„Přes všechny zázraky medicíny, které nám v posledních desetiletích přinesla, bychom se měli věku amerických prezidentských kandidátů obávat,“ píše ve svém pravidelném sloupku Josef Veselka.
Derek Chauvin, bývalý minneapoliský policista odsouzený za vraždu George Floyda, byl pobodán nožem jiným vězněm ve federální věznici v Arizoně. Byl vážně zraněn. Informovala o tom agentura AP.
Předseda sněmovny reprezentantů, republikán Kevin McCarthy, oznámil, že navrhne zahájení vyšetřování prezidenta Joea Bidena. Podle něj má být vyšetřován kvůli kvůli obchodním aktivitám své rodiny.
Tři týdny poté, co byl Tyre Nichols brutálně zvražděn pěticí policistů, se konal jeho pohřeb. Při něm se pouze netruchlilo. Uctít jeho památku dorazila i viceprezidentka Kamala Harrisová, která vyzvala k reformě policie.
Hlavní americkou Pulitzerovu cenu za novinářskou práci v pátek dostaly deník The New York Times za zpravodajství o koronavirové pandemii a list The Star Tribune za reportáže z událostí po zabití George Floyda.
Až opadne první euforie, která uzavírá vypjatý třítýdenní soudní proces, americká předměstí se budou dál zmítat v začarovaném kruhu problémů od kriminality přes zbraně po policejní zákroky.
Vinen. Takový rozsudek padl v úterý u soudu s expolicistou Derekem Chauvinem v americkém Minneapolisu. Chauvin zůstane ve vazbě. O délce trestu zatím rozhodnuto nebylo.
Příčinu úmrtí George Floyda nelze přesně určit, protože se na ní podílelo mnoho různorodých faktorů. U soudu s bývalým policistou Derekem Chauvinem, obžalovaným z vraždy a zabití Floyda, to řekl expert obhajoby David Fowler.
Rodina dostane za urovnání žaloby 27 milionů dolarů. Její právník Ben Crump sdělil, že výše částky „jasně signalizuje, že na černošských životech záleží a že policejní brutalita proti nebělochům musí skončit“.
Nejen ve Spojených státech se protestuje proti policejnímu násilí. Po úmrtí muže, který podle policie porušil epidemická opatření, se z ulic nejen kolumbijské metropole stala válečná zóna. Třináct lidí zemřelo.
„Nemůžu dýchat.“ Tuto větu před měsícem řekl George Floyd ve chvíli, kdy mu na krku klečel policista Derek Chauvin. Chvíli nato Floyd zemřel, což odstartovalo protesty, které americká společnost skoro nepamatuje.
Rodina amerického černocha George Floyda, jehož smrt v USA vyvolala vlnu demonstrací proti policejnímu násilí a rasové nerovnosti, uložila rakev s ostatky do hrobu. Demonstranti požadují změnu financování policie.
Před soudem v pondělí stane policista Derek Chauvin, který podle videozáznamu téměř devět minut klečel na krku Afroameričana George Floyda. Ten na následky policejního zásahu zemřel. Policistovi hrozí až čtyřicet let vězení.
USA žijí protesty vyvolané smrtí Afroameričana George Floyda. Tisíce lidí vyšly do ulic a vyjádřily nesouhlas s rasovou segregací a policejní brutalitou. Veřejně se do protestu zapojilo i několik hvězd ze sportovního světa.
Po úterním pokračování demokratických primárek je nejblíže vítězství bývalý viceprezident Joe Biden. Senátora Bernieho Sanderse porazil ve čtyřech ze šesti států, včetně důležitého Michiganu.