Běloruský režim přinutil k přistání v Minsku letadlo na trase z Athén do Vilniusu. Důvodem mělo být zatčení běloruského disidenta a novináře Ramana Prataseviče, který v zemi čelí obvinění z terorismu.
Skončily tam možná stovky Ukrajinců. Zjištění, že ruský „filtrační tábor“ vznikl v areálu patřícím přímo běloruskému státu, může být důležité pro pozdější potrestání představitelů Lukašenkova režimu.
Podle běloruské státní prokuratury bylo v případě sestřelení ruského letounu odsouzeno 12 lidí. Vinni jsou z terorismu, extremismu a dalších závažných trestných činů.
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko podpořil návrh na zavedení bezvízového režimu pro občany 35 evropských států, napsala státní tisková agentura. Zrušení víz bude platit od pátečního rána do konce letošního roku.
„Rozhodnutí podtrhuje zásadní skutečnost - běloruský režim se bojí nezávislých médií a dělá vše pro to, aby Bělorusům znemožnil přístup ke svobodným informacím,“ řekl o situaci v Bělorusku ředitel Deutsche Welle Peter Limbourg.
Samotný Jevgenij Prigožin ho nazval přezdívkou „Pionýr“. Investigativní novináři ale odhalili skutečnou identitu šéfa vagnerovců v Bělorusku. Má zkušenosti z ruského letectva i z žoldnéřských misí v Africe.
Ales Bjaljacki vede nevládní organizaci Vjasna, která upozorňuje na porušování lidských práv v Bělorusku. Nobelovu cenu za mír získal loni v době, kdy už ho Lukašenkův režim zadržoval.
Ruské letadlo, které údajně poškodili, či dokonce zničili běloruští partyzáni, stálo i den po údajném útoku v jednom kuse na letišti Mačuliščy. Satelitní snímek ukázal, že na stroji přibyly tmavé skvrny, ale to může být i sníh.
Rusko opakovaně útočí na ukrajinskou infrastrukturu, pravidelně k tomu využívá právě letadla rozmístěná na základnách v Bělorusku. Středeční poplach trval asi dvě hodiny.
Mezinárodní skupina investigativních novinářů zjistila, jak funguje pašování běženců na polsko-běloruskou hranici. Pod pláštíkem turistických cest ho organizuje irácký konzul s úzkými vazbami na Alexandra Lukašenka.
Evropská unie stupňuje tlak na Irák, aby zastavil lety svých aerolinek do Běloruska. Minsk od května posílá migranty na litevské území v odplatě za nové sankce, které na něj EU uvalila, připomíná server Politico.
Na Bělorusko se upírá pozornost ze zahraniči. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je zahájení soudního procesu s opoziční vůdkyní Maryjí Kalesnikavovou a advokátem Maksimem Znakem. Kalesnikavové hrozí až 12 let vězení.
Po incidentu, při kterém si Bělorusko vynutilo přistání letadla Ryanairu v tamním hlavním městě Minsku, se evropské aerolinky začaly vyhýbat běloruskému vzdušnému prostotu. Podívejte se, jak se to odrazilo na snímcích z radaru.
Bělorusko vyhostilo ze země všechny lotyšské diplomaty. Riga už reagovala. Zatčený běloruský novinář je v současnosti ve vazbě, uvedlo běloruské ministerstvo vnitra.
Běloruské bezpečnostní složky dnes zadržely téměř dvě stovky lidí včetně několika novinářů nezávislých médií. Ti protestovali proti režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura Reuters.
Běloruské hlavní město Minsk zaplavily desetitisíce lidí protestujících proti prezidentu Lukašenkovi. Hovoří se o téměř čtyř desítkách zatčených. V dalších městech dostal slovo také policejní zásah a slzný plyn.