English

Seznam Zprávy

Top StoriesAll News

11

Česko muselo zničit třetinu nakoupených vakcín za téměř pět miliard

www.seznamzpravy.cz

S naddimenzovanými dodávkami covidových vakcín se potýkají i další unijní země.

Investoři utíkají z akcií, vyděsili je centrální bankéři

Seznam Zprávy

Americké akcie zasáhl silný výprodej. Prchají investoři, kteří vstřebávají rozhodnutí tamní centrální banky.

Komentář: Česko řeší „legální“ kokain. Mezitím přišla mnohem horší droga

www.seznamzpravy.cz

Do českých ulic dorazil lék, o němž v USA točí filmy, seriály, dokumenty. Farmaceuti píšou studie, literáti horory. Jmenuje se fentanyl. Vyvolal nejhorší drogovou epidemii. Postaví se mu čeští lidovci stejně srdnatě jako trávě?

Zprávy z bojiště: Rusové už zase hrozí Ukrajincům zimou bez energií

Seznam Zprávy

Povolání ukrajinských záloh zabralo. Ruský protiútok na severu v podstatě ustal, ale Kyjev varuje, že Moskva chystá přeskupení sil. Hlavní ukrajinské úsilí se v minulém týdnu znovu upínalo na jižní frontu.

09

Z Náhorního Karabachu prchla už téměř čtvrtina tamních obyvatel

www.seznamzpravy.cz

Ázerbájdžán ujišťuje etnické Armény z Náhorního Karabachu, že bude hájit jejich zájmy. Arménský premiér však varuje před etnickými čistkami. Mnozí obyvatelé sporného území ve strachu z represí míří do Arménie.

Po rychlotrati z Prahy do Brna za hodinu. V cestě stojí 178 obcí

www.seznamzpravy.cz

Brno za hodinu, Ostrava za hodinu a 40 minut, Jihlava za 45 minut. Po dekádách debat se rýsují konkrétní plány na rychloželeznice, kde budou vlaky svištět rychlostí 320 km/h. Průměrný kilometr ale vyjde na miliardu.

Fiala nesází na jednu jadernou kartu. Čeká, co se víc a rychleji vyplatí

Seznam Zprávy

„Můžeme postavit dva velké reaktory a k tomu několik menších. Musíme být nachystáni na obě varianty vývoje,“ řekl Seznam Zprávám předseda vlády Petr Fiala (ODS).

08

Na svatbě v Iráku vypukl mohutný požár. Zabil nejméně 100 lidí

www.seznamzpravy.cz

Příčina požáru zůstává dosud nejasná. Podle zahraničních médií první zprávy z místa naznačují, že požár zavinily ohňostroje odpálené během ceremonie.

Ukažte, jestli máte nakoupeno. Zákazníci dostanou bič na nefér dodavatele

Seznam Zprávy

Do energetického zákona se zařadí dlouho očekávané zlepšení ochrany zákazníků. Dodavatelé musí zveřejnit, zda mají pro zákazníky nakoupený dostatek energií. Novela by měla zabránit opakování kauzy Bohemia Energy.

„Klikař“ z pražské burzy hlásí rekordní pololetí. Vydělal přes 20 milionů

www.seznamzpravy.cz

Výrobce designových klik M&T 1997 vydělal v prvním pololetí 20,5 milionu korun. Svým akcionářům vyplatí zálohu na dividendu ve výši 1250 Kč na akcii. To však při její ceně 33 tisíc za kus znamená hrubý výnos 3,79 procenta.

Jejich děti na Slovensku označují za havěť. „Jen prosíme, nedokážu se zlobit“

Seznam Zprávy

Sdružili se, aby se necítili osamocení a zranitelní. Rodiče LGBT+ lidí na Slovensku před parlamentními volbami upozorňují, že každý projev nenávisti nezasáhne jen jejich děti, ale celé rodiny. Vystoupili proto s otevřenou zpovědí.

07

Pět důvodů, proč je Česko odsouzeno k dluhům

Seznam Zprávy

ANALÝZA. Do roku 2024 Česká republika vstupuje s tím, že bez ohledu na zadlužení státu musí každoročně povinně valorizovat největší rozpočtové položky. Otázka zní jednoduše: Kde na to chce brát, aniž by vláda zvýšila daně?

Němci v nouzi vsadili na budoucnost. Jmenuje se Nagelsmann

Seznam Zprávy

I pozice kouče německé reprezentace je vratká. Přestože tým nehraje soutěžní zápasy a soustředí se na přípravu na Euro, které Německo hostí v příštím roce, nezdary se neodpouštějí.

06

Sbírka pro Martínka skončila dobře, české zdravotnictví ale míří k nárazu

Seznam Zprávy

Češi vybrali na léčbu malého Martínka hodně přes požadovaných 100 milionů korun. Pojišťovna ji neuhradila. „Žádostí o zvláštní úhradu se řeší desítky tisíc ročně. Není to tak marginální problém, jak se může zdát,“ říká expertka.

Nové svědectví v kauze Byty: podnikatelka se přiznala k uplácení

Seznam Zprávy

Vybírali jsme úplatky za městské byty, přiznala policii podnikatelka v kauze brněnských bytů. Spolek zkasíroval miliony i za bydlení přidělené příbuzným primátorky. Brněnští politici ženě přiklepli i tři další prostory.

Tuesday, Sep 26

23

Trump při budování svého byznysu roky podváděl

www.seznamzpravy.cz

Americký soud uznal bývalého prezidenta USA vinného z podvodů při podnikání.

Konsolidační balíček bych udělal tvrdší, pokáral prezident vládu

Seznam Zprávy

Prezident Petr Pavel při návštěvě jižní Moravě debatoval téměř dvě hodiny s lidmi v Blansku. Podle něj Fialův kabinet některé zákony řeší pomalu. Očekává více investic do dopravní infrastruktury.

21

Mini, sporťák do zásuvky i létající auto. Co ukázaly Detroit a Mnichov

www.seznamzpravy.cz

Září přineslo řidičům dvě z největších přehlídek automobilových novinek na světě. Poslední skončila teď v Michiganu a ukázala hlavně „americkou sílu“. Tu předchozí v Německu ovládla elektroauta „za hubičku“ a s velkým dojezdem.

Výbuch skladu ropy si v Náhorním Karabachu vyžádal 125 mrtvých

Seznam Zprávy

Exploze nastala u silnice ze správního střediska Stěpanakertu do města Askeran.

20

Amazon čelí žalobě, údajně zneužívá svou dominantní pozici na trhu

Seznam Zprávy

Americká obchodní komise žaluje internetový obchod Amazon. Zneužívá prý svou pozici na trhu k vlastnímu prospěchu.

Seznam Zprávy vyzpovídají prezidenta Petra Pavla

www.seznamzpravy.cz

Seznam Zprávy vyjely do regionů vyzpovídat prezidenta Petra Pavla. Otázky si pro něj připravili moderátorka podcastu Ptám se já Marie Bastlová a šéfredaktor SZ Jiří Kubík a prostor dostanou i čtenáři a publikum v kině Blansko.

Měl umění chránit, místo toho kradl. U soudu dostal Němec podmínku

www.seznamzpravy.cz

Zaměstnanec muzea v německém Mnichově u soudu doznal, že zcizil z muzejního skladu několik obrazů a některé nahradil padělky. Originály poté putovaly do dražby.

19

Rakušan: Šifrovaný telefon měly jako hračku moje děti

Seznam Zprávy

Ministr vnitra Vít Rakušan s novináři v Poslanecké sněmovně hovořil o svém šifrovaném telefonu a o možném postupu vůči předsedovi ANO Andreji Babišovi, který ho označil za největší nebezpečí.

Čtyři hříšníci z derby Slavia–Sparta dostali tvrdé tresty

www.seznamzpravy.cz

Disciplinární komise hodnotila průběh drsného nedělního derby. Jak dopadla čtveřice mužů, kteří od rozhodčího dostali červenou kartu?

Křetínský nám špiní vodu. Ale kryje to „kartel ticha“, píší v Německu

www.seznamzpravy.cz

Těžba uhlí v německých dolech LEAG, kde má rozhodující slovo Daniel Křetínský, ohrožuje kvalitu pitné vody. Místní novináři popsali, jak se firma snaží dopady ututlat a jak si prý u měst kupuje mlčenlivost.

Opět blokáda. Poslanci strávili pět hodin schvalováním programu

www.seznamzpravy.cz

Opoziční poslanci opět obstruovali schůzi Poslanecké sněmovny dlouhými projevy či zařazováním bodů na program. Andrej Babiš přišel s dvouhodinovou kritikou Víta Rakušana.

Hnutí Progresivní Slovensko poprvé v čele volebních průzkumů

www.seznamzpravy.cz

Hnutí v předvolebních průzkumech odsunulo na druhé místo stranu Směr-SD expremiéra Roberta Fica. Volby se budou konat v sobotu.

Video: Nová hrozba pro ruské námořnictvo. Ukrajinci ukázali Maričku

www.seznamzpravy.cz

Kyjev zapracoval na vývoji mořských dronů, které jsou schopné zasáhnout ruské lodě i na velkou vzdálenost. Na sociálních sítích se nyní objevily nové záběry ukrajinského podvodního dronu, který nese název Marička.

18

Polský ministr spravedlnosti se již nesmí vyjadřovat k dílům Agnieszky Hollandové

www.seznamzpravy.cz

Nový film slavné režisérky s názvem Hranice sklidil napříč vládnoucí politickou elitou v Polsku ostrou kritiku. Soud nyní zakázal jednomu z ministrů, aby režisérčino dílo komentoval.

Černochová: Pokud Slováci opustí prozápadní směr, budeme první na ráně

Seznam Zprávy

Předvolební průzkumy na Slovensku favorizují Směr expremiéra Roberta Fica. Ten slibuje zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu, odsuzuje západní sankce proti Rusku a spílá Severoatlantické alianci.