English

Seznam Zprávy

Top Stories All News

Konec iluzí. Za oběť nákaze padnou v Česku i celé firmy

www.seznamzpravy.cz

Dopad koronavirové krize na majitele malých firem nebo živnostníky bude drtivý. I přes pomoc, kterou jim nabízí stát. Ne pro všechny je dostačující.

Lidé v USA budou na koronavirus nejvíce umírat za dva týdny, míní Trump

www.seznamzpravy.cz

Koronavirem se na světě nakazilo přes 720 tisíc lidí. V současnosti se epidemie nejrychleji šíří ve Spojených státech. Donald Trump prohlásil, že počet úmrtí v souvislosti s koronavirem v USA dosáhne vrcholu za dva týdny.

Na koronavirus zemřelo 17 lidí. Je mezi nimi i zdravotní sestra

www.seznamzpravy.cz

Romana Prymulu možná v čele krizového štábu vystřídá Jan Hamáček. Prymula se má soustředit na chytrou karanténu, řekl Lidovým novinám premiér.

Kdo je americký „Prymula,“ který hasí maléry Donalda Trumpa

www.seznamzpravy.cz

Mluví téměř na každé krizové tiskové konferenci, je hlavním epidemiologem a umí veřejně nesouhlasit se svým nadřízeným. Tentokrát není řeč o Romanu Prymulovi, ale o americkém lékaři Anthonym Faucim.

Top Stories in last day

08

Fotografie: Virus je připravil o práci, tak sází lesy pro další generace

www.seznamzpravy.cz

Plán Lesů ČR vysadit za pomoci dobrovolníků nové stromky na místech, kde tuzemské porosty zničilo sucho či kůrovec, dostal v době koronavirové pandemie nový rozměr.

07

Pandemie v Americe potrvá nejméně rok

www.seznamzpravy.cz

Spojené státy přeskočily Čínu v počtu potvrzených případů nákazy koronavirem. Hlásí 125 000 nakažených. Není to přitom tak dávno, co americký prezident Donald Trump celou situaci zlehčoval. Jak se s pandemií světová velmoc popere?

06

Klíčový týden, v němž čísla ukážou, kdy se Česko dostane z karantény. Co nám dovolí jako první?

www.seznamzpravy.cz

Česká republika má za sebou skoro měsíc přímého boje s koronavirovou nákazou, během kterého přijala řadu opatření, a nyní nedočkavě vyhlíží jejich konec. Příští týdny budou klíčové.

21

Pandemie koronaviru způsobila v Číně snížení škodlivých emisí

www.seznamzpravy.cz

Čína patří mezi největší producenty emisí ze všech zemí světa. S propuknutím epidemie koronaviru omezila Čína výrobu v tamních továrnách a to má pozitivní vliv na kvalitu ovzduší v zemi, rozebírá klimatolog Stefan Rahmstorf.

20

Drahá letenka, nebo autobus. Jak vypadá návrat Čechů z Londýna?

www.seznamzpravy.cz

Skoro dvacet hodin v autobuse s rouškou na ústech. Tak vypadá návrat Čechů ze zahraničí zpět domů v koronavirové době.

19

O demokracii se lidé v době koronaviru nebojí. Ani voliči opozice

www.seznamzpravy.cz

Nouzový stav není rizikem pro českou demokracii. Myslí si to většina respondentů exkluzivního průzkumu agentury STEM pro Seznam Zprávy.

Dopravci varují: Bez zásahu státu dojde ke kolapsu dodávek zboží

www.seznamzpravy.cz

České sdružení dopravců ČESMAD varuje před kolapsem nákladní dopravy, který by mohl přijít v řádu týdnů. Na vině je extrémní propad poptávky po zavření automobilek a firmy, které odkládají platby za zboží na neurčito.

Drsná bankovní záplata na koronavirus. Co už víme o plánu přestat splácet půjčky

www.seznamzpravy.cz

Výjimečný krok pro výjimečnou dobu, hodnotí guvernér ČNB plán ministryně financí zmrazit na půl roku splácení všech půjček.

Svět bojuje s virem. Nemocnice jsou na výstavištích i na obří lodi

www.seznamzpravy.cz

Státy čelící koronavirové krizi jsou kvůli náporu pacientů nuceny stavět nové nemocnice, často v kongresových centrech či tělocvičnách.

18

Češi bleskově vybrali 12 milionů na ventilátory. Dojalo to i ajťáky

www.seznamzpravy.cz

Necelých 24 hodin stačilo, aby mezi sebou Češi vybrali přes 12 milionů korun na výrobu stovky plicních ventilátorů pro české nemocnice. Aktivita dárců zaskočila i lidi ze skupiny COVID19cz, kteří v bleskovém tempu speciální ventilátor pro…

16

Karanténa o slunném víkendu: Lidé se přijeli s rouškami vyvětrat do Krkonoš

www.seznamzpravy.cz

Vláda omezila kvůli koronaviru vycházení, ale po dvou týdnech už je pro mnoho lidé těžké zůstat doma. Živěji bylo i na hřebenech Krkonoš, ač ve srovnání s tím, jaký je provoz v době bez koronaviru, šlo o zlomek návštěvníků.

Prokletí volnočasové aktivity za časů koronaviru

www.seznamzpravy.cz

Puzení „vyrazit někam ven“ neplyne jen z nudy nebo potřeby socializace. Jde i o abstinenční příznaky z nedostatku aktivity, jak jsme se ji naučili chápat.

15

Neochránil jste domovy seniorů, vytkli Vojtěchovi. Nejsou moje odpovědnost, řekl

www.seznamzpravy.cz

Na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se snáší kritika kvůli tomu, že lékaři ani domovy pro seniory nedostali včas ochranné prostředky.

14

Těhotné a v izolaci. „Mám strach, jestli je malý v pořádku“

www.seznamzpravy.cz

Nemohly odjet na kontrolu, porodit tam, kde původně chtěly, a navíc se potýkají s nepříjemným chováním. Nastávající matky z uzavřených oblastí čelily kvůli izolaci nejrůznějším problémům.

13

Proč jsem se pohádal s Vojtěchem? Nervy pracují, ale byla to chyba, říká Hamáček

www.seznamzpravy.cz

Vicepremiér Hamáček v rozhovoru pro Seznam Zprávy přiznává, že hádat se veřejně s ministrem Vojtěchem byla chyba. Říká, že by přísná opatření měla pokračovat, ale z „maďarské cesty“ mu prý naskakuje husí kůže.

12

Kdy se otevřou restaurace či automobilky? Vláda má první scénáře. Zmrazí i splátky půjček

www.seznamzpravy.cz

Nikdy tady nebyla situace, kdy bylo nutné utlumit celou ekonomiku. Teď ano. Ministři už debatují o variantách, jak a kdy povolit přísná omezení.

Sunday, Mar 29

Svět už nikdy nebude takový, jak jsme ho znali. Máme šanci se zachovat dospěle

www.seznamzpravy.cz

Filozof Václav Němec v rozhovoru pro Seznam Zprávy říká: Pandemie je vzácnou příležitostí k odstupu od zažitého společenského modelu.

Saturday, Mar 28

Stačí vám 15 tisíc na měsíc? Jak se postarat o sebe i zaměstnance

www.seznamzpravy.cz

Seznam Zprávy chtějí přispět k záchraně malého a středního byznysu. Proto pokračujeme v zodpovídání dotazů podnikatelů, na které tvrdě dopadají důsledky koronaviru a boje s ním. Odpovědi připravili odborníci ze společností Kodap, PwC Legal…

Chceme nosit roušku. Jenže nemůžeme. Snad nás ochrání papír od lékaře

www.seznamzpravy.cz

Vysvětlit dětem, že je třeba nosit roušku a ještě více dbát na hygienu, je v současné době obtížné. Těm, které mají poruchu autistického spektra, v podstatě nemožné.

V Česku je 2657 nakažených koronavirem. V karanténě už je i kardinál Duka

www.seznamzpravy.cz

Česko má 2657 nakažených koronavirem, jedenáct lidí zemřelo. Mezi obětmi jsou i senioři, mezi kterými se nákaza rychle šíří. Dvě nová úmrtí oznámilo ministerstvo zdravotnictví v sobotu.

Na kolik nakažených koronavirem se nepřišlo? V Česku jich může být víc než těch odhalených

www.seznamzpravy.cz

Česko se snaží odhadnout, kolik lidí nakažených koronavirem nezachytilo testování. Prognózy komplikuje fakt, že část infikovaných nepociťuje příznaky onemocnění. Pomoci může důkladnější testování.

Friday, Mar 27

Vůbec to nezvládají, pustila se Maláčová do Vojtěchova úřadu kvůli seniorům

www.seznamzpravy.cz

Koronavirus se dostal do domovů pro seniory. Nakažené hlásí v Českém Krumlově, v Lovosicích nebo pražské Michli. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové situaci nezvládá Ministerstvo zdravotnictví.

Do karantény poslal 40 000 lidí. Příběhy superpřenašečů koronaviru

www.seznamzpravy.cz

Jediný muž způsobil uvržení karantény na 40 000 lidí, jediná „Bláznivá tetka“ zase možná přímo „nakopla“ epidemii v Jižní Koreji. To jsou příběhy superpřenašečů onemocnění COVID-19.

Komu hrozí kvůli koronaviru chudoba? Nejen živnostníkům

www.seznamzpravy.cz

Problémy se řítí ze všech stran, hlásí odborníci na dluhovou problematiku. Náhlá ztráta příjmů může poslat na úplné dno nejen živnostníky, ale i další skupiny pracovníků, kteří si riziko zatím nemusí ani uvědomovat.

Epidemie způsobí převrat v našich životech. Natrvalo, říká milionář z internetu

www.seznamzpravy.cz

Skupina Mall Group kvůli koronavirové krizi operativně zvětšuje své internetové tržiště Mall Partner. Takzvaný marketplace umožňuje prodej zboží od externích partnerů.

Thursday, Mar 26

Příběh zralý na odškodné: V tancích leží 10 tisíc litrů piva, patrně půjde pryč

www.seznamzpravy.cz

Minipivovaru v Lomnici nad Popelkou klesl kvůli omezením vyhlášeným vládou prodej piva o 80 procent. Část piva ležícího v tancích půjde pryč. Zda lze za to žádat odškodné, se přou politici a právníci.

Němci vyvinuli nový rychlotest, na trhu může být už v dubnu

www.seznamzpravy.cz

Německo má kapacitu až 200 000 testů na koronavirus týdně. S novým testem, který vyvinula firma Bosch, se může dál navýšit. Chystaná novinka je jedním z témat čtvrtečního Středoevropského deníku.

Poradna. Co vláda změnila? Kdo zaplatí zrušené rezervace nebo kulturní akce?

www.seznamzpravy.cz

Seznam Zprávy chtějí přispět k záchraně malého a středního byznysu. Proto pokračujeme v zodpovídání dotazů podnikatelů, na které tvrdě dopadají důsledky koronaviru a boje s ním. Expertní odpovědi připravili odborníci ze společností PwC,…

Koronavirus se raketově šíří v USA, už hlásí víc nakažených než Čína

www.seznamzpravy.cz

Spojené státy předběhly Čínu v počtu nakažených nemocí COVID-19. Nemocných je v zemi 81 796, v Číně 81 285. Třetí nejhůře zasaženou zemí je Itálie s 80 589. Za jediný den v USA přibylo 13 732 případů.

Wednesday, Mar 25

Snažíme se domů dostat 20 tisíc lidí. Někteří mi svými požadavky vyrážejí dech, říká ministr

www.seznamzpravy.cz

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) v rozhovoru pro Seznam Zprávy považuje nynější stahování Čechů ze zahraničí za ojedinělou diplomatickou operaci.

Vláda vyběhla s podnikateli. Nabízí úlevy, ale náhrady škod platit nebude

www.seznamzpravy.cz

Na pondělním jednání vláda nenápadně schválila změnu režimu karantény a uzavření obchodů. Místo krizového zákona použila zákon o ochraně veřejného zdraví. Kvůli malé změně ale podnikatelé přijdou o možnost náhrady škody.

Oživili starý penzion a teď hrozí, že o něj přijdou

www.seznamzpravy.cz

Manželé Budští zrekonstruovali penzion v Jizerských horách, na část přestavby si půjčili. Teď jim hrozí, že o vše přijdou. Pokud jim úvěrová společnost nedá odklad splátek, může to skončit i nuceným prodejem nemovitosti.

Jak zachránit živnost, díl první: Co udělat hned, kdo půjčí, co se zaměstnanci

www.seznamzpravy.cz

Seznam Zprávy chtějí přispět k záchraně malého a středního byznysu. Odpovídáme na první dotazy podnikatelů, na které dopadají důsledky epidemie. Odpovědi připravili advokátka Lenka Nová, daňový poradce Jan Bonaventura a John Wilkinson,…