Ruská vakcína Sputnik V má v Česku své zastánce, tak zní hlavní argument nového ministra zdravotnictví pro krkolomnou cestu k očkování neregistrovanou látkou. Podle průzkumu skutečně čtvrtině lidí na posvěcení „Evropou“ nezáleží.
České strategické rezervy se dostaly do paradoxní situace. Kyperské firmě svěřily dodání ruské ropy za miliardu. Pokud by ji nakoupila v Rusku, porušila by ale sankce EU.
Nadaci Andreje Sacharova založila v roce 2011 někdejší ruská disidentka Jelena Bonnerová. Od té doby bojuje za lidská práva. Teď ji ruské orgány označily za nežádoucí organizaci a zakázaly ji působit v Rusku.
Státy G7 zavedly cenový strop pro dovoz ruské ropy. Na opatření se dohodly společně s Austrálií a Evropskou unií, která od pondělí zcela zakazuje námořní dovoz ruské ropy do zemí EU i dalších států.
Rusové žijící v Česku se stahují do ústraní. V lokalitách, které jsou známé vysokou koncentrací postsovětských menšin, je znát atmosféra nejistoty. Řeší se i nahodilé útoky na obchody s vývěsními štíty v azbuce.
Vláda schválila používání ruské vakcíny Sputnik V. na Slovensku. Ministerstvo zdravotnictví má do 7. června umožnit očkování i touto dosud neregistrovanou vakcínou. Aktuálně je k dispozici 200 tisíc dávek, píše Denník N.
Ruská vakcína Sputnik V má v Česku své zastánce, tak zní hlavní argument nového ministra zdravotnictví pro krkolomnou cestu k očkování neregistrovanou látkou. Podle průzkumu skutečně čtvrtině lidí na posvěcení „Evropou“ nezáleží.
Poláci či Němci se bez schválení EMA do očkování Sputnikem nepohrnou, Rakousko by si snad poradilo i bez něj a Slovensko si se svými dávkami ruských vakcín zatím neví rady vůbec. Plány na očkování Sputnikem se liší stát od státu.
Ředitel vinohradské nemocnice střídá ve funkci Jana Blatného. Po Adamu Vojtěchovi, Romanu Prymulovi a právě Blatném je už čtvrtým ministrem za ANO, který se bude potýkat s epidemií covidu-19.
Evropská unie nepotřebuje ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V a je schopna do 14. července dosáhnout imunity na kontinentu s využitím dostupné evropské produkce.
Sputnik V o schválení EMA nepožádal, ale jestli se tak stane, jeho výrobce čeká i inspekce továren. Ačkoli situace v EU začíná být optimistická, je možné, že na koronavirus nikdy nezapomeneme, hodnotí hlavní lékařský poradce EMA.
Premiér Andrej Babiš spolu se svým poradcem se zkraje týdne zajímali o postup Státního zdravotního ústavu v případě, že by nakoupili dosud neschválené ruské vakcíny.
Srbská premiérka Ana Brnabičová české výpravě řekla, že Srbsko má s čínskými a ruskými vakcínami výborné zkušenosti. Rusko podle ní připravuje i další vakcínu Sputnik Lite.
Ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik V používá řada zemí, ty vyspělé jí ale převážně kvůli nedostatečnému množství testů nevěří. V EU jí očkuje jen Maďarsko. Česko chce jít v jeho stopách. Dělá dobře?
Rakouský kancléř Sebastian Kurz připustil, že by se vakcíny z Ruska a Číny mohly vyrábět v Rakousku. Apeluje také k oprostění se od geopolitických tabu. Ta ve své komunikaci využívá například Čína.
Andrej Babiš se vydal na naučnou stezku po stopách maďarského nákupu vakcín. I Česko by tak mohlo začít obchodovat s ruskými a čínskými dodavateli. Kudy by tato cesta vedla a jak si vedou země, které již s těmito vakcínami očkují?
Premiér Andrej Babiš chce, aby Evropská léková agentura schválila i pro Česko ruskou vakcínu Sputnik V. Instituce to ovšem udělat nemůže, neboť ji o to Rusko dosud oficiálně nepožádalo. Ačkoliv tvrdí opak.
EU kritizuje Rusko a soudní proces s Navalným a hrozí zpřísněním sankcí. Její členové ale ve stejné chvíli kupují ruskou vakcínu a ve hře je i společný evropský nákup. O Sputniku V uvažuje i Česko.
Podávání vakcíny ve dvou dávkách schválila Moskva pro domácí účely již v srpnu. Nyní probíhá širší testování na dobrovolnících. Experti z oboru varují, že u látky nebylo prokázáno, zda je dostatečně bezpečná.