První data o šanci neskončit v nemocnici

www.seznamzpravy.cz

Platí to u všech věkových skupin: Riziko, že člověk skončí v nemocnici nebo rovnou na JIP, se s vakcínou výrazně snižuje.

Babiš o zpřísňování: Neplašme lidi nápady, které neschválíme

www.seznamzpravy.cz

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se ve středu shodli, že žádné další restrikce pro zaměstnance platit nebudou.

Došlo i na poslední místa s levnými byty v Česku. Zdražily na dvojnásobek

www.seznamzpravy.cz

I jedna z mála lokalit v Česku, kde se cena ještě držela výrazněji pod průměrem, zdražila. Sever Čech letos dohání realitní cenovou propast mezi ostatními regiony. Některá města šla s cenou bytů téměř na dvojnásobek.

Expert navrhuje, jak na očkování: Rozdávejte peníze. Třetí dávka je klíčová

www.seznamzpravy.cz

Vláda nedělá dost pro to, aby motivovala lidi k očkování. A to ani starší lidi ke třetí dávce, tvrdí biochemik Jan Konvalinka. Ti pak mohou skončit v nemocnici, protože už jejich imunita nebude na obranu proti koronaviru stačit.

Tuesday, Oct 26

Čerstvý tým expertů a „další PES“. Jak bude covid řešit nová vláda?

www.seznamzpravy.cz

Už za pár týdnů by se řešení koronavirové krize měla chopit nová vláda. Z dosavadních prohlášení lze vyčíst, že se chce hned v několika bodech odvrátit od postupu dosavadního kabinetu.

Byty došly. Na trhu je nejméně novostaveb za poslední roky

www.seznamzpravy.cz

Ceny nových bytů jsou v Praze na historickém maximu, jejich nabídka je přímo na opačné straně. Většina developerských společnosti má téměř, nebo dokonce úplně vyprodáno a nové projekty se jim zadrhly v povolovacích procesech.

Změna u prezidenta. Kvůli stavu Miloše Zemana vznikne lékařské konzilium

www.seznamzpravy.cz

Seznam Zprávy zjistily, že o stavu prezidenta Miloše Zemana se poradí nově vzniklé konzilium. Jeden z jeho členů je dosluhující rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který potvrdil, že sbor lékařů začne jednat a vydá i prohlášení.

Hradní poradci se chystají do civilu. Bude to byznys jako dříve, plánují

www.seznamzpravy.cz

Zemanův hlavní poradce Martin Nejedlý se chystá vrátit k podnikání v oboru petrochemie. A chce mít po boku i dalšího z hradních kolegů Pavla Galušku, s nímž je v kontaktu už od patnácti let.

Monday, Oct 25

Obžalovaný podnikatel Novák uspěl. Uvolní mu část zajištěného majetku

www.seznamzpravy.cz

Vrchní soud v Praze rozhodl o tom, že se podnikateli a bývalému senátorovi Alexandru Novákovi mají vrátit peníze, které mu zajistila policie.

Ještě dva týdny se bude epidemická situace zhoršovat, řekl Vojtěch

www.seznamzpravy.cz

Vláda se zabývala už dopředu ohlášenými opatřeními: od listopadu proběhne testování žáku v osmi okresech a neočkovaní učitelé budou muset při výuce nosit respirátory. Odhaduje se, že současná vlna může trvat do prosince.

Babišovi nesmíme skočit do pasti. Pouští pryč ministra v nejhorší chvíli, říká Rakušan

www.seznamzpravy.cz

Naší povinností je neselhat, prohlásil šéf STAN Vít Rakušan o skládání příští vlády. Nový kabinet přitom vzniká v zvláště složitých časech - v době sílící pandemie, rostoucí inflace a vyjedených státních financí.

Co Babiš dal, nová vláda sebere? Zdroje tu jsou, říkají experti

www.seznamzpravy.cz

Jak najít desítky miliard, o které hodlá nastupující vláda snížit dosud plánovaný schodek rozpočtu na příští rok.

Sunday, Oct 24

Ta čtvrtá. Nově zvolená Pirátka chce být pro kolegy osvěžení

www.seznamzpravy.cz

Osmadvacetiletá Klára Kocmanová je jednou ze čtyř pirátských poslanců, kteří se dostali do Sněmovny. Prosazovat chce sociální politiku a zkušenějším kolegům navrhovat řešení, která by je nenapadla.

Data: Sedmina platu pryč a rakovina k tomu. Kouření škodí zdraví i peněžence

www.seznamzpravy.cz

Čeští kuřáci denně zaplatí pětinu toho, co jejich australští protějšci, pravděpodobně si však připlatí. Ceny tabáku každoročně celosvětově stoupají kvůli navyšující se dani. V Česku navíc cigarety mohou za 9 z 10 rakovin plic.

Jak se Mynář a Nejedlý dostali k Zemanovi? Syn důvěrníka Šloufa promluvil

www.seznamzpravy.cz

Podnikatel a syn jednoho z nejznámějších lobbistů Ondřej Šlouf zažil nástup Martina Nejedlého a Vratislava Mynáře k prezidentu Miloši Zemanovi. „Povedlo se jim prezidenta informačně obklíčit,“ popisuje v rozhovoru poměry na Hradě.

Boj s covidem-19 má v Česku významnou trhlinu, říká imunolog

www.seznamzpravy.cz

Imunolog Vojtěch Thon z Masarykovy univerzity poukazuje na nedostatky boje s epidemií covidu-19. „Těch 400 tisíc nenaočkovaných zranitelných lidí vnímám jako zásadní nezvládnutí situace,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Saturday, Oct 23

Video z Ruska: Z bývalé ženské věznice je domov pro chudé rodiny

www.seznamzpravy.cz

Budova byla přebudována v roce 1917 na dočasné bydlení, stojí ve městě Smolensk na západě Ruska. Jejich 117 bytovek je dodnes stále v provozu. Lidé se sem dostanou, když už nemají kam jinam jít.

Česko má co dohánět, říká zástupce WHO. Klíčové je očkování, obavy lidí chápe

www.seznamzpravy.cz

Česká republika si v očkování vede dobře, když ji srovnáváme se zeměmi východní Evropy, za Západem zaostává. V Česku jsou nadále statisíce starších občanů, kteří jsou virem ohroženi nejvíce. Proč někteří lidé s očkováním váhají?

Kurz jako Babiš? Proč Rakousko svrhlo svého „korupčníka“

www.seznamzpravy.cz

Kromě zmanipulovaných průzkumů přitížil Sebastianu Kurzovi i jeho nevybíravý slovník. Místo mladíka, jehož by měla ráda za zetě každá rakouská hospodyňka, se ukázal jako vulgární floutek z nočních podniků dekadentní Vídně.

Komunisté hledají náhradu za Filipa. Bude řešit vyschlý penězovod

www.seznamzpravy.cz

Předseda komunistů po prohraných volbách skončil. Jeho nástupce čekají hladové roky - strana přišla o významnou část peněz od státu a bude muset šetřit.