Robert Plaga (za ANO) odpovídá v rozhovoru pro Seznam Zprávy na klíčové otázky: Kdy se vrátí do škol žáci druhého stupně a proč se neshodne s premiérem Andrejem Babišem (ANO)?
Hnutí ANO má 80 poslanců. SPD 15. Jindřich Rajchl je ve Sněmovně za svou stranu PRO sám. Přesto ho Babiš a jeho lidé nechali ukrást tu nejostudnější sněmovní show posledních dekád na téma „landsmanšaft už je zase na hranicích“.
Motoristé před volbami slibovali rozpočtovou odpovědnost. Realita koaličního vládnutí je ale donutila dělat ústupky. „Nedostali jsme 67 procent a tomu také odpovídá možnost ovlivňovat vládní projekt,“ říká ministr Petr Macinka.
Žáci na základních a středních školách i konzervatořích budou mít letos delší letní prázdniny. Ministr školství Robert Plaga rozhodl, že děti půjdou do školy naposledy v pátek 26. června.
V Praze proběhla demonstrace za prezidenta Petra Pavla, skoro sto tisíc lidí mu vyjádřilo podporu na Staroměstském a Václavském náměstí. Přes 600 000 podpisů má také petice se stejným postojem. Koláž TMBK pro SZ.
Spor o Turka začíná poznamenávat reputaci Česka v zahraničí. Prezidentovi se „bez skrupulí“ naznačuje: když to nepůjde po dobrém, tak to půjde po zlém, následky si přičtěte sám. Katastrofální politická kultura.
Prezident Petr Pavel obvinil ministra zahraničí a předsedu vládní strany Motoristé sobě Petra Macinku z vydírání. Toho se měl ministr dopustit ve zprávách, které posílal prezidentovu poradci Petru Kolářovi.
Podpora na energeticky úsporné renovace pro domácnosti je nejistá. Podle ministra životního prostředí Petra Macinky nebude tolik peněz z emisních povolenek, jak se předpokládalo.
Podle ministra školství Robert Plagy (ANO) je pravděpodobné, že Česko zakáže mobilní telefony o přestávkách. Člen vlády se domnívá, že takový typ regulace by pomohl ku „prospěchu školního klimatu“.
Ministři vlády Andreje Babiše (ANO) v pondělí hned po svém ranním jmenování na Pražském hradě zamířili do Strakovy akademie na první technické zasedání na Úřadu vlády. Babiš poté až do večera uváděl členy kabinetu do funkcí.
Nová vláda by se mohla skládat z hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Andrej Babiš má ale možnost připomenout potenciálním partnerům, že chtěli primárně ukončit kabinet Petra Fialy. A k tomu nemusejí sedět ve vládě, jen ji tolerovat.
Vyčítají jim „covidovou diktaturu“, liberální podporu inkluze ve školství nebo dokonce schvalování cenzury. Staronové hvězdy na kandidátkách ANO budí odpor malých opozičních stran.
Hnutí ANO je na lovu. Sedm měsíců před sněmovními volbami hledá jejich favorit možné ministry do své příští vlády. S kým Andrej Babiš evidentně počítá? Probíráme s komentátorem Seznam Zpráv Václavem Dolejším.
ANO pravděpodobně nasadí do voleb jako lídra ve Středočeském kraji exministra školství Roberta Plagu, který hnutí opustil v roce 2020 po sporech s Andrejem Babišem.