English

Seznam Zprávy

Top StoriesAll News

23

Jaderné zbraně ve vesmíru? Rusko v OSN rezoluci zablokovalo

www.seznamzpravy.cz

Rada bezpečnosti OSN dnes hlasovala o rezoluci, která má zabránit zbrojení ve vesmíru. Návrh získal 13 hlasů pro, Čína se zdržela a Rusko bylo jedinou zemí, která rezoluci vetovala.

22

Minulá vláda špehovala programem Pegasus přes 500 lidí, řekl polský ministr

www.seznamzpravy.cz

Bývalá polská vláda měla využívat výkonný špionážní software Pegasus pro špehování více než 500 osob. Mezi nimi byli i volení zástupci. Podle šéfa Práva a Spravedlnosti Jaroslawa Kaczyńského bylo vše v souladu se zákonem.

Izrael zasáhl 40 vojenských cílů na jihu Libanonu, boje u hranice pokračují

www.seznamzpravy.cz

Ostřelování mezi Izraelem a Libanonem pokračuje. Izraelský ministr obrany tvrdí, že Izrael zabil už polovinu velitelů militantního hnutí Hizballáh. Útoky se většinou omezují na oblast kolem izraelsko-libanonské hranice.

21

Španělský premiér zvažuje rezignaci kvůli údajnému střetu zájmů jeho ženy

www.seznamzpravy.cz

Žena španělského premiéra Pedra Sáncheze čelí obvinění z údajného střetu zájmů. Měla mít vazby na společnosti, které od státy získaly peníze na pomoc proti dopadům pandemie koronaviru. Tamní premiér teď proto zvažuje rezignaci.

Poklad z půdy. Objevená kytara Johna Lennona může v aukci zlomit rekord

www.seznamzpravy.cz

Legendárním Beatles se stávalo, že jim fanoušci tu a tam kradli nástroje. Jindy kytary třeba sami rozdali. Tak či onak, některé i na dekády zmizely, a jak se objevily, ceny šly do milionů.

Francie varuje před nárůstem případů horečky dengue

www.seznamzpravy.cz

Ve Francii narůstá počet importovaných případů horečky dengue. Tamní úřady proto před letní olympiádou varují před rizikem šíření tohoto virového onemocnění, které přenášejí komáři.

Příplatek za litr benzinu? Velká revize povolenek se odkládá, prošla jen malá

Seznam Zprávy

Vláda se napotřetí dohodla, že z emisních povolenek příští rok znovu bude lepit státní rozpočet. Pak odkloní zelené miliardy do speciálního fondu. Do něj mají přispívat i lidé skrz účty za benzin a plyn, ale to až v roce 2027.

20

Uplácel jsem, naznačoval politik SPD. Tajně si ho nahráli na schůzi

Seznam Zprávy

Zlínský zastupitel za SPD Pavel Sekula na schůzi členů bytového družstva vyprávěl, že vyplácel peníze „v rozporu s trestním zákoníkem“. A žádal, aby za to dostal půlmilionovou odměnu.

Íránský soud odsoudil rappera k trestu smrti, psal protirežimní písně

www.seznamzpravy.cz

Disident a rapper Túmádž Sálihí se proslavil texty o korupci v Íránu nebo o zabíjení lidí během protestů. Kvůli tomu byl umělec opakovaně souzen a vězněn. Teď ho tamní soud odsoudil k trestu smrti.

Fotky: Rana Plaza. Byla to nejtragičtější nehoda v historii oděvního průmyslu

www.seznamzpravy.cz

Bylo ráno 24. dubna 2013, když se na předměstí bangladéšské Dháky zřítila osmipatrová budova Rana Plaza. Objekt, ve kterém sídlilo pět oděvních továren, se zhroutil k zemi během 90 sekund. V troskách zahynulo 1129 lidí.

19

Reakce na protesty zemědělců: prošla revize společné zemědělské politiky EU

www.seznamzpravy.cz

Návrh by měl podpořit zemědělce, kteří si dlouhodobě stěžují na byrokracii, nedostatečné výdělky a rostoucí náklady. Podle Pirátů je ale návrh „ušitý horkou jehlou“, a proto hlasovali proti.

Král streamované hudby zapřáhl do práce virtuálního DJ. A rekordně vydělal

www.seznamzpravy.cz

Hudební streamovací gigant Spotify oznámil rekordní zisk přes miliardu eur po roce snižování nákladů a propouštění zaměstnanců. Také uvedl do provozu AI DJ, který je ovládaný umělou inteligencí.

„Naoko“ zaměstnával manželku. Soud potvrdil vinu francouzského expremiéra

www.seznamzpravy.cz

Někdejší francouzský premiér François Fillon „naoko“ zaměstnával svou ženu Penelope coby asistentku, která si díky tomu přišla na milion eur. Vinu obou dvou ve středu finálně potvrdil kasační soud.

Protestovat se občanům vyplatilo. Závod na zpracování lithia vznikne jinde

www.seznamzpravy.cz

„Uspokojili jsme starosty na Teplicku i kolem Prunéřova i ekology. Nejsme proti těžbě, jsem pro těžbu, která nebude likvidovat životní prostředí a život lidí,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO).

Povinnost hlásit podezřelé zákazníky? Nejsme psychiatři, říká prodejce zbraní

Seznam Zprávy

Ministerstvo vnitra chce po tragédii na filozofické fakultě po prodejcích zbraní, aby hlásili podezřelé chování zákazníků. Dosud to bylo dobrovolné. Prodejci se proti opatření ohradili, že nemají možnost takové chování rozpoznat.

18

Velkoobchod s potravinami Alimpex Food kupuje Jaroměřickou mlékárnu

www.seznamzpravy.cz

Jaroměřická mlékárna bude mít nového majitele. Podnik totiž kupuje velkoobchod s potravinami Alimpex Food, který vlastní značky jako Krajanka nebo Eiskaffee. Fúzi podniků teď posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Teď přijde třetí tvrdá rána pro Hamás.“ Izrael se chystá udeřit na Rafah

Seznam Zprávy

Izrael tvrdí, že bez pozemní ofenzivy do města Rafah je skutečná porážka teroristů z Hamásu nemožná. Spojené státy, evropské země i humanitární organizace se však bojí, že útok skončí masakrem civilistů.

„Politováníhodná událost.“ Čeští biskupové reagují na křest Zemanova Spiknutí

www.seznamzpravy.cz

Česká biskupská konference reaguje na vlnu kritiky ohledně křtu knihy s podtitulem „Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR“, který se odehrál v budově pražského Arcibiskupského paláce.

ANO štve zveřejnění zápisu z jednání o důchodech. Museli jsme, vzkazuje Hrad

Seznam Zprávy

Kancelář prezidenta zveřejnila zápis ze schůzky o důchodové reformě. Opozice s jeho zněním nesouhlasí a vadí jí i samotné zveřejnění dokumentu.

Odbory nechtějí v zákoníku práce měnit nic. Je to jako u rozvodu, říká Rafaj

Seznam Zprávy

Výpověď bez udání důvodu je už politikum, myslí si Jan Rafaj ze Svazu průmyslu a obchodu a odbory podle něj odmítají všechny zvažované změny v zákoníku práce. Řekl to po dnešním jednání tripartity.

17

Maskují své selhání, píší o brutálním ruském násilí čtenáři

www.seznamzpravy.cz

Nad záběry mučených zatčených se v Rusku už nikdo nepozastaví. Režimu diktátora Vladimira Putina neskrývaná podpora kultu brutality vyhovuje. Jaký mají na projevy podpory násilí v ruské společnosti názor čtenáři Seznam Zpráv?

Česku hrozí pokuta stovky milionů korun od Evropské unie

Seznam Zprávy

Česká republika je pod tlakem, aby co nejdříve rozhodla o přijetí novely upravující pravidla pro oddlužení. Jinak se rýsuje hrozba placení pokuty EU.

Foto: Půdu jim vzalo jezero. Nevědí, co bude s jejich živobytím dál

Seznam Zprávy

Loňský cyklon Daniel způsobil v Řecku nevídané záplavy. Po něm následovala další bouře Elias a jezero Karla se téměř přes noc fakticky stalo největší řeckou vodní plochou. Po sedmi měsících je jeho velikost stále trojnásobná.

Akcionáři Komerční banky schválili dividendu, bude 82,66 koruny na akcii

www.seznamzpravy.cz

Akcionáři Komerční banky (KB) dnes schválili návrh představenstva vyplatit z loňského zisku dividendu 82,66 koruny na akcii před zdaněním.

Bystroň z AfD si stěžoval, že od Rusů dostal velké bankovky, píše Spiegel

www.seznamzpravy.cz

Politik českého původu a člen Spolkového sněmu na nová zjištění reagoval slovy, že nelze věřit „všem ‚informacím‘, které dostanete z Prahy“.

16

Vláda schválila nový systém emisních povolenek

www.seznamzpravy.cz

Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu.

Developer Getberg je v insolvenci, věřitelé navrhují konkurz

www.seznamzpravy.cz

Potíže realitní skupiny Getberg podnikatele Jegora Chlebnikova se prohlubují. Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení u dvou klíčových firem holdingu.

Vláda navrhuje povýšení Koudelky na generálmajora, generálem má být i šéf GIBS

www.seznamzpravy.cz

Premiér Petr Fiala po zasedání kabinetu uvedl, že Koudelkovo povýšení by mělo být výrazem jeho skvělých výsledků i mezinárodní spolupráce.

Pekarová se poprvé vyjádřila o rozsudku nad Ferim

Seznam Zprávy

Vedení TOP 09 prolamuje mlčení k rozsudku za znásilnění nad jejich bývalým poslancem a výraznou tváří strany Dominikem Ferim. Mezitím se ovšem někteří straníci na sociální síti vyjadřovali podivně a hovořili o „králičích bobcích“.

Glosa: Babiš nemusí být konstruktivní. Ale recept na důchody dluží voličům

www.seznamzpravy.cz

Slovní spojení „konstruktivní opozice“ je zbytečné. Nikdo politiky nenutí, aby provozovali „konstruktivní kritiku“.