Německo je po Slovensku nebo Británii další zemí, která označila českého premiéra za ovládající osobu ve skupině Agrofert. Původně byla v německém rejstříku zapsaná jen manželka Monika a ostatní protektoři svěřenských fondů.
Svěřenský fond RSVP Trust, vytvořený pro správu akcií Agrofertu, mají mít podle jeho dosavadního akcionáře a premiéra Andreje Babiše v rukou nezávislí odborníci. Správce fondu má však adresu ve stejném domě jako Babišův advokát.
Akcie zemědělsko-chemického holdingu Agrofert stále drží premiér Andrej Babiš, a to navzdory faktu, že už je dva měsíce v čele vlády. Babiš to omlouvá schvalovacími procesy v cizině.
Pokud se Andrej Babiš stane premiérem, jak se předpokládá, a nezbaví se střetu zájmů, Státní zemědělský intervenční fond pozastaví dotace pro Babišův Agrofert.
Zatím není jasné, zda bude rolnický a lesnický fond žádat po Agrofertu vrácení dotací z doby, kdy byl Andrej Babiš ve střetu zájmů. Případ je složitý a kompletní právní analýza zatím není k dispozici.
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) začal ukončovat 28 žádostí o dotace dceřiných společností Agrofertu, firmy tak na své projekty nedostanou více než půl miliardy korun.
Aktuální průzkumy favorizují na Hrad Petra Pavla. Jeho protikandidát Andrej Babiš ale v minulosti ukázal, že v konkurenci umí obstát. „Je to obchodník ze staré školy,“ říká reportér SZ Tomáš Pergler k Babišově cestě po roce 1989.
Kvůli nevrácení dotací za pět milionů korun státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) zažaloval skupinu Agrofert. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz
Nadační fond proti korupci analyzoval kontrolní mechanismy ve Státním zemědělském intervenčním fondu a dospěl k závěru, že platební agenturu ovládla firma Agrofert napojená na premiéra. Ta ale považuje takové tvrzení za absurdní.
Tři měsíce mají teď české úřady na to, aby Brusel informovaly o tom, jak se vypořádají se střetem zájmů českého premiéra. Cestu dokument nabízí jedinou: Ani euro z inovačních dotací pro koncern Agrofert.
Seznam Zprávy přinášejí odborný překlad klíčové pasáže dokumentu, v němž Brusel cupuje argumenty českých úřadů. Ty se pokusily ještě jednou zvrátit finální verdikt auditu, který říká, že český premiér je ve střetu zájmů.
Zastropování unijních dotací, které je hrozbou i pro holding Agrofert, čerstvě schválil Evropský parlament. Rozhodnutí podléhá ještě dohodě se členskými státy.
Buď odstupte z premiérské funkce, nebo prodejte svůj byznys. To poradí europoslanci Andreji Babišovi po únorové návštěvě Prahy. Report, který unikl do médií, varuje před prorůstáním oligarchických struktur do české politiky.