Afghánistán má stále mnoho problémů a obavy z odchodu amerických vojáků jsou pochopitelné. Ale země už není švédským stolem pro všechny islamistické teroristy. V tom měla válka smysl.
Afghánská mravnostní policie má právo kárat, zatýkat a trestat občany, kteří se účastní činností považovaných za „neislámské“. Ženám hrozí tresty za studium či cestování bez přítomnosti muže, problémové jsou i „západní“ účesy.
Mursal Nabizadaová, někdejší poslankyně afghánského parlamentu, byla zastřelena ve svém domě v Kábulu. Jedná se o první případ vraždy zákonodárce z doby před nástupem Tálibánu k moci. Policie dosud pachatele nedopadla.
Z povstalecké skupiny vládou. Postavení Tálibánu se změnilo, politické a vojenské strategie ale zůstávají stejné. Klíčovou roli v nich stále hrají sebevražední atentátníci, uvádí americká stanice RFE/RL.
Tálibán nechal na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát pověsit na jeřáb mrtvé tělo. Nešlo o ojedinělou demonstraci moci. Podle analytiků jde o jasný signál, že se islamistické hnutí vrací ke svým původním metodám.
Hnutí Tálibán tvrdí, že má pod kontrolou celé území Afghánistánu včetně údolí Pandžšír, kde se opevnili jeho odpůrci. Vzbouřenci to ale popírají a prohlašují, že ve střetech mají navrch oni.
Tálibán, který za své minulé vlády tvrdě potlačoval ženská práva, se v Afghánistánu ujal moci v polovině srpna a zatím není jasné, nakolik umožní ženám vzdělávat se a pracovat.
„Když to člověk sleduje z fotek nebo videí, nedovede si to představit. Ale já jsem přímo tady, proto mám velký strach,“ uvedl Atta, Čech afghánského původu. Je právě teď v Kábulu, odkud se snaží dostat zpět do Česka.
Povstalecké hnutí Tálibán v Afghánistánu v posledních dnech zaznamenalo výrazné územní zisky. Povstalci se přiblížili předměstí hlavního města Kábulu, od kterého je podle některých zdrojů dělí jen několik kilometrů.
Bojovníci Tálibánu pomalu utahují smyčku kolem metropole Kábulu. Šéf OSN vyzval Táliban k okamžitému zastavební ofenzivy. Americké, britské i kanadské vlády už vyslaly vojáky, aby evakuovali ambasády a pomohli svým odjet.
Tálibán na území Afghánistánu postupuje rychleji než se čekalo. Obsadit se mu podařilo již přes polovinu země. Utéct před islamistickým hnutím muselo již přes 400 tisíc Afghánců.
Radikální islamistické hnutí Tálibán dobylo severoafghánský Kunduz, metropoli stejnojmenné provincie ležící u hranic s Tádžikistánem. Krátce nato hnutí ovládlo i město Saripúl, správní středisko stejnojmenné provincie.
Bojovníci povstaleckého hnutí Tálibán zabili v Kábulu šéfa komunikace afghánské vlády. Zároveň se jim podařilo obsadit první z afghánských provinčních metropolí – město Zarandž v provincii Nimrúz, informuje o tom BBC.
Radikální hnutí Tálibán v posledních týdnech dosahuje významných úspěchů, zejména na severu Afghánistánu. Pod kontrolou má přes 200 okresů. Násilí se stupňuje, bojovníci zabili 22 zajatých afghánských vojáků.
S tím, jak se ze země po dvaceti letech stahují americká vojska, opět sílí vliv Tálibánu. Od začátku května podle speciální zmocněnkyně OSN pro Afghánistán převzal Tálibán kontrolu nad více jak 50 z 370 afghánských regionů.
Afghánistán má stále mnoho problémů a obavy z odchodu amerických vojáků jsou pochopitelné. Ale země už není švédským stolem pro všechny islamistické teroristy. V tom měla válka smysl.
Mluvčí Tálibánu v pondělí podle agentury AFP řekl, že hnutí „ukončuje příměří a bude pokračovat v operacích“. Stalo se tak dva dny po podpisu mírové dohody Tálibánu s USA.